Fasolka szparagowa cz. 3

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Pizza
500p
500p
Posty: 740
Od: 28 mar 2018, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Fasolka szparagowa cz. 3

Post »

Zamówiłam sobie właśnie fasolki na przyszły sezon - odmiany Saxa (zielona) i trzy żółte: Złota Saxa, Korona, Liwia. Wszystkie ponoć mają być plennymi, bezwłóknistymi (nawet w stanie "przejrzałości") karzełkami i powinny ładnie radzić sobie bez podpór. Planowo fasolka ma być do jedzenia po podsmażeniu z tartą bułeczką. Jak coś mi zostanie po tym głównym celu, to będę mrozić/kombinować w kierunku zup.
Wyszukiwarka znajduje mi informacje o pierwszych trzech, że pewniaki i powtarzają plonowanie. O ostatniej tylko informację, że smaczna. Ktoś powie coś więcej? :D
docentandrzej
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 839
Od: 6 sty 2013, o 00:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Przystajń koło Częstochowy

Re: Fasolka szparagowa cz. 3

Post »

Złota saxa, gdy jest już mocno dojrzała niestety jest włóknista. Wszystkie zielone jakie do tej pory miałem bardzo długo nadają się do jedzenia, mogą dłużej powisieć. Złota saxa powtarza plonowanie ale drugi raz to marny zbiór. Lepiej wysiewać w kilku turach. Plenna jest, krzaki niskie, kompaktowe, gęściej posiane opierają się o siebie wzajemnie.
Polska moją Ojczyzną. Andrzej
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fasolka szparagowa cz. 3

Post »

dziad_Jag pisze:Kiedyś siałem fasolkę szparagową karłową. Nigdy nie miałem do czynienia z pnącą. Czy ta pnąca opłaca się? Bardziej czy mniej wydajna od karłowej?
Fasolę szparagową tyczną wolę od karłowej bo nie trzeba się schylać. Plon porównywalny. Gorzej znosi suszę bo nie zacienia ziemi. Trzeba podlewać więcej niż karłową.
Awatar użytkownika
Pizza
500p
500p
Posty: 740
Od: 28 mar 2018, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Fasolka szparagowa cz. 3

Post »

Oj. Dzięki za informacje o tym, że jednak włókniste bywają. Bo producenci to zachwalają je pod niebiosa. ;:185 Mam nadzieję, że przy wizycie na działce raz na trzy dni dam radę tak obrywać, żeby zjadać na bieżąco i nie dać im wykształcić łyka. No, zakładając, że coś mi urośnie z tych nasion.
Gęściej posiane - to znaczy? W internecie spotkałam się z radą, żeby siać w rzędzie co 8 cm gniazdowo po 3-5 nasion. Tak będzie "gęsto"?
docentandrzej
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 839
Od: 6 sty 2013, o 00:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Przystajń koło Częstochowy

Re: Fasolka szparagowa cz. 3

Post »

Tak, ja właśnie tak sieję. Rzędy co 30-35 cm. Dodam, że przez 2 ostatnie lata fasolkę wysiewam na tym samym zagonie co buraki. 2 rzędy fasolki, 2 buraków. Każdy rząd po około 4m. Od tego czasu mam bardzo udane plony z tych warzyw. Podobno to dobre sąsiedztwo. Staram się też nie wysiewać danego warzywa w więcej niż 2-óch rzędach obok siebie. Mogą być maksymalnie długie, ale zawsze 2 rzędy. U mnie to zdaje egzamin.
Polska moją Ojczyzną. Andrzej
Awatar użytkownika
Pizza
500p
500p
Posty: 740
Od: 28 mar 2018, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Fasolka szparagowa cz. 3

Post »

Mi jeden rządek myślę wystarczy w zupełności, zwłaszcza jak na pierwszy raz z uprawą. Ale dobra informacja z burakami :D Też zamierzam je siać. To już wiem, obok jakiego warzywa. Dziękuję!
Awatar użytkownika
Aklat
100p
100p
Posty: 134
Od: 17 wrz 2018, o 20:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie/Warszawa

Re: Fasolka szparagowa cz. 3

Post »

Siałam w tym roku Złotą Saxę i nawet taka zostawiona za długo na krzaczku nie wyszła mi włóknista. Pewnie zerwana na czas mogłaby być ciut smaczniejsza/delikatniejsza, ale myślę, że i tak dała radę. (Na działce bywam mniej więcej raz w tygodniu)
Chociaż ja podpierałam ją kijkami bo miałam wrażenie, że trochę za bardzo się pokłada na ziemii.
Aneta
Początkująca ogrodniczka
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13654
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Fasolka szparagowa cz. 3

Post »

Jakoś uciekł mi ten wątek. ;:173

Moją ulubioną odmianą szparagową jest Złota saxa. Siejemy ją u nas w rodzinie odkąd pamiętam. Obecnie staram się eksperymentować z fasolką i dodaje sobie coraz to nowe odmiany.

Cały czas szukam jednak najplenniejszej odmiany i coraz bardziej skłaniam się ku tycznej, z uwagi na skąpstwo miejsca do jej uprawy. :wink:

Muszę się rozejrzeć tu za polecanymi odmianami. :wit
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fasolka szparagowa cz. 3

Post »

Aklat pisze:Chociaż ja podpierałam ją kijkami bo miałam wrażenie, że trochę za bardzo się pokłada na ziemii.
Jeżeli fasola szparagowa będzie wysiana gęsto nie będzie się pokładać.
Ja na piaszczystej glinie uprawiam fasolę szparagową na zagonach 5 x 1,2 m. Rzędy północ - południe co 40 cm, w rzędzie co 20 cm.
Awatar użytkownika
Aklat
100p
100p
Posty: 134
Od: 17 wrz 2018, o 20:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie/Warszawa

Re: Fasolka szparagowa cz. 3

Post »

Moja akurat była sadzona na krawedzi grządki, raptem kilka krzaczków na próbę (nie miałam więcej terenu przekopanego, ani więcej czasu), ale na pewno rzadziej niż co 20cm. W przyszłym roku będę wiedziała :)
Aneta
Początkująca ogrodniczka
kogucik123
50p
50p
Posty: 84
Od: 22 lut 2019, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Fasolka szparagowa cz. 3

Post »

Witam mam pytanko czy fasolka zielona czy żółta która jest plenniejsza? Czy obie mniej więcej tak samo ?
Awatar użytkownika
Black Rose
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2882
Od: 5 cze 2017, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Fasolka szparagowa cz. 3

Post »

A dlaczego nie fioletowa? :wink:


Obrazek
Pozdrawiam, Urszula. * Wady i zalety to często jedno i to samo, tylko z różnych punktów widzenia.
Działka Black Rose - mój sposób na walkę z depresją - cz. 2,
Moje nadwyżki - zapraszam.
Awatar użytkownika
mandorla
200p
200p
Posty: 425
Od: 12 paź 2018, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Fasolka szparagowa cz. 3

Post »

Bo w trakcie gotowania traci kolor i już nie wygląda tak ładnie :wink:
Ale jest jeszcze taka czerwonołaciata, Flambo. Ona, zdaje się, zachowuje kolor na talerzu. W tym roku zamierzam to sprawdzić :D
Pozdrawiam słonecznie, Ika
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”