Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
SandraABC
1000p
1000p
Posty: 1242
Od: 28 kwie 2011, o 23:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Darek26 pisze:Ja chciałbym porównać paprykę habanero i jalapeno. Posiadam kilkadziesiąt sadzonek habanero i chciałbym później zrobić je w słoikach. Jak ma się to do jalapeno? Smak dość podobny czy coś zupełnie innego? I jak z ostroscia?
Dwie drastycznie inne odmiany jeżeli chodzi o przetwory :) Jalapeno w plastrach albo całości, suszone/płatki albo w zalewie octowo cukrowej (na pizzę albo do sosów). Habanero zdecydowanie bardziej na sosy, salsy (mango i habanero big sun/ orange to niebo w gębie) , suszone w płatach, dodatki do past pomidorowych ale nie jako główny składnik. Chyba, że mocno słoneczne lato i np sriracha z habanerek <3 Najlepsza jaka mi wyszła do tej pory i w miarę zjadliwa w smaku (jako dodatek).
rafmaxxx
50p
50p
Posty: 88
Od: 31 maja 2010, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Tak aktualnie wygląda moje chili. Dużo się nie uchowało roślinek. W jednej doniczce mi siewki padły bo miały jak się okazało zbyt mokro i zgniły, klika siewek mi też padło z powodu przesuszenia. No, ale obecnie nie mam po prostu aż tyle czasu na doglądanie ich stąd wyszło jak wyszło. Reszta co została trzyma się dobrze, może po za jedną sadzonką, która też niestety przypadkowo została lekko przesuszona i widać na zdjęciu podeschnięte listki, no ale jeszcze nie padła całkiem, więc walczę dalej o nią, może się odratuje.
Co do odmian, bo pisałem parę postów temu że posiałem chili i nagle już nie pamiętałem co gdzie posiałem :D Sadzonki trochę już podrosły, na tyle że można już zauważyć różnice, że są różne odmiany. Poszperałem trochę w necie, w grafice google i mi wyszło, że papryczki z 1 i 2 zdjęcia to może być carolina reaper. W grafice właśnie po wpisaniu carolina reaper pokazywało mi sadzonki z dużymi liśćmi, wyglądały tak jak moje. Zaś papryczki z 3 i 4 zdjęcia, nie wiem czy wszystkie ale na pewno pierwsze dwie od lewej na dole, to mi wyszło, że może to być Satan's kiss. Liście bardziej wydłużone na długich ogonkach. Ogólnie to siałem jeszcze thai chili rawit orange i habanero mustard, ale na pewno jednej odmiany już nie mam z tych 4 co miałem na początku. Zobaczymy jak będzie dalej :)
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
rafmaxxx
50p
50p
Posty: 88
Od: 31 maja 2010, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Nie wiem na ile dobrze widać na zdjęciach, bo mi coś tel gubi ostrość przy zbliżeniu. Coś dziwnego się dzieje z moimi chili. Carolina Reaper ( przypuszczam że to Carolina ale nie mam 100 % pewności ), zdjęcie sadzonki z dużymi liśćmi, w jednej sadzonce na 3 jakie mam widać usychające od końca liście. Zaś w 2 odmianie ( prawdopodobnie Satan's kiss ) podobna sytuacja, liście od końca usychają + jak się dobrze przyjrzeć to widać że liście które zaczęły dopiero wyrastać już są uschnięte. Nie wiem czy to jakaś choroba czy coś? Czy może za mocno słońce grzeje na nie przez szybę? W ubiegłych latach nie miałem tego problemu, również sadzonki były na parapecie przy oknie, oczywiście nie stykają się z oknem tylko są oddalone trochę od niego.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
rafmaxxx
50p
50p
Posty: 88
Od: 31 maja 2010, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Hejo, czy ktoś tu jeszcze zagląda na ten wątek ?? :)
Moje papryczki mają się całkiem dobrze, szybko się wykurowały po przenawożeniu, również szybko się przyzwyczaiły do mocnego słońca i już liście nie były poparzone, jednak opóźniło to ich wzrost i rozwój. W konsekwencji opóźniło się kwitnienie / owocowanie. Aktualnie mam 2 duże ładne roślinki gdzie jedna jest w pełnej fazie kwitnienia + już pojawiają się pierwsze owoce, druga roślinka zaś zaczyna dopiero wypuszczać kwiaty.
Teraz pytanie: Czy jest ktoś w stanie powiedzieć co to są za te dwie odmiany które mam na podstawie zdjęć? Dla przypomnienia zapomniałem co gdzie posiałem i dla tego teraz nie wiem jakie odmiany mam. Jestem niecierpliwy i nie chcę czekać aż owoce całkiem wyrosną :D
Pierwsze cztery zdjęcia to jedna odmiana, kolejne cztery to druga odmiana. Może to komuś ułatwi, dla przypomnienia siałem 4 różne odmiany ( thai chili rawit orange, satan's kiss, habanero mustard i carolina reaper ) z czego zostały 2 ( wiem bo widać różnice pomiędzy roślinami ).
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Z ciekawostek

W ub r miałam w tunelu papryczkę chili , jakaś Tiger, łaciate liście.
Mnóstwo papryczek leżało na ziemi.
Na początku czerwca patrzę i oczom nie wierzę, kiełkuje cała masa papryczek.
Przeżyły zimę, wprawdzie lekką, ale jednak zimę.

Nie wyrwałam wszystkich i te co zostawiłam zakwitły, zawiązały owoce
i teraz dojrzewają ;:oj
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8636
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

A to faktycznie ciekawe . Dotej pory miałam takie doświadczenie tylko z pomidorami .
Zostawię jedną furillę w oznaczonym miejscu .
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

No właśnie, to jest bardzo ciekawe,
bo przecież normalnie papryczki trzeba wcześnie wysiewać, żeby coś z nich było.
Tymczasem ta na początku czerwca się pojawiła, zdążyła zakwitnąć i owocuje :roll:

Tak w ogóle w ub r jak rosły to ciągle nie miałam czasu, aby je pozrywać z krzaczka.
W końcu się zmobilizowałam, przychodzę do tunelu na zbiory, a tu... prawie nic nie ma. ;:oj

Na ziemi trochę ich leżało, no ale gdzie reszta :?
Co za stwór opędzlował takie ostre papryczki :?:
Za kilka dni robiąc porządek wszystkie się znalazły w worku z nawozem.

Obrazek

Jaki gryzoń w ogóle je jadł i przeżył kapsaicynę i zrobił sobie jeszcze taki zapas :?: ;:oj :lol:
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
rolnik90
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 984
Od: 7 kwie 2011, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wierzbica

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Hej, możecie polecić jakąś plenna I prostą w uprawie odmianę papryki ostrej? Podobają mi się te co mają podłużny kształt czyli rokita, cyklon. Tyle jest tych odmian że ciężko wybrać, nie musi być bardzo ostra.
Piotr
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8636
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Skoro ma być lekko ostra to może Anaheim ?
Bardziej ostra Furilla .
rolnik90
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 984
Od: 7 kwie 2011, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wierzbica

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Ciężko mi się odnieść do propozycji bo nigdy ich nie miałem, głównie zależy mi by były plenne. Uprawiać je będę w donicach 10l, ponieważ mam porównanie z roberta f1 uprawianą w gruncie w tunelu i wdonicy również trzymanej w tunelu. Zdecydowanie ta w donicy była większa i bardziej wydajna
Piotr
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2843
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Del piquillo jest bardzo plenna.
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Awatar użytkownika
Faworyt
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3748
Od: 2 gru 2014, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Zbyt późna odmiana dzwonkowa jeśli sadzi się ją tak jak ja w gruncie,główny zbiór musiał dojrzewać nienaturalnie w garażu.Jednak odmiana jako taka wyjątkowo plenna. ;:333

Obrazek

Natomiast Jalapeno -4 donice rosło obok mnożarki.Ilość owoców w zupełności wystarczająca na nasze potrzeby słoikowe.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Serdecznie pozdrawiam.
MK
Żadną sztuką jest trwać i oczekiwać,lecz dawać nad miarę. Bruno/ Ew. wg. Św. Mateusza 25, (31-46).
Awatar użytkownika
radog
200p
200p
Posty: 421
Od: 13 sty 2013, o 20:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Czy ktoś mnie pokieruje gdzie dostanę nasiona odmiany Tepin?
Niestety nie zachowałem nasion i nie mam z czego siać :roll:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”