Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Jowita37
100p
100p
Posty: 193
Od: 27 lut 2016, o 00:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: k/Zawiercia

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

U mnie już wysiane papryki chinense i baccatum, niektóre wzeszły, annumy jeszcze czekają, oprócz Explosive Ember, do mniejszych doniczek i na rozdanie.
To mój trzeci rok z ostrymi paprykami, więc doświadczenia wielkiego nie mam, zresztą oprócz wcześniejszego wysiewu nie traktuję ich inaczej niż innych warzyw, nie stosuję zmiany barw światła w growboxie, hydroponiki, specjalnego nawożenia, wyrośnie co wyrośnie, lubimy z mężem ostro... zjeść 8-) Zgadzam się w pełni z Błażejem, na jalapeno za wcześnie, to są rzeczywiście duże krzaki, więc albo większa doniczka albo zwiększone nawożenie. Miałam w poprzednich latach satysfakcjonujące zbiory jalapeno w doniczkach 10l stojących na tarasie - sporo marynat zrobiłam z kilku krzaków. Na parapet średnio widzę tą odmianę.
Mirek19 tak na parapet zobacz sobie jeszcze Joe's Long Cayenne, chociaż to nie miniaturka, w ubiegłym roku to było moje miłe zaskoczenie, miałam w donicy na dworze też o pojemności 10l, ale krzaczek niewielki, max 50 cm obwieszony długimi owocami jak głupi, aż ryły końcówkami w ziemi. Ostrzejsze niż jalapeno, ale skoro wysiewasz Naga Morich i Piri-piri, nie będą za ostre, a krzaczek zdecydowanie mniejszy niż jalapeno, taki bardziej kompaktowy.
A dla miłośników Tolkiena - ostre Zło zaczyna powoli atakować moją Śród-Ziemię ;:oj
Obrazek
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8666
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

:wit Skoro zaczęły się dni siewu to wysieję kilka nasion Jalapeno , ostatecznie
papryczka będzie rosła w szklarence , a nie w donicy . Dodaję ją do małosolnych
ogórków , kiszonych i konserwowych . Pierwsze małosolne robię koniec maja początek
czerwca ( małosole ) i taka wczesna papryczka bardzo mi się przyda .
U mnie Jalapeno Early to nie był duży krzak , może za słabo karmiona . :oops:
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13657
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Mówiąc duża, nie miałem oczywiście na myśli wielkiego krzaczora. :wink:

Jednak takiego, z którym będzie kłopot na parapecie. :)

Po za tym nie wiem czym różni się Twoja Jalapeno z dodatkiem ,,early". :)
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8666
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Mam trzy rodzaje Jalapeno , Early wcześniejsza od pozostałych
około tydzień , innych różnic nie zauważyłam .
Taka np. Bishops Crown duży krzak a widziałam ją w uprawie
donicowej .
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13657
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Z reguły, to każdą odmianę można w donicy. Wystarczy dobrać odpowiednio dużą. :) Rosną nawet wg mnie lepiej w pojemnikach, niż gruncie, bo można lepiej kontrolować nawożenie itd. Sama ziemia się też szybciej nagrzewa w pojemnikach, co im sprzyja.

Jeszcze nie mam dobranych odmian ale na pewno będzie Thunder moutain longhorn w tym roku, z nasion pochodzących z rekordu Guinnessa na długość papryki. Dobiorę też TML z innych nasion do porównania. :)

Pozostałych jeszcze nie wiem. Fakt, Jalapeno mi się spodobało lecz ostatnio dostałem propozycje wymianki sporej liczby odmian papryki, więc jutro przysiąde i pewnie coś sobie dobiorę na ten sezon. :D

W sumie brakuje mi tylki ziemi i mogłbym startować z jakimś super hotem ale to zapewne jak przyjdą te nasionka, to wystartuje. :)
Awatar użytkownika
Marconi_exe
1000p
1000p
Posty: 1472
Od: 10 kwie 2010, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tykwowisko środkowopolskie
Kontakt:

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Dokupiłem następne papryczki:

7 Pot Bubblegum red
7 Pot Bubblebum white
Murici podobne do Biquingo Yellow.
Orange Jes - pomarańczowe miniaturowe Jalapeno z fioletowymi smugami.
Brazilian Pumpkin
Condors Beak
Bulo Bulo
Aji Santa Cruz
Chupetincho White lub też Coyote Zan White.
Royal Gold

Co do siewu c. annum to się wstrzymam do połowy lutego choć w zeszłym roku wysiewałem razem z pomidorami i było OK.

Zdjęcia przedstawiają papryczki Hungarian Black siane dwa lata temu 1 lutego. Nie są za wielkie, na parapecie by się zmieściły. Doniczki 1 litrowe.
10 maja wyglądały tak:

Obrazek

Obrazek

Problem to jest wg mnie z papryczkami, które docelowo rosną wysoko. W zeszłym roku nie mieściły mi się grow-boxie Aji Rain Forest (c. baccatum) i Peppadew (c. baccatum).
Ogólnie to Capsicum Baccatum rosną wysokie. Nawet Aji Pineapple musiałem szybko wyjąć z Grow-boxa.
Pan stworzył z ziemi lekarstwa, a człowiek mądry nie będzie nimi gardził. Syracha 38
Marek
Mario1974
50p
50p
Posty: 50
Od: 27 maja 2015, o 22:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Opadanie liści w przezimowanych paprykach chili

Post »

Witajcie,
Mam ogromną prośbę.Czy macie może jakiś pomysł czym może być spowodowane opadanie liści na krzaczkach papryk chili?
Papryczki przeniosłem z inspektu po sezonie około 20 października, przed pierwszymi przymrozkami.
Papryczka chili JAFSH dopiero dojrzewała, tak samo jak Naga Morich.
Niestety... kiedy owoce już dojrzały, papryki zaczęły zrzucać pozostałe kwiaty oraz liście.
W czym może być przyczyna ? są regularnie delikatnie podlewane i zacząłem je również doświetlać.
Poproszę o jakieś podpowiedzi.
Jeśli to konieczne wrzucę fotkę jak to wygląda.
Dziękuje
Pozdrawiam
Mariusz

Powodzenie jest dobrym nauczycielem ,niepowodzenie jeszcze lepszym
Awatar użytkownika
Kanek
50p
50p
Posty: 65
Od: 12 sie 2017, o 16:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Znalazłem instrukcję, że od połowy września obrywa się kwiatostany oraz zaczyna obrywać liście, następnie gdy temperatura spada poniżej 17 stopni przenosi się papryczki do pomieszczenia i obrywa wszystkie pozostałe liście oraz ogranicza podlewanie. Przetrzymujemy w temp 10-15 stopni.
Źródło: http://pali2razy.pl/zimowanie-papryk-chilli/
Mario1974
50p
50p
Posty: 50
Od: 27 maja 2015, o 22:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Serdeczne dziękuje. Super instrukcja !
Pozdrawiam
Mariusz

Powodzenie jest dobrym nauczycielem ,niepowodzenie jeszcze lepszym
Awatar użytkownika
qwak
50p
50p
Posty: 55
Od: 18 lut 2012, o 21:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja:
Kontakt:

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Cześć! Czy ktoś miał problem z edemą, czyli korkowaceniem liści? Jak sobie poradzić?
Biofizyk z wykształcenia, ogrodnik z zamiłowania: latem na działce, zimą w domu - w wersji HiTech -regulamin
Awatar użytkownika
dorota514
200p
200p
Posty: 484
Od: 23 lut 2014, o 18:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Zwiększyć przepływ powietrza tam gdzie są papryki. W grow boxach gdzie cyrkulacja jest ograniczona zazwyczaj stosuje się wiatraczki. Gdzie ty trzymasz swoje papryki ?
Awatar użytkownika
qwak
50p
50p
Posty: 55
Od: 18 lut 2012, o 21:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja:
Kontakt:

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

dorota514 pisze:Zwiększyć przepływ powietrza tam gdzie są papryki. W grow boxach gdzie cyrkulacja jest ograniczona zazwyczaj stosuje się wiatraczki. Gdzie ty trzymasz swoje papryki ?
Też mi to przychodziło na myśl, ale nie bardzo pasuje. Papryki mam w szklarence - ale jest dość intensywna wentylacja. Hmm... Liście, ani boki szklarni "spocone" nie są. Czy to może być efekt jakiś błędów nawożenia?
Biofizyk z wykształcenia, ogrodnik z zamiłowania: latem na działce, zimą w domu - w wersji HiTech -regulamin
Drako
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1342
Od: 17 lut 2013, o 13:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Płd. Wielkopolska

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Co prawda w kontekście owoców, ale oprócz wymienionych wyżej występowaniu sprzyja też wilgotna gleba przy słabej transpiracji.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”