Pomidory-choroby i szkodniki cz.18

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
beti_h
200p
200p
Posty: 242
Od: 7 mar 2012, o 10:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie Szczecin

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.18

Post »

Witajcie! :)
Pierwszy raz mam problem z siewkami pomidora... trochę podsychającym i mają dziwne kropeczki na liściach...
może ktoś będzie wiedział co dolega moim pomidorom...
Nie chciałabym wyrzucać, ponieważ mam np jednego pomidora, gdzie nie mam już nasion tej odmiany...

Obrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
mymysteryy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2363
Od: 6 sie 2014, o 07:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.18

Post »

Janusz - KaLo, miał chyba kupić sobie szkalną kulę, by móc wiedzieć wszystko bez żadnych dany :wink: , ale jeśli jednak jej nie kupił, to przydałoby się więcej informacji .... w czym rosną, czy i czym nawożone, czy to się dzieje tylko na starych liściach, czy na nowych też, itd. itp. ....
Awatar użytkownika
beti_h
200p
200p
Posty: 242
Od: 7 mar 2012, o 10:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie Szczecin

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.18

Post »

Ziemia do wysiewu Kronen
Zmiany są na wszystkich liściach...poza stożkiem wzrostu, wydaje się, że na nowych liściach tego może nie będzie.
Podlewane oszczędnie ( bo raczej w poprzednich latach miałam tendencje do przelewania )
Niczym jeszcze nie nawożone.
Na dole kubeczków były dane pokrojone skórki od bananów ( pierwszy raz ).
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.18

Post »

Sorry ale trudno sie opanować czytając takie głupoty. :shock: . Pogięło Was z tymi skórkami bananowymi? Naczytacie się idiotyzmów z internetu i takie oto są skutki. Już nie raz była gorąca dyskusja na temat skórek bananowych i podobno ogromnej ilosci potasu, ktory zawieraja banany. Można to sprawdzić , że ziemniaki czy pomidory zawieraja ze 2x więcej!!! A SKÓRKI BANANOWE SĄ KOPALNIĄ ALE KONSERWANTÓW, PESTYCYDÓW I RÓŻNYCH ŚWIŃSTW ZAPOBIEGAJĄCYCH GNICIU.
Jak zabraknie fosforu to pewnie będą kłaść do doniczek zdechłe ryby ;:14.
Awatar użytkownika
mymysteryy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2363
Od: 6 sie 2014, o 07:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.18

Post »

kaLo pisze: Jak zabraknie fosforu to pewnie będą kłaść do doniczek zdechłe ryby ;:14.
Internety podają, że wystarczy sama głowa ;:183
https://forumogrodnicze.info/viewtopic. ... y#p5517152

A tak już na poważnie ...
beti_h ziemia do wysiewu ma tylko minimalną początkową dawkę nawozu. Sądząc po wielkości liści, to już spore sadzonki i pewnie dawno już wszystko zjadły. Musisz je czymś odżywić, bo zjadają same siebie, czyli właśnie starsze liście, co objawia się ich żółknięciem.
Awatar użytkownika
beti_h
200p
200p
Posty: 242
Od: 7 mar 2012, o 10:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie Szczecin

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.18

Post »

Mymysteryy
Dziękuje! W sumie zapomniałam o nawożeniu...stoją daleko od mojego codziennego bytowania :)
Zawsze nadgorliwie je podlewalam i nieraz mi poddgniwały...wiec teraz staram się do nich zaglądać ;)
Zasilę je i poobserwuje.

KaLo
Dziękuje za informacje.
Najlepiej się człowiek uczy na własnych błędach.
Następnym razem pominę skórki banana ;)
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.18

Post »

Pomiń też głowy ryb, martwe krowy i inne "ekologiczne" dodatki. Kup najzwyklejszy Nawóz do pelargonii NPK +mikro 4:6: 8 lub jak najbardziej zbliżony (ważne, żeby była 4 z przodu) i podlewaj swoją rozsadę 3ml/l wody. Podlewaj dopiero wtedy jak będą więdły i tyle, żeby ziemia była całkowicie mokra. Poznasz to po wadze kubka. A najlepiej to wyjmij chociaż jedną roślinkę i zobacz co się dzieje ze skórkami bananów. Jak zgniły z wydzieleniem niezbyt miłego zapaszku to pewnie będziesz musiała wymienić ziemię.
PS.
Ta biała obwódka w kubku to perlit czy pleśń?
Awatar użytkownika
Mirek19
1000p
1000p
Posty: 2167
Od: 20 maja 2016, o 13:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.18

Post »

W sprzedaży też jest Florovit nawóz do pomidorów i papryki NPK 4-5-8
Pozdrawiam, Mirek
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym, następującym po tym terminie. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.18

Post »

Też jak najbardziej może być. To właściwie to samo tylko odrobinę mniej fosforu chociaż fosfor jest na wzrost korzeni a dla rozsady to ważne.
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.18

Post »

Kolejny już przypadek zagłodzenia rozsady na kupnym podłożu. Rozumiem,że jeżeli ktoś sieje pomidory to raczej na działkę, jaki więc problem przygotować na następny rok niewielką ilość dobrego kompostu.
Pozdrawiam. Jacek :uszy
Awatar użytkownika
Mirek19
1000p
1000p
Posty: 2167
Od: 20 maja 2016, o 13:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.18

Post »

Niekoniecznie tak jest :uszy
Na forum jest szereg osób uprawiających wyłącznie pomidory hobbistycznie w donicach na balkonach.
Pozdrawiam, Mirek
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym, następującym po tym terminie. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów.
Awatar użytkownika
beti_h
200p
200p
Posty: 242
Od: 7 mar 2012, o 10:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie Szczecin

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.18

Post »

kaLo pisze: Ta biała obwódka w kubku to perlit czy pleśń?
Coś jakby miedzy pleśnią a białym osadem? ... i nie jest to kwestia ziemi... zawsze robi mi się tak w doniczkach, we wszystkich kwiatach. Nie mam pojęcia czym jest to spowodowane?
Jedyne kwiaty, gdzie nie ma tego białego osadu, to kwiaty które musza mieć cały czas mokro. Przy każdym przepychaniu wychodzi właśnie ten biały nalot...

PS: pomidory zasilone :)

Ps2: wszystko podlewane wodą ze studni głębinowej.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.18

Post »

Taki biały osad tworzy się przy zbyt mokrej ziemi. Do odkwaszenia podłoży producenci stosują weglan wapnia i to sole wapnia krystalizują w miejscu gdzie ziemia wysycha najszybciej czyli przy krawędzi doniczki. Coś mi się wydaje, że to nie z głodu pomidory wiedną i zasychają tylko dlatego, że rzuciłaś je na zbyt głęboką wodę :wink: . Rozkładające się skórki bananowe też mogą wydzielać jakieś szkodliwe substancje. Wyjmij z kubka i powąchaj czy nie ma zapachu stęchlizny i czy korzenie są białe i mają włośniki czy raczej brązowe i podgnite. Jeżeli coś jest nie tak to powinnaś przesadzić do nowej ziemi, po same liścienie (dolne liscie). W dobrych warunkach pomidory szybko odbudują korzenie. Podlewanie za każdym razem dopiero wtedy, jak kubeczki będą całkiem lekkie a pomidorki zaczną wiednąć i tyle wody , żeby całkowicie nasycić ziemię.

PS. Nie masz przypadkiem w domu stacji zmiękczania wody ?
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”