Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 
   ::  Koronawirus - Licznik ::     ::  Koronawirus (bez Chin) ::    

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70 ... 72  
Autor Wiadomość
kylo
 Tytuł: Re: Kawon ( arbuz ) - część 10
PostNapisane: 2 mar 2020, o 15:49 
100p
100p

0 szt.
Efekty mojego szczepienia wyglądają obecnie tak. Liścienie mają tendencję do odpadania. Może je uszkadzam wycinając dyni stożek wzrostu. Z metody tradycyjnej nic mi się uchowało. Nie zrosły się i padły. Udało mi się zdobyć klipsy więc spróbuję jeszcze metody na jeden liścień.
Mam jeszcze pytanie do metody japońskiej. Mam je kilka dni trzymać w ciemnym inkubatorze, a co potem? Jak poznać, że już im wystarczy tych ciemności? Potem je wystawić normalnie na światło czy jakoś je hartować? Te moje eksperymenty to mocno na czuja robiłem. Padło ok. 50%. Przy obydwu metodach najgorzej było zaraz po zdjęciu folii.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Zobacz profil Wyślij e-mail      

Acetaminofen
PostNapisane: 2 mar 2020, o 17:55 
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...

0 szt.
Ja swoich po prostu nie stawiałem bezpośrednio na parapecie, w kwestii ciemności. Potem możesz postawić na słońce, ale nie zdejmuj folii przez dłuższy czas, zgodnie z instrukcją któregoś z Kolegów. Jeśli więdną liścienie to może zapominasz utrzymywać duża wilgotność w inkubatorze spryskując sadzonki i ścianki? Ja osobiście zawsze zapominam ile czasu siedzą w inkubatorze, więc moja metoda na czuja co do wyjmowania na świeże powietrze wygląda tak, że jak już uznam że długo się inkubują, to wyjmuje i patrzę czy nie zaczyna więdnąć, oczywiście spryskując żeby się stopniowo przyzwyczajały do suchego powietrza poza inkubatorem.

kylo
PostNapisane: 2 mar 2020, o 18:53 
100p
100p

0 szt.
W jakimś filmiku ktoś mówił żeby w tej metodzie ich za mocno nie pryskać, bo zraz może wypuścić korzenie i to nie dobrze. U mnie na pierwszym zdjęciu sadzonka na froncie wygląda jakby tak właśnie robiła. Ciekawe co z niej będzie.

Generalnie mam jeszcze stertę nasion i sporo czasu na testowanie. W końcu i ja się nauczę ;:124

wokan
PostNapisane: 2 mar 2020, o 21:19 
500p
500p

więcej niż 1 szt.
Po pierwsze nie wyciągaj za wcześnie z inkubatora - minimum 10 dni. Po drugie nie lej za mocno roślin by woda nie dostala sie do miejsca szczepienia - od razu zgnije, zraz zwiędnie i odpanie i masz po sadzonce. Po trzecie ważne są szczegóły - np. sposób cięcia (kąt). Po czwarte - przy takiej wilgotności konieczna jest ochrona przeciwgrzybowa (pleśń). Po piąte - trening czyni mistrza ;) Po szóste - klapnięte liścienie podkładki nie zawsze oznaczają porażkę.

rolnik90
PostNapisane: 2 mar 2020, o 23:22 
200p
200p

1 szt.
Z ostatnim zdaniem wokana zgadzam sie w 100%.
U mnie w dwoch szczepieniach było tak, że liścienie klaply i za kilka dni uschły, a mimo to szczepienie sie przyjeło. :wink:

brodus
PostNapisane: 2 mar 2020, o 23:32 
200p
200p

1 szt.
W jakiej wielkości doniczkach przygotowywać sadzonki arbuza?

rolnik90
PostNapisane: 3 mar 2020, o 14:11 
200p
200p

1 szt.
7x7 wystarczy, tylko jeszcze nie wysiewaj, zrob to za miesiac :wink:

brodus
PostNapisane: 3 mar 2020, o 16:07 
200p
200p

1 szt.
Wiele osób poleca wysiewać arbuzy pod koniec lutego, na niektórych opakowaniach nasion raz piszą od lutego a innym razem kwiecień.

--julian--
PostNapisane: 3 mar 2020, o 16:19 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
To bzdury całkowite! Rozsada posiana teraz będzie zmarnowana i słaba. Według mnie nadawałby się do kosza, a plony wcale szybciej nie będą :roll: Połowa kwietnia to optymalny termin wysiewu. :wink:

wokan
PostNapisane: 3 mar 2020, o 19:52 
500p
500p

więcej niż 1 szt.
brodus napisał(a):
Wiele osób poleca wysiewać arbuzy pod koniec lutego, na niektórych opakowaniach nasion raz piszą od lutego a innym razem

Ciekawe na jakich opakowaniach? Chyba nie polskich. W Hiszpanii czy we Włoszech faktycznie można siać w lutym. W Polsce optymalny termin to połowa kwietnia. I jak już pisali poprzednicy - wcześniejszy wysiew nic nie przyspieszy, tylko osłabi rozsadę i stworzy większe problemy w jej produkcji.

Pizza
PostNapisane: 3 mar 2020, o 19:59 
500p
500p

1 szt.
Polskich, polskich. Też takie cuda widziałam w zeszłym roku. Nawet na popularnych stronach ogrodniczych z poradami się takie byki zdarzają. Nie mam pojęcia, czy osoby, które to piszą, nigdy nie miały z arbuzami do czynienia czy co, ale rzeczywiście wprowadzają w koszmarny błąd. Może w ogrzewanych szklarniach/inspektach tak sieją?
Podobne bzdury piszą, że nie nadaje się zupełnie do wysiewu wprost do gruntu, bo nie dojrzeje. "Guzik prawda".

Jak odmienić ruinę - czyli bajzel na kółkach

BobejGS
PostNapisane: 4 mar 2020, o 07:42 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Na opakowaniach tak jest i ludzie tak sieją. W dodatku na Polskich filmikach na YT też polecają taki siew i potem jeszcze pokazują takie wyciągnięte tyczki. ;:oj

Krecik22
PostNapisane: 5 mar 2020, o 00:28 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Cześć. Od pewnego czasu przeglądam ten temat, w końcu przyszedł czas na rejestrację :)

Od siebie mogę dodać, że czasem producenci nasion przez swoją nieuwagę wprowadzają nas w błąd. Np. jeśli chodzi o termin wysiewu, bo zdarza się, że jest on rozbieżny nawet w zakresie tego samego opakowania, co widać na zdjęciu.

Kolejna rzecz to waga nasion, która w zależności od producenta czy odmiany bywa skrajnie różna. Trudno jednak oszacować ich ilość. Zdarza się, że w jednym opakowaniu jest ich blisko 20, a w innym ledwie 5 :) I tutaj mały patent, można sobie podświetlić opakowanie latarką telefonu i dokładnie przeliczyć ilość nasionek, żeby w zależności od potrzeb kupić więcej opakowań lub wybrać korzystniejszą firmę ;)

Obrazek

wokan
PostNapisane: 5 mar 2020, o 01:04 
500p
500p

więcej niż 1 szt.
PNOS przeczy samemu sobie. W opisie podaje luty, a na grafice ze siew od połowy kwietnia :? :? :?

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 995 ]  Idź do strony nr...        1 ... 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70 ... 72  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Emro, Telimenka i 93 gości