Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Marconi_exe
1000p
1000p
Posty: 1472
Od: 10 kwie 2010, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tykwowisko środkowopolskie
Kontakt:

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Naturalnie. Też do takiej sadzę papryczki. Już mam 30 doniczek . Zostawię jednak sobie po jednej z każdej odmiany.
Pan stworzył z ziemi lekarstwa, a człowiek mądry nie będzie nimi gardził. Syracha 38
Marek
Awatar użytkownika
dorota514
200p
200p
Posty: 484
Od: 23 lut 2014, o 18:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

U mnie dziś do kiełkowania poszło 250 sztuk super hotów. No to zaczynamy sezon.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

;:oj Podpisałaś umowę z przetwórnią?
Hiobe
50p
50p
Posty: 90
Od: 17 mar 2018, o 16:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Województwo mazowieckie

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Chciałam w tym roku pierwszy raz spróbować uprawy papryki ostrej i półostrej. Wiem, że ostrą należy już wysiewać, czy półostrą też? Może inaczej, mam odmiany Filius Blue, Lemon Drop, Joe Long, Trakijska Shapka i Cyklon, to papryki od 5 tys.SHU do 50 tyś SHU, czy powinnam już wszystkie te papryki wysiać?
A przy okazji jak to jest z tym podziałem na b.ostrą, ostrą i półostrą, w jakim przedziale skali Scovilla znajdują się poszczególne grupy. A może klasyfikuje się je wg. doznań smakowych? Przepraszam jeśli głupio pytam. :oops:
Awatar użytkownika
Marconi_exe
1000p
1000p
Posty: 1472
Od: 10 kwie 2010, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tykwowisko środkowopolskie
Kontakt:

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Hiobe. Z papryk, które posiadasz możesz wysiać na razie Lemon Drop bo ta odmiana potrzebuje więcej czasu żeby zacząć zawiązywać kwiaty. Z pozostałymi odmianami wstrzymaj się do początku marca bo odmiany te są z gat. capsicum annum i one nie potrzebują tak wczesnego siewu.

Papryczka Aji Lemon Drop jest z gatunku capsicum baccatum więc można ją spokojnie siać. Tak samo jak c. pubescens i c. chinense.

Co do papryczki Filius Blue, którą uprawiałem kilka lat to wysiana w styczniu zakwitnie w marcu i zawiąże owoce. Potrzeba tylko regularnie doświetlać.
Pan stworzył z ziemi lekarstwa, a człowiek mądry nie będzie nimi gardził. Syracha 38
Marek
Hiobe
50p
50p
Posty: 90
Od: 17 mar 2018, o 16:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Województwo mazowieckie

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Bardzo dziękuję Marconi exe to dla mnie dobra wiadomość. Przeszukuję internt i niewiele mogę dowiedzieć się na temat przynależności danej odmiany do gatunku i sposobu uprawy. Chciałabym nieśmiało jeszcze zapytać o następujące odmiany: Joe"s Long
Hungarian Black, Numex Twilight i EXplosive Ember, te odmiany zamierza uprawiać moja córka. Które z nich należą do Capsicum baccatum i i jak zrozumiałam należałoby je już teraz wysiać? Jeśli można to proszę jeszcze raz o podpowiedź.

Marconi exe przepraszam pytanie nieaktualne bo już się doczytałam . Twoj post podpowiedział mi jak szukać i już wiem kiedy wysiewać pozostałe odmiany. Jeszcze raz serdecznie dziękuję. ;:180
Drako
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1341
Od: 17 lut 2013, o 13:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Płd. Wielkopolska

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

W razie wątpliwości polecam stronkę The Chileman, po prawej jest wyszukiwarka więc opisy można dość łatwo znaleźć. :)
Awatar użytkownika
SandraABC
1000p
1000p
Posty: 1242
Od: 28 kwie 2011, o 23:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Ja w tym roku odpoczywam od wysiewów i będę pierwszy raz od powstania ogródka kupowała gotowe sadzonki :)
Zapas suszonych z ubiegłego roku w zupełności mi wystarczy.

Na spokojnie będę Was podglądała i zbierała siły na następny sezon z superhotami, w końcu będzie czas na spokojne przemyślenie obsady i zgromadzenie nasion ;:138
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

:wit Witaj Sandro, gdzie się podziewałaś przez pół roku??? Ja też mam zapasy ostrości z lat poprzednich i zastanawiam się nad wysianiem czegoś ostrzejszego , ale 3-4 doniczki + dwie zimowane zmieszczą sie na balkonie bez problemu .
Mario1974
50p
50p
Posty: 50
Od: 27 maja 2015, o 22:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Wszystkie moje papryki z każdej z rodzin zawsze wysiewałem około 30-31 stycznia.I miałem super plony.
Fakt - nigdy nie doświetlałem.Ale te które eksperymentalnie wysiewałem później były gorsze i dawały słabsze plony.

Może jeśli się doświetla , to czasu wykiełkowania i rozwoju rośliny się znacznie skraca i jest lepiej.?.ale tą metodę testuje dopiero od tego roku.Wtedy będę mógł się wypowiedzieć.
Pozdrawiam
Mariusz

Powodzenie jest dobrym nauczycielem ,niepowodzenie jeszcze lepszym
Awatar użytkownika
marcin_pl
50p
50p
Posty: 61
Od: 25 sty 2019, o 01:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wschodnie Wybrzeże USA

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Witam
Ja również wysiałem super hoty i te nieco mniej ostre na początku stycznia , w tym roku na topie u mnie będą:
Ghost Chocolate
Big black mamma
7 pot barrackpore
Trynidad Scorpion Butch T
Jay s ghost peach
Lemon Starr Burst
Yellow Fatali
MOA Scotch Bonnet
Bahemian Goat
Sugar rush peach
Fresno
Jalapeno pumpkin spice
Awatar użytkownika
Andrzejsson
100p
100p
Posty: 127
Od: 4 mar 2018, o 23:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze karpackie

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Ja postanowiłem, że sieje ostre zawsze w drugi weekend lutego i tak jakoś czymam dyscyplinę. Mam teraz również Lemon Dropa i skoro piszecie, że lepiej wcześniej to się chyba dziś skuszę ;:3
"Artificem commendat opus"
Hiobe
50p
50p
Posty: 90
Od: 17 mar 2018, o 16:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Województwo mazowieckie

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

To będzie u mnie pierwszy sezon uprawy papryki ostrej więc zarazem doświadczalny.
27 stycznia wyłożyłam do skiełkowania nasiona papryki: odm.Filius blue i Lemon drop.
Już po 5 dniach przełożyłam do doniczek z ziemią skiełkowane nasiona odm.Filius blue a po 6 dniach skiełkowane nasiona odm.Lemon Drop.
Niestety mam do dyspozycji tylko parapet i sadzonki będą rosły bez doświetlania. Nie wiem jak sobie poradzą ale zaryzykowałam.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”