Kawon ( arbuz ) - część 10

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
FreGo
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 694
Od: 28 sty 2018, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie-Bieszczady

Re: Kawon ( arbuz ) - część 10

Post »

Wokan eeeeee tam arbuzy to już przeżytek, teraz rosnąć będą wszędzie same jak grzyby czy czeremcha. To widzieli???
https://www.fakt.pl/wydarzenia/polska/w ... m1#slajd-1
Tu jest wideo z tego
https://pl.sputniknews.com/polska/20190 ... buz-wideo/

To już ponoć drugi taki przypadek Polsce znalezionego arbuza dziko w lesie samosiejki. :tan :tan :tan
Witam, jestem Adam.
anubis
200p
200p
Posty: 288
Od: 2 sty 2012, o 16:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kawon ( arbuz ) - część 10

Post »

Ile wynosi czas wegetacji od wysiania do zbiorów odmiany Złoto Wolicy ? wiem że to najwcześniejsza polska odmiana. Chiałbym kupić Orangeglo i Złoto Wolicy, Orangeglo ma 85 dni.
rolnik90
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 984
Od: 7 kwie 2011, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wierzbica

Re: Kawon ( arbuz ) - część 10

Post »

Sprawdziłem swoją historię uprawy i wysiałem wolice 21 kwietnia, pierwszy arbuz zjedzony 27 lipca, teraz ile to dni.... ;:306
Piotr
Stamich
100p
100p
Posty: 103
Od: 3 sie 2018, o 12:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Bytom

Re: Kawon ( arbuz ) - część 10

Post »

98 dni :) nieźle.
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Kawon ( arbuz ) - część 10

Post »

Ja siałem 18 kwietnia, a pierwszy owoc tej odmiany zerwałem 25 lipca :wink:
anubis skąd chcesz zamówić nasiona Orangeglo? Ja nie mogę nigdzie znaleźć, tylko za granicą :roll:
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8642
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Kawon ( arbuz ) - część 10

Post »

:wit Wczesność Orangeglo chyba mocno przesadzona . U mnie Złoto Wolicy było wcześniej do zbioru .
Znalazłam nasiona Orangeglo , własne , wolne zapylanie , pewnie ze 3 lata mają .
Odmiana średnio w pamięci mi utkwiła .
-julian - jeśli nie znajdziesz lepszych a zechcesz spróbować to mogę Ci wysłać , te
które mam .
Na olx jest oferta nasion Orangeglo .
Legutko też ma je w swojej ofercie , aż się zdziwiłam .
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13648
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Kawon ( arbuz ) - część 10

Post »

Ja miałem Orangeglo w tym roku i nie jest jakiś super wczesny. Na poletku miałem mix odmian i wszystko się zapylało przez nature, stąd nasion nie zbierałem.
wokan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1086
Od: 22 lip 2015, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: DW

Re: Kawon ( arbuz ) - część 10

Post »

anubis pisze:Ile wynosi czas wegetacji od wysiania do zbiorów odmiany Złoto Wolicy ? wiem że to najwcześniejsza polska odmiana. Chiałbym kupić Orangeglo i Złoto Wolicy, Orangeglo ma 85 dni.
anulab pisze::wit Wczesność Orangeglo chyba mocno przesadzona . U mnie Złoto Wolicy było wcześniej do zbioru .
BobejGS pisze:Ja miałem Orangeglo w tym roku i nie jest jakiś super wczesny.
Zanim zacznie się wyciągać wnioski to trzeba najpierw wiedzieć co oznaczają te 85 dni i od jakiego momentu są liczone. Ja nie wiem... Od daty wysiania nasion? To by oznaczało, że Orangeglo siane 15 kwietnia byłoby do zbioru około 10 lipca co jest po prostu u nas niemożliwe (wg takiego liczenia jest o 5 dni wcześniejsze od bardzo późnej Caroliny Cross, która ma niby 90 dni a dojrzewa u nas we wrześniu!). Od daty wschodu raczej też nie, bo 20 lipca to też za wczesna data (nie może być wcześniejsze od Złota Wolicy). Od daty sadzenia sadzonek? Hmm.... Licząc od średnio 15 maja wychodzi około 10 sierpnia co też jest wg mnie za wcześnie. Od daty początku kwitnienia? Tu znowu byłoby już za późno. Ale.... Należy wziąć pod uwagę fakt, że w krajach gdzie uprawia się arbuzy przemysłowo jest inny klimat - tam arbuzy mogą dojrzewać znacznie szybciej i tam tak podawane dni do dojrzałości mogą się sprawdzać, nie u nas. Dlatego ja patrze na to jedynie poglądowo i tylko w przypadku nowych odmian, których nie uprawiałem - która odmiana jest wczesna a która późna. Dla mnie miarodajne są moje własne notatki.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13648
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Kawon ( arbuz ) - część 10

Post »

Dni te oznaczają jak dla mnie moment wysadzenia na miejsce stałe. Jest to oczywiście wszystko wkalkulowane w dni od skiełkowania, w sensie że produkcja rozsady trwa tyle dnico i wysadza się wlasnie wtedy i pozniej liczy dni do zbioru. A u nas sadzonki produkowane są amatorsko, to i dni produkcji rozsady różne. Stąd mogą występować różne terminy zbiorów. Dochodzo też oczywiście wiele czynników ziemnych, jak pogoda, nawożenia itd.

Z tego co kojarze to Carolina cross ma ponad 100dni.
wokan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1086
Od: 22 lip 2015, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: DW

Re: Kawon ( arbuz ) - część 10

Post »

Wg rareseeds.com Carolinka ma 90 dni, tyle samo co Jubilee czy Moon and Stars. Faktycznie jest to odmiana raczej najpóżniejsza i wg mnie powinno być tych dni więcej, ale opierałem się na tej stronie.

Czyli przyjmując wszystkie powyższe fakty wychodzi, że są to raczej dni od wysadzenia rozsady. Tak też obstawiałem na początku, a że liczenie dni mi się trochę nie zgadzało to faktycznie może być związane z różnicami w produkcji rozsady (wiek i wielkość rozsady), czy warunkami glebowymi i klimatycznymi.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13648
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Kawon ( arbuz ) - część 10

Post »

Jest w tym ogrom zmiennych i raczej nie ma co liczyć na książkowe dojrzewanie. :)
kupniulaUK
200p
200p
Posty: 288
Od: 14 lut 2018, o 09:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kawon ( arbuz ) - część 10

Post »

W/w dni to są dni od wysadzenia do zbioru. Oczywiście są to szacunkowe dane, bo jak było napisane powyżej, zmiennych jest bardzo wiele. Co do długości dojrzewania odmian, to pamiętajmy, że w naszych warunkach coś może dojrzewać dłużej niż inna odmiana, ale gdzie indziej obie są identyczne.
anubis
200p
200p
Posty: 288
Od: 2 sty 2012, o 16:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kawon ( arbuz ) - część 10

Post »

A Orangeglo wg. was to odmiana późna, średnio późna czy średnio wczesna? tam gdzie sadziłem, złoto wolicy miałem już 27 lipca, początek sierpnia, Rosario w połowie siepnia a np crimson sweet w połowie września chodź to małe arbuzy, dla mnie trochę za słodkie. Arbuzy były trochę słabiej podlewane ake silnie naworzone obornikiem.
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”