Polowa uprawa warzyw

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Qwerty23
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 18 lis 2018, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Polowa uprawa warzyw

Post »

Witam,
Jestem rolnikiem operującym na areale około 100 ha i posiadającym produkcję świń na poziomie 1000 szt. rocznie. Pragmatycznie planuję dokonać dywersyfikacji i rozpocząć produkcję warzyw odchodząc od produkcji zwierzęcej, ponieważ w tym roku wszedłem w posiadanie około 20 ha gruntów przeważnie klasy I i II oraz trochę III. Wydaje mi się, że nawet skrajnie plonująca pszenica nie jest w stanie być równie dochodowa jak właśnie warzywa. Jednakowo w życiu staram się ostrożnie stawiać rozwojowe kroki. Wyobrażam sobie, że w przypadku warzyw sama uprawa to nie jest największy problem, szczególnie jeśli ma się maszyny - to nie jest 1000 ton sypkiego materiału, który łatwo przechować w silosach. Ja z maszyn stricte uprawowych posiadam m.in ciągnik NH T7.210 w autocommand, ciężkie pługi, bronę aktywną z wałem czy w końcu ciężki gruber. Jestem w stanie porządnie doprawić glebę na ponad 30 cm bez przewracania jej, żeby nie wyorywać martwicy, a ja napowietrzyć. Oddałem próbki gleby do analizy pod kątem zasobności, pH itd - to z rzeczy które wiem i które są potrzebne przy produkcji roślinnej.

Jeśli znalazłby się na forum ktoś pomocny i udzieliłby mi porady jak zacząć, czułbym się zobowiązany.

Warzywa to w moim wyobrażeniu przede wszystkim przechowalnictwo. Rozglądałem się na rynku za maszynami - redliniarki, kombajny do zbioru czy siewniki - ich ceny nie zbiły mnie z pantałyku - a przynajmniej nie na tyle, żeby uznać że nie jestem w stanie wystartować. Problem pojawia się w momencie, kiedy trzeba rozpocząć zwózkę pietruszki czy marchwi z pola. Od czego powinienem zacząć? Planuje na start przeznaczyć areał około 8 ha, ponieważ pozostałe 12 posiałem już pszenicą.

Pozdrawiam serdecznie i proszę o odpowiedź.
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Polowa uprawa warzyw

Post »

Witaj na forum,
ciężka sprawa, bo...to jest forum jednak głównie dla amatorskiej uprawy.
Wobec tego nie wiem czy znajdą się tu takie osoby, które będę zaznajomione z uprawami na tak dużym areale
i związanymi z tym problemami. :?
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Polowa uprawa warzyw

Post »

Największym problemem nie jest wyprodukowanie, ale sprzedaż po godziwej cenie. W mojej okolicy ograniczają areał uprawy warzyw na rzecz zboża. W prawdzie w pewnym momencie w tym roku u mnie na wsi pietruszka była po 16 zł za 1 kg, ale ilu będzie na nią chętnych. Przy większej produkcji warzyw należałoby współpracować z marketami i trafić z odmianami warzyw, bo czasem marchwi bądź kapusty nie można sprzedaż nawet po kilkanaście groszy za kilogram.
szarotka66
1000p
1000p
Posty: 6118
Od: 21 sie 2011, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gmina Nowe nad Wisłą

Re: Polowa uprawa warzyw

Post »

Trzeba mieć magazyn do składowania plonów, sortownię, myjnię, chłodnię itp. Chyba, że nawiążesz współpracę z przetwórnią, która odbierze towar bezpośrednio z pola, niektóre wypożyczają nawet kombajny do zbioru np fasolki.
Spis moich wątków Parapetowe i lilie
Nadwyżki z domu i ogrodu
Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, kiedy umrzesz. Julian Tuwim
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”