Pomidory w donicach cz.4

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
inga_beta
200p
200p
Posty: 355
Od: 15 maja 2014, o 08:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory w donicach cz.4

Post »

Anna N pisze:inga_beta a jednak są na naszym forum cenne informacje jak rozpoznać czy pomidor jest głodny:

viewtopic.php?p=883541#p883541

Ten post został napisała dawno temu (maj 2009 r) Kozula i był on również wielokrotnie cytowany
przez innych forumowiczów.
No jest ale ja się nie natknęłam na tę informacje odkąd jestem na forum czyli gdzieś 7 lat.
A moje pomidory co roku zdychały z głodu a ja tego nie potrafiłam rozpoznać tylko się głowiłam dlaczego tak słabo plonują i dlaczego tak szybko kończą wegetację.
anulab pisze:Od kilku lat do podlewania roślin używam Kristalonów , kolor w zależności od fazy w jakiej jest
roślina . Problemów nie zaobserwowałam . Sprawdziłam jaki azot zawiera pomarańczowy .
Zawiera 6 procent azotu w tym 1,5 procenta azot amonowy .
A ja sobie w tym roku nakupiłam innych nawozów do pomidorów, też wieloskladnikowych. Bo akurat były w moim sklepie więc się skusiłam. A one mają azot w 100% amonowy. Ale skąd miałam wiedzieć że do donic taki nawóz się nie nadaje?
W dodatku problem z dawkowaniem. Przedtem stosowałam Magiczną Siłe w dawce 0,5 g/ doba bo taka dawka jest zalecana. Natomiast Florovit zaleca stosować 3ml/l raz na 10 -14 dni a ta dawka odpwiada 1g magicznej siły. Kristalon zaś zaleca 1g/l na dobę. I czym się wtedy kierować?


Bigbluee
Ja też nawoziłam w tym roku kwiaty doniczkowe i balkonowe czym popadnie i bez obliczeń. Zahamowany wzrost, sztywne liście, ogólnie wyglądaja na chore. A nawoziłam rozpuszczoną azofoską bo akurat ją miałam pod ręką.
Sylwester88
200p
200p
Posty: 443
Od: 14 sty 2022, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łuków

Re: Pomidory w donicach cz.4

Post »

Azofoske nie zaleca się do rozpuszczania, ja daje normalnie granulki i żaden pomidor czy papryka nie narzeka w donicach to już podstawowy nawóz w uprawach w czasie sadzonek robię z niego mieszankę bo się słabo sam nadaje.
inga_beta
200p
200p
Posty: 355
Od: 15 maja 2014, o 08:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory w donicach cz.4

Post »

Ja zaczynam wyrzucać kwiatki domowe podlewane azofoską bo chorują.




Obrazek
Moje azteki zaczynaja dojrzewać. Dość smaczne jak na takie wczesne tylko że zbyt wodniste. Ale mają smak prawdziwego pomidora. Mozna siać już w lutym bo potrzebują mało światła.
Dorcinda
500p
500p
Posty: 912
Od: 4 maja 2009, o 14:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Stargard

Re: Pomidory w donicach cz.4

Post »

inga_beta Florovit (NPK 4;6;8) to wg moich zapisków forumowicz radził dawać 3 ml/litr ale do fertygacji czyli do każdego podlewania a nie raz na 10-14 dni. W czasie upałów podlewałam raz dziennie tym roztworem a ewentualne dodatkowe podlewanie czystą wodą. Do tego wg potrzeb dolistnie magnez i saletra wapniowa na grona. Czasem przy niedoborze potasu doraźnie kristalon pomarańczowy.
Dorota
inga_beta
200p
200p
Posty: 355
Od: 15 maja 2014, o 08:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory w donicach cz.4

Post »

Dorcinda
Już wiem jak nawozić i włąśnie teraz nawożę Florowitem 3ml/l. Później przejdę na kristalon pomarańczowy.

Jednak to rozpoznawanie zapotrzebowania na nawóz poprzez obserwację liści nie jest pewne. Przez kilka tygodni nie nawoziłam bo liście były skręcone w dół z przenawożenia. Aż doszło do tego że przestały kwitnąć a zawiązki poopadały zaś górne liście mocno pojaśniały. Znów są zagłodzone. Zaczęłam podawć florowit 3ml/l ale nie było poprawy więc daję teraz 6ml/l i opryskuję wieloskładnikowym. Naprawdę bardzo trudna jest ta uprawa w donicach.
Sylwester88
200p
200p
Posty: 443
Od: 14 sty 2022, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łuków

Re: Pomidory w donicach cz.4

Post »

Ja raz sypnelem azofoską jedna odmiana rzuca kwiaty jutro go obejrzę czy nie ma nie doborów i czymś zasilę naście innych odmian wygląda na zdrowe i zawiązuje owoce.
Dorotek
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 19 cze 2018, o 20:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory w donicach cz.4

Post »

Dzień dobry forumowiczom!

Czy dobrze diagnozuję, ze taki obraz fioletowawych plam na liściach to objaw niedoboru fosforu?

Do tej pory zasilalam florovitem do pomidorów i papryki zgodnie z instrukcja 3ml/l wody co 7dni, ale to chyba za mało jednak. Plamy są tylko na liściach, głównie tych starszych i większych. Owoce normalnie się pojawiają i czerwienią (jak widać w tle). Czy zwiększenie podlewania florovitem do codziennej fertygacji będzie ok, czy sugerujecie zastosowanie jakiegoś innego nawozu?

Dzięki!
Obrazek

Obrazek

Obrazek
inga_beta
200p
200p
Posty: 355
Od: 15 maja 2014, o 08:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory w donicach cz.4

Post »

Przy niedoborze fosforu najpierw fioletowiej łodyga a potem czubek rośliny. U ciebie to wygląda dziwnie. Może ktos inny odpowie.
Aby wiedzieć czy pomidor ma za mało nawozu trzeba go pokazać w całośći a przede wszystkim czubek.
Dorotek
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 19 cze 2018, o 20:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory w donicach cz.4

Post »

Okej.
No to tak wyglądają pomidorki (większy Krakus, mniejszy Maliniak)


Obrazek


Tak wyglądają ich czubki


Obrazek

Obrazek

Na Krakusie są niewielkie kropeczki na głównej łodydze ale tak na pierwszych 10 cm, na drugim pomidorze łodyga jest bez żadnych przebarwień.


Obrazek


Generalnie plamki pokazały się na dużych liściach najbardziej zwróconych do słońca wiec myślałam ze to jakieś poparzenie od słońca, ale potem pokazało się ich teoche więcej również na tych liściach bardziej w cieniu, chcoiaz te od słońca maja tych plam więcej. Mniejsze, „młode” listki nie wykazują takich przebarwień póki co


Obrazek

Obrazek
inga_beta
200p
200p
Posty: 355
Od: 15 maja 2014, o 08:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory w donicach cz.4

Post »

wg mnie pomidory są przegłodzone i te plamki to jakieś niedobory. Nie ma dolnych liści a to na nich by było najlepiej widać te niedobory. Może ktos inny się wypowie. Nie widać braku fosforu.
Dorotek
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 19 cze 2018, o 20:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory w donicach cz.4

Post »

Dolne miały najwiecej plam i zostały poobrywane
Awatar użytkownika
cyma2704
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11484
Od: 5 mar 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Pomidory w donicach cz.4

Post »

Moje donicowe od tygodnia już podjadane. Red Pear, Corazon, Faworyt, zielony i żółty NN.
Donice 10 litrowe i mniejsze. Po połowie ziemia rodzima z kompostem i garść obornika granulowanego. Raz dałam nawóz do pomidorów i papryk. Stoją na 10 centymetrowej warstwie gleby, więc korzenie przerastają otwory. Od pięciu lat tak uprawiam z coraz lepszym rezultatem. Nie używam ochronnych preparatów chemicznych. Czasem uzupełniam niedobory, ale generalnie owocują bezproblemowo. Nie mam czasu trząść się nad nimi. :wink:

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
bachus
50p
50p
Posty: 77
Od: 17 lut 2016, o 16:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Pomidory w donicach cz.4

Post »

Witam.
Pierwszy raz z taką sytuacją się spotkałem a mianowicie od jakiś półtora miesiąca przyrost długości pomidora stanął praktycznie. Nawet nie będę musiał ogławiać pomidorów bo już nie rosną w górę. Co może być przyczyną?
Obrazek
pozdrawiam serdecznie Witold
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”