Fasolka szparagowa cz. 3

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5828
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Fasolka szparagowa cz. 3

Post »

:wit Pewnie ,że można. Spokojnie siej ,nawet do końca czerwca :) Ja czasami sieję po czosnku i zbierm plony
Asia
dorkasz1
500p
500p
Posty: 504
Od: 30 sty 2007, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Miłoszyce
Kontakt:

Re: Fasolka szparagowa cz. 3

Post »

Zdarza mi się wysiać na koniec lipca, ale wtedy to zależy od tego jak szybko przyjdą jesienne przymrozki. Zwykle udaje się zebrać plony.
stefka
200p
200p
Posty: 464
Od: 18 sty 2012, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: blisko Wrocławia

Re: Fasolka szparagowa cz. 3

Post »

Ostatnią partie fasolki sieję zawsze do 10 lipca. W ubiegłym roku nasiona wsadziłam pomiędzy rzędy czosnku, miałam trochę kłopot z jego wykopywaniem bo rzędy były trochę za wąskie ale ostrożnie, tak aby nie naruszyć korzeni fasoli udało się. Teraz rzędy czosnku mam szeroko i pod koniec czerwca wsieję fasolkę, chyba zieloną to będzie do mrożenia. Jesienna czyli zrywana w sierpniu i wrześniu jest mniej umęczona upałami, jędrna i bez łyka a po wykopaniu czosnku będzie miała dużo miejsca na rozkrzewienie się ;:333
Pozdrawiam Ela
dorkasz1
500p
500p
Posty: 504
Od: 30 sty 2007, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Miłoszyce
Kontakt:

Re: Fasolka szparagowa cz. 3

Post »

Mój czosnek schodzi z grządki na początku lipca i wtedy na części zwolnionego poletka wysiewam fasolkę. Takie wsiewki robię z marchewki. Czosnek i cebulę ozimą sadzę co 30, a jeszcze lepiej co 35 cm. I po Dniu Matki, aż do początku czerwca (czyli będę robiła dzisiaj :) ) robię marchewkowe wsiewki. Gdy wybieram czosnek i cebulę, marchewka jest akurat do przerywki. Tak robili moi Rodzice i tak robię ja.
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: Fasolka szparagowa cz. 3

Post »

Co się z nią dzieje? :(
Obrazek
Awatar użytkownika
vivien333
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 605
Od: 11 paź 2015, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolszczyzna

Re: Fasolka szparagowa cz. 3

Post »

Ja, jak co roku wysiałam do doniczek po 4-5 nasion. Wzeszły tak średnio... Później było bardzo zimno, więc długo stały w plastikowych, przezroczystych pudłach z uchyloną pokrywą. Dopiero pod koniec maja trafiły na docelowe miejsce, a i tak, te mniej wyrośnięte obżarły mi ślimaki. :(
Reszta już ładnie wyrosła. Zwłaszcza tyczne ruszyły z kopyta, ale Purple Teepee jakoś rzadko rośnie (zeszłoroczne nasiona), więc zaraz dosieję kolejną porcję.
Tym razem będzie ta typowo pojemnikowa- Mascotte.
Pozdrawiam,Vivien333
3 KOTY
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1128
Od: 7 kwie 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Tarnów

Re: Fasolka szparagowa cz. 3

Post »

Widzę, że wszyscy mamy problem z fasolka. U mnie siana z własnej nasionek tez niezbyt ochoczo rośnie. Skoro jednak piszecie, że można jescze siać to spróbuję.
Marta
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13647
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Fasolka szparagowa cz. 3

Post »

U mnie fasolka siana wprost do gruntu nawet ładnie. Widać po mocnym podlaniu oraz ostatnim deszczu ładnie ruszyła i pojawiły się pierwsze kwiaty. :)

Obrazek
dorkasz1
500p
500p
Posty: 504
Od: 30 sty 2007, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Miłoszyce
Kontakt:

Re: Fasolka szparagowa cz. 3

Post »

Błażej, piękna fasolka! Jakie masz odmiany? A nasiona? Profesjonalne czy swoje?
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13647
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Fasolka szparagowa cz. 3

Post »

Jakoś dwie strony wstecz, wstawiłem fotke z wysiewu.

W tym roku postawiłem na większe opakowania, bo i więcej fasolki planowałem.

Na tym poletku wysiewałem odmiany naprzemiennie. Rządek jednej, rządek drugiej, itd itd.

Odmiany to Sprinter i Berggold. Z tym że się przejechałem lekko, bo zamawiałem jakoś zimą jeszcze albo wczesną wiosną i na Berggold data ważności skończyła się jakoś miesiąc temu jak dobrze pamiętam. Ogólnie nie ma problemu z kiełkowaniem, co widać powyżej ale kolejne poletka obsiewam już tylko Berggoldem, by za rok nie było niespodzianek. :wink:

Zresztą dziś pojadę na działke zobaczyć jak wschodzi rządek wysiany jakoś 21 czerwca.

Obrazek
Awatar użytkownika
mandorla
200p
200p
Posty: 425
Od: 12 paź 2018, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Fasolka szparagowa cz. 3

Post »

U mnie dopiero "robi się" rozsada szparagówki (Berggold) - musiałam zobaczyć, ile miejsca zostanie po wysadzeniu pomidorów i fasoli na suche ziarno. Kiełkują w ręcznikach papierowych, do gruntu idą już z korzeniami i pierwszymi liśćmi. Z sianiem bezpośrednio do gruntu zawsze były jakieś problemy (nie wykluczam, że mrówkowo-ślimakowe).
Pozdrawiam słonecznie, Ika
dorkasz1
500p
500p
Posty: 504
Od: 30 sty 2007, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Miłoszyce
Kontakt:

Re: Fasolka szparagowa cz. 3

Post »

Przepraszam, nie zauważyłam, że już pisałeś o odmianach. Wczoraj dokupiłam w Leroyu kilka paczek odmian, których nie próbowałam. Do tej pory spośród wielu testowanych najlepiej sprawdzała mi się z karłowych żółta Laurina, a z zielonych Ferrari. Po pierwszym dużym plonie, bardzo ładnie powtarzały owocowanie. Laurina owocuje rzutami i czasem ten drugi rzut jest u mnie większy niż pierwszy. Z kolei Ferrari owocuje stale, co dla nas - amatorów jest lepsze, bo nie ma nawału, a jest cały czas po trochę. Z tycznych najlepiej mi wychodzi Goldelfe. Nawet z wykształconymi dużymi nasiona, nie ma łyka.
Teraz kupiłam jedną tyczkową - Ramdor, a reszta to karłowe. Jedna żółta - Polka i zielone: Primel, Slenderette i Oxinel.
U mnie ten rok, to rok testowania fasoli. Mam już rosnących 11 odmian i dojdzie jeszcze 5. Jedna szuflada w zamrażarce będzie zajęta :) Trochę się boję robić do słoików, ale może ktoś ma sprawdzony przepis? Taki, żeby była jak najmniej rozgotowana i w jak najbardziej naturalnej zalewie.
wingrul
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 890
Od: 8 sie 2015, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ŁÓDZKIE

Re: Fasolka szparagowa cz. 3

Post »

Pierwszy zbiór bardziej dla oka i przystrojenia taleza ale jest

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”