Suchy obornik w uprawie warzyw

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Basia86
50p
50p
Posty: 72
Od: 14 kwie 2012, o 15:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

Suchy obornik w uprawie warzyw

Post »

Czy ktoś z Was ma doświadczenie w używaniu suchego obornika przy uprawie warzyw / ziół w pojemnikach? Tak sobie wymyśliłam, że mogłabym go trochę dodać do ziemi np. dla pomidorków koktajlowych czy papryk. Jak myślicie, dobry pomysł? W jaki sposób powinnam go wtedy dodać? Po prostu dosypać do ziemi czy rozpuścić w wodzie i wymieszać? Będę wdzięczna za wszelkie wskazówki :)
SlonecznyBalkon.pl - mój blog
Awatar użytkownika
Ave
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8216
Od: 9 kwie 2008, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź/łódzkie

Re: suchy obornik w uprawie warzyw w pojemnikach

Post »

Raczej nie mieszać z ziemią tylko położyć warstwę ziemi na dnie pojemnika (donicy), na to warstwa obornika i przysypac ziemią, żeby korzenie roslin, które sadzisz nie stykały sie bezpośrednio z obornikiem. Ja tak robiłam przy uprawie pomidorów w donicach.
Obornika oczywiście nie za dużo... bo i tak w sezonie rosliny sie zasila.
Awatar użytkownika
Basia86
50p
50p
Posty: 72
Od: 14 kwie 2012, o 15:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

Re: suchy obornik w uprawie warzyw w pojemnikach

Post »

Ave pisze:Raczej nie mieszać z ziemią tylko położyć warstwę ziemi na dnie pojemnika (donicy), na to warstwa obornika i przysypac ziemią, żeby korzenie roslin, które sadzisz nie stykały sie bezpośrednio z obornikiem. Ja tak robiłam przy uprawie pomidorów w donicach.
Obornika oczywiście nie za dużo... bo i tak w sezonie rosliny sie zasila.
Dzięki śliczne za odpowiedź :) A czy w ogóle warto inwestować w obornik do uprawy warzyw w pojemnikach? Czy zostać przy płynnych nawozach?
SlonecznyBalkon.pl - mój blog
Awatar użytkownika
Ave
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8216
Od: 9 kwie 2008, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź/łódzkie

Re: suchy obornik w uprawie warzyw w pojemnikach

Post »

ja bym chyba została przy płynnych (jeśli chodzi o pojemniki typu donica) bo korzenie, taki pojemnik, wypełniają przez sezon prawie w całości i z tego obornika na dole skorzysta tylko część korzeni, a przy dostarczaniu nawozów w postaci np. płynnej, przy podlewaniu, papusianie dostają wszystkie korzonki.
Awatar użytkownika
pawel1000
50p
50p
Posty: 76
Od: 20 maja 2012, o 20:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Skawina małopolska

Re: suchy obornik w uprawie warzyw w pojemnikach

Post »

Basia86 pytałem w grudniu na FO między innymi o dodawanie obornika do pojemników przy uprawie pomidorów.
Zacytuję co napisał forumowicz.

Nie nawoźcie wstępnie ziemi w pojemniku. Zapas nawozu w podłożu jest zbędny a wręcz szkodliwy. Pomidor wytrzyma chwilowy brak wody w podłożu ale nie wytrzyma zasolenia, które nieuchronnie pojawia się przy przesuszeniu wcześniej nawiezionej ziemi.

Zamiast tego używajcie do podlewania bardzo słabego roztworu nawozu wieloskładnikowego, powiedzmy o steżeniu 0,05 % tj 0,5dkg na 10 l wody. Przy każdym podlaniu. Nawóz dowolny, bez chlorkowy o stosunku N:P:K 1,5 : 1 : 3 z mikroelementami.

Praktycznie przygotować należy w butli 5 l roztwór nawozu dając do niej 10 dkg nawozu na 5l wody. Tak przygotowanego roztworu dajemy przy podlewaniu 250 ml/ ćwiartkę/ na 10 l wody
Pozdrawiam Paweł.
Awatar użytkownika
Basia86
50p
50p
Posty: 72
Od: 14 kwie 2012, o 15:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

Re: suchy obornik w uprawie warzyw w pojemnikach

Post »

Dzięki za przytoczenie tych informacji - zapisuję sobie :) bardzo się przydadzą :)
SlonecznyBalkon.pl - mój blog
Vjosna
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 25 mar 2020, o 16:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: suchy obornik w uprawie warzyw w pojemnikach

Post »

pawel1000 pisze:Basia86 pytałem w grudniu na FO między innymi o dodawanie obornika do pojemników przy uprawie pomidorów.
Zacytuję co napisał forumowicz.

Nie nawoźcie wstępnie ziemi w pojemniku. Zapas nawozu w podłożu jest zbędny a wręcz szkodliwy. Pomidor wytrzyma chwilowy brak wody w podłożu ale nie wytrzyma zasolenia, które nieuchronnie pojawia się przy przesuszeniu wcześniej nawiezionej ziemi.

Zamiast tego używajcie do podlewania bardzo słabego roztworu nawozu wieloskładnikowego, powiedzmy o steżeniu 0,05 % tj 0,5dkg na 10 l wody. Przy każdym podlaniu. Nawóz dowolny, bez chlorkowy o stosunku N:P:K 1,5 : 1 : 3 z mikroelementami.

Praktycznie przygotować należy w butli 5 l roztwór nawozu dając do niej 10 dkg nawozu na 5l wody. Tak przygotowanego roztworu dajemy przy podlewaniu 250 ml/ ćwiartkę/ na 10 l wody
Hej, chciałabym znaleźć tę rozmowę, ale coś wyszukiwarka szwankuje chyba... Nawet gdy wpisuję dwa słowa "pomidory obornik" nie ma żadnych wyników, a jak wpisuję 3-4 słowa z tego cytatu , to nie wyszukuje tego postu, ale do rzeczy...

Mam dylemat, właśnie uskuteczniam nocne pikowanie, mam do dyspozycji fatalną ziemię z kawałkami szarej gliny zakupioną w Aldim, albo torf z kompostem z domieszką obornika. Nie wiem czy mogę pikować do tak bogatej ziemi, bo słyszałam, że pomidory mogą się spalić. Co robić, co robić?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Suchy obornik w uprawie warzyw

Post »

Zapraszam Cię do tego wątku :arrow: Czym nawozić pomidory-cz.3

Ten stary wątek w zasadzie, albo powinien być w innym dziale, albo zostać zamknięty.
O pomidorach jest oddzielny wątek w kwestii nawożenia, do którego właśnie Cię odsyłam,
a jeśli chodzi o inne warzywa to w każdym temacie te kwestie są poruszane.
Zapraszam również do spisu treści :arrow: Spis treści w uprawie warzyw. Ankieta pomidorowa.
/ jokaer
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”