Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 

Strefa czasowa: UTC + 1

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...     1, 2, 3, 4  
Autor Wiadomość
piotrpex
 Tytuł: Ściółkowanie pomidorów - mulczowanie. Agrotkaniny, agrowłókniny, folie
PostNapisane: 29 kwi 2015, o 13:18 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

więcej niż 1 szt.
Witam,

Postanowiłem poruszyć problem ściółkowania pomidorów w celu uzyskania opinii doświadczonych hodowców tego warzywa. Być może ktoś próbował różnych metod ściółkowania i być może pewne uwagi, poparte niekiedy wieloletnim doświadczeniem, okażą się bardzo cenne - w szczególności dla amatorów.

W ostatnim czasie zapoznałem się z kilkoma publikacjami, w których autorzy opisują rozmaite sposoby mulczowania pomidora. W ślad za nimi podążają badacze, jednak tym nie wystarczy jedynie słowny opis rolnika, lecz muszą oni wszystko przeanalizować, by wyciągnąć pewne wnioski umożliwiające powtarzalność procesu.

Ogólnie bada się ściółkowanie 4 kolorami materiałów: (cokolwiek pod tym rozumiemy - agrotkanina, agrowłóknina, folia PE, folia PVC itd) biały, czarny, czerwony oraz niebieski. Z wielu analiz wynikają czasami sprzeczne wnioski, jednak czytając je udało mi się wyłapać jakby ogólne podsumowanie. Do rzeczy zatem, językiem uproszczonym.

Białe (oraz srebrne) materiały sprawiają, że pomidor się rozrasta, tzn. wypuszcza więcej wilków w początkowej fazie wzrostu (tj. do 50 dnia od posadzenia rozsady, bo potem mulcz jest cieniowany). Jednocześnie te kolory mają wpływ na ograniczenie szkód wywołanych przez nicienie w korzeniach pomidora. Owoce jednak są nieco mniejsze niż grupa kontrolna a wczesny plon jest ograniczony. Z tego co zrozumiałem, opcja ta ma sens wtedy, gdy nie spieszymy się z plonem oraz gdy chcemy prowadzić pomidory na kilka pędów (np. koktajlowe jak ja). Wtedy owocowanie powinno być znacznie większe ale opóźnione.

Czarne materiały powodują, że wilki poniżej 4 węzła nie powstają tak silnie jak w przypadku pierwszym. Masa liściowa koncentruje się wtedy w pędzie głównym. Mamy jednak lepsze wczesne owocowanie i to na skutek tzw. proporcji światła "odbijanego" przez czarny mulcz - czerwieni do dalekiej czerwieni (R/FR). Z tego by wynikało, że prowadząc rośliny na jeden pęd zasadne jest używanie czarnych materiałów ściółkujących. Co prawda temperatura gleby nie jest znacząco wyższa niż dla białych folii i sam system korzeniowy jest wyraźnie mniejszy ale jednak wtedy większość zasobów jest używana do budowy zielonej masy na pędzie głównym. Mamy tu więc dobry przyczynek do wcześniejszych plonów.

Czerwone materiały są dość unikalne pod tym względem, gdyż mają bardzo dobry stosunek R/FR. Zaskoczyły mnie wyniki z różnicy plonowania w tonach na hektar, gdzie dla białej folii było to około 6,9 a dla czerwonej aż 18 (dotyczy wyłącznie plonu wczesnego). Zupełnie nie wiem jak to rozumieć. Może to jakiś chwyt marketingowy. Z drugiej strony badania takie maja już naście lat.
O foliach niebieskich nie będę pisał, gdyż uczciwie przyznam, że nie zgłębiłem jeszcze tematu a jedynie rzuciłem okiem na wykresy (bardzo zaskakujące).

W każdym razie, w tym roku w jednym z tuneli zamierzam porobić kilka eksperymentów ze ściółkowaniem w różny sposób. Przygotowałem dużo sadzonek pomidorów koktajlowych i chce je sadzić nad różnymi mulczami, przy pozostałych warunkach podobnych (te same nawozy, te same naświetlenie itp.). Co prawda, nigdzie nie udało mi się kupić folii czerwonej ale spróbuje kilka "cwaniackich" patentów, jak np. użycie folii do znaczenia przewodów elektrycznych lub też opakowania po krowieńcu (które jest różowe).
Bardzo proszę osoby zainteresowane podobnymi eksperymentami o pomoc i do takich głownie kieruję ów wątek. Przede wszystkim chodzi mi o sugestie ogólne co do ściółkowania. Nie chciałbym bowiem popełniać głupich błędów, które mogłyby wypaczyć tę zabawę. Jako przykład podam radę chociażby forumowicz, w której nie zaleca on lania wody tylko w pierścień a nieco dalej - tak aby zmusić roślinę do rozbudowy systemu korzeniowego. Wstępnie pokryłem cały tunel białą folia i już z tej porady wynika, że popełniłem błąd - gdyż nie mam jak podlewać obok pierścieni.

Pozdrawiam.
Piotr

Zobacz profil Wyślij e-mail      

ekopom
 Tytuł: Re: Ściółkowanie pomidorów - mulczowanie. Agrotkaniny, agrowłókniny, folie (czarne, białe, czerwone)
PostNapisane: 30 kwi 2015, o 19:31 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

1 szt.
piotrpex napisał(a):
Witam,

... Wstępnie pokryłem cały tunel białą folia i już z tej porady wynika, że popełniłem błąd - gdyż nie mam jak podlewać obok pierścieni.

Pozdrawiam.
Piotr

Może można by folię podziurkować i woda będzie wsiąkać, lub pod folią rozłożyć węże kroplujące.
Ja przykrywam czarną agrowłókniną i głównie po to, żeby nie rosły chwasty, oraz obniżyć wilgotność w tunelu.

Telimenka
 Tytuł: Re: Ściółkowanie pomidorów - mulczowanie. Agrotkaniny, agrowłókniny, folie (czarne, białe, czerwone)
PostNapisane: 30 kwi 2015, o 21:27 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

0 szt.
piotrpex - Przyda się taki wątek , temat warty uwagi .Ściółkowanie, czyli z angielskiego mulczowanie jest zgodne z naturą. W przyrodzie gleba nigdy nie pozostaje naga :wink: .Czy ten wątek ma się ograniczać wyłącznie do sztucznych okryć ? Fajnie byłoby rozszerzyć temat o ściółkowaniu organicznym pomidorów :słomą ,kompostem ,trawą itp. Czy lepszy będzie podział na dwa oddzielne tematy/wątki ?

jokaer
PostNapisane: 30 kwi 2015, o 22:25 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Skąd: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

więcej niż 1 szt.
O ściółkowaniu wszelakim mamy mnóstwo informacji w wątku o permakulturze w dziale ogólnym.
Tam więc proszę wymieniać się poglądami w tej kwestii.
W warzywnym wystarczy w zupełności ten temat, by niepotrzebnie nie dublować informacji.
Zapraszam : :arrow: Mulczowanie gleby - ogrodowe sztuczki. :arrow: Permakultura

A tak nawiasem mówiąc, jest to świetny sposób na hodowlę gryzoni.

Telimenka
PostNapisane: 1 maja 2015, o 01:24 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

0 szt.
Dziękuję za wyjaśnienie.Wcześniej sugerując się językiem ojczystym wpisywałam w wyszukiwarce ściółkowanie , tym sposobem ominęłam ,faktycznie obszerny wątek ''Mulczowanie gleby - ogrodowe sztuczki'' .Ponadto , ładnie brzmi po polsku - ''ściółkowanie gleby'' .

piotrpex
PostNapisane: 2 maja 2015, o 15:19 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

więcej niż 1 szt.
Bardzo dziękuję za zainteresowanie. Oczywiście podłączę się do wątku, który już istnieje, choć nie ukrywam, że chodziło mi o ściółkowanie wyłącznie pomidorów. Bo np. na taką sałatę, to sprawa jasna - biel i wzrost masy zielonej oraz molibden, żeby ograniczyć kumulacje azotanów. Ale racja - nie ma sensu dublować - dziękuję jokaer za naprowadzenie na ten permakulturowy wątek :)

Telimenka napisał(a):
piotrpex - Przyda się taki wątek , temat warty uwagi .Ściółkowanie, czyli z angielskiego mulczowanie jest zgodne z naturą. W przyrodzie gleba nigdy nie pozostaje naga :wink: .Czy ten wątek ma się ograniczać wyłącznie do sztucznych okryć ? Fajnie byłoby rozszerzyć temat o ściółkowaniu organicznym pomidorów :słomą ,kompostem ,trawą itp. Czy lepszy będzie podział na dwa oddzielne tematy/wątki ?

W zamyśle miałem ściółkowanie jakiekolwiek - także naturalne, a widzę, że chyba w tym kierunku "uderzasz" ;)

ekopom napisał(a):
... Może można by folię podziurkować i woda będzie wsiąkać, lub pod folią rozłożyć węże kroplujące.
Ja przykrywam czarną agrowłókniną i głównie po to, żeby nie rosły chwasty, oraz obniżyć wilgotność w tunelu.

Cenne, cenne i jeszcze raz cenne ekopom. Przed dziurkowaniem powstrzymywała mnie chęć ponownego wykorzystania folii w kolejnych latach. Niby cena niewielka ale, pomyślałem sobie, że im bardziej poszatkowana (a już ma 24 dziury na pomidory), tym mniej trwała. Pewnie to zbyt zachowawcze, także dziękuję Ci za sugestię. Co do węży kroplujących, to zupełnie się nie znam na tego rodzaju podlewaniu. Dwa razy startowałem do jego zgłębienia w literaturze ale chyba mam jakąś blokadę (natury manualnej, aby to wykonać).

Pozdrawiam.

PS. jokaer, czy możesz ewentualnie scalić wątki ? Czy jest to jakiś szczególny i pracochłonny proces ? Jeżeli jest to możliwe, to mam gorąca prośbę aby tak się stało ;) Dzięki.

jokaer
PostNapisane: 2 maja 2015, o 20:14 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1 szt.
Może ten związany z pomidorami, niech już tu zostanie.

piotrpex
PostNapisane: 3 maja 2015, o 15:37 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

więcej niż 1 szt.
jokaer napisał(a):
Może ten związany z pomidorami, niech już tu zostanie.

Bardzo dziękuję :) Niebawem wkleję pierwsze zdjęcia moich eksperymentów odnośnie białej i czerwonej folii.

Pabblo_Pl
PostNapisane: 3 maja 2015, o 17:52 
200p
200p

0 szt.
Ja mam foliak wyłożony czarną grubą agrotkaniną przeciw chwastom,
z podlewaniem nie mam problemu bo mam podlewanie kropelkowe pod nią..

A braki w nawożeniu będę uzupełniał opryskami..

piotrpex
PostNapisane: 22 maja 2015, o 14:15 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

więcej niż 1 szt.
Cześć Pabblo_Pl.

Agrotkaniną a nie agrowłókniną ? Moją folię czarno-białą zaczynają podnosić w niektórych miejscach silne chwasty. Na razie je łamię lekko dociskając stopą, tak żeby nie przebić folii. Zauważyłem, że ta folia nie jest "doskonała" i gdy tak wziąć ją pod mocne światło, to prześwituje lekko. Następnym razem spróbuję dać pod spód dodatkowo czarną agrowłókninę.
W poniedziałek, pod niektóre pomidorki dam folię czerwoną - oczywiście pod te same gatunki w bezpośrednim sąsiedztwie. Zobaczymy jak to się będzie miało później do szybkości wybarwiania owoców.
Co do samego mulczu białego, to zauważyłem jedną rzecz. Faktycznie w tych roślinach, gdzie jest biała folia wilki są jakby większe (są wszędzie). Wyjątkiem jest malinowy kapturek, który do tej pory nie ma ani jednego wilka :) Najmocniejszy natomiast na razie jest brown berry. Badacze deklarowali, że biel ma właśnie wpłynąć w początkowym etapie na ilość i szybkość wzrostu dodatkowych pędów.

Zobaczymy. Na razie nie wrzucam zdjęć, bo wiele się nie zmienia.

jokaer teraz dopiero zauważyłem pewną część Twojego wpisu, której wcześniej nie widziałem będąc podekscytowany innym wątkiem o mulczowaniu. Ta informacja "poprawiła" mi nastrój na weekend ;) :D
jokaer napisał(a):
...A tak nawiasem mówiąc, jest to świetny sposób na hodowlę gryzoni.

Muszę zgłębić temat.

jokaer
PostNapisane: 22 maja 2015, o 14:48 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1 szt.
Oczywiście.
Jeśli masz polującego kota, kotkę to możesz nie mieć problemu,
ale np ja nie mam żadnego kota i niestety z uwagi na charakter mojego siedliska, mam gryzoni zatrzęsienie.

Żadnych agro, żadnych grubych  ściółek.

piotrpex
PostNapisane: 22 maja 2015, o 15:17 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

więcej niż 1 szt.
Jolu,

Czyli z tego wynika, iż pod tymi mulczami maja dogodne schronienie wszelkiej maści małe ssaki ? A czy masz jakiś sposób aby sprawdzać, czy one już są, czy buszują itp. ? Ewentualnie, czy możesz naprowadzić mnie na właściwy tor diagnozowania tego ? Mam koty jednak folie są w tunelu. Czy ma to w ogóle związek ?

Pozdrawiam serdecznie.

jokaer
PostNapisane: 22 maja 2015, o 15:29 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1 szt.
Cytuj:
A czy masz jakiś sposób aby sprawdzać, czy one już są, czy buszują itp. ?

Co zimę wypadają dwa drzewka- nie potrzeba ściółki.

W tunelu jak wyłożyłam w pomidorach agro, to nie dość, że korytarze były jak labirynt minotaura,
to psy w szaleństwie za gryzoniami, wygryzły metrową dziurę w folii ;:oj ;:306

Teraz to się śmieję, ale wtedy do śmiechu mi nie było.

piotrpex
PostNapisane: 22 maja 2015, o 15:44 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

więcej niż 1 szt.
jokaer napisał(a):
... że korytarze były jak labirynt minotaura ...

Dziękuję. Skutecznie mnie wystraszyłaś na weekend ;) :D Jeszcze do tego zacznę szukać turkuci, bo ostatnio słyszałem w okolicy jakieś dziwne grania, nie świerszcze i nie żabie.

Niemniej jednak, jeszcze raz dziękuję za uwagi. Trzeba to wszystko przemyśleć.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 44 ]  Idź do strony nr...     1, 2, 3, 4  

Strefa czasowa: UTC + 1

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: piotr141414 i 41 gości