Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
vivien333
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 609
Od: 11 paź 2015, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolszczyzna

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Jest jeszcze jeden wątek o doświetlaniu:
viewtopic.php?f=5&t=31786&start=0 (to chyba pierwsza część wątku podanego przez whitedame).
Też mnie one przyprawiły o zawrót głowy, więc kupiłam sobie Fluorę, bo akurat w pobliskim sklepie jakaś im leżała (pewnie od lat :wink: ), a później ściągnęłam z Chin takie podwójne lampy na klips- są czerwone z niebieskim i Full spectrum. Coś tam dają, ale nadal uważam, że najlepiej doświetlać zwykłymi, białymi Led-ami, bo mają właśnie dużą przewagę niebieskiego światła, no i są łatwo dostępne.
Te czerwone diody, które są w przewadze w lampach LedGrow mają wpływ na kwitnienie i owocowanie, a więc mogą być bardziej przydatne w późniejszej fazie. Tylko po co, skoro wtedy już można korzystać z prawdziwego Słońca?
Rafmaxxx, kup sobie żarówki LED z zimnym światłem, będzie ok. Ja mam takie z OSRAM- 14W, 1521lm 6500K. Dobrze działają na rośliny, a i mnie całkiem fajnie się przy nich funkcjonuje. To fioletowe światło źle na mnie wpływa, nie jestem w stanie zbyt długo przy nim wytrzymać.
Zdaje mi się, że Błażej też doświetla swoje rozsady takimi żarówkami...
Pozdrawiam,Vivien333
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Dyskusje na temat doświetlania proszę prowadzić jednak w wątku do tego przeznaczonym. :wink:

:arrow: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami - pomysły
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
vikii
200p
200p
Posty: 216
Od: 15 wrz 2013, o 21:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

whitedame pisze:U mnie pierwsza tura już wychodzi z ziemi.
Taka anegdotka.
Specjalnie wysiałam 8 odmian z 2014 roku zakładając, że nic nie wzejdzie.
Po 1,5 tygodnia bez efektów wyłożyłam na waciki kolejne 20 odmian z 2014 r bo po cóż je trzymać jak nasiona martwe.
Tymczasem na drugi dzień zauważyłam kiełki w 1 turze.
Już się martwię co to będzie jak wszystkie skiełkują. ;:306
Beata - nie strasz ;:oj ;:202 ;:306
Ja taki sam numer zrobiłam - robiłam porządki i wszystkie stareńkie nasiona na waciki (2014-2015) i nic się nie dzieje ... dlatego dziś młodsze dołożyłam ;:oj ;:oj ;:306
Jak to wszystko wzejdzie, to będę miała jazdę
Chciałam tyko 5 nowych mieć, bo kilka mam w domu 1 i 2letnich...... a teraz na wacikach 13 odmian mam po kilka nasion ;:224 ;:224

,
Pozdrawiam, Aneta:)
Awatar użytkownika
whitedame
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3456
Od: 17 lut 2012, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice 6B

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Namocz/podlej wodą utlenioną. ;:224
Ja dzisiaj już postawiłam na parapet skiełkowane doniczki z JAFSH i Boliwian Rainbow.
Cayenki z 2013 z 10 nasion skiełkowało 8, dziś poszły do ziemi.
Z tego co widzę to z chinensów i Rocoto czyli c.pubescens, mało co będzie, nasionka nadal plaskate bez wyraźnego zarodka.
Ale pozostałe okrąglutkie i pękate.
;:167
;:233 Beata
Umysł jest jak spa­dochron. Nie działa, jeśli nie jest ot­warty Frank Zappa
Awatar użytkownika
vivien333
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 609
Od: 11 paź 2015, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolszczyzna

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Wodę utlenioną rozcieńczasz, czy lejesz taką prosto z butelki?
Ja gdzieś już o tym czytałam i w poprzednich latach spryskiwałam nią waciki, ale rozcieńczoną pół na pół z wodą.
A! I miałam jeszcze napisać o patencie na podlewanie siewek, bo ktoś chyba w tym wątku pisał, że zrobił sobie podlewaczkę z butelki po farbie... To ja powiem, że o wiele wygodniejsza jest gumowa gruszka z kanką (największy rozmiar-11), zakupiona w aptece. Sprawdza mi się znakomicie. ;:173
Wpadłam na ten pomysł, jak się bawiłam z drzewkami bonsai, a tam ciężko podlać te pagórki ziemi, bo łatwo po nich woda spływa...
Pozdrawiam,Vivien333
Awatar użytkownika
whitedame
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3456
Od: 17 lut 2012, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice 6B

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Ja rozcieńczam bo używam perhydrolu.
Jak używasz aptecznej to nie rozcieńczaj.
Co do gruszki do lewatywy to pomysł niezły.
;:233 Beata
Umysł jest jak spa­dochron. Nie działa, jeśli nie jest ot­warty Frank Zappa
chris18404
200p
200p
Posty: 229
Od: 3 maja 2013, o 10:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Ciężkowic/Małopolska

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Jakie polecacie odmiany czerwonej ostrej papryczki z plennej na początek przygody z papryczkami ? Mam tunel foliowy.
Awatar użytkownika
radog
200p
200p
Posty: 421
Od: 13 sty 2013, o 20:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Ja polecam Bishops crown, super plenna i bardzo ładna - ale uwaga - długi okres wegetacji, trzeba wcześniej siać.

Moje pierwsze papryczki po podkiełkowaniu powędrowały do wielodoniczki. Od jutra włączam doświetlanie, mam jednak pytanie - czy wielodoniczka może w nocy stać na podłodze z podłogówką? Obawiam się o zbyt wysoką temperaturę w nocy i problemy z wybiegnięciem.

Obrazek



edit

A co do podlewania polecam mój patent z ręcznym opryskiwaczem + kawałek rurki (na zdjęciu powyżej), idealne - dokładnie w punkt dozowanie :D
Awatar użytkownika
vivien333
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 609
Od: 11 paź 2015, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolszczyzna

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Też ciekawy patent, tylko... trochę duży i nieporęczny... :roll: Zwłaszcza, jak się podlewa w pokoju. Przy większych uprawach może być bardzo ok. ;:333
Gruszka jest mała i jeszcze bardziej precyzyjna. Ściskasz mocno, nabierasz wodę z naczynia i możesz regulować strumień, a nawet kapać po kropli- w zależności od nacisku. Ja mam ich kilka i namiętnie używam do podlewania, bo mam sporo małych doniczek (głównie z sukulentami), gdzie podlewaczki marnie się sprawdzają.
Ja też polecam Bishopa. Pokazywałam go chyba całkiem niedawno. Warto go posadzić w dużej donicy i jak nie zdąży dojrzeć, to wnieść do domu.
Ja mam go już trzeci rok i będę miała zawsze. Jest ładny, niekapryśny i nie powoduje bezdechu. :wink: Da się go zjeść nawet na kanapce, choć swoją ostrość ma.
KaLo kiedyś polecał tu Serano i tą też mogę polecić. Piekna, zdrowa, bardzo plenna, i też da się zjeść bez wzywania pogotowia. Dużą zaletą są grube ścianki. Niestety, nie udaje mi się jej przezimować. :?
Możesz napisać, jak podkiełkowujesz? Na wacikach?
Pozdrawiam,Vivien333
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8670
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

:wit Napiszę jak ja podlewam rozsady , mam małe buteleczki po utleniaczu z farby
do włosów . Dla mnie są idealne do precyzyjnego podlewania .
Papryka Serrano nadal dostępna w Lidlu ?
anubis
200p
200p
Posty: 288
Od: 2 sty 2012, o 16:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

chris18404 pisze:Jakie polecacie odmiany czerwonej ostrej papryczki z plennej na początek przygody z papryczkami ? Mam tunel foliowy.
Może piri piri , są mało wymagające i wczesne, u mnie rosną na zewnątrz .
Awatar użytkownika
radog
200p
200p
Posty: 421
Od: 13 sty 2013, o 20:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Moje papryczki od dzisiaj dostały naprędce zmontowany system doświetlania :D Żarówka sodowa 150W. W tym roku spróbowałem ostre wysiać wcześniej, ze względu na długi okres wegetacji, zobaczymy czy to coś da.

Obrazek

A z racji ilości, wolę podkiełkowywać na wacikach.

Obrazek

Polecam przy większej ilości taki patent - trzeba tylko uważać przy podlewaniu - raz mi się nasionka wymieszały :roll: był niezły cyrk.
Awatar użytkownika
vivien333
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 609
Od: 11 paź 2015, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolszczyzna

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Tak po prostu kładziesz nasiona na te waciki i nie przykrywasz? :roll:
Ja z wacików zrezygnowałam, bo jak się zagapiłam trochę, to mi kiełki wrastały w nie i za nic nie moglam tego wyplątać, bez uszkodzenia korzonka.
Dlatego teraz wolę ręczniki papierowe. Z nich bez trudu udaje się wydobyć każdą siewkę.
Napisz coś więcej o tej lampie i jak kiełkujesz...
Pozdrawiam,Vivien333
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”