Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 
   ::  Koronawirus - Licznik ::     ::  Koronawirus (bez Chin) ::    

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 27, 28, 29, 30, 31  
Autor Wiadomość
kasiekk90
 Tytuł: Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8
PostNapisane: 8 maja 2020, o 10:49 
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...

0 szt.
Na początku właśnie przelewałam papryczki dlatego zaczęłam je oszczędniej podlewać.
Czyli teraz więcej podlewać, czy częściej już stosować nawóz? Czy może najlepiej przesadzić je do większych doniczek już, bo mają już za mało miejsca?

Zobacz profil Wyślij e-mail      

forresty
PostNapisane: 11 maja 2020, o 13:19 
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...

0 szt.
Czy ktoś mógłby polecić jakąś niewielką, plenną odmianę chilli, która rosłaby dobrze w mieszkaniu/parapecie? Chodzi mi o jakiś kompaktowy pokrój żeby to nie rosło za duże i nie zajmowało wiele miejsca. Do celów przyprawowych - sosy i inne mazaje. Myślałem o piri-piri, cayenne ale nie wiem ... może coś innego do pokoju się nadaje? Dobrze aby jakoś to też się prezentowało skoro ma być w mieszkaniu. Te najostrzejsze raczej odpadają bo co potem z tym będę robił?

kare
PostNapisane: 11 maja 2020, o 20:41 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

0 szt.
habanero peruvian white, rośnie do 40cm i jest bardzo plenna jak i ostra. A i podobno dobra do uprawy w doniczce. 8-)

-- 11 maja 2020, o 20:43 --

Czy to jest edema? 2 dni po wstawieniu papryki do folii pojawiły się takie białe kuleczki na liściach, połowę mniejsze od kaszy manny. Są rzadkie i schodzą pod palcem. Jakieś pomysły?

Obrazek

whitedame
PostNapisane: 11 maja 2020, o 22:26 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Oedema jest pod spodem liścia.
Wygląda tak:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

kare
PostNapisane: 12 maja 2020, o 11:04 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

0 szt.
w takim razie jakieś sugestie co to może być? :roll:

beata_1252
PostNapisane: 12 maja 2020, o 12:06 
200p
200p

0 szt.
A czy to czasami nie jest przędziorek? ;:131 Mogę się mylić...
Proponuje obejrzeć przez lupę czy to się czasem nie przemieszcza. Przędziorki w zależności od stadia rozwoju mogą mieć białą lub rudą barwę. Tworzą na roślinie bardzo cienkie niteczki/ pajęczynki gdy jest ich sporo ;:108

iwonaceae
PostNapisane: 12 maja 2020, o 22:26 
50p
50p

0 szt.
forresty napisał(a):
Czy ktoś mógłby polecić jakąś niewielką, plenną odmianę chilli, która rosłaby dobrze w mieszkaniu/parapecie? Chodzi mi o jakiś kompaktowy pokrój żeby to nie rosło za duże i nie zajmowało wiele miejsca. Do celów przyprawowych - sosy i inne mazaje. Myślałem o piri-piri, cayenne ale nie wiem ... może coś innego do pokoju się nadaje? Dobrze aby jakoś to też się prezentowało skoro ma być w mieszkaniu. Te najostrzejsze raczej odpadają bo co potem z tym będę robił?

Cayenne wydaje mi się za duża na parapet, lepszpa piri-piri. Ja kiedyś uprawiałam w doniczce Serrano i byłam zadowolona. Teraz już sadzę wiosną do gruntu, a dopiero jesienią wykopuję z bryłą korzeniową i wsadzam do doniczki, żeby spokojnie dojrzewała w domu. Zdarza się, że po dojrzeniu znowu zaczyna kwitnąć i wydawać kolejne owoce :D

poncki
PostNapisane: 13 maja 2020, o 17:34 
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...

0 szt.
Czołem, podczas podlewania papryczek zobaczyłem takie coś pod liśćmi. Do tego na gruncie też pojawiły się białe robaczki, ale one się nie ruszają.
Obrazek

Czy to jest ten przędziorek?

beata_1252
PostNapisane: 13 maja 2020, o 17:42 
200p
200p

0 szt.
To z całą pewnością zielona mszyca ;:214

poncki
PostNapisane: 13 maja 2020, o 17:48 
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...

0 szt.
Dzięki, porównałem zdjęcia i faktycznie to ona. Piszą w Internetach, żeby jak najszybciej się pozbyć. Czy wywar z cebuli to dobry sposób?

beata_1252
PostNapisane: 13 maja 2020, o 17:54 
200p
200p

0 szt.
Nie mam pojęcia ;:223 Nigdy nie stosowałam tego wywaru więc musisz poczekac na opinie innych.
Ja ewentualnie mogę Ci polecić Mospilan 20 SP ale jeśli jest ich mało to może spróbuj je usunać mechanicznie + prysznic z zabezpieczeniem podłoża.

Musisz też wiedzieć że uszkodzenia na roślinie są narażone w późniejszym czasie na infekcje :arrow: grzybki ;:223

Jowita37
PostNapisane: 13 maja 2020, o 23:51 
100p
100p

0 szt.
W moich zimowanych na parapecie paprykach też się pojawiły mszyce. Próbowałam tępić ekologicznie, czosnek, mydło z płynem do mycia naczyń, mycie roślin i inne wyczytane wynalazki ograniczały ilość, ale mszyce nadal były. Wywaru z cebuli, przyznaję, nie stosowałam. Potraktowałam je w końcu brutalnie chemią na balkonie i problem zniknął. Wszystkie zawiązane papryki na wszelki wypadek oberwałam i wywaliłam. poncki, nie trać czasu na zabawy z wywarami, zanim rośliny przystąpią do pełnego kwitnienia i owocowania wybij to świństwo. Poczytaj, który preparat nadaje się do roślin uprawnych i jaki ma okres karencji, w Internecie sporo znajdziesz. Mnie się bez chemii nie udało :roll:

forresty
PostNapisane: 14 maja 2020, o 12:44 
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...

0 szt.
Dzięki za pomoc w wyborze. Kupiłem piri-piri, Małego Leo (ozdobna, ale ponoć całkiem dobra w kuchni) i do tego Jalapeno jakoś w przyszłym roku na ogródek oraz Jamaican Hot Red jako w sumie też ozdobna ciekawostkę ze wzgl na kształt owocu i ostrość, która zdaje się jest wyższa niż piri-piri. Nie wiem co z tym będe robił :? . Na pewno jakieś sosy zrobię bo lubię chilli ale te najostrzejsze? Jakieś zwierzaki sie tym karmi? Ponoć ptaszki lubią pojeść piri-piri to może zasuszę i zima pojedzą. W sumie ciekawy pomysł - uprawa jako karma dla ptaków - tylko czy zjedzą suszone? Czytam że papugi to lubią nawet.

poncki
PostNapisane: 14 maja 2020, o 14:06 
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...

0 szt.
Jowita37 napisał(a):
poncki, nie trać czasu na zabawy z wywarami, zanim rośliny przystąpią do pełnego kwitnienia i owocowania wybij to świństwo. Poczytaj, który preparat nadaje się do roślin uprawnych i jaki ma okres karencji, w Internecie sporo znajdziesz. Mnie się bez chemii nie udało :roll:

Jowita, dzięki. Popsikam kilka dni wywarem, żeby sprawdzić skuteczność. Jeżeli nie przejdzie, to faktycznie nie będę się szczypał i użyję chemii. Szkoda by było mi uprawy, bo mam kilkanaście papryk i do tego jeszcze pomidorki obok...

Kubaopole
PostNapisane: 14 maja 2020, o 23:52 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Obrazek

To moje chyba same jalapeno i Trynidad jak myślicie nie uciąć mu liści bo nic nie rośnie 5 dni temu przesadzone
Ostatnio przed przesadzeniem oberwałem pąki i kwiaty na razie brak pogody może niedługo zaczną rosnąć

I ogólnie pytanko czy nie za małe są jak na maj bo niby wysialem w 2 tyg lutego ale w doniczkach torfowych i przez to opóźniło mi się wszystko (nie polecam)zaznaczam że to moje pierwsze papryczki proszę o wyrozumiałość

mamaAmelka
PostNapisane: 15 maja 2020, o 07:22 
200p
200p

0 szt.
Hej :wit
Nic nie ucinaj, one teraz nie rosną, ponieważ rozbudowują system korzeniowy. Niedługo ruszą z kopyta :)

Jowita37
PostNapisane: 15 maja 2020, o 23:34 
100p
100p

0 szt.
Kubaopole, czy dobrze widzę na zdjęciach, że do jednej doniczki posadziłeś nawet 2-3 rośliny? Jeśli tak, to póki czas rozsadź pojedynczo. Nie robiłam zdjęć swoim paprykom w ostatnich latach, wygrzebałam takie z czerwca 2017 r., ale widać jakie już były duże. Dla zobrazowania, rosły w 10l koszach na śmieci ze szwedzkiego marketu meblowego z wywierconymi otworami w dnie.

Thunder mountain longhorn (tą poznaję)
Obrazek

Jakieś jalapeno.
Obrazek

Jakieś habanero.
Obrazek

W tym roku pogoda nie rozpieszcza i moje papryki na pewno nie będą na początku czerwca tej samej wielkości, ale potem nadrobią, a pełnia owocowania to sierpień-wrzesień i będą już naprawdę duże, sporo większe niż te na zdjęciach. Nie będziesz zadowolony z plonów przy więcej niż jednej sadzonce w donicy. Ja w pierwszym roku podejścia do uprawy pomidorów upchałam ich sporo na 1 m2 ;:224 A potem trochę poczytałam i zauważyłam, że mimo znaczącego zmniejszenia liczby krzaków, zbieram więcej pomidorów. Z paprykami jest tak samo.
Zdecydowanie potwierdzam to co pisze mamaAmelka, po przesadzeniu papryki mają chwilę przestoju we wzroście.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 517 ]  Idź do strony nr...        1 ... 27, 28, 29, 30, 31  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 29 gości