Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 
   ::  Koronawirus - Licznik ::     ::  Koronawirus (bez Chin) ::    

Strefa czasowa: UTC + 2Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 51 ] 
Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...     1, 2, 3  
Autor Wiadomość
vimen
 Tytuł: Opis POMIDORÓW i PAPRYK wysyłanych na A W N 2018/2019 i 2019/2020
PostNapisane: 7 paź 2018, o 21:29 
Online
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Avatar użytkownika
Postów: 2771
Skąd: Mazowsze

 więcej niż 1 szt.
ZASADY AKCJI WYMIANY NASION 2018/2019

Akcja Wymiany Nasion jest akcją organizowaną przez Forumowiczów dla Forumowiczów. Jest całkowicie non-profit i ma na celu propagowanie upraw amatorskich odmian kwiatów i warzyw, oraz integrowanie się środowiska hobbystycznego.
Akcja odbywa się w trzech działach tematycznych, z których każdy będzie miał własny formularz zamówienia. Za każdy z działów odpowiedzialny będzie inny Świstak .
Świstak jest osobą koordynującą akcję, nie jest zobowiązany do pokrywania jakichkolwiek kosztów związanych z akcją.
Informacje dotyczące szczegółów akcji dla poszczególnych działów będą pojawiać się w wątkach dotyczących poszczególnych działów.
- pomidory i papryki (vimen)
Opis POMIDORÓW i PAPRYK wysyłanych na Akcję Wymiany Nasion 2018/2019
- inne warzywa, zioła, kwiaty (Elizabetka)
[url]Opis WARZYW, ZIÓŁ i KWIATÓW wysyłanych na Akcję Wymiany Nasion 2018/2019[/url]
-dynie i dyniowate (marcusson)
[url]Opis DYNIOWATYCH wysyłanych na Akcję Wymiany Nasion 2018/2019[/url]

Wątki dyskusyjne AWN:
AKCJA wymiany nasion 2018/19

W akcji mogą wziąć udział tylko zarejestrowani Użytkownicy strony forumogrodnicze.info.
Darczyńcami są Forumowicze, którzy dobrowolnie, na własny koszt, przesyłają swoje nadwyżki nasion do osób koordynujących akcję tzw. Świstaków, w celu nieodpłatnego przekazania ich potrzebującym Forumowiczom.

WYSYŁANIE NASION – informacje dla Darczyńców

Terminy wysyłania nasion:
DZIAŁ POMIDORÓW I PAPRYK
Nasiona na akcję wysyłamy od 08.10.2017r. do 12.11.2017r. (12 listopada to ostatni dzień nadawania przesyłek. W tygodniu 13-16 listopada czekamy już tylko na spływanie wcześniej nadanych przesyłek). Listy nadawane tuż przed zakończeniem terminu nadsyłania prosimy o nadawanie priorytetem, by zdążyły dotrzeć na czas.

• Nasionka pomidorów, papryk oraz dyniowych itp. pakujemy mniej więcej po 5 szt.
• Nasiona bardzo drobne np. roślin ozdobnych w ilości wystarczającej do wysiania dla przeciętnego działkowicza.
• Do opakowania powinien być dołączony opis - darczyńca i rok zbioru nasion, odmiana.
• W przypadku roślin łatwo krzyżujących się takich jak dynie, cukinie, kabaczki, papryki prosimy o podanie informacji na temat czystości odmianowej wg następującego wzoru:
-WZ wolne zapylenie
-KZ kontrolowane zapylenie
-ORG nasiona z oryginalnych opakowań sklepowych
Ograniczenia co do odmian, jeśli takie będą, ustala odrębnie dla każdego działu jego Świstak i informacje o nich zamieszcza w swoim wątku przed rozpoczęciem akcji.
• W przypadku odmian nieustalonych ( krzyżówki ), prosimy również o podanie w miarę możliwości pokolenia F oraz źródła (potrzebne do ustalenia rozszczepienia roślinki )
Jeśli to możliwe proszę w przypadku krzyżówek podawać kolejne nicki w układzie' "ja/poprzednia osoba/ wcześniejszy darczyńca"(dotyczy głównie pomidorów)

Gorąco prosimy Darczyńców o zwrócenie uwagi na następujące kwestie:
-wyraźnie opisywanie nasion, najlepiej na karteczce umieszczonej w środku dilerki, by napis nie uległ starciu z biegiem czasu.
-grupowanie dilerek z jedną odmianą (należy włożyć woreczki z daną odmianą do osobnego woreczka, koperty , to ułatwi pracę świstakom ).
-szczelne zamykanie woreczków, by nasiona nie wysypały się i nie pomieszały w trakcie transportu.
-dokładne wysuszenie nasion przed ich zapakowaniem.
-dołączenie listy w wykazem wszystkich przysłanych odmian wraz ich ilościami.

Aby nie podwajać kosztów można wraz z nasionkami na akcję wysyłać kopertę zwrotną na zamówienie.

ZAMAWIANIE NASION- Informacje dla zamawiających

Planowane są dwie tury zamawiania nasion, plus potencjalnie jedna dodatkowa. O terminie ewentualnej III tury każdy Świstak poinformuje w swoim dziale.
Zamawiać nasiona mogą zarejestrowani na FO Forumowicze wg następującego porządku:

• w pierwszej turze prawo do zamawiania będą mieli darczyńcy

• w drugiej turze zamówienia będą mogli składać Forumowicze zarejestrowani do dnia 21-08-2018 oraz darczyńcy, którzy nie zdążyli złożyć zamówienia w pierwszej turze
• na zakończenie Akcji Wymiany Nasion 2018/2019, jeśli będzie czas i zostaną jakieś nasiona do rozdysponowania będzie ogłoszony termin III tury, w której będą mogli wziąć udział Forumowicze zarejestrowani po dacie 21.08.2018r i wszyscy spóźnialscy, którzy przegapili I i II turę.

Zgodnie z tradycją, przed pierwszą turą zamówienia będą mogły składać wszystkie dotychczasowe świstaki z poprzednich lat. Prosimy więc te osoby, jeśli są zainteresowane zamówieniem jakiś nasion, o kontakt na pw w celu ustalenia szczegółów.

-Nasiona nie mogą być odsprzedawane czyli nie mogą być użyte do celów zarobkowych.
-Jedna osoba może złożyć tylko jedno zamówienie. Prosimy o przemyślane zamawianie nasion w ilości, która rzeczywiście będzie użyta do własnych siewów.
-O otrzymaniu nasion danej odmiany w przypadku większej ilości zamawiających niż ilość opakowań, będzie decydowała kolejność złożonych zamówień.
-Zamawianie odbywać będzie się poprzez formularze zamówień, do których linki zostaną podane w każdym dziale, po spłynięciu i przeliczeniu nasion od Darczyńców.
-Termin składania zamówień-wysyłania formularzy jest nieprzekraczalny i zostanie podany w każdym z działów przez Świstaka odpowiedzialnego za dany dział.

W czasie trwania akcji w miarę możliwości z formularzy będą kasowane pozycje, których już nie ma, jednak nie dzieje się to automatycznie, zatem nie będzie to robione na bieżąco.

INFORMACJE DOTYCZĄCE PRZESYŁEK.
Dla darczyńców:
Przesyłki z nasionami mogą być wysyłane zarówno listem zwykłym jak również poleconym na adres Poste Restante podany przez każdego Świstaka w jego dziale.
Bardzo prosimy o zapakowanie nasion w koperty bąbelkowe, by nie uległy zniszczeniu w transporcie.
Dla zamawiających:
Aby otrzymać swoje zamówienie należy wysłać kopertę pod wskazany adres do Świstaka, u którego składamy dane zamówienie (podany w jego dziale).
Na kopercie zwrotnej (bąbelkowej, by nasiona nie uległy zniszczeniu np. przez frankownicę), włożonej do środka, umieszczamy swój adres, naklejamy znaczek o odpowiednim nominale, a w części wewnętrznej koperty wpisujemy swój nick forumowy.
wzór koperty zwrotnej:
Obrazek

Proszę dobrze oszacować wartość naklejonego znaczka na kopercie zwrotnej, gdyż koperty ze znaczkiem nie pokrywającym w całości kosztów przesyłki nie będą odsyłane do zamawiającego, do momentu uregulowania braków. Link do wyceny przesyłek - http://cennik.poczta-polska.pl/usluga,krajowy_przesylka_listowa_nierejestrowana.html
Zamówienia będą odsyłane zwykłymi listami ekonomicznymi lub priorytetowymi (w zależności jaki znaczek będzie naklejony przez zamawiającego). Nie będą wysyłane w listach poleconych.

DODATKOWE ZASADY DLA DZIAŁU POMIDOROWO-PAPRYKOWEGO

- Nasiona papryki proszę opisać czy jest słodka, czy ostra. Proszę też umieścić informację, czy nasiona papryki pochodzą z wolnego zapylenia (WZ), czy kontrolowanego zapylenia (KZ), czy z oryginalnych nasion sklepowych (ORG).
-Nasiona NN-ek, które są warte rozpowszechnienia, nadsyłam tylko po uprzednim umieszczeniu opisu (mile widziane też zdjęcia) tej odmiany w wątku Opis POMIDORÓW i PAPRYK wysyłanych na Akcję Wymiany Nasion 2018/2019. Jeśli taki opis już istnieje w innym wątku na FO proszę podać link do tego opisu.

Jeśli ktoś życzy sobie, żeby wysłać do niego nasiona przesyłką poleconą jest to możliwe pod warunkiem naklejenia odpowiednich znaczków pocztowych oraz wypełnienia potwierdzenia nadania listu poleconego.

Proszę o wcześniejsze przesyłanie kopert zwrotnych - zamówienia, do których nie będzie koperty zwrotnej nie będą realizowane do momentu jej przybycia, aby uniknąć głupich żartów i narażania świstaka na niepotrzebną pracę, jak to miało miejsce w latach poprzednich.

Ograniczenia w zamówieniach:
80 odmian pomidorów
40 odmian papryk
Jak w roku ubiegłym, przewidziana będzie opcja "czekaj z wysyłką" - czyli będzie można drugie tyle domówić w dodatkowej turze...

Tura 0 - dla świstaków byłych i obecnych - od 1.12.2018
Tura I - dla darczyńców - od 8.12.2018 godz.19:00 do 16.12.2018
Tura II - dla użytkowników zarejestrowanych przed 21.08.2018 - od 22.12.2018 godz.19:00 do 30.12.2018
Tura III - dla wszystkich użytkowników - od 12.01.2019 godz.19:00
Tura dodatkowa - od 16.01.2019

Akcja zakończy się 31.01.2019.

Adres dla przesyłek dla działu pomidorowo-paprykowego:
Katarzyna Smolińska
poste restante
Filia Urzędu Pocztowego nr 125
ul.Warszawska 58 C
02-496 Warszawa


Lista dostępnych nasion pomidorów i papryk

_________________
Katarzyna
W ogrodzie Moje wątki Moje nadwyżki
AWN pomidory AWN warzywa i kwiaty


Góra   
  Zobacz profil Wyślij e-mail      
 
kazko47
 Tytuł: Re: Opis POMIDORÓW i PAPRYK wysyłanych na Akcję Wymiany Nasion 2018/2019
PostNapisane: 8 lis 2018, o 22:07 
Offline
100p
100p
Avatar użytkownika
Postów: 174
Skąd: lubelskie, Radzyń Podlaski

 1 szt.
De Barao Czerwony - pomidor o średnich czerwonych owocach ok. 100-150 g., odmiana wczesna ok. 65-67 dni do pierwszego zbioru,
odmiana wysoka, u mnie 160-170 cm.
De Barao Żółty - pomidor o średnich żółtych owocach ok. 100-150 g., odmiana wczesna ok. 65-67 dni do pierwszego zbioru,
odmiana wysoka, u mnie 160-170 cm.
Najwcześniejszy - pomidor o średnich czerwonych smacznych owocach ok. 120-150 g., odmiana średniowczesna ok. 75-78 dni do
pierwszego zbioru, odmiana wysoka, u mnie ok. 170 cm. Wiem że pod folią rosną do 200-250 cm.
Morden - pomidor o średnich żółtych, bardzo smacznych soczystych owocach owocach ok. 150-180 g., odmiana średniowczesna
ok. 75-78 dni do pierwszego zbioru, odmiana średniowysoka samokończąca, 120-140 cm.
Paw - pomidor o małych do średnich, malinowo-różowych owocach ok. 60-90 g., odmiana średniowczesna ok. 80-85 dni do pierwszych
zbiorów, odmiana wysoka, u mnie 170 cm. Jest to pomidor, który w tym roku uprawiałem po 20 latach ponownie. Dawna polska
odmiana, której nasion przez wiele lat nie można było kupić w sklepach.
Zorza - pomidor o średnich , ciemnoróżowych, bardzo smacznych owocach ok.115-140 g., odmiana wczesna ok. 70-75 dni do pierwszego
zbioru, odmiana raczej wysoka 150-160 cm. U mnie w tym roku była samokończąca. Kolejny pomidor uprawiany przeze mnie ponownie
po latach, dawna polska odmian uprawiana powszechnie w latach 1980-2005.
Anna German - pomidor o małych i średnich żółtych owocach ok.50-100 g., odmiana średniowczesna ok. 70-80 dni do pierwszego zbioru,
odmiana wysoka ok. 180-190 cm. chociaż u mnie jeden krzak był wysoki tylko 160 cm. Jest to rosyjska odmiana dedykowana
Annie German. Owoce bardzo smaczne, słodkie, idealna do podjadania, do sałatek, dekoracji.
Valencia - pomidor o dużych pomarańczowych owocach typu befsztyk, waga owoców to 270-330 g., odmiana średniowczesna ok. 77-78 dni
do pierwszego zbioru, odmiana wysoka ok. 160-170 cm., u mnie nawet 180 cm. Typowa odmiana deserowa, bardzo smaczna, słodka.
Jangcy - pomidor do uprawy pod osłonami, o dużych malinowych owocach ok. 180-220 g., odmiana wczesna ok. 72-75 dni do pierwszego zbioru,
odmiana wysoka ok. 160-180 cm, w dobrych warunkach dorasta do 200-250 cm. Tego pomidora jeszcze nie uprawiałem.
Honey - pomidor do uprawy pod osłonami, o dużych różowo-malinowych owocach ok. 400-800 g., odmiana wczesna ok. 75 dni do pierwszego zbioru,
odmiana wysoka ok. 170 cm, w dobrych warunkach rośnie wyżej. Tego pomidora jeszcze nie uprawiałem.
Orama - pomidor do uprawy pod osłonami, o średnich pomarańczowo-żółtych owocach ok. 120-150 g., odmiana średniowczesna ok. 75-78 dni
do pierwszego zbioru, odmiana wysoka ok. 180 cm, w dobrych warunkach rośnie wyżej. Tego pomidora jeszcze nie uprawiałem.
Ruby Surprise - pomidor do uprawy pod osłonami, o dużych czerwono-brązowych owocach ok. 300-800 g., odmiana średniowczesna ok. 75 dni
do pierwszego zbioru, odmiana wysoka ok. 170-180 cm, w dobrych warunkach rośnie wyżej. Tego pomidora jeszcze nie uprawiałem.
Ildi - pomidor do uprawy pod osłonami, o małych koktajlowych żółtych owocach, waga owoców 10-15 g., odmiana wczesna ok. 70 dni
do pierwszego zbioru, odmiana wysoka ok. 150-160 cm, w dobrych warunkach rośnie wyżej. Tego pomidora jeszcze nie uprawiałem.
Złoty Deszcz - pomidor o małych koktajlowych żółtych owocach, w kształcie kropli wody, waga owoców 25-30 g., odmiana średniowczesna
ok. 75-80 dni do pierwszego zbioru, odmiana wysoka ok. 150-180 cm. Jest to dawny polski pomidor uprawiany w latach 80-90-tych
ub. wieku. Nasiona dostałem od Eli(tija) ;:196 . Typowa koktajlówka do podjadania, dekoracji, do sałatek, u mnie bardzo słodka.
Owocuje w gronach podobnych do MegaGrona. Jest podobna odmiana rosyjska Zołotoj Dożd (Золотой Дождь), kształt owoców
gruszkowaty.
Perła Ogrodu/Gartenperle - pomidor o małych koktajlowych czerwonych owocach o wadze 6-8 g., odmiana wczesna ok. 60 dni do pierwszego
zbioru, odmiana karłowa, samokończąca ok.40-60 cm. Odmiana idealna do uprawy w donicach na balkonach, tarasach.

_________________
Kazik.

Pamiętajcie o ogrodach, przecież stamtąd wyszliście. Jonasz Kofta


Góra   
  Zobacz profil Wyślij e-mail      
 
jokaer
 Tytuł: Re: Opis POMIDORÓW i PAPRYK wysyłanych na Akcję Wymiany Nasion 2018/2019
PostNapisane: 9 lis 2018, o 10:02 
Offline
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Avatar użytkownika
Postów: 6561
Skąd: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

 więcej niż 1 szt.
Ten wątek jest wątkiem opisowym, tak więc wyłącznie można tu zamieszczać opisy/ zdjęcia wysyłanych roślin.
Wszelkie inne posty będą usuwane.

_________________
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam Moje krzyżówki Na pohybel zimie


Góra   
  Zobacz profil      
 
radog
 Tytuł: Re: Opis POMIDORÓW i PAPRYK wysyłanych na Akcję Wymiany Nasion 2018/2019
PostNapisane: 11 lis 2018, o 21:29 
Offline
200p
200p
Avatar użytkownika
Postów: 385

 1 szt.
Ja się dzisiaj zorientowałem że wysyłka do 12 ;:oj i szybciutko popakowałem nasionka.
Z ciekawszych odmian:
Papryka ostra Bishops Crown, u mnie urosła do wysokości jakieś 1,5m. Owoce o bardzo fajnym kształcie, ostrość 7/10, na zdjęciu poniżej:
Obrazek
Papryka Bih Jolokia White z Aliexpress - baaardzo ostra, ale o wspaniałym owocowym zapachu. Biała na zdjęciu.
Obrazek
Papryka Trynidad Scorpin FG Yellow, również z Aliexpress, jedna z najostrzejszych papryk świata. Na zdjęciu powyżej - zółta.Pomidory:
Absynth - Doskonały plenny pomidor przechodzący z zielonego w żółty.
Ałtajskij oranżewyj - W mojej opinii jeden z najlepszych pomidorów. Dosyć plenny, owoce duże z czerwonymi i żółtymi wtrąceniami.
Violet jasper - Podstawowy pomidor w mojej uprawie. Jeden z pierwszych i jeden z ostatnich. Duża koktajlówka o prążkowanym kolorze i fajnym smaku.
Couilles de Taureau - jedno z odkryć sezonu. Duże żebrowane pomidory (w tłumaczeniu nazwa to "Bycze jaja" :) ) Plenny, u mnie bezproblemowy i doskonały w smaku.


Góra   
  Zobacz profil Wyślij e-mail      
 
docentandrzej
 Tytuł: Re: Opis POMIDORÓW i PAPRYK wysyłanych na Akcję Wymiany Nasion 2018/2019
PostNapisane: 12 lis 2018, o 21:29 
Offline
500p
500p
Postów: 819
Skąd: Przystajń koło Częstochowy

 1 szt.
Aussie
Ogromne czerwone owoce o wadze od 600 gram do ponad kilograma. Smaczne, pomidorowe, mięsiste, bez skłonności do pękania. Odmiana dość późna, jak dla mnie plenna, liczy średnio 8 owoców z krzaka ale każdy ogromny. Krzaki potężne, wymagają silnych podpór. Nie wrażliwy na braki potasu (zielona piętka) i wapnia (szw). Mocno idzie w masę zieloną, trzeba więc usuwać mu dość dużo liści i cały czas masę wilków, bo inaczej późno zawiązuje owoce. Krzaki prowadzone na 2 pędy świetnie spisują się w gruncie.
ObrazekObrazek

100 Pudov
Czerwona sakiewka o owocach średnich i dużych. Smaczne, słodkie, mięsiste. Bardzo plenna odmiana. Może dłużej poleżeć, nie pęka, nie wrażliwy na niedobory, odporny na choroby. Spisuje się dobrze zarówno pod osłoną jak i w gruncie. W foliaku do dziś zbieram owoce.
100 Pudov na zdjęciu z innymi sakiewkami
Obrazek
sam
ObrazekObrazek

Ananas Pineaple. Kwaśno-słodki, dosyć wczesny. Owoce duże i bardzo duże. W tunelu jako jeden z nielicznych najlepiej wiąże mimo upałów, nie zrzuca praktycznie kwiatów. Owoce duże, mięsiste, mocno pomidorowe. W tym roku posadzony również w gruncie świetnie dawał sobie radę. Długo opierał się zz, padł jako jeden z ostatnich. Wadą jest pękanie owoców, ale tylko w gruncie. Numer jeden wśród żółtych odmian.
Obrazek

Malachitowa Szkatułka
Odmiana polecana na forum głównie ze względu na smak. Podbiła i moje kubki smakowe. Smaczna słodko-kwaśna, mocno aromatyczna, soczysta. Najsmaczniejsza u mnie w tym roku. Zostaje ze mną na zawsze. Rośnie jednak słabo, krzaki niskie, owoce szybko ciapowacieją, średnio plenna. Owoce dość duże. Podatna na zz, choć nie tak bardzo jak inne odmiany, nawet daje radę. W gruncie owoce pękają. Krzaki do 150 cm. Innych chorób i nioedoborów brak. Dużo owoców pochodziło ze staśmionych kwiatów. Widać to na jednym ze zdjęć.
ObrazekObrazek

Legend
Tutaj dość obszernie o nim pisałem viewtopic.php?f=42&t=102375&p=6073277&hilit=Legend#p6073277. Dla mnie numer jeden wśród samokończących. Złapał jednak pod koniec zz i ta szybko się z nim rozprawiła.

Corazon. U mnie w pokoleniu f3
Czerwona sakiewka. Smaczna, plenna, przerobowa odmiana. Mnie szkoda było jej przerabiać, ze względu na smak i to że mogła długo poleżeć. Bez jakichkolwiek braków. Odporna na zz, mniej na alternariozę. Odmiana bardzo podobna do 100 Pudov.
ObrazekObrazek

Persimonowa sakiewka. Jeden z najbardziej plennych pomidorów jakie miałem u siebie. Najlepsza do tunelu. Wiąże bez problemu nawet w najgorsze upały. Zupełnie bezproblemowa. Owoce w kształcie sakiewki, pomarańczowe. Charakterystyczny smak, słodka, może nie tak aromatyczna, posiada raczej delikatny "masłowy" smak. Spróbowałem w tym roku uprawy w gruncie i tam również niezawodna, pomijając fakt, że pod koniec, przy dużych wahaniach temperatury owoce pękały. Odporna na choroby, w tym zz. Jeden z najwcześniejszych pomidorów u mnie.
ObrazekObrazekObrazek

K 37/2 nasiona dostałem bez oznaczenia pokolenia. Świetna krzyżówka kozuli. Smaczna malinówka, do dłuższego przechowywania. Dojrzewają u mnie jeszcze pomidorki w tunelu. Plenna, krzaki zdrowe, o średniej sile wzrostu. Owoce duże, wyrównane. U mnie późna.
ObrazekObrazek

Yapanese Trifelle Black search.php?t=101238, search.php?t=71556Obrazek

Zdjęcie porównawcze opisanych odmian na tle więksości odmian. L- legend, P. sak - persimonowa sakiewka, 100 Pud - 100 Pudov, JTB-japanese trifelle black, MSZ- malachitowa szkatułka, Cor - corazon, AP - Ananas Pineaple, K37/2
Obrazek

_________________
Polska moją Ojczyzną. Andrzej


Góra   
  Zobacz profil Wyślij e-mail      
 
mirek_z
 Tytuł: Re: Opis POMIDORÓW i PAPRYK wysyłanych na Akcję Wymiany Nasion 2018/2019
PostNapisane: 13 lis 2018, o 19:14 
Offline
100p
100p
Avatar użytkownika
Postów: 120
Skąd: Kraków

 1 szt.
Chciałbym rozpropagować wśród forumowiczów pomidora NN (wysłałem na AWN ponad 50 torebek nasion), którego nazywam Janek. Pomidor pochodzi z ogrodu działkowego mojego taty (Jana) w Białymstoku - stąd moja nazwa, ale przybył tam najprawdopodobniej z Bydgoszczy. Jeżeli ktoś zidentyfikuje jego prawdziwą nazwę będzie miło, ale dopóki tak się nie stanie proponuję używanie nazwy: "Janek". Tata uprawia go od kliku lat w folii i plonuje w niej jak szalony, praktycznie wygryzł u niego z uprawy wszystkie inne odmiany. U mnie w gruncie też rośnie bez problemów (nie licząc zz i innych badziewiów).

Obrazek

Obrazek

Z wyglądu jest trochę podobny do Mizuby (po lewej, po prawej Janek)
Obrazek

Pomidor zaliczył już forumową degustację na spotkaniu u Kasi Mymysteryy w gronie poddębiaków i zdobył bardzo pozytywne recenzje, do znalezienia na FO. Doświadczeni czyli 'starzy' pomidoroholicy stwierdzili, że jest przepyszny (a degustacja pomidorów w trakcie spotkania była niesymboliczna).
Pomidor jest wyraźnie słodki z mocnym dodatkiem kwaskowatości. Żelu i nasion ma jak widać na zdjęciu stosunkowo mało.

_________________
Gardening isn't a hobby, it is an obsession and a lifestyle.
My tent is my second home.
Nasz ogród


Góra   
  Zobacz profil Wyślij e-mail      
 
xetren
 Tytuł: Re: Opis POMIDORÓW i PAPRYK wysyłanych na Akcję Wymiany Nasion 2018/2019
PostNapisane: 14 lis 2018, o 13:41 
Offline
50p
50p
Avatar użytkownika
Postów: 55
Skąd: Świerklany

 1 szt.
Papryki słodkie:
Chocolate beauty
Capsicum annuum
Słodka, grubościenna, aromatyczna; owoce brązowe; krzak niski, z grubym pniem.

Słodka dwukolorowa prawdopodobnie Enjoya
Capsicum annuum
Obrazek
Nasiona pochodzą z papryki kupionej w sklepie. Postanowiłem je wysłać na akcję z powodu nietypowego koloru owoców: są one żółto-czerwone

Papryki ostre:
Thai chili orange
Capsicum annuum
Obrazek
Małe, ostre papryczki, armoatyczne, najadą się do suszenia. Owoce na krzaku rosną sierowane w górę. Bardzo plenna odmiana.

Hungarian black
Capsicum annuum
Obrazek
Pikantne, grubościenne papryki, początkowo niemal czarne, dojrzałe osiągają kolor burgundowy. Doskonale nadają się do marynowania.

Trakijska shipka
Capsicum annuum
Obrazek
Pikantna, bardzo słodka, była u mnie najwcześniejsza. Dobrze nadaje sie do marynowania ze względu na grube ścianki.

Bishop's crown
Capsicum baccatum
Obrazek
Wysoka, późna odmiana o nietypowych owocach. Owoce aromatyczne o zróżnicowanej ostrości. W gruncie krzak przekroczył 1,5m wysokości (był wyższy, niż płot), w doniczce miał ok 70cm.

Lemon drop
Capsicum baccatum
Obrazek
Bardzo plenna odmiana, odporna na niekorzystne warunki (u mnie przetrwała zimęw suchym, chłodnym pomeiszczeniu z niewielką ilością światła bez podlewania).
Owoce żółte, aromatyczne, ostre, doskonałe do suszenia.

Rocoto orange
Capsicum pubescens
Odmiana późna, u mnie zaczęła dojrzewać we wrześniu. Owoce pomarańczowe, grubościenne, okrągłe, około 5cm. Doskonała do faszerowania serkiem. Podobno znosi niewielkie przymrozki. Cechą charakterystyczną tego gatunku są czarne nasiona oraz owłosione liście.

_________________
Moje zainteresowania, pomysły i ich realizacja.


Góra   
  Zobacz profil Wyślij e-mail      
 
Pelasia
 Tytuł: Re: Opis POMIDORÓW i PAPRYK wysyłanych na Akcję Wymiany Nasion 2018/2019
PostNapisane: 16 lis 2018, o 20:39 
Offline
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Postów: 3440
Skąd: dolnośląskie

 1 szt.
Na Akcję wysłałam nasiona papryki półostrej Anaheim Chili.
Uprawiałam ją w tym roku po raz pierwszy. Szukałam papryki nie za ostrej ,żeby mozna było ją zjeść spokojnie w sałatkach i na kanapkach.
Papryka Anaheim Chili włąsnie taka jest. Trochę piecze ,ale przyjemnie ,słodko owocowy smak ,podkręcony lekką ostrością.
Strąki długie , okolo 15 -20 cm ,w przekroju koło ogonka 2-3 cm.
Krzak spory,wysokość: około 50 cm, plenne
Asia


Góra   
  Zobacz profil Wyślij e-mail      
 
Xavierka
 Tytuł: Re: Opis POMIDORÓW i PAPRYK wysyłanych na Akcję Wymiany Nasion 2018/2019
PostNapisane: 20 lis 2018, o 21:14 
Offline
500p
500p
Avatar użytkownika
Postów: 546
Skąd: między Wrocławiem, a Opolem

 1 szt.
Papryczka NN pomarańczowa, którą wysłałam na akcję jest papryczką ostrą, b. plenną, niewielkich rozmiarów. Nasiona miałam z poprzedniej akcji więc nazwę jej zachowałam. Mniej więcej wygląda ona tak:
Obrazek

_________________
Pozdrawiam
Najcenniejsza wiedza z własnego doświadczenia.


Góra   
  Zobacz profil Wyślij e-mail      
 
Russski
 Tytuł: Re: Opis POMIDORÓW i PAPRYK wysyłanych na Akcję Wymiany Nasion 2018/2019
PostNapisane: 22 lis 2018, o 13:20 
Offline
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Avatar użytkownika
Postów: 881
Skąd: Lubelskie

 1 szt.
Nasiona ode mnie to:

Chinease 5 colour:
Kolorowe nie wielkie papryczki o owocowym aromacie, ostre, nadają się do marynowania, sosów i nadziewania serkiem.

Obrazek

Obrazek

Explosive ember:
Początkowo ciemny fiolet, po czasie zabarwiają się na krwisty czerwnony. Małe ozdobne papryczki, nadają się do suszenia. Przede wszystkim pięknie wyglądają.

Obrazek

Obrazek

Filius blue:
Ozdobna mała papryczka, niebieska po czasie zmieniająca kolor na czerwony. Owocowy smak, bardzo ostra.
Głównie ozdobna.

Obrazek

Obrazek

Joe's lonk cayenne:
Długa, krwisto czerwona, odmiana. Ostra, idealna do sosów, marynowania i suszenia. Pyszna ;)

Obrazek

Obrazek


Góra   
  Zobacz profil Wyślij e-mail      
 
Ma-Do
 Tytuł: Re: Opis POMIDORÓW i PAPRYK wysyłanych na Akcję Wymiany Nasion 2018/2019
PostNapisane: 22 lis 2018, o 22:53 
Offline
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Avatar użytkownika
Postów: 1768
Skąd: Szczecin

 1 szt.
Wysłane na akcję:
Afteron Delight -pyszny befsztyk


Obrazek


Obrazek

K/142


Obrazek

Obrazek

K/155
Obrazek

_________________
Pozdrawiam , Małgosia
Moje wątki


Góra   
  Zobacz profil      
 
sofijapz
 Tytuł: Re: Opis POMIDORÓW i PAPRYK wysyłanych na Akcję Wymiany Nasion 2018/2019
PostNapisane: 26 lis 2018, o 18:11 
Offline
100p
100p
Avatar użytkownika
Postów: 188

 0 szt.
Dzisiaj wysłałam na Akcję nasiona papryk i pomidorka - wszystkie uprawiane w gruncie:

PAPRYKA

Rubin - 6 op
Krzak około 65cm, bardzo plenny. Owoce smaczne, słodkie , aromatyczne, doskonałe do jedzenia na surowo jak i do suszenia.
Obrazek

Soroksari - 6 op
Kompaktowa papryczka do do 40 - 50cm, niezwykle dekoracyjna, oblepiona słodkimi pomarańczowymi owockami.
Obrazek


Zlaten Medal - 6 op
Wczesna, smaczna czerwona papryka, dorasta do 55cm. Owoce najpierw cytrynowo-żółte, potem przebarwiają się na czerwono.
Obrazek


PAPRYKA OSTRA
Bułgarska czuszka - 6 op
Ostra, aromatyczna bułgarska papryczka, dorasta do 55cm, plenna.
Obrazek


oraz POMIDOR KOKTAJLOWY
Rose Quartz Multiflora - 6 op
Piękna ,wysoka koktajlówka o wielkich rozbudowanych gronach pysznych, czerwonych pomidorków.
Obrazek

_________________
Pozdrawiam, Zosia


Góra   
  Zobacz profil Wyślij e-mail      
 
Rzepka
 Tytuł: Re: Opis POMIDORÓW i PAPRYK wysyłanych na Akcję Wymiany Nasion 2018/2019
PostNapisane: 2 gru 2018, o 17:47 
Offline
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Avatar użytkownika
Postów: 2698
Skąd: Sosnowiec

 1 szt.
Zdjęcia odmian pomidorów, których nasionka wysłałam na akcję.
42 Dais
Obrazek
Abakansky Rozowyj
Obrazek
Artcic Rose Dwarf
Obrazek
Berkeley Tie Dye Green
Obrazek
Cherokee Green- tylko takie zdjęcie znalazłam
Obrazek
Gigant 10 Novikowa
Obrazek
Great White x P-20
Obrazek
Wysyłam, żeby mi znów nie zwiało ;:224


Góra   
  Zobacz profil Wyślij e-mail      
 
Rzepka
 Tytuł: Re: Opis POMIDORÓW i PAPRYK wysyłanych na Akcję Wymiany Nasion 2018/2019
PostNapisane: 2 gru 2018, o 18:54 
Offline
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Avatar użytkownika
Postów: 2698
Skąd: Sosnowiec

 1 szt.
Perwaya Ljubow

Obrazek
Polcie 29

Obrazek
Polnaya Kubyszka

Obrazek
Purple Bumble Bee i Sunrise Bumble Bee
Obrazek
Rozowye Schechky

Obrazek

Wysłałam też sakiewkę nn, to prawdopodobnie kozulka, nie potrafię znaleźć jej nazwy ale jest bardzo plenna i smaczna.
Nie mam tegorocznych zdjęć, te są z wcześniejszych lat

Obrazek
Obrazek
W tym roku uprawiał ją także Witek Faworyt
viewtopic.php?f=42&t=102803&start=546

Pozdrawiam Irena


Góra   
  Zobacz profil Wyślij e-mail      
 
Pelasia
 Tytuł: Re: Opis POMIDORÓW i PAPRYK wysyłanych na Akcję Wymiany Nasion 2018/2019
PostNapisane: 31 mar 2019, o 22:05 
Offline
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Postów: 3440
Skąd: dolnośląskie

 1 szt.
mirek_z napisał(a):
Chciałbym rozpropagować wśród forumowiczów pomidora NN (wysłałem na AWN ponad 50 torebek nasion), którego nazywam Janek. Pomidor pochodzi z ogrodu działkowego mojego taty (Jana) w Białymstoku - stąd moja nazwa, ale przybył tam najprawdopodobniej z Bydgoszczy. Jeżeli ktoś zidentyfikuje jego prawdziwą nazwę będzie miło, ale dopóki tak się nie stanie proponuję używanie nazwy: "Janek". Tata uprawia go od kliku lat w folii i plonuje w niej jak szalony, praktycznie wygryzł u niego z uprawy wszystkie inne odmiany. U mnie w gruncie też rośnie bez problemów (nie licząc zz i innych badziewiów).

Obrazek

Obrazek

Z wyglądu jest trochę podobny do Mizuby (po lewej, po prawej Janek)
Obrazek

Pomidor zaliczył już forumową degustację na spotkaniu u Kasi Mymysteryy w gronie poddębiaków i zdobył bardzo pozytywne recenzje, do znalezienia na FO. Doświadczeni czyli 'starzy' pomidoroholicy stwierdzili, że jest przepyszny (a degustacja pomidorów w trakcie spotkania była niesymboliczna).

Pomidor jest wyraźnie słodki z mocnym dodatkiem kwaskowatości. Żelu i nasion ma jak widać na zdjęciu stosunkowo mało.
czy pomidor janek ma liśscie ziemniaczane?
Asia


Góra   
  Zobacz profil Wyślij e-mail      
 
Joamor
 Tytuł: Re: Opis POMIDORÓW i PAPRYK wysyłanych na Akcję Wymiany Nasion 2018/2019
PostNapisane: 1 kwi 2019, o 10:33 
Offline
100p
100p
Postów: 178
Skąd: płn-zach okolice Krakowa

 1 szt.
U mnie na 5 wysianych "Janków" wszystkie mają normalne liście, bardzo kształtne zresztą.

_________________
Pozdrawiam Joanna


Góra   
  Zobacz profil Wyślij e-mail      
 
monoko
 Tytuł: Re: Opis POMIDORÓW i PAPRYK wysyłanych na Akcję Wymiany Nasion 2018/2019
PostNapisane: 20 paź 2019, o 21:31 
Offline
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Postów: 2

 0 szt.
witam, czy jest już podobna rozpiska na AWN 2019/2020? Nic nigdzie nie mogę znaleźć...Pomocy, proszę!


Góra   
  Zobacz profil Wyślij e-mail      
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.           [ Posty: 51 ]  Idź do strony nr...     1, 2, 3  

Strefa czasowa: UTC + 2


    |    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: fridka27, lgrom, stefka i 79 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

..
Skocz do:  
www.marolex.pl    E-sklep Marolex
| Polityka cookies. |  Polityka prywatności. |  * Witryna używa cookies.    Użytkowanie witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies i akceptację Regulaminu. *