Cukinia, kabaczek - uprawa cz.4

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Lumen
100p
100p
Posty: 113
Od: 26 cze 2018, o 10:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Cukinia, kabaczek - uprawa cz.4

Post »

Co to za cukinia ?- tzn wiem jaka niby ma być....a chcę na nasiona jedną podhodować- ale właśnie mam wątpliwości więc może znawcy coś zasugerują :wink: . Krzew mocno się rozrasta, 2- razy większy od soraya, owoce tez spore i szybko rosną, żadnych białych plam na liściach ani innych cech szczególnych oprócz tego, że liście są bardziej masywne - bardzo plenna.

Obrazek
Obrazek
chudziak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2429
Od: 8 maja 2010, o 22:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: gm.Konopiska k/Częstochowy

Re: Cukinia, kabaczek - uprawa cz.4

Post »

Lumen pisze:Co to za cukinia ?
Najprawdopodobniej odmiana Lajkonik .
Lumen
100p
100p
Posty: 113
Od: 26 cze 2018, o 10:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Cukinia, kabaczek - uprawa cz.4

Post »

Lajkonik według opisów nie rozrasta się mocno- ta jest gigantyczna- łodygi grube, duże liście w porównaniu do np goldeny czy soraya- według sprzedającego- alledrogo- miała to być lungo bianco.... ale te są chyba kremowe :) zdurniec mozna.
chudziak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2429
Od: 8 maja 2010, o 22:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: gm.Konopiska k/Częstochowy

Re: Cukinia, kabaczek - uprawa cz.4

Post »

Mój Lajkonik ma grube łodygi i duże liście .
deltoro
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 809
Od: 10 mar 2017, o 22:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Słupsk

Re: Cukinia, kabaczek - uprawa cz.4

Post »

chudziak pisze:Mój Lajkonik ma grube łodygi i duże liście .
To samo mogę potwierdzić u mojego lajkonika

A to nie jest Tapir ?
pozdrawiam,
Tomek
Awatar użytkownika
jeszcze
1000p
1000p
Posty: 1566
Od: 22 sty 2017, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Legionowo

Re: Cukinia, kabaczek - uprawa cz.4

Post »

Tapir i Lajkonik mają podobne owoce, ale u mnie Tapir to ogromny krzaczor w porównaniu z Lajkonikiem.
Iza
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11332
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Cukinia, kabaczek - uprawa cz.4

Post »

Wielkość krzewu zależy od stanowiska. Jak będzie głodny to nie urośnie . Moje 4 odmiany posadzone w kompostowniku mają liscie do 50 cm średnicy.
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4270
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cukinia, kabaczek - uprawa cz.4

Post »

Lumen, nasiona z aledrogo nie są pewne, oczywiście oprócz firmowo pakowanych. To może być mieszaniec Lungi i Lajkonika, bo Lunga jest właśnie ogromnym krzaczyskiem i ma duże owoce.
Lumen
100p
100p
Posty: 113
Od: 26 cze 2018, o 10:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Cukinia, kabaczek - uprawa cz.4

Post »

pewnie tak- szczególnie że na zdjęciach była jako biało kremowa a nasiona były mieszańca. No nic- dzięki za sugestie- kupie sobie Firmowe, tylko że z legutko to one są takie bardziej jajowate na fotce - a powinny być podłużne ???? Z franchi z kolei są podłużne- takie lekko kanciaste - więc już sam nie wiem.
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4270
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cukinia, kabaczek - uprawa cz.4

Post »

Z Franchi są najpewniejsze, tylko nie wiem czy są dostępne. Nasiona Legutkowe widziałam wiosną w markecie, zdjęcie było takie samo jak na kabaczkach. Chyba nie mieli po prostu własnego, a raczej jest to dobra firma.
Może odezwie się ktoś, kto posiał cukinie Lungo Bianco z nasion Legutki, czy były zgodne z odmianą?
Awatar użytkownika
jeszcze
1000p
1000p
Posty: 1566
Od: 22 sty 2017, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Legionowo

Re: Cukinia, kabaczek - uprawa cz.4

Post »

Nie polecam kupować nasion cukinii zbieranych przez kogoś. Z 3 nasion kupionych na all.egro jako okrągła jakaś tam, każda roślina ma inne owoce, ale żadna nie ma okrągłych :) I tak się cieszę, że mają zjadliwe owoce, a jedna nawet bardzo smaczne, z wyglądu podobne do patisona.
Iza
Lumen
100p
100p
Posty: 113
Od: 26 cze 2018, o 10:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Cukinia, kabaczek - uprawa cz.4

Post »

aria: Z Franchi są najpewniejsze, tylko nie wiem czy są dostępne. Nasiona Legutkowe widziałam wiosną w markecie, zdjęcie było takie samo jak na kabaczkach. Chyba nie mieli po prostu własnego, a raczej jest to dobra firma.
Może odezwie się ktoś, kto posiał cukinie Lungo Bianco z nasion Legutki, czy były zgodne z odmianą?
Dokładnie - też chcę wiedzieć - miałem już kupić wiosną te z Legutko ale opakowanie mieli zastępcze z tego wynika i nie byłem pewien o co chodzi.... z franchi są na aledrogo
Awatar użytkownika
justa_be
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 741
Od: 26 lut 2014, o 08:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: WLKP

Re: Cukinia, kabaczek - uprawa cz.4

Post »

Moja cukinia nr 1 to Cora f1 z Vil...morin. Plenna niesamowicie. Krzak nie jest ogromny a miejsce u mnie ograniczone. Może w przyszłym roku spróbuję coś z Franchi.
Miałam Lungo Bianco ale z nasion od pom.odoro. Krzak był gigantyczny, plożący i niesamowicie plenny. Nie nadążałam ze zbiorem, rosły ogromne maczugi. Dawałam sąsiadowi do kur ;p
Pozdrawiam ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”