Pomidory-choroby i szkodniki cz.18

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.18

Post »

Na liściach pomidorów w tunelu zauważyłem dziś takie plamy. Co to za choroba? Bardzo proszę o pomoc.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Całe krzaki wyglądają tak:

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
whitedame
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3456
Od: 17 lut 2012, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice 6B

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.18

Post »

3emfipa nie wiem skąd przyszła Ci do głowy alternarioza. To ZZ w książkowej postaci, kolor, kształt tekstura zmian, wszystko wskazuje na ZZ. To że zmiany są już w wiązkach przewodzących liści jest bardzo niebezpieczne i dlatego wskazany jest pośpiech.
;:233 Beata
Umysł jest jak spa­dochron. Nie działa, jeśli nie jest ot­warty Frank Zappa
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.18

Post »

Erazm pisze: Na liściach pomidorów w tunelu zauważyłem dziś takie plamy. Co to za choroba? Bardzo proszę o pomoc.
Ja bym stawiał na jajkąś lekką nerwicę albo b. początkowe stadium psychozy zarazowo-ziemniaczanej. Mogę się też mylić :D .

Meliska przed wizytą w tunelu ;:108 .
Awatar użytkownika
norbi007
200p
200p
Posty: 280
Od: 15 sty 2016, o 00:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Beskid Niski, Podkarpacie, Dukla

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.18

Post »

Dzięki za szybkie odpowiedzi i oczywiście za podpowiedzi medyczne - może się uda pomidory uratować.
3emfipa
50p
50p
Posty: 89
Od: 25 kwie 2017, o 14:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.18

Post »

whitedame pisze:3emfipa nie wiem skąd przyszła Ci do głowy alternarioza. To ZZ w książkowej postaci, kolor, kształt tekstura zmian, wszystko wskazuje na ZZ. To że zmiany są już w wiązkach przewodzących liści jest bardzo niebezpieczne i dlatego wskazany jest pośpiech.
Fakt, teraz już widzę, że ZZ.
Jako że u mnie to samo dziadostwo panuje, dziś zrobiłam oprysk czymś o nazwie Cabrio - tylko takie było w markecie budowlanym. Mam nadzieję, że wyhamuje w porę postęp zarazy, bo jestem załamana. ;:223
agnieszka0201
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 4 lip 2018, o 22:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: małopolska

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.18

Post »

Witam,
to mój pierwszy rok własnych pomidorów i zauważyłam, że liście dziwnie się skręcają...
Są w tunelu, drzwi od tunelu są z agrowłokniny, codziennie jest wietrzony, nawadnianie jest kropelkowe.. miały ciężkie dzieciństwo, bo wsadzałam je w połowie z własnej rozsady i wyglądały bardzo biednie.. teraz niby ok, ale te liście nie dają mi spokoju :?: bardzo dziękuje za wszelkie wskazówki! :)

Obrazek
chudziak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2429
Od: 8 maja 2010, o 22:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: gm.Konopiska k/Częstochowy

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.18

Post »

A u mnie dla odmiany chyba ,ze 20 sztuk ( na 60sztuk) ogólnie żółknie a kwiatostany odpadają - czyży zagłodzone- sama nie wiem :?
Awatar użytkownika
Mirek19
1000p
1000p
Posty: 2167
Od: 20 maja 2016, o 13:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.18

Post »

agnieszka0201

Z takim typowym zwijaniem liści pomidora mamy do czynienia, jeśli liście naszych roślin skręcają się wzdłuż nerwów głównych, tworząc ?łódeczki?, ale nie widać na nich plam ani przebarwień. To mechanizm obronny, występujący w niesprzyjających warunkach środowiskowych, gdy jest zbyt sucho i gorąco, zmniejszenie powierzchni liści ogranicza bowiem utratę wody w wyniku parowania.
Zwijanie liści nie musi być oznaką poważnych problemów.
Pozdrawiam, Mirek
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym, następującym po tym terminie. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów.
3emfipa
50p
50p
Posty: 89
Od: 25 kwie 2017, o 14:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.18

Post »

U niektórych odmian jest to też cecha typowa dla odmiany, np. Indygo Rose u mnie w tunelu zawsze wygląda na ciężko chorą :-)
Awatar użytkownika
Dorja
500p
500p
Posty: 679
Od: 23 wrz 2014, o 08:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Ełku, Mazury,5b.

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.18

Post »

Melduję, że oprysk saletrą wapniową i podlanie tym środkiem skutecznie wyeliminowały objawy- żaden owoc nie jest póki co porażony! Proszę o podpowiedź, co ile pryskać\podlewać, bo wszędzie co innego piszą, większość to porady dla upraw wielkotowarowych.
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.18

Post »

Dorja i wszyscy inni :)- wystarczy czytać wątek, składa się wprawdzie z 18 już części, ale
po kliknięciu na wątek, z prawej strony na górze otwiera się wyszukiwarka konkretnego wątku.
Trzeba wpisać: sucha zgnilizna i wyskakuje cała masa wyników.
W ten sposób można sprawdzić b.szybko wszystkie części.



search.php?st=0&sk=t&sd=d&sr=posts&keyw ... 2483&ch=-1
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
beti_h
200p
200p
Posty: 242
Od: 7 mar 2012, o 10:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie Szczecin

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.18

Post »

Witam :)

Czy skręcenie liści może oznaczać jakieś niedobory?

Tylko na niektórych odmianach mam takie skręcone liście na dole

Pomidory podlewane są wczesnym rankiem...na drugi dzień ziemia jest jeszcze lekko wilgotna...wiec za sucho raczej nie mają.

Obrazek

A na cytrynku groniastym na samej górze krzaku...w ogóle ten czubek jakiś skarlony się wydaje..

Obrazek

Obrazek

I jeszcze jedno pytanie:
Jeżeli skończyła mi się podpora na Cytrynka to go już ogłowić?
I czy grona, które wyrastają obecnie mają szansę dojrzeć? Czy może ogólnie już ogławiać pomidory?
Awatar użytkownika
Mirek19
1000p
1000p
Posty: 2167
Od: 20 maja 2016, o 13:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.18

Post »

Dorja pisze:Melduję, że oprysk saletrą wapniową i podlanie tym środkiem skutecznie wyeliminowały objawy- żaden owoc nie jest póki co porażony! Proszę o podpowiedź, co ile pryskać\podlewać, bo wszędzie co innego piszą, większość to porady dla upraw wielkotowarowych.
Ja opryskuję owoce i zawiązki 1% saletrą wapniową kilka razy co 3-4 dni
Przy objawach SZW podlewanie nie na wiele się zdaje .
Pozdrawiam, Mirek
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym, następującym po tym terminie. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów.
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”