Kawon ( arbuz ) - część 10

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
dalisbea
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 876
Od: 15 lut 2016, o 22:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.lubelskie

Re: Kawon ( arbuz ) - część 10

Post »

Pod koniec 9 części Kawon (arbuz) były napisane sposoby rozpoznawania kiedy arbuz może być gotowy do zbioru .

wokan pisał 13 sierpnia

Żeby mieć pewność, że arbuz jest dojrzały trzeba obserwować kilka miejsc i objawów:
1. Liczenie dni od początku wzrostu owocu - to podstawa, ale nie każdemu się chce
2. Ściskanie i dźwięk chrupania.
3. Łyżeczka uschnięta
4. Ogonek przysycha
4. Owoc jest dobrze wybarwiony
5. Miejsce gdzie owoc dotyka ziemi powinno być koloru żółtawego (nie blade, jasne, a tym bardziej brak wyblaknięcia)

Jeżeli wszystkie wymienione cechy pasują to na 100% arbuz jest dojrzały
Awatar użytkownika
dorota514
200p
200p
Posty: 484
Od: 23 lut 2014, o 18:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Kawon ( arbuz ) - część 10

Post »

Ostatni zbiór arbuza, zostało już tylko 5 gigantów na polu.

Obrazek
wokan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1086
Od: 22 lip 2015, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: DW

Re: Kawon ( arbuz ) - część 10

Post »

U mnie zostały tylko Charlestony na uprawie, które zawiązały się na początku sierpnia (bardzo późno ta odmiana zaczęła u mnie kwitnąć po żeńsku). Ale dziś zauważyłem, że po miesiącu od zerwania ostatnich owoców zaczęły znów kwitnąć i zawiązywać nowe owoce Rosaria ;:oj Zostawię jako ciekawostkę bo na dojrzenie nie mają już szans. No chyba, że wrzesień i początek października będą wybitnie ciepłe.
kupniulaUK
200p
200p
Posty: 288
Od: 14 lut 2018, o 09:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kawon ( arbuz ) - część 10

Post »

Nie polecam odmiany Klondike..... Olbrzymia ilość pestek! Mimo iż owoc smaczny ale ta ilość pestek BARDZO zniechęca.
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Kawon ( arbuz ) - część 10

Post »

Dlaczego tu aż taka cisza?? ;:oj Zakończyliście już sezon czy co?
Ja jeszcze zbieram. Wczoraj dwie sztuki Sugar Baby 1,8 kg i 3,7 kg :D Zostało jeszcze z 12 na polu, ale niektóre pewnie nie dojrzeją ;:224
Pozdrawiam :wit
kupniulaUK
200p
200p
Posty: 288
Od: 14 lut 2018, o 09:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kawon ( arbuz ) - część 10

Post »

Ja dzisiaj zebrałem 3x Klondike (jak pisalem, smak bardzo dobry ale tona pestek), 3x Fascino, 1x Champagne, 1x Rosario, 1x Fire ball, 3x Red Star

Jeszcze kilka mniejszych plus z 15 dużych jednej specyficznej (późnej) odmiany. Zobaczymy co wyjdzie :P
Awatar użytkownika
dalisbea
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 876
Od: 15 lut 2016, o 22:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.lubelskie

Re: Kawon ( arbuz ) - część 10

Post »

--julian-- pisze:Dlaczego tu aż taka cisza?? ;:oj Zakończyliście już sezon czy co?
Ja jeszcze zbieram. Wczoraj dwie sztuki Sugar Baby 1,8 kg i 3,7 kg :D Zostało jeszcze z 12 na polu, ale niektóre pewnie nie dojrzeją ;:224
Pozdrawiam :wit
Ja swoje poletko już zlikwidowalam prawie 2 tygodnie temu. Ostatniego arbuza zjedliśmy kilka dni temu. W tym roku słabo rosły, szybko zaczęły obumierac pędy. No i duża część owoców pekala zanim dojrzała.
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Kawon ( arbuz ) - część 10

Post »

Obrazek

Obrazek
Pierwszy arbuz to Sugar Baby, a drugi to Bingo, które w końcu okazało się pyszne ;:138


Obrazek
A to przegrzane Bingo i Crimson Sweet ;:185

Pozdrawiam :wit
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Kawon ( arbuz ) - część 10

Post »

Otworzyłem kolejnego arbuza.
Janosik :heja

Obrazek

Nawet dobry, słodki. Ale chyba jednak wolę czerwone w środku. Jakoś tak dziwnie się je arbuza, który powinien być czerwony, a jest żółty... podświadomość wariuje ;:306 le był taki trochę dziwny, bo lekko jakby szklisty??
Pozdrawiam :wit
wokan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1086
Od: 22 lip 2015, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: DW

Re: Kawon ( arbuz ) - część 10

Post »

Dzisiaj zlikwidowałem większość krzaków szczepionego arbuzowiska, przeszło miesiąc później od arbuzowisk nieszczepionych.
Kilka krzaków przeżywa drugą młodość - puszcza nowe pędy i kwitnie. Zostawiłem jako ciekawostka aby sprawdzić jak długo pociągną. Na jednym wisi jeszcze jeden Crimson zawiązany 2 tygodnie temu.

Tak to dziś wygląda
Obrazek

I ostatnie zbiory (Crimson, Bingo i Charleston)
Obrazek

Garść statystyk i podsumowanie sezonu:
1. Posadziłem 43 krzaki i 10 odmian, w tym 14 zaszczepionych na specjalnej podkładce Shintoza F90.
2. Zebrałem 78 arbuzów, w tym 47 szczepionych.
3. Ogólny plon wyniósł 345 kg ;:172 ;:172 ;:172 (liczyłem również szacunkowo wagę tych, które mi ukradziono)
4. Średnia waga owoców szczepionych to 5,4 kg, nieszczepionych 2,9 kg
5. Średnia ilość arbuzów szczepionych to 3,4 szt. owoców na krzak, nieszczepionych 1,1 szt. owoców na krzak.
6. Największym arbuzem był AU Producer, którego wagę szacuję naokoło 12 kg, gdyż niestety go ukradli tuż przed zbiorem. Dalej 10 kg miał Bingo, a 9 kg 2 szt. Crimson Giant F.1.

Jak widać z podsumowania szczepienie wybitnie wpłynęło na wielkość plonu i długość sezonu arbuzowego. W latach ubiegłych nie miałem dłużej arbuzów jak do 1 dekady sierpnia (fuzarioza).
W przyszłym roku będą tylko szczepione arbuzy i melony. Ponadto potestuję jeszcze szczepienie ogórków, na moich specjalnych odmianach sałatkowych - może uda mi się wyhodować półmetrowe ogórasy :;230
Arkosxd
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 6 lip 2018, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kawon ( arbuz ) - część 10

Post »

Jeżeli arbuz byłby przejrzały to nie nadawałby się do zjedzenia?Jeżeli cała roślina sknie,to czy arbuz jeszcze dojrzewa?
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Kawon ( arbuz ) - część 10

Post »

Zależy w jakim stopniu przejrzały, bo może być leciutko (wgłębienia przy pestkach), lub całkiem przejrzały i w środku może się zrobić "zupa" :wink: Jeżeli pędy są zielone to arbuz może jeszcze dojrzewać. W zeszłą środę zerwałem arbuza z całkiem suchego krzaczka i był czerwony i dojrzały, ale nie był już tak słodki :D
wokan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1086
Od: 22 lip 2015, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: DW

Re: Kawon ( arbuz ) - część 10

Post »

Rozroiłem kolejne, drugie, Bingo ze zdjęcia powyżej i powiem, że jestem zaskoczony. Myślałem, że będą niedojrzałe, bo zerwane przy okazji likwidacji uprawy, a tu niespodzianka - oba optymalnie dojrzałe i słodziutkie. Sierpniowe Bingo nie były tak dobre i czasem wyglądały jak te u --juliana-- co jeszcze bardziej skłania mnie do dwóch tez: albo wtedy były przegrzane, albo za długo trzymane na krzaku. Chciałem z nich w przyszłym roku zrezygnować, ale te ostatnie przekonały mnie do tego, aby im jednak dać szansę :D
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”