Cukinia, kabaczek - uprawa cz.4

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Poohaty700
50p
50p
Posty: 81
Od: 11 sty 2018, o 23:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Cukinia, kabaczek - uprawa cz.4

Post »

Z ciekawości dziś policzyłem. Na ciemnozielonej poniższy zbiór to numer 15, 16 i 17.

Obrazek

Zielona wygląda jakby rosły owoce na zmianę z liśćmi.

Obrazek

Ta jasna, prawie biała (na pierwszym zdjęciu pierwsza z prawej) oprócz dużego głównego krzaka puściła 3 pędy około 2m długości, a owoców sporo mniej. Ten jest dopiero 6.
Lumen
100p
100p
Posty: 113
Od: 26 cze 2018, o 10:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Cukinia, kabaczek - uprawa cz.4

Post »

muszą być tylko trochę dłużej przetrzymane na krzaku
Wsumie to nie wiem czemu utarło się przekonanie że dojrzała cukinia jest już niedobra bo ma twarde nasiona i miąższ - ale przecież to jest jak z dynią, same zalety, jest bardziej treściwa, mniej wody, więcej suchej masy, witamin, mi takowa też smakuje. Soraya na nasiona-czyli jak miała już pancerną skórę została wybrana z pestek, obrana i upieczona- pyszna. Myślę ze to taki schemat jakiś się utarł- żeby broń boze nie dojrzała za bardzo, bo tylko na paszę się nadaje ....
Tak samo jak z mozolnym przekopywaniem grządek co roku, bo tak trzeba i już ..... no sęk w tym, że nie trzeba, a jedynie można
Awatar użytkownika
jeszcze
1000p
1000p
Posty: 1566
Od: 22 sty 2017, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Legionowo

Re: Cukinia, kabaczek - uprawa cz.4

Post »

W sezonie młoda jest pyszna. Ale wyrośnięta też ma swoje zalety, chociażby taką, że można przechowywać. Ale o ile młodą je się w całości, to ze starej sporo odpada, no chyba, że ktoś ze skórą i gniazdami nasiennymi lubi ;:173
Iza
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1668
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Cukinia, kabaczek - uprawa cz.4

Post »

Ta z dwumetrowymi pędami to jakaś płożąca? Jak taki krzak wygląda?
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
Poohaty700
50p
50p
Posty: 81
Od: 11 sty 2018, o 23:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Cukinia, kabaczek - uprawa cz.4

Post »

Ta z bardzo jasno zielonymi owocami rośnie dokładnie tak.

Obrazek

Najpierw urósł główny krzak, na nim zawiązał się jeden owoc, ale zgnił, a później zaczął puszczać pędy. Teraz tylko na tych 4 bocznych pędach rosną owoce. Rosną strasznie, bo co 2 dni mam nie 1 owoc jak na zielonej, tylko 4 sztuki.
Ze względu na nijaki kolor i to, że potrzebuje 2-3 x więcej miejsca niż zielona, w przyszłym roku jej nie planuję sadzić. W smaku bardzo podobna, więc zadecydowały względy wizualne.

Ciemnozielona właśnie produkuje 21 sztukę na krzaku.
Lumen
100p
100p
Posty: 113
Od: 26 cze 2018, o 10:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Cukinia, kabaczek - uprawa cz.4

Post »

jeszcze pisze:W sezonie młoda jest pyszna. Ale wyrośnięta też ma swoje zalety, chociażby taką, że można przechowywać. Ale o ile młodą je się w całości, to ze starej sporo odpada, no chyba, że ktoś ze skórą i gniazdami nasiennymi lubi ;:173
Zjadłem już którąś z kolei przeznaczoną "na nasiona"- w jednej sorai skórki nie byłem już w stanie przebić paznokciem ale w srodku samo dobro- pestki nie miały jeszcze twardych łupin- za to jakie słodziutkie... po obraniu połowę zjadłem na surowo, miąższ treściwy i aromatyczny, reszta poszła do leczo.

Wczoraj rozkroiłem ponad 50 cm astrę, tutaj pestki były słodziutkie ale już miały trochę twarde łupiny- wybrałem gniazda i zjadłem, wyżuwając słodkie pestki.

Potem do środka trochę grzybków czosnku sera itd- do piekarnika i poezja..... Z tego co widzę to na nasiona musi być nie tyle dojrzała co mocno przejrzała- wtedy pewnie się nie nadaje do konsumpcji.

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Cukinia, kabaczek - uprawa cz.4

Post »

No własnie, na te nasiona to jaka mniej więcej ma być?
Bo zebrałam, ale mam pewne wątpliwości.
Zjadłam mocno przejrzałą cukinię i była całkiem smaczna, nasiona duże i pękate ale zjadliwe.
Zastanawiam się teraz czy nie zbyt mało dojrzałe.

Ile trzymacie cukinie na nasiona i kiedy je zbieracie?
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Cukinia, kabaczek - uprawa cz.4

Post »

Zbieranie nasion nie ma sensu. Po pierwsze, odmiany są F1 i nie wiadomo co za rok wyrosnie a po drugie , nasiona sa tak tanie, że nie warto za rok zbierać jakies mutanty.
Ja nie robię "łódeczek" z cukini bo cała woda zostaje w skórce i robi się zupa. Mój sposób to "słupki" wys. kilku cm, wypełnione farszem gołąbkowym i zapieczone w sosie pomidorowym.
Można też zrobić krążki (ok.3 cm) i po uprzednim podduszeniu wbić po jajku , posypać serem , czy co kto lubi i z młodymi ziemniaczkami i z kwaśnym mlekiem mieć akuratny obiad na upały.
chudziak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2425
Od: 8 maja 2010, o 22:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: gm.Konopiska k/Częstochowy

Re: Cukinia, kabaczek - uprawa cz.4

Post »

Lumen pisze:jadłem już którąś z kolei przeznaczoną "na nasiona"
Foxowa pisze:Ile trzymacie cukinie na nasiona i kiedy je zbieracie?
Miejcie na uwadze to ,że cukinie zapylają się krzyżowo , między sobą oraz z dyniami też więc należy liczyć się z tym , że z własnych nasion wyrośnie Wam nie wiadomo co. Czy warto ???
Awatar użytkownika
jeszcze
1000p
1000p
Posty: 1566
Od: 22 sty 2017, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Legionowo

Re: Cukinia, kabaczek - uprawa cz.4

Post »

Zbieranie ma sens jedynie, kiedy mamy jedną odmianę cukinii, żadnych dyń dookoła. Nie wiem jak z ogórkami, ale pewnie też się krzyżują.
Ja tam nie zbieram.
Iza
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Cukinia, kabaczek - uprawa cz.4

Post »

No niby fakt,pewnie macie rację.
Lumen
100p
100p
Posty: 113
Od: 26 cze 2018, o 10:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Cukinia, kabaczek - uprawa cz.4

Post »

W czym problem- kontrolowane zapylenie i nic się nie pomiesza.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Cukinia, kabaczek - uprawa cz.4

Post »

Problem jest taki, że nie wiadomo co wyrośnie nawet z kontrolowanego zapylenia. Nikt nikomu nie zabrania zbierać nasion F2, niech się bawi. :lol: .
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”