Aguss85 - Mały amatorski warzywnik we fiolecie

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
pelagia72
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7958
Od: 2 mar 2009, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Aguss85 - Mały amatorski warzywnik we fiolecie

Post »

Aguś
Dobrze ,że daleko mieszkam bo bym Ci wyjadła jadalne zielsko :;230
Kapusta fioletowa Pak Choi piękna jak z katalogu, ciekawe ,jak smakuje.
Zazdroszczę deszczów, wygląda na to ,że w tego roku zamianka pogodowa miedzy nami.
Ubawiło mnie to ,że ziemi nie mogliście dostać nigdzie we Wrocku .
Forumków i działkowców jest cała masa i wykupili :;230
Aguś a nie myślałaś o zastosowaniu włókniny w warzywniku, to bardzo ułatwia życie, ja prawie nie mam co pielić.
Tzn. po inwazji latającego futra mleczaków będzie co ;:306
Szokujesz mnie zielonymi owockami pomidorów i papryki, nasze kurduple zapudełkowane na parapetach no ale tu Syberia.
Zaraz pójdą do wiaderek, jak u Twojej Babci :D
"Krewnych daje nam los. Przyjaciół wybieramy sami"
Moje linki
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Aguss85 - Mały amatorski warzywnik we fiolecie

Post »

Agnieszko ja też to zielsko ciągle wsuwam, normalnie co dzień muszę sałatę zerwać ;) Nie zazdrość mi deszczów, bo to była lekka przesada i dosłownie bagno się zrobiło na ogrodzie, a wieczorem wczoraj jak sadziłam dynie to na poprawkę jeszcze burza się rozpętała i znów ulewa ;:173
Myślałam o włókninie, pewnie, mam nawet pod ścieżkami! Tylko że mam też chwastnicę jednostronną, a ona nic sobie nie robi z włókniny, przerasta ją z każdej strony i po kilku plewieniach włóknina jest w strzępach ;:130 Nawet pod truskawki już w tym roku nie dałam jej. Jak można zobaczyć na zdjęciach, żwiru na ścieżkach już nie widać, choć wiem, że gdzieś tam w głębi pod tym wszystkim on jest :;230 Moja Babcia ma już w tym roku ogórki i pomidory posadzone, chwaliła się ostatnio mojej Mamie :lol:

Uff, ostatnie warzywa posadziłam wczoraj i dziś ;:215 Cebulka z ostatniej tacki, pory, zapasowe pomidory, jarmuż, kapusta syberyjska, ogórki, cukinie, dynie- wszystko już zajęło miejsca i od tej pory przynajmniej w warzywniku czeka mnie tylko obrywanie chwastów i patrzenia, jak ładnie rośnie :wink: Zostało mi trochę miejsca wolnego, może sobie dosadzę więcej bazylii i dosieję koperek.

Pomidorki w szklarni już mają sznurki, ostatnio trochę wiało i kładły się na ziemi.

Obrazek

Dynie i cukinie, oprócz kompostownika, dostały dwie miejscówki na świeżo usypanych chwastach i kompoście. Im to akurat nie przeszkadza. Wszystko podsypałam ściółką ze świeżego mulczu z wczorajszego koszenia. Z powodu burzy mulcz usypany w jednym miejscu rozsypałam dopiero dziś i dosłownie oparzył mi palce! We wnętrzu tej górki mulczowej temperatura dosłownie gotowała trawę :shock:

Obrazek

Obrazek

Zastanawiam się, czy ten musztardowiec to nie jest raczej mizuna? W każdym razie na kanapkach smakuje dobrze :wink:

Obrazek

Obrazek

Świeżo dosadzone pomidorki- Brandywine Orange i Chris Ukrainian

Obrazek

Rośnij, rośnij groszku :lol:

Obrazek

Dynie i cukinie na kompostowniku. W tym roku miałam problem z kiełkowaniem dyń i cukiń, mało co wzeszło. Mam chyba tylko dwie cukinie ;:218 Siałam Tondo chiaro di nizza i Lajkonika, z dyń Butternut i makaronową Pyzę.

Obrazek

W skrzynkach na brzegach posadziłam poziomki białe i floksy gwieździste.

Obrazek

Fasolka szparagowa tez niedługo zakwitnie.

Obrazek

Obrazek

Kwiaty męskie na kukurydzy. Bardzo szybko w tym roku ;:173

Obrazek

Obrazek

Jeden rządek ogórka z siewu do gruntu, drugi z rozsady, Te siane muszę przerwać :)

Obrazek

Obrazek

Jarmuż i kapusta syberyjska, dziś je wysadziłam. Wszystkie kapustne mam z rozsady rwanej.

Obrazek

Obrazek

Mam więcej zdjęć, ale chyba na raz to i tak dużo ;)

Obrazek
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Aguss85 - Mały amatorski warzywnik we fiolecie

Post »

Arbuzy w szklarni zakwitły, na razie mają same męskie kwiatki, ale i tak jestem miło zaskoczona, ze się przy tych chłodnych nocach nie zatrzymały :)

Obrazek

W szklarni jeden rządek pomidorów wykazywał lekkie niedobory azotu, listki rosły pod ostrym kątem. Pewnie nie sięgnął jeszcze do obornika. Po podlaniu fermentującym zielskiem- aż się skręciły :wink:
Tak samo potraktowana kukurydza aż kolorku nabrała. Mówcie co chcecie, ale siła jednak drzemie w naturze :wink:

Pietruszka naciowa z rozsady:

Obrazek

Pomidorki

Obrazek

W gruncie też zawiązały owoce.

Obrazek

Obrazek

Ten megastaśmiony kwiat zostawiłam, choć nie planuję zbierać z niego nasion :) Czasem z takich rosną spore pomidory. Niestety nie wiem, jaka to odmiana, dosiewałam niektóre i podpisałam kilka odmian ponoć trwałym markerem, ale kilka razy po podlaniu zmoczyła się tyvka i napis spłynął :twisted:

Obrazek

Na koniec nieszczęśliwy wypadek mojej tykwy, po spotkaniu z kosiarką straciła czubek wzrostu i dwa całe liście a z trzeciego połowę ;:174 Ma jeszcze jakieś szanse?

Obrazek
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
Awatar użytkownika
Igala
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2596
Od: 11 gru 2012, o 19:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Aguss85 - Mały amatorski warzywnik we fiolecie

Post »

Aguss85 Cudny masz warzywnik!!! Iwarzywa już tak duże :shock: Ja jestem conajmniej miesiąc do tyłu za tobą przez tą suszę i teraz
tygodniowe opady... Dzisiaj wysadzam dopiero pomidory...
Mam pytanie do ciebie bo widzę że masz doświadczenie w permakulturze. Ponieważ brakuje mi miejsca na dynie (uhiki kuri butternut) czy wyrosłyby na takiej stercie którą zrobiłam z koszonej trawy,lisci i wytłoków z soków i innych resztek warzyw? Ale ta sterta ma dopiero ponad miesiąc. Ciągle tam coś dokładam i rzeczywiscie jest tam gorąco w środku. Gdybym te dynie posadziła w komposcie na wierzchu tej sterty
(teraz ona ma ok 15cm i się rozkłada) czy to miałoby sens?? Szkoda mi wyrzucać sadzonek dyni dlatego zawracam ci głowę tym pytaniem ;:180
Zapraszam serdecznie! Iga
Kontrolowana dzikość cz.2
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Aguss85 - Mały amatorski warzywnik we fiolecie

Post »

Ja tak właśnie posadziłam dynie i cukinie :)
Część na wysoki otwarty kompostownik, też świeżo zebrany od wiosny, a pozostałe na dwie tak usypane górki z chwastów, na jednej zbieram zielsko od wiosny, a druga była całkiem nowa. Przysypałam całość resztą kompostu, w to dynie i na wierzch dogrzewająca warstwa mulczu ;:333

Obrazek
Dynie i cukinie, radzą sobie nawet w nieprzerobionym kompoście. Pięknie Ci urosną! Co roku w świeży kompost wsadzam, czasem to są chwasty czasem darń z przekopywania nowych rabat- a rosną na tym wspaniale.
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
Awatar użytkownika
Igala
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2596
Od: 11 gru 2012, o 19:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Aguss85 - Mały amatorski warzywnik we fiolecie

Post »

Dzięki sedeczne za odpowiedz ;:180 ;:108

I owoce też miałaś ładne? A jak je dożywiałaś bo chyba na takim czyms ( u mnie) to nie pociągną długo :?:
Zapraszam serdecznie! Iga
Kontrolowana dzikość cz.2
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5858
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Aguss85 - Mały amatorski warzywnik we fiolecie

Post »

Ja w tym roku też obsadziłam kompostownik dyniami, w okól kompostownika też. Mam ich około 10 szt . Tyle ,ze na moim kompostowniku sporo ziemi jest ,nie wybierałam go już chyba drugi rok i nie bardzo chce go wybierać, rozrzucać po grządkach ,bo chwasty rosną jak oszalałe.
Wykorzystuje go właśnie do dyń. Najgorzej jest w wyrzucaniem chwastów po pieleniu. Trzeba uważać ,żeby nie przysypać żadnej sadzonki.
Myślę ze żarełka nie zabraknie dyniom z takiego kompostownika
:roll: Asia
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Aguss85 - Mały amatorski warzywnik we fiolecie

Post »

Igala, Asia dobrze Ci doradza, choć jeszcze zależy, jak dużo masz tego świeżego kompostu :)
Mój kompostownik to dwie skrzynie zbite z palet- takie jak widać. Nie nawiozłam już dodatkowo, choć w tym roku w jednym pojemniku jest też kompostujący się obornik kurzy.
Miałam owoce, takie piękne dynie w 2016:

Obrazek

Obrazek

I arbuzy w 2017:

Obrazek

Obrazek

Jeśli się boisz, ze sam kompost to za mało, to na pewno nie pogniewają się o trochę obornika gdzieś w rozsądnej odległości od korzenia.
Dyniowe dobrze się korzenią też na boki, więc ja je nawożę OBOK roślin, nie pod nimi.

Asiu ja już nie mam problemu z chwastami po pieleniu, wrzucam je kurkom, a niejadalne do beczki i sobie fermentują cały sezon :D Pełny recykling ;)
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
Awatar użytkownika
ed04
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1014
Od: 5 mar 2017, o 14:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Aguss85 - Mały amatorski warzywnik we fiolecie

Post »

Wspaniały tunel, wszystko pięknie rozplanowane. Wegetacja u Ciebie dobre dwa tygodnie wcześniej jak w mnie.
Moje pomidory dopiero zaczynają kwitnąć,a ty masz piękne owoce. ;:215
Awatar użytkownika
Igala
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2596
Od: 11 gru 2012, o 19:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Aguss85 - Mały amatorski warzywnik we fiolecie

Post »

Cudne dynie wyhodowałaś,życzę takich samych w tym sezonie ;:108
Ja nie mam dostępu do obornika, mam tylko granulowany... A ten kompost potem rozkładasz jeszcze na działce czy już się do niczego nie nadaje? Co uzywasz do mulczowania? Dynie już wsadziłam na ten kompost ale dałam dobrej ziemii.
Zapraszam serdecznie! Iga
Kontrolowana dzikość cz.2
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Aguss85 - Mały amatorski warzywnik we fiolecie

Post »

Ed chyba taki mikroklimat, no i ziemia może nie piaszczysta, ale też nie zbyt ciężka, szybko się nagrzewa :)

Igala dzięki, kompost im służy i ładnie rosną na nim :) Twoje też tak urosną ;:215 Rozkładam go pod korzeniowe, nie ejst już tak zasobny, ale to ciągle materia organiczna i rozluźnia i poprawia ziemię. Mulcz mam taki zwykły z kosiarki, poszatkowana trawa.

No lato! W maju!
Dziś już nic nie podpisuję, wszystko podrosło i jest chyba rozpoznawalne.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wyjątek zrobię dla Pak Choi, która właśnie poszła w kwiat. Mężowi zasmakowała, mi- nie bardzo. Coś jak kapusta pekińska skrzyżowana z selerem naciowym, a ja nie kocham zbytnio selera. Urodziwa była, ale jak ją posieję to tylko kilka dla M.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
Awatar użytkownika
jeszcze
1000p
1000p
Posty: 1566
Od: 22 sty 2017, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Legionowo

Re: Aguss85 - Mały amatorski warzywnik we fiolecie

Post »

Fajny busz się u Ciebie zrobił ;:oj Uwielbiam takie zarośnięte klimaty.
Nie wiem jak Pak Choi fioletowa smakuje, ale zielona to właśnie takie wodniste warzywo podobne do pekinki z selerem skrzyżowanej. Dobrze smakuje jak się przyprawi na ostro.
Ja dziś skonsumowałam michę buraków liściowych z przerywki, nikt nie chciał się przyłączyć i dobrze :)
Iza
Awatar użytkownika
Mondfa
500p
500p
Posty: 825
Od: 21 mar 2016, o 09:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: Aguss85 - Mały amatorski warzywnik we fiolecie

Post »

;:65 Ustawiam się pierwsza w kolejce po bób z koperkiem ;:138
Widzę, że u Ciebie też niemiłosierna susza ;:185 U mnie to samo... Ledwo dychają moje roślinki ;:145
Wielu ludzi nigdy nie łączy się ze swoimi prawdziwymi talentami i nigdy nie dowiaduje się, do osiągnięcia czego tak naprawdę są zdolni./Ken Robinson
Ogródkowo
Doniczkowo
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”