Cukinia, kabaczek - uprawa cz.4

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Cukinia, kabaczek - uprawa cz.4

Post »

Wyjęłam z niej pestki i zobaczymy. Zastanawiam się tylko nad tym czy są dobre, strasznie się wklęsły. Dynia niby była wyrośnięta, nie do przekrojenia, a pestki po wysuszeniu wyglądają na za młode. Mam tego masę, ale boję się że nic z tego nie wyjdzie. Jak powinna prawidłowo wyglądać dobra pestka po wysuszeniu?
chudziak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2429
Od: 8 maja 2010, o 22:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: gm.Konopiska k/Częstochowy

Re: Cukinia, kabaczek - uprawa cz.4

Post »

Dobra pestka wygląda na pełną w środku nie jest zapadnięta . Jeśli to pestka z nieznanej Ci odmiany to w ogóle wielką zagadką jest to co z niej wyrośnie .
Awatar użytkownika
FikuMiku
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 606
Od: 19 maja 2020, o 08:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: Cukinia, kabaczek - uprawa cz.4

Post »

Foxowa, wklęśnięte pestki nie wróżą plonów w przyszłym roku, prawdopodobnie do wiosny będziesz mieć zasuszone płaskie smętki zamiast prawidłowo dojrzałych nasion.

A to moje dwa ulubione rodzaje cukiń:

z tyłu Romanesco, z przodu żółciutka Rugosa fruliana :) Obie wspaniałe zrywane młode do kanapek, Romanesco przy okazji bardzo plenna, i pyszna pieczona.

Obrazek
Życie jest do chrzanu, co oznacza, że poza wyciskaniem łez może okazać się całkiem smaczne. Fiku Miku Ogrodniku cz. 1
Tylko co ludzkie potrafi być prawdziwie obce.Reszta to lasy mieszane, krecia robota i wiatr. Pelargonioza Fiku Miku cz.1
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13657
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Cukinia, kabaczek - uprawa cz.4

Post »

W jakim sensie do kanapek?
Awatar użytkownika
FikuMiku
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 606
Od: 19 maja 2020, o 08:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: Cukinia, kabaczek - uprawa cz.4

Post »

BobejGS - że zrywam młode owoce i traktuję jak ogórki - myję, kroję w plasterki (nie obierając przedtem) i szamię, oprószając lekko solą i pieprzem. Można też skropić dobrą oliwą. Pyszota.
Życie jest do chrzanu, co oznacza, że poza wyciskaniem łez może okazać się całkiem smaczne. Fiku Miku Ogrodniku cz. 1
Tylko co ludzkie potrafi być prawdziwie obce.Reszta to lasy mieszane, krecia robota i wiatr. Pelargonioza Fiku Miku cz.1
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13657
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Cukinia, kabaczek - uprawa cz.4

Post »

Właśnie taki sposób mnie zaintrygował. :uszy
Awatar użytkownika
FikuMiku
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 606
Od: 19 maja 2020, o 08:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: Cukinia, kabaczek - uprawa cz.4

Post »

Polecam, super sprawa na śniadanie.

Obrazek
Życie jest do chrzanu, co oznacza, że poza wyciskaniem łez może okazać się całkiem smaczne. Fiku Miku Ogrodniku cz. 1
Tylko co ludzkie potrafi być prawdziwie obce.Reszta to lasy mieszane, krecia robota i wiatr. Pelargonioza Fiku Miku cz.1
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5860
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Cukinia, kabaczek - uprawa cz.4

Post »

:wit Rugosa jest pyszna ,taka młodziutka. Ja ją jem na surowo jak kalarepkę, chrupka i słodka.
Faktycznie krzak jest duży i tych "pełzających "więc trzeba będzie pomyśleć o większej miejscówce.
Szkoda tylko ,że nie można im pozwolić na większe rozmiary, bo wtedy nie jest już taka smaczna..
Asia
Awatar użytkownika
nicktosia
100p
100p
Posty: 168
Od: 9 sie 2014, o 21:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Cukinia, kabaczek - uprawa cz.4

Post »

Witajcie,
dostałam w prezencie od sędziwej pani ogrodniczki wielką cukinię, przypuszczam że jakiejś starej odmiany (nie pomyślałam, żeby zrobić zdjęcie), bo cały ogród jest "starodawny" - w najlepszym znaczeniu tego słowa.
Zabrałam się za nią, żeby zrobić gar leczo i w trakcie obróbki wybrałam pestki. Wiem, że dla siewu zostawia się owoc na krzaku, żeby mocno przejrzał.
Czy więc z tych moich nasion nic nie wyjdzie, skoro nie są do końca dojrzałe?
I czy wystarczy, że je przed zimą zostawię do całkowitego przeschnięcia?

Obrazek
Awatar użytkownika
FikuMiku
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 606
Od: 19 maja 2020, o 08:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: Cukinia, kabaczek - uprawa cz.4

Post »

nicktosia, najprawdopodobniej po wyschnięciu pestki będą zapadnięte, co oznacza, że nasionko w środku płaskie i też zasuszone. Ja bym wywaliła. W dodatku nie wiadomo, z jakiego zapylenia był owoc - czy z kontrolowanego, czy owady na nóżkach pyłek nie wiadomo skąd przyniosły. Cukiniowate i dyniowate bardzo łatwo się krzyżują.
Życie jest do chrzanu, co oznacza, że poza wyciskaniem łez może okazać się całkiem smaczne. Fiku Miku Ogrodniku cz. 1
Tylko co ludzkie potrafi być prawdziwie obce.Reszta to lasy mieszane, krecia robota i wiatr. Pelargonioza Fiku Miku cz.1
Awatar użytkownika
nicktosia
100p
100p
Posty: 168
Od: 9 sie 2014, o 21:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Cukinia, kabaczek - uprawa cz.4

Post »

Dziękuję za Wasze odpowiedzi. Tak też myślałam. Szkoda.
Ale spróbuję podpytać tą panią, czy może będzie dla siebie zostawiała jeden owoc na zbiór nasion i czy by się nimi podzieliła, bo tak mi się spodobała ta odmiana, że chętnie bym spróbowała ją wysiać w donicy (robię co roku różne doniczkowe eksperymenty).

pozdrowienia dla Was ;:3
Awatar użytkownika
FikuMiku
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 606
Od: 19 maja 2020, o 08:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: Cukinia, kabaczek - uprawa cz.4

Post »

Jeśli zaprzyjaźniona pani, zostawi sobie jeden owoc z kontrolowanego zapylenia, będzie mogła pestkami pół wsi obdzielić, więc na pewno i Ty dostaniesz ;)
Tylko pamiętaj, że dyniowate w małych doniczkach się męczą i często jest to agonia od przyjścia na świat siewki.
Życie jest do chrzanu, co oznacza, że poza wyciskaniem łez może okazać się całkiem smaczne. Fiku Miku Ogrodniku cz. 1
Tylko co ludzkie potrafi być prawdziwie obce.Reszta to lasy mieszane, krecia robota i wiatr. Pelargonioza Fiku Miku cz.1
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8666
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Cukinia, kabaczek - uprawa cz.4

Post »

Ciekawa byłam Waszej opinii o Frulianie . Nie spodziewałam się , że taka będzie ,
a jednak . :)
Dla mnie najlepsza cukinia to Cora i od kilku lat jestem jej wierna .
Lubię takie małe typowo sklepowe .
To dowodzi jak różne są gusta .
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”