Wszystko o pomidorach cz. 15

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
calka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1400
Od: 14 paź 2012, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelszczyzna

Re: Wszystko o pomidorach cz. 15

Post »

maciej39 :wit
Na liściach zmiany spowodowane brakiem magnezu, byłoby miło gdybyś wstawił zdjęcia całych krzaków.
Ewa
Awatar użytkownika
jeszcze
1000p
1000p
Posty: 1566
Od: 22 sty 2017, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Legionowo

Re: Wszystko o pomidorach cz. 15

Post »

Telimenka pisze:Wilki odstrzelę na bieżąco :) . Czytałam kiedyś wzmiankę, że po ogłowieniu krzak kumuluje siły na tym co pozostało i w efekcie przyśpieszy to plon. I że im niżej i szybciej ogłowimy tym lepiej dla tych co mają wcześnie dojrzeć. Wydaje mi się to logiczne. No to ogłowiłam ;:108 . Do tej pory miałam najwcześniej pod koniec lipca pierwsze zbiory. Może te udadzą się wcześniej .
Ja jednego roku musiałam ogłowić wcześniej, czyli pod koniec lipca. Owoce rzeczywiście zaczęły masowo dojrzewać, ale trzeba obrywać wilki.
Iza
olaf2k
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 4 cze 2018, o 18:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wszystko o pomidorach cz. 15

Post »

Witam,

sadzę pierwszy raz w życiu pomidory miniaturki na balkonie w skrzyniach (niewielkich 46x31x25wys). Mam w nich posadzone 6 sadzonek, od miesiąca wystawione są na balkon i w tym czasie 2 razy nawoziłem (po ok 0.5 litra) na wszystkie 6 krzaczków mieszanką esencji z obornika końskiego z wodą. Podlewałem je do tej pory co dziennie po około 1 litr wody, aczkolwiek od tygodnia zmieniłem na podlewanie co drugi dzień ok 1.5l wody (po tym jak wyczytałem, że pomidory wolą większą ilość wody a rzadziej aby móc mocniej rozbudować system korzeniowy). Od kilku dni zwróciłem uwagę, że dolne liście zaczynają żółknąć. Co może być przyczyną? choroba? niedobór magnezu jak kilka postów wyżej? za duże nasłonecznienie? pomidory są na balkonie od strony zachodniej, słońce od 15 do 20. Dołączam zdjęcia, bardzo proszę o radę.
Jeżeli niedobór magnezu to jak można dostarczyć pomidorom, czy sam obornik koński wystarczy?

https://imageshack.com/a/img921/6044/MtSs5T.jpg
https://imageshack.com/a/img921/4112/2zPYAx.jpg
Awatar użytkownika
justa_be
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 741
Od: 26 lut 2014, o 08:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: WLKP

Re: Wszystko o pomidorach cz. 15

Post »

Zasil je dobrym wieloskladnikowym nawozem. Może mieć w nazwie "eko" ;:215 Pomidory w donicach najlepiej co podlewanie fertygowac.
Być może mają też za mokro i duszą się korzenie.
Pozdrawiam ;)
olaf2k
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 4 cze 2018, o 18:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wszystko o pomidorach cz. 15

Post »

to takie moje nawożenie końskim obornikiem nie jest dobre? ma on za mało składników czy jest nieodpowiedni a może za rzadko to robię?:)
Awatar użytkownika
whitedame
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3456
Od: 17 lut 2012, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice 6B

Re: Wszystko o pomidorach cz. 15

Post »

Monodieta im nie służy, ewidentnie wołają jeść. Azotu, potasu, magnezu i pozostałych mikro i makro.
Obornikiem można zasilać w gruncie bo tam jakieś resztki mikro i makroelementów są.
W donicach jak przejedzą nawóz zawarty w ziemi trzeba fertygować wieloskładnikowym nawozem dedykowanemu pomidorom.
;:233 Beata
Umysł jest jak spa­dochron. Nie działa, jeśli nie jest ot­warty Frank Zappa
maciej39
100p
100p
Posty: 181
Od: 31 mar 2016, o 20:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wszystko o pomidorach cz. 15

Post »

calka - wstawiam zdjęcia.
Tak jak pisałem - generalnie wyglądają zdrowo.

Mam pytanie - czy jest to możliwe że po 3x spryskaniu wapniem w odstępach tygodniowych pojawił się niedobór magnezu?

Zrobiłem już oprysk jak pisałem 0,3% siarczanem Mg 16%, czy dawać już nawozy zbilansowane np. co tydzień magiczną siłę substrala (to mam )?

Z drugiej strony na jesień było porządnie wapnowane dolomitem magnezowym, nie powinno go być mało w podłożu.

pH - dziś mierzyłem - 6,5.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

-- 4 cze 2018, o 23:34 --

Wiem - za gęsto.

Przepraszam za zdjęcia bokiem, na drugi raz się poprawię.
Awatar użytkownika
calka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1400
Od: 14 paź 2012, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelszczyzna

Re: Wszystko o pomidorach cz. 15

Post »

Maciek :wit
Twoje pomidory wyglądają naprawdę zdrowo i chwilowo niczego nie potrzebują. Na temat Magicznej Siły nie wypowiem się ponieważ nigdy nie stosowałam.
Ewa
Awatar użytkownika
whitedame
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3456
Od: 17 lut 2012, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice 6B

Re: Wszystko o pomidorach cz. 15

Post »

Maćku, na pierwszym zdjęciu widać delikatne niedoboru potasu. Reszta liści i krzaków wydaje się być ok.
Wydaje mi się, że wieloskładnik dla pomidora załatwi sprawę.
;:233 Beata
Umysł jest jak spa­dochron. Nie działa, jeśli nie jest ot­warty Frank Zappa
maciej39
100p
100p
Posty: 181
Od: 31 mar 2016, o 20:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wszystko o pomidorach cz. 15

Post »

Dlaczego uważasz że są niedobory potasu, jaki jest pierwszy objaw na tym zdjęciu?

Mam jeszcze jedno pytanie - jakie rośliny posadzić w międzyrzędach pomidorów tak, by intensywnie przyciągały zapylacze, i tak żeby nie osłabiały wzrostu pomidorów?
Awatar użytkownika
Mirek19
1000p
1000p
Posty: 2167
Od: 20 maja 2016, o 13:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Wszystko o pomidorach cz. 15

Post »

:wit
Pomidory są samopylne, ;:124 zatem do zawiązywania się owoców nie są im niezbędne owady/zapylacze. Wystarczy mocniej potrząsnąć krzaczkiem lub delikatnie potrącać kwiaty.
Pozdrawiam, Mirek
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym, następującym po tym terminie. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów.
3emfipa
50p
50p
Posty: 89
Od: 25 kwie 2017, o 14:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Wszystko o pomidorach cz. 15

Post »

A jak Wy się odnosicie do odwiecznego dylematu pt. Obrywać liście, czy puścić na żywioł?
Awatar użytkownika
jeszcze
1000p
1000p
Posty: 1566
Od: 22 sty 2017, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Legionowo

Re: Wszystko o pomidorach cz. 15

Post »

To zależy. Ja mam w tym roku dość gęsto, w dodatku 2x1, więc nie mogę im pozwolić rosnąć na żywioł. Część dolnych liści już pourywałam i , rzecz jasna, wszystkie wilki na bieżąco. W tej chwili wiążą owoce na pierwszym gronie i mają po ok. 3 liście pod gronem.
Iza
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”