Kawon ( arbuz ) - część 10

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13658
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Kawon ( arbuz ) - część 10

Post »

Też dzisiaj próbowalem złapać kontakt, co do nasion arbuzów. Choć nie bardzo mi wychodzą i miałem zrezygnować ale cóż. Jak się uda zdobyć jeszcze jakieś odmiany, to spróbuje. Obecnie na liście tylko Janosik i gigant.
kupniulaUK
200p
200p
Posty: 288
Od: 14 lut 2018, o 09:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kawon ( arbuz ) - część 10

Post »

Spróbuj Yellow Doll i Złoto Wolicy. Te dwie nawcześniej u mnie dojrzewały w tym roku.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13658
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Kawon ( arbuz ) - część 10

Post »

W takim razie dopisuje Złoto wolicy do listy, bo chyba jeszcze jakąś odmiane mam w nasionkach, to dobiore ze swoich. :)
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Kawon ( arbuz ) - część 10

Post »

Ja również polecam Złoto Wolicy i Rosario :D
Awatar użytkownika
Pizza
500p
500p
Posty: 740
Od: 28 mar 2018, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Kawon ( arbuz ) - część 10

Post »

Ja wahałam się, czy chcę siać arbuzy czy nie chcę... ale w końcu uznałam, że nie zaszkodzi spróbować. W przyszłym roku zamierzam więc posiać Sugar Baby i Złoto Wolicy - malutko, po jednym, może po dwa krzaczki. Liczę na lepsze rezultaty niż w tym roku. Nie chcę nawet gigantów, ale takie 1,5-2 kilogramowe arbuziki już byłyby ok :)
Ktoś odzywał się wcześniej z informacją, że o wiele lepiej mu rosną arbuzy siane wprost do gruntu. Nie pamiętam, kto to był, ale jeśli czyta moją wiadomość - proszę o podzielenie się terminem siewu. :D
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kawon ( arbuz ) - część 10

Post »

Masz 21 m2 ogrodu i twardą ziemię. W tym roku.
Na 1 m2 zrób sobie kompostownik. Dowolny. Byle nie plastikowy. Przez całą zimę dawaj do niego obierki z kuchni, papiery, gazety, fusy z kawy, ....
Zrób sobie jak najszybciej rolnicze badanie gleby w Stacji Chemiczno Rolniczej we Wrocławiu za "13 zł" i poproś o w podobnej cenie zalecenia nawożenia korekcyjnego. Powiedz, że masz zwykły przydomowe ogródek a w nim jakieś warzywa. Próbkę albo zawieź osobiście na Plac Macieja we Wrocławiu albo wyślij pocztą.
W warunkach Wrocławia kawony (dowolnej odmiany, z rozsady czy też siane do gruntu) rosną znakomicie. Muszą mieć tylko ziemię przygotowaną zgodnie z zaleceniami Stacji Chemiczno Rolniczej i dół 1 m x 1 m x 0,5 m wypełniony ziemią przemieszaną z kompostem własnej produkcji. Żadnych cudownych kupnych mieszanek ziemi i specjalizowanych nawozów do kawonów. Do tego tego dołu możesz dodać worek (40 czy też 80 litrów) torfu odkwaszonego. Wymieszaj go z resztą podłoża - będzie ci trzymał wodę jak podlejesz. Na ten metr kwadratowy gleby pod kawon lej co kilka dni dwie konewki odstałej wody (nie zimnej z kranu).
Wczesną odmianę wysiej w domu w terminie podanym na torebce. Późną do gruntu w terminie podanym na torebce.
Dwa tygodnie przed sianiem czy sadzeniem przygotuj podłoże: przesiej twój "kompost" w skrzynce plastikowej po owocach z drobnymi otworami, dodaj torf, ziemię i dokładnie wymieszaj. Zrób "górkę" i udeptaj bo to podłoże osiądzie z 9 cm, albo i więcej.
Gdy będziesz tak postępować co roku, za każdym razem w innym miejscu, twarda gleba zniknie z Twojego ogrodu, zamieni się w glebę ogrodową.
Powodzenia i Wesołych Świąt.
kupniulaUK
200p
200p
Posty: 288
Od: 14 lut 2018, o 09:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kawon ( arbuz ) - część 10

Post »

Takie pytanko. Zna ktoś jakieś odmiany MAŁYCH arbuzów? Takie do 2kg maksymalnie. Mam na razie Mini Love, Champagne, Yellow Doll przetestowane. Poszukuję koolejnych do testów.
Albo odmiany bez nasion? Aczkolwiek w naszym klimacie się nie widziałem żadnych bez nasion.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13658
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Kawon ( arbuz ) - część 10

Post »

Gdzieś mi w moich nasionkach, z jakiejś wymiany zapewne, mignęła paczuszka z nasionkami Yellow petite watermelon, którego spróbuje w tym roku uprawiać.

Nic więcej nie powiem o tej odmianie.
Drako
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1342
Od: 17 lut 2013, o 13:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Płd. Wielkopolska

Re: Kawon ( arbuz ) - część 10

Post »

Golden Midget jest nieduży, do 1,5kg, wczesny ale ponoć potrafi być mało wyrazisty w smaku. Przetestujemy zobaczymy. Yellow Petite [F1?] ponoć do 7 funtów dorasta więc taki mały to on nie jest. :)
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13658
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Kawon ( arbuz ) - część 10

Post »

W sumie tak, od 3 do 5. :) Takich typowo mini arbuzów nie znam, bo zazwyczaj to szukałem nasion gigantów. :D
Drako
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1342
Od: 17 lut 2013, o 13:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Płd. Wielkopolska

Re: Kawon ( arbuz ) - część 10

Post »

Cucamelony uprawiałeś to najmniejsze arbuzy masz już zaliczone. :p
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13658
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Kawon ( arbuz ) - część 10

Post »

Jakby ktoś nie znał, to faktycznie powie, że to arbuzy. :D
Awatar użytkownika
justa_be
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 741
Od: 26 lut 2014, o 08:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: WLKP

Re: Kawon ( arbuz ) - część 10

Post »

U mnie jak w zeszłym roku będzie arbuz Mini Blue f1. Jak dla mnie idealny, około 2 - 3kg. Pyszny, słodki.
Obrazek

I testowo Asahi Miyako.
Pozdrawiam ;)
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”