Aguss85 - Mały amatorski warzywnik we fiolecie

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Aguss85 - Mały amatorski warzywnik we fiolecie

Post »

Aguss85 pisze: Dolnoslonzok dzięki za wizytę :) Bardzo miło mi to czytać, ale tu pokazuję w sumie tą mniej wystawną część ogrodu, bo tylko warzywnik :wink: Przyznam się, ze Twoje winorośle podpatruję już od dawna, tylko nie piszę- interesuje mnie szczególnie dlatego, ze to podobny region i warto poznać odmiany, które mają wyższe wymagania temperaturowe. Oczywiście zapraszam :wit
Dziękuję. :)
A gwoli ścisłości to Brzeg i okolice, czyli np. pobliski Lewin Brzeski, gdzie na podlewińską wieś wyprowadziłem się z Brzegu, to również Dolny Śląsk, ale historyczny, choć w latach 50. jedna ciotka urodziła się w woj.wrocławskim, a za rok druga już w woj.opolskim. Tak to sobie Brzegiem pomiatano ;). A klimat to mamy ten sam, nadodrzański, wszak odległość między naszymi ogrodami to tylko 50 km w linii prostej. :)
U mnie wschodzi sałata majowa i zimująca, groch oraz rzodkiewka i cebula (biała i czerwona). Na pietruszkę i marchewkę jeszcze czekam. :)
Mam przy warzywniku posadzoną różę jadalną. Aguss, co z niej można zrobić ?
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Aguss85 - Mały amatorski warzywnik we fiolecie

Post »

Moniko, no nie mam wstydu, za to mam nieprzeciętne stężenie szczawianów w diecie od wczoraj- zupka szczawiowa i kompot z rabarbaru ;:173 Całe szczęście że szpinak dopiero się rozrasta :lol:

Ekaterina wiesz, nie mogę teraz nigdzie znaleźć opakowania po tej kapuście, nasiona były z PlantiCo i tak coś mi się kojarzy, że może Capitol to jest? U mnie ani z rozsady, ani do gruntu się nie udaje, przynajmniej do tej pory, sadząc w lipcu karmiłam tylko śmietki i mączlik :D Może teraz, na wiosnę, to całe robactwo zjada rzepak na polach i nie wypatrzy mojej kapusty? :lol:

Kasiu po czterech tygodniach jest gotowa, jak jest ciepło to nawet wcześniej :)

Dolnoslonzok a wiem, wiem, ze to jest kawałek na południe, ale i obserwując relacje pogodowe wydaje mi się, że klimat bardzo zbliżony ;:108 Z róży oczywiście konfiturę usmażyć, jak rozkwitnie! ;:138 Albo- syrop z płatków, albo płatki dodać do dżemu z truskawek. Owoce też można przerabiać, moja Mama robi z nich różności, ale jak widzę ile to obierania to mi ochota przechodzi, jednak płatki mają piękniejszy aromat i łatwo je użyć :)

***
Czekam dziś na sadzonkę drzewa warzywnego. Ponoć ma jadalne młode liście, smakują jak por czy cebula, zamierzam jeden skubnąć i to sprawdzić jak tylko przyjedzie i je rozwinie :D Może ktoś ma to drzewo- jego nazwa to cedrówka chińska. Wymaga podcinania, by nie urosło za wysokie.
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
Awatar użytkownika
Viola K
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2356
Od: 14 mar 2013, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Trzebnicy

Re: Aguss85 - Mały amatorski warzywnik we fiolecie

Post »

Aguś, mam drzewo warzywne. Rośnie u mnie około cztery lata. Liści nie jadłam nigdy :)


Obrazek

rośnie wolno, nie przycinałam nigdy.

:wit
Awatar użytkownika
Madziagos
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 4351
Od: 10 kwie 2012, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sobącz/Kaszuby

Re: Aguss85 - Mały amatorski warzywnik we fiolecie

Post »

Cedrówkla jest wielopienna, wydaje odrośla korzeniowe w promieniu do 15 metrów, więc na pewno będzie co skubać :wink:
Z pozdrowieniami, Magda
Moje wątki Moje drogi... Aktualny
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Aguss85 - Mały amatorski warzywnik we fiolecie

Post »

Viola, dzięki za zdjęcie, moja jest jeszcze mniejsza i dopiero listek puszcza, nie ma jeszcze co skubnąć :wink:
Madzia to inwazyjna trochę, ale zaryzykuję. Postaram się już koło niej nie kopać, jak ją posadzę. Przynajmniej zostałam ostrzeżona! ;:108

Posadziłam wczoraj moje buraczki z rozsady, bardzo delikatnie bez uszkadzania korzeni. Jeśli coś będzie rosło nie w porządku, to w maju dosieję i na pewno zdążą urosnąć.
Nastawiałam do fermentowania mniszki, gwiazdnice, trawę, liście rabarbaru i inne zielsko, dolałam... nadwyżkę zakwasu chlebowego :lol: bardzo szybko zaczęło fermentować i teraz, po trzech dniach już wydziela smrodek :;230 Pora poszukać pokrzywy i wrotycz, na żywokosty chyba za wcześnie. Tą pierwszą podleję już wkrótce rozsady pomidora, papryki i arbuza.
Wczoraj zatrzymałam sąsiadkę przed zapakowaniem w worki pierwszej skoszonej trawy i trzy pełne taczki rozniosłam w warzywniku jako ściółkę :wink: U siebie tyle trawy nie zebrałabym nawet w cały miesiąc lata ;:oj
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Aguss85 - Mały amatorski warzywnik we fiolecie

Post »

Ja też już nastawiłam pokrzywy i zielsko. Ale interesuje mnie ten wrotycz - jak to robisz?

No widzisz,jak skorzystałaś na tej trawie. Czasem się zastanawiam jak ludzie mogą wyrzucać takie przydatne dary z natury,kt?re potem kupują i tak za kupę kasy w formie r?żnych nawoz?w itd..
Awatar użytkownika
Mondfa
500p
500p
Posty: 825
Od: 21 mar 2016, o 09:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: Aguss85 - Mały amatorski warzywnik we fiolecie

Post »

Aga a tą trawę rzucasz i ona się rozłoży sama? Jak to jest? Bo ja nigdy nie próbowałam. :oops:
Zakwas chlebowy do gnojówki :;230 ;:63
Wielu ludzi nigdy nie łączy się ze swoimi prawdziwymi talentami i nigdy nie dowiaduje się, do osiągnięcia czego tak naprawdę są zdolni./Ken Robinson
Ogródkowo
Doniczkowo
Awatar użytkownika
jeszcze
1000p
1000p
Posty: 1566
Od: 22 sty 2017, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Legionowo

Re: Aguss85 - Mały amatorski warzywnik we fiolecie

Post »

To Ci się Aguś udało z ta trawą :!:
Też będę kosić niebawem, to trochę trawki się sypnie na grządki, ale nie mam dużego trawnika :D
Iza
rynio555
50p
50p
Posty: 53
Od: 24 sty 2017, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podlaskie

Re: Aguss85 - Mały amatorski warzywnik we fiolecie

Post »

Witam! Już kolejny raz odwiedzam ten warzywnik, by trochę zaczerpnąć pomysłów, czy poszukać porad od bardziej doświadczonych. Fajny ogród! Bardzo mi się spodobały producentki nawozów, a raczej ich określenie :;230
Dziewczyny! I skąd wy wynajdujecie te dziwne rośliny, warzywa ;:306 Nie wiedziałem, że może być drzewo o smaku cebuli ;:124 No, ale wizja wybijających pędów w promieniu 15 metrów zapowiada się obiecująco. Możliwe, że za dwa - trzy lata będzie można u Ciebie zamawiać sadzonki :D
Pozdrawiam serdecznie!
Pozdrawiam,
Ryszard
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Aguss85 - Mały amatorski warzywnik we fiolecie

Post »

Maja! Dorzucam wrotycz do beczki z cała resztą :) Tzn dorzucę, jak wybiorę się na spacer w pola i znajdę trochę wrotyczu :) Potem zwykle wypływa problem różnych robaków w uprawach i nastawiam osobno wrotycz w wiaderku (upycham ziele do pełna i zalewa wodą). Niestety, o ile na mszyce na róży coś to daje, to te noszone przez mrówki w warzywniku lekce go sobie ważą ;:173 Albo może i zdychają, ale przedsiębiorcze mróweczki zaraz naniosą nowe ;:oj
Mówię Ci, ta trawa to były dla mnie dary losu :;230 Takie bogactwo! Nie jestem zżyta z sąsiadami (choć wszyscy wokół są bardzo mili), bo mi brak śmiałości, ale dla trzech taczek świeżego mulczu nawet ja się przełamałam ;:224

Moniś, rzucam ją sobie i dżdżownice w sezonie zrobią resztę :) I ziemia nie przesycha, a zapowiada się suchy sezon :)
O tak to wygląda, staram się żeby warstwa nie była za gruba. Taka kołderka podgrzewa ziemię, na ziemniaki i pod przyszłe pomidory gruntowe położyłam ciut grubiej :D

Obrazek

Obrazek

Iza ja też mam tylko skrawek trawnika, głównie w sadzie- taka naprawdę trawa z chwastami, a nie mniszki z perzem jak na całej reszcie. Tą resztę po koszeniu chwastowiska oddaję kurom, albo jak nie kwitnie to sypię na kompost. A z tego skrawka mam ściółkę, ale musiałam rok temu zbierać ją tygodniami, żeby wszystko wyścółkować.

Obrazek

Ryszard bardzo mi miło :) Bardzo sobie cenię nawóz od tych producentek, w naturze jest siła ;:215 A i brzydzą się brudnym pieniądzem, wiec rozliczamy się w naturze :D
Trafiłam na to drzewko przypadkiem, przy okazji innego zamówienia, ale zaintrygowało mnie- w Chinach młode liście są jedzone jako takie zielone warzywo. Sadzonka w cieple szybko zaczęła puszczać listki i oczywiście spróbowałam. Smak ma przyjemny, ziołowo-warzywny, jakby krzyżówka pora z kocanką włoską. Jak podrośnie za rok spróbuję coś z niej w kuchni wyczarować :wink: Jest malutka, ma jakieś 20 cm i pewnie tak prędko się nie rozrośnie, ale zaklepuję dla Ciebie pierwszy odrost ;:333

***
Zrobiłam kilka zdjęć rozsad i warzywnika, jak prognoza mnie nie wystraszy, to w weekend przed majówką zacznę sadzić po kolei pomidory, kukurydzę, arbuzy, papryki itd:)
Szpinak

Obrazek

Bób

Obrazek

Na środku warzywnika mam zielnik z lubczykiem, cząbrem, rozmarynem, miętą, marzanką wonną i szałwią. Bazylię i inne roczne zioła sieję między warzywa. Zioła w warzywniku się przydaję, silne zapachy ogłupiają owady i utrudniają im odszukanie ulubionych warzyw.

Obrazek

Ogórecznik o jadalnych kwiatach wysiał się między lubczykami:

Obrazek

A rumianek zupełnie bez ogłady, wysiał się na ścieżki :lol:

Obrazek

Obrazek

Szałwia lekarska przezimowała całkiem nieźle
Obrazek

Marzanka wonna
Obrazek

Rozsady arbuza, będę sadzić tak jak pomidory na początku maja:

Obrazek

Ta w ciapki to odmiana Moon and Stars
Obrazek

Kukurydza cukrowa
Obrazek

Papryki

Obrazek
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Aguss85 - Mały amatorski warzywnik we fiolecie

Post »

Agnieszko, spróbujemy zatem zrobić jakaś konfiturę z mojej jadalnej róży. :) Moje pomidory wysiane nieco ponad tydzień temu już wschodzą. Nie boisz się wysadzać pomidorów przed Zimną Zośką ? Z ziół to w tym roku chcemy mieć bazylię, tymianek, majeranek. Marzy mi się taki mały zakątek z ziołami. Od zeszłego roku mam w gruncie m.in. miętę hiszpańską i meksykańską. Wybijają po zimie dość ładnie.
Awatar użytkownika
cyma2704
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11530
Od: 5 mar 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Aguss85 - Mały amatorski warzywnik we fiolecie

Post »

Aguś Masz wyjątkowy dar, rozsady takie piękne. ;:oj Jak Ci zazdroszczę, że możesz ściólkować warzywnik trwą. Tylko raz spróbowałam i gryzonie miały raj, przeorały wzdłuż i wszerz.
Ciepłego weekendu na prace ogrodowe. ;:3
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1668
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Aguss85 - Mały amatorski warzywnik we fiolecie

Post »

:wit Można się zapisać na listę przyszłych odbiorców odrostów cebulowego drzewka?

Przez chwilę myślałam, że te mniszki, gwiazdnice, liście rabarbaru itp. to nastawione są na jakąś nowoczesną, wiosenną kiszonkę dla ludzi, ale potem zauważyłam tę trawę w składzie. :roll:

@cyma2704
Czy te gryzonie oprócz orania powodowały konkretne szkody?
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”