Pojemnikowe warzywniki cz.2

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Skoanna
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 980
Od: 28 sty 2016, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Pojemnikowe warzywniki cz.2

Post »

Werka staśmiony kwiatek to kwiatek nieprawidłowo wykształcony ( fascjacja) , zazwyczaj jest nienaturalnie duży i spłaszczony, daje duże, zniekształcone owoce, nie w pełni wypełnione jadalnością :) Przyczyna zazwyczaj tkwi w przetrzymywaniu roślin przed kwitnieniem w warunkach suszy, a następnie szybkie poprawienie ich warunków nawodnienia i intensywne dokarmienie. Może też być wynikiem działania różnych patogenów, dlatego zaleca się usuwać takie kwiaty i nie pobierać nasion z tego typu owoców. Ja nie usuwam. W donicach z racji na trudności w wyrównaniu gospodarki wodnej to dość powszechne zjawisko ;:173 szczególnie przy wielkoowocowych pomidorach, ale mi zdarzały się nawet staśmione Venuski.

Inną nieprawidłowością jest tzw. pusty kwiatostan, rozwijają tylko działki kielicha, ale bez całej reszty. Z tego owoców nie będzie. Przyczyny to brak światła, za wysoka temperatura ziemi ( powyżej 25 stopni) o co w donicach nie trudno, duże różnice w temp. powietrza między dniem a nocą, lub ogólnie za wysoka temp. w czasie dnia i ekspozycja w pełnym słońcu. tak czy inaczej w zielonej szypułce zazwyczaj pojawia się tylko mała kropka która się nie rozwija w kwiat i koniec balu.

Jeśli kwiatek był ok, a owoc się nie zawiązuje pomimo przebywających w pobliżu zapylaczy to przyczyną może być zbyt słabe podlewanie w relacji z wysoką temperaturą powietrza w czasie dni słonecznych (do 28°C ) , szczególnie jeśli donice podlewasz rano i nagle popołudniu pomidorom brakuje wody.
Drugim winowajcą może być nieodpowiedni odczyn podłoża uniemożliwiający prawidłowe pobieranie fosforu i mikroelementów, szczególnie manganu.
Jedyne co możesz zrobić, to starać się poprawić roślinom warunki bytowania jeśli coś z powyższych da się dopasować, i czekać.
Skoro to tylko kilka kwiatków, to nie ma paniki, obserwuj czy reszta będzie zawiązywać. Możesz też troszkę im pomóc. trząchnij czasem krzaczkiem, gdy kielichy kwiatów są w pełni otwarte.

Maju tak szczerze to chyba nigdy nie stosowałam drożdży w gnojówkach roślinnych więc nie będę się wymądrzać. A może próbowałam, ale nie pamiętam. Tak czy inaczej nie poradzę ;:170 Jeśli to pod dyniowate, to żywokostu dodaj mniej niż pokrzywy.
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5748
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Pojemnikowe warzywniki cz.2

Post »

Aniu ,a jakiej ziemi używasz do uprawy pomidorów w donicach ? Wszystkie masz 10 l ?
Zawsze mam kilka pomidorów posadzonych do donic ,ale to są pomidory "zwykłe" które zostały z mojej rozsady. Zainteresowały mnie te specjalne odmiany pomidorów do donic :)
Asia
emka29
200p
200p
Posty: 345
Od: 8 lip 2012, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: Pojemnikowe warzywniki cz.2

Post »

Dziękuję za odpowiedź Aniu, Aunt Molly zapisana na przyszłoroczną listę chciejstw :wink:
Pozdrawiam, Marta
Roślinnik balkonowy
Awatar użytkownika
Skoanna
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 980
Od: 28 sty 2016, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Pojemnikowe warzywniki cz.2

Post »

Asiu ziemię mam różną. Trochę kupnej, trochę własnej kompostowej. Najlepiej sprawdzała mi się jak patrzę lata do tyłu mieszanka torfu wysokiego z kompostem. W tym roku testowałam różne gotowe podłoża i nie jestem zadowolona. Część roślin ma spore problemy chorobowe, bardzo trudne do zidentyfikowania, niestety podejrzewam podłoże, więc nie polecę żadnego.
Pomidory mam w donicach od 5l do 25l. Odmiany wysokie, wielkoowocowe sadzę w większych, dwarfy w 10l ale nie obraziłyby się na większe lokum, karzełki rosną nawet w zwykłych balkonowych skrzynkach.
Z Dwarfami jest o tyle fajnie, że rośnie stabilny mocny krzak nie zajmujący pół balkonu, przy odrobinie atencji rodzący sporą ilość owoców.

W tym roku oprócz Dwarfów w donicach mam nieliczne odmiany wysokie. Jedną z nich jest:
Big Rainbow
Za nic nie mogłam się doczekać by uzyskała ten swój trójkolor na owocach, dojrzała na żółto i tyle. Mam ją z wymiany, może nie była czysta genetycznie ;:204
Obrazek
Awatar użytkownika
Skoanna
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 980
Od: 28 sty 2016, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Pojemnikowe warzywniki cz.2

Post »

Fasola już sterczy z ziemi
ObrazekObrazek

Dziś zrobiłam też przegląd podfoliowych arbuzów i melonów. Rosną po 2 sztuki w 25l donicach, ale daje głowę że przez dziury odpływowe zapuściły już dawno korzenie w gruncie. Konkluzja jest taka, że za gęsto to po primo, i źle że nie przycięte. Podpory nie takie jak trzeba ;:173 Poza tym zawiązków dużo, a niektóre owoce już nawet spore. Obsługa tego gąszczu jest mocno utrudniona niestety. No mam naukę, zobaczymy jakie wyciągnę wnioski na przyszły rok.
ObrazekObrazek
ObrazekObrazek
ObrazekObrazek

W bakłażanach panoszą się tysiące chorób i szkodników. Okropieństwo. Ale owoce rosną. Trudno najwyżej szybciej pójdą do likwidacji.
Obrazek

A tak wygląda mój skrzynkowy ogórek :;230
Obrazek
Dwarfy w skrzyniach przewracają się pod ciężarem owoców, musiałam je prowizorycznie opalikować
Obrazek
Awatar użytkownika
bastis
200p
200p
Posty: 242
Od: 19 paź 2015, o 13:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: Pojemnikowe warzywniki cz.2

Post »

Aniu piękne pomidorki ;:63. Masz może zdjęcie w przekroju?
Już za minutkę, już za momencik ...
Sedce Aszebada
Obrazek

Tyazelove Sibiri
Obrazek
Pozdrawiam
Ula
Awatar użytkownika
bastis
200p
200p
Posty: 242
Od: 19 paź 2015, o 13:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: Pojemnikowe warzywniki cz.2

Post »

Zestaw degustacyjny :heja
Obrazek
Pozdrawiam
Ula
almera
50p
50p
Posty: 59
Od: 25 kwie 2018, o 21:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Pojemnikowe warzywniki cz.2

Post »

Aniu, w jak dużych skrzyniach rosły u ciebie ogórki i po ile sztuk na skrzynię ?

Zainteresowały mnie dwarfy, ale nie wiem którego wtbrać ... Interesowałby mnie pomidorek plenny, zajmujacy niewiele miejsca na balkonie, czerwony. Co możesz polecić i gdzie kupić nasiona ?

Mój balkon tydzień temu
Obrazek
viewtopic.php?uid=71467&f=36&t=106199&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Pojemnikowe warzywniki cz.2

Post »

Obłędne te arbuzy i melony! Co to za odmiana że na jednego wystarczy ok 10 litr?w? Skusiłabym się.
werutka
200p
200p
Posty: 352
Od: 13 mar 2017, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: Pojemnikowe warzywniki cz.2

Post »

Czy to grzyb na 1 zdj? No i na ogórku svhna kwiaty jak w zeszłym roku... I pochwalę się jeszcze najpiękniej owocuje dzieckij i Olka.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam, Werka
Awatar użytkownika
yummyyummy
100p
100p
Posty: 115
Od: 8 wrz 2015, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pojemnikowe warzywniki cz.2

Post »

Werutka, to na pierwszym liściu wygląda na mączniaka prawdziwego.
Mam ten gatunek w szklarni :?
Aneta
werutka
200p
200p
Posty: 352
Od: 13 mar 2017, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: Pojemnikowe warzywniki cz.2

Post »

yummyyummy pisze:Werutka, to na pierwszym liściu wygląda na mączniaka prawdziwego.
Mam ten gatunek w szklarni :?
Ale na balkonie mączniak?
;:oj ;:oj
Pozdrawiam, Werka
Awatar użytkownika
mymysteryy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2363
Od: 6 sie 2014, o 07:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Pojemnikowe warzywniki cz.2

Post »

Skoanna pisze:
W tym roku oprócz Dwarfów w donicach mam nieliczne odmiany wysokie. Jedną z nich jest:
Big Rainbow
Za nic nie mogłam się doczekać by uzyskała ten swój trójkolor na owocach, dojrzała na żółto i tyle. Mam ją z wymiany, może nie była czysta genetycznie ;:204
Obrazek
Aniu kolor na Big Rainbow pojawiał się u mnie w fazie mocnej dojrzałości. W pierwszej fazie owoce były żółte (co widać na zdjęciu).
Obrazek

Chyba, że to pomyłka w nazwie i masz Rainbow Dwarf - ten jest całkiem żółty. U mnie, jak na Dwarfa, jest to krzak jest dosyć sporych rozmiarów.
https://www.renaissancefarms.org/produc ... rf-tomato/
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”