Pomidory w donicach cz.4

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Świnka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 424
Od: 8 mar 2009, o 17:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków Nowa Huta

Re: Uprawa warzyw w cylindrach spinanych

Post »

Witaj, mnie też zaciekawiły Twoje pytania i pomysł na wymianę stosownych doświadczeń tutaj. Ja sama nigdy tego nie robiłam, więc nie chcę się wymądrzać, ale zaglądam co jakiś czas z nadzieją, że ktoś, kto tak uprawia, odpowie.
Pozdrawiam, Ilona
Awatar użytkownika
wujeksam
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 373
Od: 12 cze 2005, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Uprawa warzyw w cylindrach spinanych

Post »

Przede wszystkim taka uprawa musiała by mieć jakieś niezaprzeczalne zalety (w przeciwnym razie po co wkładać aż tyle wysiłku).
Czysto teoretycznie, dużo szybsze i większe wahania temperatury podłoża (to raczej wada), dużo szybsze wysychanie podłoża (wada i zaleta jednocześnie), ograniczona objętość w której mogą rozwijać się korzenie, więcej pracy.
Mogło by to mieć pozytywne skutki na choroby grzybowe, ułatwiając kontrolę nad wilgotnością, z drugiej strony temat do załatwienia dużo prościej - wystarczy dobra wentylacja (lub też np. zakładając nawadnianie kropelkowe).
Jak dla mnie, temat nie warty zainteresowania, niemniej jak ktoś ma czas to można spróbować, ale na cuda nie ma co liczyć.
Cressi
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 18 maja 2017, o 20:13
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Uprawa warzyw w cylindrach spinanych

Post »

A ja tak w zeszłym roku pomidory uprawiałem w tunelu i sobie chwale.
Przede wszystkim łatwa wymiana podłoża - nie wyobrażam sobie wymiany w całej szklarni. To w zasadzie dla mnie był podstawowy argument.
Awatar użytkownika
enia9
50p
50p
Posty: 50
Od: 3 mar 2010, o 12:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pomidory w donicach cz.4

Post »

Jest tak zimno, że moje stoją w miejscu, nie mam szklarenki niestety...
Awatar użytkownika
Świnka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 424
Od: 8 mar 2009, o 17:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków Nowa Huta

Re: Pomidory w donicach cz.4

Post »

Moja rozsada Vilmy jest dobrze zahartowana, mieszka na balkonie i część zabiera się do kwitnienia. Trudno mi coś doradzać w sprawie nierosnących pomidorów, bo wiele zależy od terminu wysiewu i warunków, w których stoją pojemniki. Jeśli miejsce nie jest osłonięte od wiatru, ma mało słońca a pomidory dodatkowo marzną w "nogi", to nie będą chciały rosnąć. Bo pogoda faktycznie im w tym roku nie sprzyja.

Przy okazji mam pytanie: jaką pojemność doniczki przeznaczacie do uprawy odmian tarasowych? Wiem, że dla pomidorów wysokich 10l to minimum, ale w poprzednich latach Vilmę z powodzeniem wsadzałam do skrzynek lub 3-litrowych doniczek. Źle robiłam?
Pozdrawiam, Ilona
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5867
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Pomidory w donicach cz.4

Post »

Ładnie się presentują dwarfy w donicach, w przeciwieństwie do gruntowych :roll:

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Marmarelka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 543
Od: 29 gru 2013, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Pomidory w donicach cz.4

Post »

Ja używam 20 i 15 litrowych donic, na allegro nic nie znalazłam, Google mi bardziej pomogło.
Przyznam, że są większe niż myślałam, ale teraz 2-3 tygodnie po przesadzeniu w nich pomidorów i papryk
widzę, że to był bardzo dobry wybór. Dołączam się do zmartwionych pogodą, u mnie 90% ma pąki,
kilka już nawet ma małe owoce, ale pogoda taka, że boje się, że i tak będzie licho.
Awatar użytkownika
Robert40
100p
100p
Posty: 123
Od: 24 kwie 2012, o 00:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk okolice Sobótki

Re: Pomidory w donicach cz.4

Post »

Ja od wielu sezonów sadzę pomidory w wiadra budowlane 20 litrowe. Dostępne na Allegro po kilka zł. Moim zdaniem najlepszy stosunek ceny do pojemności, a trwałość zdecydowanie większa niż doniczki, bo plastik znacznie grubszy. Oczywiście w dnie trzeba wyciąć otwory do odpływu wody ale to szybko idzie gdy używam otwornicy. Odmiany karłowe wychodzą też nieźle w wiaderkach o mniejszej pojemności, np. 10 litrów.
Pozdrawiam Robert
Awatar użytkownika
aga_zgaga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1813
Od: 18 cze 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: Pomidory w donicach cz.4

Post »

Karzełek Primabell z kupnej sadzonki, głównie siedzi w domu i czeka na cieplejsze noce. Jak nie pada to go weranduję na tarasie :D
Jest malutki więc rośnie w ozdobnej donicy. Większe pomidory posadziłam w skrzynkach na jabłka
Obrazek
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory w donicach cz.4

Post »

Pierwsze, pyszne, pachnące pomidorki koktajlowe, dojrzały wczoraj w Dzień Matki.
Obrazek
Dwarf Dziki Cherry.
orchidia
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 2 sie 2009, o 12:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Juszczyna, pow. żywiecki

Re: Pomidory w donicach cz.4

Post »

Bigbluee - jaka odmianę pomidora masz w tych donicach ze zdjęć?
Swoją drogą świetny patent z kijkami i folią ;:172
Awatar użytkownika
Świnka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 424
Od: 8 mar 2009, o 17:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków Nowa Huta

Re: Pomidory w donicach cz.4

Post »

Telimenko smacznego!

A jeśli chodzi o wielkość donic dla karłowych pomidorów, to zdaję sobie sprawę, że zbyt małe, to błąd w sztuce. Gdybym jednak wstawiła sobie na balkon trzy donice w rozmiarach, o jakich piszecie, to... zabrakłoby na nim miejsca dla mnie. ;:131 Pomidory na balkonie traktowałam zawsze bardziej jako jego dekorację, nie zależało mi na obfitych zbiorach. Wiem też, że różne odmiany pomidorów karłowe różnią się wysokością i potrzebami. Strasznie trudno znaleźć dokładne informacje na ten temat guglając internet - większość znalezionych stron okazuje się kompletnie nieprzydatna. Ale w końcu mi się udało! :heja
Nie linkuję, powiem tylko, że wystarczająca dla tego typu pomidora to 10 l, tak jak myślałam. A głębokość - jak skrzynka do jabłek, w której mogą rosnąć dwa. Zmierzyłam: jest 30 cm.

Jeśli komuś nie chce się przeliczać rozmiarów na litry, a jest ciekaw, ile pomieści jego doniczka, to można użyć kalkulatora dostępnego w internecie, któremu podajemy wymiary pojemnika i otrzymujemy wynik. Dla pozostałych, mających ulubione i sprawdzone w praktyce doniczki pewnie to nieistotne, ja jednak z tych, co lubią wiedzieć, więc może komuś też się ta informacja przyda.
Pozdrawiam, Ilona
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory w donicach cz.4

Post »

Świnka pisze:Telimenko smacznego!
Świnka Dziękuję ;:167 . Nie ukrywam, że bardzo mnie one radują :) ;:172 . Dzisiaj na drugim krzaczku jest kilka dojrzałych dzikusków . Dwarfy świetnie się sprawdziły. Bez trudu udało mi się ich wyprowadzić na parapecie bez doświetlania. W szklarni (posadzone w donicach) dobrze zniosły chłodne i pochmurne dni. Pink Passion tak samo świetnie sobie radzi - ma już duże owoce ale jeszcze zielone.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”