Cukinia, kabaczek - uprawa cz.4

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8666
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Cukinia, kabaczek - uprawa cz.4

Post »

Święta prawda , jak coś się sprawdziło , nie potrzeba szukać dalej .
Ja poprzestanę na Corze i tylko 2 krzaczki .
Awatar użytkownika
Ebabka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2844
Od: 25 maja 2006, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlasie

Re: Cukinia, kabaczek - uprawa cz.4

Post »

:wit
anulab, ale nowości kuszą, wiesz, na cudzych pastwiskach trawa zawsze bardziej zielona ;:306
Pozdrawiam Eugenia
Awatar użytkownika
vivien333
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 609
Od: 11 paź 2015, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolszczyzna

Re: Cukinia, kabaczek - uprawa cz.4

Post »

Korzystając z odrobiny wolnego czasu, którego wiecznie mi brakuje, :? zwłaszcza w sezonie ogrodowym, wkleję zaległe fotki, bo obiecałam, że zdam relację, jak mi się Tromby udały.
Przypomnę: chodzi o cukinię (cukinio-dynię?) TROMBA D' ALBENGA.
Wysiałam je wiosną (tylko 3szt), ale ten rok był jakiś dziwny i nasiona zwyczajnie zgniły. :( Na szczęście dałam sporo mamie, a ta wysiała wszystko i miała nadmiar, więc wzięłam od niej dwie sadzonki.
Rosły w 15 galonowej torbie ogrodniczej. Przydałaby im się większa, bo strasznie żłopały wodę i łatwo omdlewały z jej braku, choć rok był mokry i wcale nie upalny.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Bardzo jestem zadowolona z tych cukiń. ;:173
Rosną jak dynia i wspinają się, po czym się da. Dla mnie to zaleta, bo w małym ogrodzie jest mało miejsca, zwłaszcza wszerz i zawsze kombinuję, jakby tu wykorzystać miejsce w pionie ;-)
Wsadziłam im do tej torby siatkę i przytwierdziłam ją drutem do półki nad huśtawką (na donice). Obok, za amforą na wodę rośnie jeszcze trzmielina. Tromba pięła się po tym wszystkim:

Obrazek

Obrazek


Zaglądała mi nawet do okien, kusząc owocami :wink:

Obrazek

Obrazek

Owoce są bardzo fajne- prawie bez pestek (są tylko w tej bańkowatej końcówce), miąższ jest jędrniejszy, niż w normalnej cukinii, bardzo smaczny i nie tak łatwo rozpadający się w potrawach.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Z pewnością w przyszłym roku wysieję ją ponownie.
Szkoda, że nie można kupić osobno "odmian kolorystycznych". Mnie się trafiły tylko te jasne, kremowe. Za to u mojej mamy wyrosły też krzaki z zielonymi owocami.

Obrazek

Bardzo bym chciała mieć właśnie takie, albo jedną zieloną, a drugą kremową. Niestety- dopóki nie zaowocują, chyba nie da się poznać, która jakie będzie miała owoce. :roll:

Ebabko... ciekawy sposób z tym wycinaniem liści... Ja obcinam, jak brzydko wyglądają (a w donicach mają być ładne), albo nadmiernie mączniak je opanowuje. Jakoś nigdy nie myślałam, że to może je pobudzać do owocowania, ale przyznam: brzmi sensownie ;:173
Pozdrawiam,Vivien333
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13657
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Cukinia, kabaczek - uprawa cz.4

Post »

Zastanawiam się co w tym roku z cukiniami. Przed poprzednim sezonem kupiłem omyłkowo ogromną pake, a to w sezonie wysiałem z tego zdziebko, a i tak nie było szans przerobić wszystko. No i teraz myśl ile wysiać w tym roku. :)

Cały czas myśl mi krąży wokół tego ketchupu z cukinii. Pytanie czy dobry i warto.
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4270
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cukinia, kabaczek - uprawa cz.4

Post »

Jak się ma dużo cukinii to warto przerobić je na keczup, jednak moim zdaniem pomidorowy jest lepszy, oczywiście to rzecz gustu :D
W tym roku wracam do niezawodnej Lungo Bianco, tylko ograniczę ilość krzaków do 5, jak się uda :lol:
klon
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 567
Od: 8 sty 2014, o 12:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: województwo śląskie

Re: Cukinia, kabaczek - uprawa cz.4

Post »

Błażeju !
Smak ketchupu to kwestia gustu.My od lat robimy taki z cukinii i patisonów i wszyscy są zachwyceni.Robimy w 2 wersjach-słodki i pikantny.Do tego pikantnego dodajemy ostre papryczki.Sosy z cukinii są też podstawą do sosów do mięsa w zimie.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13657
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Cukinia, kabaczek - uprawa cz.4

Post »

Poproszę o przepisy na priv. :wit

W sieci ogrom przepisów ale wolę taki sprawdzony. :D
Awatar użytkownika
Teresa Pszczola
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 973
Od: 6 sty 2016, o 17:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cukinia, kabaczek - uprawa cz.4

Post »

Błażeju, polecam keczup z cukinii.
Robiłam,jest gęsty, nie trzeba tak długo odparowywać jak pomidory,
a pasuje do mięsa, makaronu, kaszy, kanapek i czego tam chcesz.
Zanim urosną nowe, to się wszystko zje. I zdrowe, bez "ulepszaczy".
Awatar użytkownika
lobuzka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 682
Od: 8 mar 2010, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Cukinia, kabaczek - uprawa cz.4

Post »

TROMBA D' ALBENGA wysiewałam kilka lat temu, z tego co pamiętam to cierpkość młodych owoców, jeżeli chciałoby się wykorzystywać je jak młode cukinie, w dojrzałych owocach już nie czuć.

Z nadmiaru cukinii i ja popełniłam w tym roku ketchup ....z przepisu podanego chyba nawet w tym wątku. Wyszedł super, wszystkim smakował, czy w wersji na słodko dla dzieci, czy w wersji hot. Świetna alternatywa, również polecam :wink:
Ludzie są jak morze, czasem łagodni i przyjaźni, czasem burzliwi i zdradliwi. Przede wszystkim to jest tylko woda. Albert Einstein
Pozdrawiam Aneta.
deltoro
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 808
Od: 10 mar 2017, o 22:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Słupsk

Re: Cukinia, kabaczek - uprawa cz.4

Post »

Ja w tym roku pomęczę odmiany zza Buga :)
Ściągnąłem nasiona Gribowskij37, Aeronaut, Tsukesha, Skworushka, Bush i Iskandera F1.
Do tej pory siałem tylko Astrę Polkę i Storr's Green.
Miniony sezon był co najmniej dziwny - z wysianych 75 szt (w kilku rzutach) Astry Polki, wzeszło tylko 15szt.
pozdrawiam,
Tomek
fridka27
100p
100p
Posty: 104
Od: 25 kwie 2017, o 07:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Cukinia, kabaczek - uprawa cz.4

Post »

W minionym roku , jak zresztą każdego roku wysiewam Zucchini Lunga Siciliana. Dla mnie rewelacyjna. Bezproblemowa, świetna do mrożenia a poza tym Włosi wykorzystują jej pędy do minestrone. Ciekawie wygląda na krzaku, u mnie nie chorowała, nawet mączniak się jej nie imiał. Nasiona nawet kilkuletnie pięknie wschodzą.

Obrazek
Pozdrawiam Ewcia :)
deltoro
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 808
Od: 10 mar 2017, o 22:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Słupsk

Re: Cukinia, kabaczek - uprawa cz.4

Post »

fridka27 pisze:W minionym roku , jak zresztą każdego roku wysiewam Zucchini Lunga Siciliana. Dla mnie rewelacyjna. Bezproblemowa, świetna do mrożenia a poza tym Włosi wykorzystują jej pędy do minestrone. Ciekawie wygląda na krzaku, u mnie nie chorowała, nawet mączniak się jej nie imiał. Nasiona nawet kilkuletnie pięknie wschodzą.

Obrazek
Fajnie wygląda.

W tym sezonie też chcę puścić na pionowym paliku kilka sztuk na próbę.
pozdrawiam,
Tomek
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1067
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Cukinia, kabaczek - uprawa cz.4

Post »

Naparłem się na tę cukinię pnącą, ale po przeryciu internetu wzdłuż i wszerz, znalazłem tylko dwa sklepy posiadające nasiona:
1 - Quedlinburg - Saksonia Anhalt
2 - jakaś mieścina koło Zurichu w Szwajcarii.
Ceny? No cóż, lekko nie ma. W Niemczech ok. 0,9 euro, w Szwajcarii 1,20 franka - ZA JEDNO NASIONO!!! ;:202
Jak uważacie? warto iść w ten interes? W Polsce nic nie znalazłem.
PS. Czy Zucchini seeds - Lungo Bianco di Sicilia toto samo o czym piszesz?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”