Fasolka szparagowa cz. 3

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Ebabka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2844
Od: 25 maja 2006, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlasie

Re: Fasolka szparagowa cz. 3

Post »

Moje ciągle są blade, jakby miały żółtaczkę. Obawiam się, że nie dadzą rady wykarmić strączków, a tyle kwiecia ;:oj
Czego im brakuje?
Obrazek
Pozdrawiam Eugenia
Lexus456
50p
50p
Posty: 78
Od: 19 maja 2018, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rozdrażew\Wlkp

Re: Fasolka szparagowa cz. 3

Post »

To moja fasola karłowa z rozsady ,karlowa siana bezpośrednio do gruntu ." Blauhilde"z rozsady , żółta i zielona tyczna moczone 48 godzin i na wszystkich takie same objawy spotkał się ktoś z czymś takim. Według mnie jest to wirus zwykłej mozaiki fasoli(BCMV) .
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Teść niewie czy w poprzednich latach występowały te objawy.
Na sąsiednich działkach nie ma podobnych objawów
Lexus456
50p
50p
Posty: 78
Od: 19 maja 2018, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rozdrażew\Wlkp

Re: Fasolka szparagowa cz. 3

Post »

Nawiązując do powyższych zdjęć jak się w przyszłości ustrzec przed tym wirusem jeśli to wirus? Jak przygotować /odkazić glebę i nasiona. Wszystkie nasiona które wysłałem były z oryginalnych opakowań
Proszę o radę pozdrawiam
Maciej
Awatar użytkownika
dalisbea
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 876
Od: 15 lut 2016, o 22:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.lubelskie

Re: Fasolka szparagowa cz. 3

Post »

Pierwszy zbiór :) żółta i fioletowa - szkoda tylko że traci kolor po obgotowaniu..

Obrazek



Obrazek
Awatar użytkownika
Black Rose
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2882
Od: 5 cze 2017, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Fasolka szparagowa cz. 3

Post »

Ja też właśnie zebrałam swoją filetową, jeszcze nie próbowałam, jak smakuje.


Obrazek
Pozdrawiam, Urszula. * Wady i zalety to często jedno i to samo, tylko z różnych punktów widzenia.
Działka Black Rose - mój sposób na walkę z depresją - cz. 2,
Moje nadwyżki - zapraszam.
Kasiak109
200p
200p
Posty: 289
Od: 8 cze 2015, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Re: Fasolka szparagowa cz. 3

Post »

Jak to tak ? U mnie będzie jeszcze jeden zbiór i koniec :roll: Całe szczęście ! Bo zielonej miałam tyle, że krzaki się uginały. Cały miesiąc jedliśmy fasolę na obiad, znosiłam ją do pracy, a tu już kolejna do oberwania :shock: Także fasolce na ten sezon mówię stanowcze dosyć! :D
IN_be
200p
200p
Posty: 227
Od: 18 lis 2015, o 10:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Belgia

Re: Fasolka szparagowa cz. 3

Post »

My od jakiś 2 tygodni jemy fasolkę. Na razie fioletową, zaraz zacznie się zielona, a potem znowu fioletową. Wysiewalam po trochu co 10-14 dni i jeszcze pewnie przynajmniej raz wysieje. Zbieram codziennie i jeśli tego dnia nie jemy, to tnę w kawałki, blanszuje i mroże. Zimą będzie dodatkiem do zup jarzynowych i innych dań. Fasolkę warto siać w małych ilościach ale sukcesywnie.

Obrazek
Iza
Awatar użytkownika
Black Rose
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2882
Od: 5 cze 2017, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Fasolka szparagowa cz. 3

Post »

Ja mam wysiane w trzech turach, dwa rodzaje fasolki (fioletowa i jasna w różowe wzorki, bardzo jestem jej ciekawa), w planach wysiewu jeszcze, najprawdopodobniej żółta.
Pozdrawiam, Urszula. * Wady i zalety to często jedno i to samo, tylko z różnych punktów widzenia.
Działka Black Rose - mój sposób na walkę z depresją - cz. 2,
Moje nadwyżki - zapraszam.
Awatar użytkownika
piekara114
200p
200p
Posty: 354
Od: 29 sty 2016, o 17:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Sucha Besk./Maków Podh.

Re: Fasolka szparagowa cz. 3

Post »

Planujecie siać jeszcze fasolką? U mnie siana po 15 maja jeszcze nie ma strąków (zwykle były ok. 10 lipca)....
A teraz od 2 tyg. mokro i stale pada, a maj i czerwiec susza...
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1067
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Fasolka szparagowa cz. 3

Post »

Kiedyś siałem fasolkę szparagową karłową. Nigdy nie miałem do czynienia z pnącą. Czy ta pnąca opłaca się? Bardziej czy mniej wydajna od karłowej?
Awatar użytkownika
Pizza
500p
500p
Posty: 740
Od: 28 mar 2018, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Fasolka szparagowa cz. 3

Post »

Zamówiłam sobie właśnie fasolki na przyszły sezon - odmiany Saxa (zielona) i trzy żółte: Złota Saxa, Korona, Liwia. Wszystkie ponoć mają być plennymi, bezwłóknistymi (nawet w stanie "przejrzałości") karzełkami i powinny ładnie radzić sobie bez podpór. Planowo fasolka ma być do jedzenia po podsmażeniu z tartą bułeczką. Jak coś mi zostanie po tym głównym celu, to będę mrozić/kombinować w kierunku zup.
Wyszukiwarka znajduje mi informacje o pierwszych trzech, że pewniaki i powtarzają plonowanie. O ostatniej tylko informację, że smaczna. Ktoś powie coś więcej? :D
docentandrzej
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 839
Od: 6 sty 2013, o 00:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Przystajń koło Częstochowy

Re: Fasolka szparagowa cz. 3

Post »

Złota saxa, gdy jest już mocno dojrzała niestety jest włóknista. Wszystkie zielone jakie do tej pory miałem bardzo długo nadają się do jedzenia, mogą dłużej powisieć. Złota saxa powtarza plonowanie ale drugi raz to marny zbiór. Lepiej wysiewać w kilku turach. Plenna jest, krzaki niskie, kompaktowe, gęściej posiane opierają się o siebie wzajemnie.
Polska moją Ojczyzną. Andrzej
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fasolka szparagowa cz. 3

Post »

dziad_Jag pisze:Kiedyś siałem fasolkę szparagową karłową. Nigdy nie miałem do czynienia z pnącą. Czy ta pnąca opłaca się? Bardziej czy mniej wydajna od karłowej?
Fasolę szparagową tyczną wolę od karłowej bo nie trzeba się schylać. Plon porównywalny. Gorzej znosi suszę bo nie zacienia ziemi. Trzeba podlewać więcej niż karłową.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”