Pomidory-choroby i szkodniki cz.18

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
melody in home
50p
50p
Posty: 87
Od: 2 lip 2017, o 23:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.18

Post »

Gieniu, ale w takim razie na jakiej podstawie podajesz, że dla Topsin karencja dla pomidora wynosi 3 dni? Z etykiety Topsin wynika, że owszem 3 dni, ale dla pomidorów pod osłonami. Do stosowania na pomidory w gruncie Topsin nie ma dopuszczenia, a jak widać z etykiety Scorpion karencja w gruncie i pod osłonami to 2 różne rzeczy.
Osobiście dalej uważam, że jeżeli ktoś walczy z brunatną plamistością liści (występuje tylko pod osłonami) to Scorpion jest bardziej optymalnym wyborem niż Topsin, bo dodatkowo chroni przez zarazą, która zawsze może się przyplątać - nawet w tunelu
pozdrawiam, Iwona
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7496
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.18

Post »

justinea4 pisze:W tym roku lato jest koszmarne, raz upały i susza, a zaraz potem zimno i deszczowo

W województwie łódzkim już od jakiegoś czasu jest aktywny komunikat zarazy i jeśli się nie mylę to pojawiła się ona na moich pomidorach szklarniowych
Chyba dobrze zrozumiałam post Justine, pomidory ma w szklarni i na jej owocach to nie jest zaraza a szara pleśń. Scorpion to środek zapobiegawczy (gdy choroba mocno zaatakuje to musztarda po obiedzie), topsin zapobiegawczo - interwencyjny., . :wit. Ja mam na myśli tylko pomidory Justine, bo z brunatna plamistością można sobie poradzić bez chemii. Wygląda na to, ze się nie zrozumieliśmy. Ja pisze o szarej a Ty o brunatnej :D :D
Pozdrawiam! Gienia.
chudziak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2425
Od: 8 maja 2010, o 22:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: gm.Konopiska k/Częstochowy

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.18

Post »

gienia1230 pisze: bo z brunatna plamistością można sobie poradzić bez chemii.
Proszę, Gieniu, napisz mi jak bo ja co roku walczę z brunatną plamistością niestety z miernym skutkiem. Od razu napiszę ,że foliówkę mam dużą bo 4,5m na 12m a pomidorów tylko 60sztuk więc o złej wentylacji nie ma mowy.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7496
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.18

Post »

W Polsce miałam pomidory i w foliaku i w szklarence, nigdy nie miałam brunatnej. W foliaku wiatr hulał swobodnie ale boczne ściany zostały zlikwidowane, po zimnych ogrodnikach. praktycznie to była folia tylko na pałąkach .na szczęście huraganów wtedy nie było. W szklarence, wprawdzie była niewielka bo tylko 5 x3 m, obydwoje drzwi otwarte na przestrzał i zablokowane, by wiatr nimi nie trzaskał i szczytowe wietrzniki otwarte od kwietnia do jesieni. Drzwi i wietrzniki zamykane tylko w wypadku przymrozków. Akurat wczoraj oglądałam filmik w necie, w którym jakiś ogrodnik pokazywał swoje dwa foliaki , jeden nie wietrzony, z pomidorami porazonymi brunatna i drugi foliak , non stop wietrzony i pomidory bez żadnej plamki. To było ładnych pare lat temu, lata 90-te. A może teraz jest ta brunatna zmutowana jakaś czy coś ,!
Pozdrawiam! Gienia.
chudziak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2425
Od: 8 maja 2010, o 22:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: gm.Konopiska k/Częstochowy

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.18

Post »

gienia1230 pisze:. A może teraz jest ta brunatna zmutowana jakaś czy coś ,!
No raczej tak bo u mnie naprawdę jest luźno i przewiewnie .
Awatar użytkownika
Faworyt
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3748
Od: 2 gru 2014, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.18

Post »

chudziak
Najlepszą pożywką dla BPL jest wysoka dłużej utrzymująca się wilgotność powietrza w tunelu.Z obserwacji i zapisków ostatnich lat jakie mam bo ten problem i mnie dotyka wynika że nawet przy rzadziej sadzonych roślinach ten kłopot jest.W tym roku pierwszy - profilaktyczny oprysk Topsinem zrobiłem już 28 maja.14 dni powtórka.Rośliny były czyste.6 czerwca powtórzyłem gdyż pojawiły się pierwsze pojedyncze plamki z zarodnikami grzyba.I od tego czasu co siedem dni dławię go w zarodku.Na razie z dobrym skutkiem,chociaż pojawiają się kolejne,ale jest ich jeszcze mało.Jak długo będę wygrywał - nie wiem.Co roku w zależności od wilgotności z reguły pod koniec lipca/początkiem sierpnia przeciwnik triumfuje. ;:222 Szczególnie podatne na pierwszy ogień są atakowane odmiany sakiewkowe.A najbardziej opierają się tradycyjne czerwonoowocowe- okągłe.
Serdecznie pozdrawiam.
MK
Żadną sztuką jest trwać i oczekiwać,lecz dawać nad miarę. Bruno/ Ew. wg. Św. Mateusza 25, (31-46).
chudziak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2425
Od: 8 maja 2010, o 22:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: gm.Konopiska k/Częstochowy

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.18

Post »

Ja też pierwszy oprysk zrobiłam dość wcześnie ale teraz mam po raz pierwszy fuzaryjne więdnięcie ( chyba nasiona, które nabyłam były zainfekowane :evil: ) . W przyszłym roku chyba zaryzykuję i kupię oryginalne nasiona holenderskie i najwyżej nadwyżki odsprzedam. Problem tylko by wytypować odmiany.
Awatar użytkownika
rebeko
200p
200p
Posty: 472
Od: 6 sty 2015, o 17:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.18

Post »

Czy to już ZZ i czy inne choróbsko/niedobór ? Na trzech krzaczkach pomidorów ( podarowane przez sąsiada i nie znam odmiany) obserwuję takie zmiany - więdnące liście i żółtawe plamy na nich. Więdnięcie zauważyłam także na młodszych listkach. Pomidory rosną w gruncie.

Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5083
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.18

Post »

Na razie alternarioza.
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8625
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.18

Post »

Chudziak chętnie się przyłączę . ;:333 Polecam odmianę Gourmandia f1 . Zbiorę nasiona i spróbuję
przetrzymać przez zimę sadzonkę na rozmnożenie . Dzisiaj ją dokładnie obejrzę , czy nie ma zmian
chorobowych .
darcsamael
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 9 lip 2018, o 19:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

"Czarne plamki na lisciach pomidora"

Post »

Witam mieszkam w holandii i posiadam małą szklarnie w której mam 8 krzaków pomidora. 4 zwykłego, 2 odmiany rzymskiej i 2 krzaki pomidora koktailowego. Od jakiegoś czasu miałem problem z kwiatkami. Przed ich początkiem ich łodyżki robiły się żółte i odpadały. Ale nie było to jakieś nagminne a rośliny rosły i rosną na potęgę. Ale dziś zauważyłem, że te koktailowe zaczęły mieć czarne plamki na liściach przy czym liście sie zwijają. Żadnych szkodników nie zauważyłem. W ciągu dnia szklarnia jest otwarta więc ma przewiew poza tym u nas są teraz upały więc podlewam pomidory co 2-3 dni znaczną ilością wody ale bez przesady.

https://www.fotosik.pl/zdjecie/bdfe497059c28733

https://www.fotosik.pl/zdjecie/3bbd490c2ac6c58c

https://www.fotosik.pl/zdjecie/492592a685c91a71

https://www.fotosik.pl/zdjecie/90122aa71d3bf7c4
Za duże zdjęcia/ jokaer.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Czy mam te krzaczki usunąć? reszta odmian pomidora jest zdrowa nie licząc czasami tych żółknących nóżek kwiatków. Ale nawet te z plamami dają owoce jak szalone. Jedynie co wolniej rosną ale rosną. W żadne opryski nie chce się bawić bo na bieżąco zrywam owoce dla rodziny.
Kolega jeszcze jedno podpowiada bo były u nas upały a zbierała mi się woda na wewnętrznej części górnej filii . Starałem się ją z rana zbierać ścierką. I zdażyło mi się że jak włączyłem zraszacz do trawy to oblewał szklarnie, a ona ma dziurki na całej powierzchni do wentylacji. Więc może popaliłem liście?
IN_be
200p
200p
Posty: 227
Od: 18 lis 2015, o 10:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Belgia

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.18

Post »

Mieszkam niedaleko, więc upały podobne mamy. Ja od chyba dwóch miesięcy, jak nie dłużej, dwie szczytowe ściany tunelu trzymam otwarte całą dobę. Nie ma w ogóle potrzeby ich zamykać na noc. Krzaki podlewam prawie codziennie, problemów z wilgocią zero. Ale też mi się zdarzają nie zapylone kwiaty, przy tych upałach to chyba normalne, i nie tylko na tych w tunelu ale i na gruntowych.
Może to tylko na zdjęciach tak się wydaje, ale trochę mało liści mają te twoje pomidory i wydają się być głodne.
Iza
Awatar użytkownika
naklejka
50p
50p
Posty: 83
Od: 8 lip 2018, o 15:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pszczyna

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.18

Post »

Cześć! Jestem po lekturze 3 części pomidorowego wątku (resztę poczytam jak ZZ mi odpuści, więc proszę nie krzyczcie, że nie przeczytałam całości). Pierwszy rok sadzę warzywa w ogrodzie (pomidory i papryki pod folią, pomidory w donicach, cukinie, dynie, sałaty i buraki w skrzyniach). W piątek zauważyłam pod folią ZZ, szybko postępowała, bo dobę wcześniej pomidory były zdrowe. Zastosowałam Acrobat, usunęłam najmocniej zaatakowany krzaczek i zczerniałe liscie z innych. Po 3 dniach spryskałam mlekiem z wodą, podlałam gnojówką z pokrzyw. Zaraza wyhamowała, ale nadal pojawiają się chore liście, więc chciałabym czymś znowu opryskać. Już wiem, że acrobat lepiej działa w niższych temperaturach, ale brałam co było. Wiem już też, że mam nie zamykać szklarni na noc. Czy teraz zastosować polecany mildex czy to przerost formy nad treścią i teraz to już lepiej np wyciągiem z grejpfruta? Liście wyglądają tak, co dzień nowe, bo jak tylko zauważę, to obrywam:
Obrazek

Obrazek

Na łodygi na razie nie wchodzi.

Dodatkowo mam pytanie o kilka donic. Dzieje się tam coś takiego. Czy dobrze wydedukowałam podsypanie zbyt dużą ilością granulatu bydlęcego? Żyłki zmieniły kolor na taki fioletowawy, kwiaty zwiędły, liście wyglądają jak wyglądają. Pod folią mam kilka pomidorów maskotek (w donicach), które mają podobne objawy, tylko bardziej zżółkły.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Kasia
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”