Pomidory w donicach cz.4

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Maraga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2584
Od: 5 lut 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Pomidory w donicach cz.4

Post »

Dorcinda!


Czy aby nie pomyliłaś ilości tej mikstury ?

100 g Kristalonu na 1 litr a potem 100 ml na 1 litr wody.
To nie za dużo?
inga_beta
200p
200p
Posty: 355
Od: 15 maja 2014, o 08:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory w donicach cz.4

Post »

Przeczytałam 25 stron tego wątku o nawożeniu pomidorów i na razie nie znalazłam żadnych informacji na temat nawożenia pomidorów w donicach. Ale będę czytać dalej.
Awatar użytkownika
Maraga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2584
Od: 5 lut 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Pomidory w donicach cz.4

Post »

inga_beta

Na temat nawożenia dużo napisano w częściach 1 i 2.

Na pewno znajdziesz tam odpowiedzi.
Dorcinda
500p
500p
Posty: 912
Od: 4 maja 2009, o 14:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Stargard

Re: Pomidory w donicach cz.4

Post »

Maraga pisze:Dorcinda!


Czy aby nie pomyliłaś ilości tej mikstury ?

100 g Kristalonu na 1 litr a potem 100 ml na 1 litr wody.
To nie za dużo?
Oj dziękuję!!!
Przyznaję pomyliłam się, 100 ml na konewkę 10 l było. Nie mogę niestety edytować już postu. Mam nadzieję że żadne pomidory nie ucierpiały przez moje roztargnienie
Inga_beta
W drugiej części wątku o nawożeniu pomidorów, od str.7 dywagacje na temat florovitów, praktycznie to dotyczy nawożenia w donicach.
Dorota
inga_beta
200p
200p
Posty: 355
Od: 15 maja 2014, o 08:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory w donicach cz.4

Post »

Jak podlewać pomidory po przesadzeniu? Zawsze czytałam żeby po przesadzeniu podlać aż do przelania po to aby wyszły pęcherzyki powietrza i ja tak podlewam. Ale teraz mam wątpliwości zwłaszcza przy zimnej pogodzie. Bo jak włoże małego pomidora do 20l donicy i podleje na maxa to on potem przez bardzo długi okres topi się w tej wodzie i marnieje zanim ta woda trochę wyschnie. Może nie trzeba az tak tego powietrza wyciskać z ziemi?
Sylwester88
200p
200p
Posty: 443
Od: 14 sty 2022, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łuków

Re: Pomidory w donicach cz.4

Post »

Mam że 20 krzaków w donicach, każdy krzak dostał około 5g azofoski, do lipca myślę to im starczy później nawożenie naturalne już co 2tyg z przewagą krzemu, potasu i wapnia.
inga_beta
200p
200p
Posty: 355
Od: 15 maja 2014, o 08:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory w donicach cz.4

Post »

Azofoskę podsypałeś pod krzak czy podlałeś rozpuszczoną?
Czym jest to nawożenie naturalne?

Szukam cały czas informacji o nawożeniu w donicach i takich nie ma.
Przeczytałam wiele arytykułów, obejrzałam wiele filmów i okazuje się że o nawożeniu tylko sie wspomina a ważne jest sadzenie, podlewanie, podwiązywanie, odpowiednie skrzynki i odmiany, keramzyt, perlit. Pokazane jest wsypywanie ziemi do skrzynki i dalej już roślina pieknie rośnie i dojrzewa. Niektórzy wsypują jeszcze garśc obornika i informują o podlewaniu co 2 tygodnie biohumusem. No bo uprawiają naturalnie.

Ja w tym roku zniszczyłam sobie pomidory za pomocą obornika granulowanego, truskawki za pomoca nawozu do truskawek, szczypiorek i kwiatki za pomocą azofoski.
Ale też dużo się nauczyłam i potrafię rozpoznać czego potrzebuje pomidor, wiem jak o niego zadbac.
3 KOTY
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1125
Od: 7 kwie 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Tarnów

Re: Pomidory w donicach cz.4

Post »

No to ja zacznę swoją relacje z mojego doniczkowego pola. :D
Pomidory mam w 10 i 20 litrowych donicach - koktajlówki, sakiewki, bawole i malinówki. Stoją sobie na zachodnim balkonie z niewielkim daszkiem na I piętrze i w ogródku. Na balkonie zawieszę siatkę cieniująca ,bo jednak jest tam skwar i w ubiegłym roku część kwiatów ugotowało się.
Do donic dawałam glinę, ziemię do kwiatów i substrat odkwaszony. Pod nóżki dodatkowo do 1 części nawóz granulowany owczy, do 2 części humus.
Kilka odmian wsadziłam do ogrodu - między kwiaty, tak dla porównania, bo osobnej grządki warzywnej nie posiadam.
Marta
Sylwester88
200p
200p
Posty: 443
Od: 14 sty 2022, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łuków

Re: Pomidory w donicach cz.4

Post »

Azofoska słabo się rozpuszcza, sypałem do doniczki i zmieszałem z ziemią. Minęło że 3tyg rośliny nie wykazują niedoborów ani przenawożenia dla cebuli na szczypior to była dawka za duża aż go w spirale skręciło. Naturalne nawożenie na bazie danych gatunków roślin że składem jaki potrzebuje roślina w danym czasie wzrostu.
inga_beta
200p
200p
Posty: 355
Od: 15 maja 2014, o 08:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory w donicach cz.4

Post »

Podstawowa i najważniejsza informacja nt uprawy roslin w donicach to taka aby nie podlewać nawozami w których azot jest pod postacią amonową. I tej informacji nigdzie nie znalazłam mimo że czytam to forum od lat i oglądnęłam mnóstwo filmów o uprawie w donicach gdzie obornik zawierający sam azot amonowy sypie sie grściami do donic. A to oznacza że nawozy granulowane nie nadają się do podlewania takich roślin, jak ja to robiłam, z tego powodu że takie nawozy są tańsze od tych w płynie.
Druga najważniejsza informacja której do tej pory też nigdzie nie znajdowałam, to jak rozpoznawać czy pomidory są głodne i trzeba im dać nawozu, czy są nakarmione i trzeba je podlewać wodą. Bez tych informacji uprawa pomidorów w donicach to błądzenie we mgle. Może przypadkowo te osoby które mają tak piekne plony w donicach akurat stosowały nawozy prawidłowe, z małą zawartośćią amonu i w odpowiednich dawkach i dlatego nawet bez wiedzy mogły mieć dobre plony.
Ja podlewałam swoje truskawki granulowanym nawozem do trukawek który rozpuszczałam. I w ten sposób żadne owoce mi nie urosły. Po sprawdzeniu okazało się że azot jest w 100% w formie amonowej.
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8522
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Pomidory w donicach cz.4

Post »

Od kilku lat do podlewania roślin używam Kristalonów , kolor w zależności od fazy w jakiej jest
roślina . Problemów nie zaobserwowałam . Sprawdziłam jaki azot zawiera pomarańczowy .
Zawiera 6 procent azotu w tym 1,5 procenta azot amonowy .
Awatar użytkownika
Igala
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2564
Od: 11 gru 2012, o 19:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Pomidory w donicach cz.4

Post »

Te w donicach jakby przestały rosnąć przez te zimne noce chociaz je nakrywam; dojrzewac tez nie chcą jakoś...
Ja jednak dalej obstaje przy gnojówkach. Nie wierzę że roslina jest w stanie skorzystać z nawozów suszonych, chyba że
były rozłożone dużo wczesniej

Obrazek
Obrazek
Zapraszam serdecznie! Iga
Kontrolowana dzikość cz.2
Awatar użytkownika
Anna N
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 2725
Od: 30 cze 2011, o 00:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Pomidory w donicach cz.4

Post »

inga_beta a jednak są na naszym forum cenne informacje jak rozpoznać czy pomidor jest głodny:

viewtopic.php?p=883541#p883541

Ten post został napisała dawno temu (maj 2009 r) Kozula i był on również wielokrotnie cytowany
przez innych forumowiczów.
Pozdrawiam Anna
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”