Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
whitedame
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3456
Od: 17 lut 2012, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice 6B

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Wystarczy potrząsać krzaczkiem tak jak to robi wietrzyk.
;:233 Beata
Umysł jest jak spa­dochron. Nie działa, jeśli nie jest ot­warty Frank Zappa
ogrod12
100p
100p
Posty: 109
Od: 20 mar 2013, o 18:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Ok ale dla pewności będę też czasem zapylał rencami.
kronnos85
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 18 cze 2021, o 09:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Choroba papryki chili, pomoc.

Post »

Witam serdecznie.
Od kilku dni zauważyłem na swoich papryczkach chili dziwną chorobę liści, nie wiem co to jest i jak z tym walczyć. Zauważyłem też, że na zainfekowanych krzakach zaczęły odpadać pąki. Papryki uprawiam w szklarni.
Z góry dziękuję za udzieloną pomoc :)

Obrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
whitedame
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3456
Od: 17 lut 2012, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice 6B

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

A ta choroba liści to na czym polega?
Te przykurczenia blaszki?
To najprawdopodobniej jakiś szkodnik wysysa soki.
Załącz lupę w telefonie i pooglądaj od spodu.
;:233 Beata
Umysł jest jak spa­dochron. Nie działa, jeśli nie jest ot­warty Frank Zappa
rafmaxxx
50p
50p
Posty: 88
Od: 31 maja 2010, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

O to kolejny cykl obserwacji moich chili i o to co zaobserwowałem i do jakich wniosków doszedłem:

Cayenne Long Slim ( foto 1 i 2 ): roślinka wyraźnie widać poszła w górę, ma już ok 23 cm, a jeszcze niedawno była najmniejszą z wszystkich. Ma duże zdrowe liście. Najpóźniej również zaczęła wykazywać kwitnienie, pąki kwiatowe wydają się być duże w porównaniu do innych odmian.

Vinnie Pukh Hot ( foto 3 i 4 ): od pewnego czasu jak by roślinka stanęła w miejscu, ma obecnie ok tylko 12 cm, chodź dorasta finalnie i tak tylko do ok 30 cm. Jest dobrze rozkrzewiona, ale ma małe liście w porównaniu do innych odmian. Zaczęły się pojawiać pąki kwiatowe, ale są malutkie i nie rozwijają się, parę z nich odpadło. Przypuszczam, że może być roślinka zbyt mała i dla tego zrzuca pąki kwiatowe, ale martwi mnie fakty że nic nie rośnie obecnie, zero postępu. Może poobrywać te pąki na razie i zaczekać co będzie się działo dalej?

Piramida ( foto 5 i 6 ): aktualnie ma ok 16 cm, jest dobrze rozkrzewiona, ładne duże liście, zaczęła kwitnąć, jako jedyna z odmian posiada kwiaty fioletowe, zobaczymy co będzie po przekwitnięciu kwiatów

Syberian House ( foto 7 i 8 ): zdecydowanie największa z moich roślin, ma ok 23 cm i jest bardzo silnie rozkrzewiona, najwcześniej z wszystkich zaczęła kwitnienie i posiada najwięcej kwiatków. Wydaje mi się, że powinna być już odpowiednia by zacząć wydawać owoce jednak po przekwitnięciu 2 kwiatków po pewnym czasie odpadły 2 zalążki owoców. Mam nadzieję, że to tylko przypadek i nie powinienem się zbytnio martwić.

Dodając na koniec uważam, że rośliny są odpowiednio podlewane, nie mają jakiś większych szoków temperaturowych etc. Jakie mogą być jeszcze inne ew przyczyny opadania kwiatów i zalążków owoców? Jak w przypadku Vinnie Pukh Hot mogę uwierzyć że jeszcze może roślinka jest zbyt mała i dla tego zrzuca pąki to w przypadku sporych już rozmiarów Syberian House zastanawiam się skąd zrzucanie zalążków owoców.
Proszę o ew jakieś wskazówki, rady, może po obejrzeniu zdjęć komuś się coś nasunie na myśl.


Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
forresty
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 15 mar 2017, o 08:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Mam dwa problemy.
1. Wyrosło mi kompletnie nieostre piri-piri. Nasiona mam od sprawdzonego sprzedawcy więc nawet gdyby to była hybryda to byłby mix super ostrych papryczek. (Chyba że kundle ostrych papryk mogą być nieostre.) To może być jakiś błąd w hodowli? Wisiały na krzaczku dość długo. Może za długo bo są już bardzo miękkie. Zimą dla zabawy posiałem Jamaican hot-red i też ten sam problem. Nieostre. W zeszłym roku wysiałem jakieś zmiksowane + Jalapeno w takich samych warunkach - ostre jak diabli.
2. Wszystkie moje papryki rodziny chinense zrzucają kwiecie. Na dwóch krzaczkach jedynie uchowało się kulka papryczek. Nie wiem gdzie tkwi przyczyna. Ziemia bardzo zróżnicowana i skoro dotyczy to dużej liczby krzaczków to nie w tym problem. Rośliny zdrowe, ładny pokrój, kwitną, ale zauważyłem że nie pylą i w dużej części nawet słupka w kwiatku nie wykształciły. Może to normalne że pierwsze kwiaty zrzucają? Tyle że progresji nie ma. Jak zrzuciły to jakby się zahibernowały. Stoją w lekkim półcieniu ostatnio w jasnym pokoju bo przy tych upałach zagotują się na parapecie i nie widzę żeby miały ochotę ruszyć
rafmaxxx
50p
50p
Posty: 88
Od: 31 maja 2010, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Mam podobny problem. Jak na razie to mogę być zadowolony tylko połowicznie. Syberian House ok, te dwa odpadnięte kwiaty to wypadek przy pracy, teraz roślina z tego co widzę normalnie owocuje. Owoce mają na razie w granicach 2 - 3 cm. Również owocuje mi Cayenne Long Slim, najpóźniej zaczęła kwitnąć, więc i najpóźniej mogłem ocenić jak sobie poradzi podczas kwitnienia, ale widzę, że jest dobrze. Gorzej z pozostałymi dwoma odmianami. Na Piramidzie zauważyłem parę dni temu początek mszyc ( a z ok 4 sztuk naliczyłem ). Szybko roślinę spryskałem wodą z octem i płynem do naczyń. Niby mszyc do dzisiaj już nie zauważyłem, ale niestety kwiaty opadają. Normalnie pąk rośnie, rozwija się, potem przekwita i niestety odpada wraz z tym ogonkiem, który jest z reguły żółty, ale też zauważyłem niektóre ogonki uschnięte. Vinnie Pukh Hot rośnie najgorzej. Jak pojawiły się pąki kwiatowe tak nic nie rozwijają się nadal, pąki usychają i opadają, liście u góry zaczynają mocno się zwijać, tym bardziej nie ma mowy o nowych liściach, papryka normalnie stoi w miejscu. Chorób żadnych nie zauważyłem na tej odmianie, tym bardziej mnie to dziwi.
Awatar użytkownika
whitedame
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3456
Od: 17 lut 2012, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice 6B

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Ten powinien być ostry.
Jak dojrzeje sprawdzę

Obrazek
;:233 Beata
Umysł jest jak spa­dochron. Nie działa, jeśli nie jest ot­warty Frank Zappa
rafmaxxx
50p
50p
Posty: 88
Od: 31 maja 2010, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Okazało się że miałem jakieś robaki w ziemi. Ledwo je zauważyłem. Zrobiłem filmik. Mój znajomy wrzucił filmik na jakąś grupę na FB i ktoś napisał, ze wygląda to na pędraki, że uszkadzają korzenie rośliny itp. i by wyjąć roślinę, dokładnie oczyścić z ziemi itp. i przesadzić do nowej. To było z 2 dni temu. Dzisiaj patrzę w 2 doniczkach to samo, musiałem wszystko pooczyszczać i poprzesadzać. Do tego spryskałem korzenie środkiem na szkodniki. Mi to trochę słabo na pędraki wygląda, trochę zbyt małe wg mnie, ale nie wiem, nie znam się. Wrzucam foto tych robali, może ktoś je rozpozna? Są one na wierzchniej warstwie ziemi. Oprócz dorosłych już osobników w ziemi zauważyłem też larwy, malutkie brązowe owalne

Obrazek
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

To nie są pędraki. Patrz tu: pędraki
https://static.fajnyogrod.pl/media/uplo ... rodzie.jpg
Pozdrawiam! Gienia.
rafmaxxx
50p
50p
Posty: 88
Od: 31 maja 2010, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

No tak przeczuwałem po tym jak porównałem swoje szkodniki z tym jak wyglądają pędraki. Tylko co to może być?
forresty
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 15 mar 2017, o 08:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

No i dalej nic... Roślinki wypuściły nowe kwiatki, nowe listki i te kwiaty opadają. Papryki wyglądają zupełnie normalnie, nie widzę aby czegoś im brakowało a jest jak jest.
rafmaxxx
50p
50p
Posty: 88
Od: 31 maja 2010, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Powiem tak. U mnie też na papryce odmiany piramida, która wyglądała zdrowo zauważyłem opadające kwiaty i zalążki owoców. Sporo tego opadło, ale w pewnym momencie nagle przestało i teraz normalnie zawiązuje owoce, które rosną normalnie, a i nawet zaczynają się wybarwiać już na fioletowo ( zdjęcie poniżej )

Obrazek

Syberian House. Owoce ciągle są zielone, mimo, że zaczęła ta odmiana jako pierwsza owocować. Czy myślicie, że może to być spowodowane słabszym dostępem światła do owoców przez mocne zagęszczenie liśćmi? Przerzedzić jakoś roślinkę? Jak tak to które ew. iście pousuwać? ( zdjęcie poniżej )

Obrazek

Obrazek

Cayenne Long Slim. No tak teraz stwierdzam że to nie przypomina w ogóle tej odmiany. Możliwe, że to jest jedna z odmian cayenne, ale na pewno nie long slim bo owoce są grube. Owoców mam tylko 2 sztuki, był jeszcze 3 owoc który podrósł do jakiś ok 2 - 3 cm i nagle opadł uschnięty jak by, pozostałe kwiatki które były też uschły i na razie nowych nie widać. Możliwe, że to nie odpowiednia odmiana na uprawę doniczkową stąd też tylko te 2 owoce na razie. No, ale się jeden wybarwia już przynajmniej. ( zdjęcie poniżej )

Obrazek

Vinnie Pukh Hot. Niby po przesadzeniu roślinki do nowego podłoża przez problemy jakie były z dziwnymi robalami w pewnym momencie zaczęła kwitnąć, ale na tym się na razie kończy, owoców na razie brak + niektóre pąki nadal usychają Może potrzebuje czasu jak piramida, zobaczymy. ( zdjęcie poniżej )


Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”