Kukurydza- cz.2

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Balykan
200p
200p
Posty: 400
Od: 8 paź 2013, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia/pogranicze kaszubsko-kociewskie

Re: Kukurydza- cz.2

Post »

Telimenka pisze:Moczycie lub podkiełkowujecie nasionka przed sianiem do doniczek? Mam odm. Złota Karłowa, na razie pójdzie do doniczek ze względu na suszę. Nie chcę już dłużej opóźniać siewu czekając na deszcz, a na poletku nie dam rady podlewać na bieżąco.
Ja zawsze moczę przez 24h.

Siejesz Złotą Karłową po raz pierwszy? Ja miałem kilka razy i dla mnie niewypał - karłowaty jest nie tylko wzrost samych roślin, ale i kolby są malutkie, a do tego niezbyt smaczne. Pisałem już o tej odmianie i pamiętam, że nie tylko ja byłem rozczarowany. Od kilku lat jej już nie sieję.

W tym roku będę miał Goldę, Golden Bantam i po raz pierwszy Alidę. Wczoraj siałem bezpośrednio do gruntu, po namoczeniu. Niestety nigdzie nie można już dostać mojej ulubionej Ambrozji. Tak samo w tym roku nie widziałem nigdzie Gucia, który był też niczego sobie. Jakaś złośliwość chyba... :(
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kukurydza- cz.2

Post »

Błażej dziękuję za odpowiedzi.
BalykanJakoś do tej pory nie zwracałam uwagi na odmianę. Kupowałam co mi w ręce wpadło. Ale może faktycznie dokupię z tych co polecasz, bo jak na razie to mnie kukurydza smakiem nie zachwyca. Sadzę ,bo fajnie wygląda w kompozycji ze słonecznikami.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13658
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Kukurydza- cz.2

Post »

Wydaje mi się że w LM widziałem Gucia. ;:173
Awatar użytkownika
Balykan
200p
200p
Posty: 400
Od: 8 paź 2013, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia/pogranicze kaszubsko-kociewskie

Re: Kukurydza- cz.2

Post »

Telimenka - kup inną odmianę, nie pożałujesz.

BobejGS - faktycznie, widzę w sklepie internetowym, że mają na stanie. A ja już miejsca nie mam... :(
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kukurydza- cz.2

Post »

Balykan Przypomniało mi się, że córka w ub. roku jadła kukurydzę u koleżanki z ogrodu i twierdziła, że jest bardzo smaczna ,zupełnie inna niż nasza. A ja miałam właśnie tą Złotą Karłową przez poprzednie dwa lata, bo opakowanie starcza mi na kilka lat. Teraz zamoczyłam resztę z opakowania. Masz rację. Jutro dokupię jeszcze inne i posieję. Tylko, że chciałabym zachować odległość, żeby się nie zapyliły nawzajem. Jaka to musi być minimalna odległość? Błażej pisał ,że 10m to za mało. Gdzieś czytałam artykuł, że wystarczy przegroda z żywopłotu.
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kukurydza- cz.2

Post »

Znalazłam! ło mammamija ;:oj. Aż takiej dużej działki to ja nie mam :)
"Odległość upraw kukurydzy cukrowej od pastewnej powinna wynosić około 500 m (nie mniej niż 300 m). Przepylenie tej pierwszej pyłkiem kukurydzy pastewnej prowadzi do pogorszenia jakości ziarna. Z tego samego powodu również odmiany ekstrasłodkie wymagają izolacji przestrzennej (około 300 m) od normalnie słodkich" (Hasło ogrodnicze, 05/2001)
Awatar użytkownika
Balykan
200p
200p
Posty: 400
Od: 8 paź 2013, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia/pogranicze kaszubsko-kociewskie

Re: Kukurydza- cz.2

Post »

Z tymi odległościami, to ciężko ustalić. Jak wiatr zawieje... Najlepiej jak jest jakaś przegroda, no i żeby różne odmiany (grupy odmian - cukrowa, pastewna, ozdobna, pękająca itd.) nie były usytuowane względem siebie na linii zachód-wschód, bo to najczęstszy kierunek wiatru.

Szczerze to ze Złotej Karłowej bym na Twoim miejscu zrezygnował, bo nie chciałbym, żeby lepsze odmiany podłapały od niej rozmiar kolby i ziaren. Jak już ryzykować pomieszanie, to podobnych odmian. Ja mam supersłodkie na zachód od słodkich (inaczej się u mnie nie da) i u mnie ryzyko z pomieszaniem raczej powinno wychodzić na plus, ale pewnie i tak wszystko się razem miesza z lewa na prawo i z prawa na lewo. :wink:
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13658
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Kukurydza- cz.2

Post »

To z tym zapyleniem to jest ciężka sprawa. Nie każda odmiana pyli o tym samym czasie ale ryzykować skrzyżowanie na korzyść miejsca, zyskując gorszy smak, to już chyba wolałbym wysiać jedną sprawdzoną odmianę.

Ja uważam że te 20m wystarczy między dwiema odmianami, jeśli oczywiście tej kukurydzy nie ma ogrom. Trzeba brać pod uwagę, że w tych artykułach, mowa jest o uprawach towarowych, czyli tysiącom roślin, to wtedy wiatr chulający ciągnie z nich chmurę pyłku. Co innego przy tych 30-50kukurydzach. Gdzie przy niewłasciwej obsadzie, mogą się kolby w jednej odmianie prawidłowo nie zapylić.
Anielanna
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 17 cze 2019, o 12:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Kukurydza- cz.2

Post »

Zasiałam w połowie maja do gruntu pękającą, rośnie słabo - ma ok 15 cm wzrostu. Czym mogę ją zasilić? Czy jeśli rozsypię wokół obornik granulowany (tylko takim dysponuję - koński i owczy mam) będzie ok? I czy słonecznikom nie zaszkodzi (rosną w tym samym rzędzie, naprzemiennie z kukurydzą)?
vanilla81
100p
100p
Posty: 199
Od: 10 maja 2011, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Niemcy

Re: Kukurydza- cz.2

Post »

No pewnie, syp ten granulowany obornik! Musza miec jakies jedzonko przeciez. A slonecznikom tez dobrze zrobi, bo to straszne zarloki ;:108
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13658
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Kukurydza- cz.2

Post »

W tym roku mam cztery odmiany kukurydzy. Trzy są to odmiany ozdobne, a jedna to taki mix gigantów na wysokość.


Wszystkie mają swoje osobne poletka, a dodatkowo giganty są podzielone na dwa osobne poletka.
Anielanna
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 17 cze 2019, o 12:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Kukurydza- cz.2

Post »

vanilla81 pisze:No pewnie, syp ten granulowany obornik! Musza miec jakies jedzonko przeciez. A slonecznikom tez dobrze zrobi, bo to straszne zarloki ;:108
Podsypałam wczoraj :) Choć widzę, że po ubiegłotygodniowej ulewie ruszyły ze wzrostem (przynajmniej część z nich). A słoneczniki - busz ;:oj
Gucio siany po tym deszczu też wychylił się z ziemi :)
vanilla81
100p
100p
Posty: 199
Od: 10 maja 2011, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Niemcy

Re: Kukurydza- cz.2

Post »

Jak tam Wasze kukurydze? U mnie slabo sie wiaza niestety.. A juz nie moge sie doczekac, zeby schrupac z maselkiem
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”