Aguss85 - Mały amatorski warzywnik we fiolecie

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Viola K
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2356
Od: 14 mar 2013, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Trzebnicy

Re: Aguss85 - Mały amatorski warzywnik we fiolecie

Post »

Aguś, już sałaty do gruntu posadziłaś widzę, jeśli piszesz, że nic im nie będzie to i ja może posadzę, kapusty też ?
Bób siałaś do gruntu?.. ja tak i nic jeszcze nie widać :roll: Pomidorki na parapecie cudne, gratuluję.
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Aguss85 - Mały amatorski warzywnik we fiolecie

Post »

Dzień dobry! Jako że na dniach planuję sadzenie pomidorów do szklarni i cebuli do gruntu, postanowiłam zdmuchnąć kurz z wątku :wink: Jak zapowiedziałam, warzywnik był te kilkanaście dni zostawiony sam sobie. Co miało wzejść już wzeszło i pora na kolejne siewy: buraczki do gruntu, a w kubeczki po kilka rozsad ogórka, kukurydzy i fasolki i po trzy cukinie i dynie. Ziemia jest sucha i bez podlewania rozsady nie rosną za szybko.
Norniczki ograbiły mnie z większości groszku i zastanawiam się, na ile uda mi się sianie wprost do gruntu warzyw w maju ;:224 Czuję ze mogę mieć wyjątkowo szczerbate grządki :lol:

Aliwar te pomidory to Microtomy i tak, siałam je w styczniu :D Madzia próbowałam, stoi sobie i co jakiś czas coś w nią wkładam, np jajko- prosto z kurnika, niesione szczypcami, albo mięso, kości, wędzoną rybę... Ale lis taki głupi nie jest i nie daje się odłowić ;:173 Marysiu microtomy siane w styczniu. A wiesz, tak wszystko rosło, rosło i przez tę suszę stanęło..może zdążę przed Świętami jeszcze podlać? Lis nie daje się odłowić, niestety ;:218 Igala dzięki piękne :) A lisek, jak pisałam wyżej dziewczynom, nie jest z tych naiwnych, niestety. Violu sałata nawet w lutym sobie poradzi :) Pewnie, że sadź, jak jest zahartowana to pogoda jest jak najbardziej odpowiednia. Bób siałam pod koniec lutego, teraz ma kilka liści i pnie się w górę ;:3

Muszę skosić trawnik i rozłożyć ściółkę, bo o tej porze ziemia u mnie szybko przesycha.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I mały pupilek :wink:

Obrazek

Obrazek
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
Awatar użytkownika
pelagia72
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7889
Od: 2 mar 2009, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Aguss85 - Mały amatorski warzywnik we fiolecie

Post »

Aguś
Warzywnik wzorowy aż miło spojrzeć :D
Pomidorek parapetowy jest wyjątkowy.
Pomidorki w kartoniku - '' Codziennie świeża dostawa '' :lol: też godne pochwały ;:3
Z lisem to masz rację, jak siknie to może sprzedać np. bąblowca.
U nas wszystko ogrodzone, ale dziad przez siatkę leśną przechodzi i truskawki Z. może oznaczyć.
Próbowaliśmy w żywołapkę złapać ,ale się na razie nie udało.
U nas w warzywnikach na razie tylko cebulka, szpinak i groszek posiany. :D
"Krewnych daje nam los. Przyjaciół wybieramy sami"
Moje linki
Awatar użytkownika
Maska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 42095
Od: 19 lut 2012, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska
Kontakt:

Re: Aguss85 - Mały amatorski warzywnik we fiolecie

Post »

Agnieszko dobrze że przypomniałaś o kolejnych siewach, bo podlewanie posadzonych roślin rozleniwiło mnie w sianie. Na lisa musicie zaprosić myśliwego i zrobić porządek, bo to utrapienie. A spróbuj jeszcze mojej metody kostki domestosa !!! Taką radę dostałam tu na FO i nie jest tak źle ...odpukać! Dzielę na połowę i rzucam blisko ogrodzenia w paru miejscach ...na szczęście od strony sąsiadów nie ma upraw tylko nieużytki więc rzucam po ich stronie. Miłego świętowania ;:196
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Aguss85 - Mały amatorski warzywnik we fiolecie

Post »

Aguś dzięki piękne :) Tak, ten lis mnie martwi :? Zupełnie nie przejmuje się ogrodzeniem i zagląda do nas dość regularnie, a przez to, że może mieć pasożyty jakoś mi trudniej zrelaksować się na ogrodzie ;:218 Mam nadzieję, że chociaż do warzywnika nie będzie wchodzić.
Marysiu spróbuję z tym domestosem ;:333 Jeszcze tego wszystkiego nie posiałam, jakoś w tym roku nie ogarniam tej wiosny :;230 W zeszłym roku miałam już kukurydze ho, ho, jakie wysokie ;:224 Dosłownie zaraz pójdę namoczyć nasiona, żeby już nie mieć wymówek :wink:

W końcu pomidorki siedzą w szklarni :D Udało mi się je posadzić w sobotę (płyty styropianowe czekają na rozsadę cukinii i dyni).

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Warzywnik sobie radzi. Trochę podlewam i czekam na więcej trawy na ściółkę.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I jeszcze kilka z dziś, bo w sumie z dnia na dzień warzywa rosną w oczach :wink:
Kalarepy
Obrazek
Ziemniaki już wyłażą z górki ziemi. Dziś je podsypię wyżej kompostem

Obrazek

Czosnek zniósł wiosenne przesadzanie całkiem nieźle.
Obrazek

Sałata

Obrazek

Na pustych grządkach, czekających na fasolkę czy ogórki rządzi łoboda. Lubię warzywa, które same się o siebie troszczą :wink: Żeby tak się pomidory i ogórki same rozsiewały, najlepiej w odpowiedniej rozstawie :;230

Obrazek
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
Awatar użytkownika
Madziagos
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 4351
Od: 10 kwie 2012, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sobącz/Kaszuby

Re: Aguss85 - Mały amatorski warzywnik we fiolecie

Post »

Agnieszko,
może to zabrzmi idiotycznie, ale wiesz co bym zrobiła, skoro lis jest tylko jeden i nie da się odłowić?
Odrobaczyłabym go, tak jak psa.
Pytanie tylko, czy zje wyłożone jedzenie ze środkiem na robaki?
Może warto spróbować?
Z pozdrowieniami, Magda
Moje wątki Moje drogi... Aktualny
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Aguss85 - Mały amatorski warzywnik we fiolecie

Post »

Madzia, to jest myśl ;:oj Myślisz, ze pani weterynarz jest w stanie wyliczyć, ile trzeba środka na lisa? Dziś się do niej przejdę. Poza tym zostawię mu ten kąsek koło żywołapki, niech się oswaja, może kiedyś da się odłowić :lol:
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
Awatar użytkownika
Madziagos
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 4351
Od: 10 kwie 2012, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sobącz/Kaszuby

Re: Aguss85 - Mały amatorski warzywnik we fiolecie

Post »

Agnieszko,
trzeba dać mniej więcej, na wagę, trudno mi powiedzieć, ile może ważyć ten lis.
Lepiej dać dużo więcej, niż za mało, to pewne.
Ale tak na prawdę, skoro nie da rady odłowić po dobroci, rozwiązanie problemu jest jedno: odstrzał.
Wszystko inne to zawracanie Wisły kijem...
Takie odrobaczenie jest rozwiązaniem wyłącznie doraźnym.
Z pozdrowieniami, Magda
Moje wątki Moje drogi... Aktualny
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Aguss85 - Mały amatorski warzywnik we fiolecie

Post »

Madziu, byłam wczoraj u Pani weterynarz, sprzedała mi trzy tabletki jak na 30 kg psa, czyli dwie porcje na maksymalnie wielkiego lisa (wg. wikipedii do 14 kg). Planuję rozłożyć przynętę z lekiem w kącie, z którego lis zawsze rozrywa siatkę woliery w ten weekend, kiedy zamknę w domu kota. Odstrzał w obszarze zabudowanym- chyba nikt tego nie wykona, co nie? ;:131 Gdyby nie te pasożyty, którymi sypią lisy, nie przejmowałabym się aż tak. Za kilka dni rozłożymy w połowie warzywnika siatkę, w środku nie ma kur ani nic, co miałoby kusić lisa. Mimo wszystko nie zjem w tym roku żadnego warzywa nie obranego albo nie wyparzonego wrzątkiem...

Posadziłam wczoraj cebulę i posiałam buraki. Chyba nigdy nie robiłam tego tak późno, pod koniec kwietnia. Ziemia w warzywniku, mimo podlewania, jest wysuszona. Jeśli trochę nie popada, to wiele warzyw nie będzie miało w tym roku dobrych warunków ;:185 Przypuszczam, że z drzewek owocowych też opadnie sporo zawiązków po takiej suchej wiośnie.

Cebula
Obrazek

Jakaś samosiejka czegoś kapustnego. Na razie nie poznaję i nie wyrywam.

Obrazek

Fioletowa pekinka ;:oj Ostatnie ocieplenie bardzo jej odpowiada.

Obrazek

Sałatom też ;:215

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Lubczyk

Obrazek

Zeszłoroczny pasternak, może w końcu ze świeżych nasion w przyszłym roku uda się pasternak.

Obrazek

Szparagi z siewu. Tylko jeden nie odbił po zimie.

Obrazek

Bób

Obrazek

Obrazek

Kapusta. Jeszcze nic jej nie podjada.

Obrazek

Za tydzień po powrocie pewnie ich nie poznam ;:173

Obrazek
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
Awatar użytkownika
Madziagos
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 4351
Od: 10 kwie 2012, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sobącz/Kaszuby

Re: Aguss85 - Mały amatorski warzywnik we fiolecie

Post »

Agnieszko,
na północy też jest okrutna susza, mieliśmy ostatnio burze pyłowe :roll:
Nawet nie mam jak podlać warzywnika, bo się letników nazjeżdżało, leją wodę na potęgę na trawniki i ciśnienie w wodociągu padło.
W sprawie lisa pogadaj od serca z miejscowym łowczym, powinien coś wymyślić.
Niekoniecznie trzeba strzelać lisa na podwórku.
Można namierzyć, skąd przychodzi i zrobić porządek nieco dalej.
Z pozdrowieniami, Magda
Moje wątki Moje drogi... Aktualny
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Aguss85 - Mały amatorski warzywnik we fiolecie

Post »

Ale zdajesz sobie sprawę że zwykła tabletką odrobaczającą nie wykasujesz lisowi tych najgroźniejszych chor?b jak właśnie bąblowica? Po dwa - różne substancje działają na r?żne pasożyty i nie każda tabletka je ma, jedna zadziała na tasiemca czy glisty, a inna nie. Z pasożytami to bym aż tak nie panikowała, one są w glebie, w oborniku i wszędzie , w większości podstawową higiena załatwia sprawę, rękawiczki ochronne i mycie.
Nie wiem jak u was ale u nas gmina robi co jakiś czas zrzuty srodk?w przeciwpasożytniczych i szczepionek. Przeważnie na wiosnę nim lisy zaczną mieć młode, bo jak lis karmi młode to nie powinno się to znaleźć w jego menu.

Lisa bym nie tykała na własną rękę. Szczególnie,.że jest teraz okres ochronny i większość ma młode. Jeśli by się okazało że to samica która zostawiła w morze młode to jej zniknięcie byłoby wyrokiem śmierci dla niego. Jeśli bardzo Ci ten lis przeszkadza to oszczędź mu życia i zgłoś to do organizacji która to profesjonalnie i odlowi. Nie powinno się dzikich zwierząt przenosić ale jeśli ma mu grozić odstrzał ...

A wracając do tematu wątku , jestem zachwycona jak.ci to rośnie. Susza faktycznie daje się we znaki. Ale sałatkę to masz przepiękną!
Awatar użytkownika
pelagia72
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7889
Od: 2 mar 2009, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Aguss85 - Mały amatorski warzywnik we fiolecie

Post »

Aguś
Podziwiam ciemnolistną pekinkę, wielkie ziemniaczki i w ogóle wszystkie dorodne warzywka mimo suszy. :D
Wszystko co piszecie o lisach to prawda.
U nas też chodzą a warzywniki są dodatkowymi płotami ogrodzone.
Oczywiście nie ma pewności ,że nic nie skaziły , koty też łażą i trzeba mieć świadomość - tak ,jak piszesz , nic bez mycia nie jeść.
Czytałam o tym ,że lisy lubią owoce - co mnie zaskoczyło i często podjadają.
Więc nawet tam mogą zostawić niebezpieczne patogeny.
Na pocieszenie - w dziwnym mieście ,jakim jest Sopot Dużo lasów i zieleni lisy, dziki i sarny chodzą sobie wszędzie, niszczą ogródki. Ostatnio widzieliśmy liska obok bloku przy głównej ulicy Trójmiasta ;:oj
Wczoraj rozsadzałam jedne z pomidorków od Ciebie :D
Rosną ładnie ,mimo zimnych parapetów.
"Krewnych daje nam los. Przyjaciół wybieramy sami"
Moje linki
Awatar użytkownika
Maska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 42095
Od: 19 lut 2012, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska
Kontakt:

Re: Aguss85 - Mały amatorski warzywnik we fiolecie

Post »

Agnieszko i mnie zachwyciła ciemna pekinka! ;:63 ale wszystkie jarzynki wyglądają smacznie...u mnie malizny, ale i tak bób wyszedł, groszek też a w szpinaku grasuje nornice ;:124 Jednak zawsze jakieś warzywka własne muszę mieć. Pomidory już też siedzą w tunelu na stałe ;:215
Ale kury masz? po co lis przychodzi?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”