Cukinia, kabaczek - uprawa cz.4

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6618
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Cukinia, kabaczek - uprawa cz.4

Post »

Poprzednia część jest tu :arrow: viewtopic.php?f=42&t=89159&start=994

W końcu dopadłem nasiona brakujących odmian Cora F1 i Anissa F1. Z opisu wynika, że ostatnim terminem wysiewu Cora F1 jest połowa lipca. Tak długo nie będę czekał ale początek lipca to ciekawy termin. Nigdy jeszcze tak późno nie wysiewałem/nie wysadzałem cukinii a we wrzesniu naszej polskiej cukinii przeważnie już nie ma (nie dotyczy wyrosniętych owoców na przechowywanie zimowe) a hiszpańskiej jeszcze nie ma.
berthold61
200p
200p
Posty: 443
Od: 3 lis 2017, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kędzierzyn -koźle

Re: Cukinia, kabaczek - uprawa cz.3

Post »

No nie powiedziałbym że jesienią nie ma , ja totalny laik posadziłem do ziemi nasiona cukini oraz patisona pierwszy raz w życiu i jak ruszyły masakra 1 lipca już było około 20 cukini ponad 30 centymetrowych i jeszcze więcej patisonów i tak rosły całe lato aż do prawie połowy października , nie miałem pojęcia co to za stwory ale rozdałem tego chyba z pół tony a i w słoikach zakiszonych jak ogórek ze 30 słoi ,, nie pamiętam nazwy tych cukini ale miałem zielone oraz żółte .
Przepraszam za moją pisownię ale nie jestem czystym Polakiem i mam trudności.
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8512
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Cukinia, kabaczek - uprawa cz.3

Post »

Przemku , Cora u mnie w ubiegłym roku przetrwała do końca sezonu i cały
czas owoce miała małe i zgrabne . A siana była wiosną .
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6618
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Cukinia, kabaczek - uprawa cz.3

Post »

Zdjęcia moich rosnących w 2017 r. cukinii są w wątku. Miałem 4-5 sztuk Cora F1 i 2 sztuki Orelia F1. Zbiory zaczęły się w I połowie czerwca. Krzaki owocowały długo ale pod koniec wrzenia, kiedy potrzebowałem na imprezę większą ilosć małych owoców (do grillowania) to miałem problem by je zdobyć. Moje cukinie pod koniec wrzenia dojrzewały już znacznie wolniej
berthold61 pisze:No nie powiedziałbym że jesienią nie ma , ja totalny laik posadziłem do ziemi nasiona cukini oraz patisona pierwszy raz w życiu i jak ruszyły masakra 1 lipca już było około 20 cukini ponad 30 centymetrowych i jeszcze więcej patisonów i tak rosły całe lato aż do prawie połowy października , nie miałem pojęcia co to za stwory ale rozdałem tego chyba z pół tony a i w słoikach zakiszonych jak ogórek ze 30 słoi ,, nie pamiętam nazwy tych cukini ale miałem zielone oraz żółte .
W lipcu cukinie są już bardzo tanie. Dziwne jest to, że cukinie rosną, w olbrzymich ilosciach i to do połowy października jeżeli pozwala się im dorastać do rozmiarów XL (ponad 30 cm). Nic nie piszesz ile miałes roslin a to jest kluczowe w tej sprawie. Szkoda, że nie pokazałes zdjęć. Każdy z nas ma trochę inne warunki do uprawy. To fajnie jak komu się cos udaje zwłaszcza jak robi to po raz pierwszy. Ja staram się wyciągać wnioski ze swoich i innych niepowodzeń i szukam możliwosci ulepszeń.
Awatar użytkownika
Marconi_exe
1000p
1000p
Posty: 1472
Od: 10 kwie 2010, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tykwowisko środkowopolskie
Kontakt:

Re: Cukinia, kabaczek - uprawa cz.3

Post »

Przemku u mnie też cukinia rośnie jak chwast. Plonu w bród aż się przejeść nie da. Zastanawiam się czy kury będą jadły bo zamierzam kilka kupić.
Pan stworzył z ziemi lekarstwa, a człowiek mądry nie będzie nimi gardził. Syracha 38
Marek
Awatar użytkownika
Duende
100p
100p
Posty: 147
Od: 29 sty 2018, o 14:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Prószków
Kontakt:

Re: Cukinia, kabaczek - uprawa cz.3

Post »

Marconi_exe kury lubią cukinie. Kury w ogóle lubią różne rzeczy ;:oj W ubiegłym roku przegapiłam odpowiedni moment na zbieranie patisonów i stały się wielkie i twarde jak kamień - do użycia w kuchni zbyt trudne i pracochłonne, więc rozbiłam młotkiem patisony na części i kury wydziobały środek pozostawiając zdrewniałe skórki. Wyglądały na zadowolone :heja
Serdeczności,
Duende

Moja walka na ugorze
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8512
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Cukinia, kabaczek - uprawa cz.3

Post »

Faktycznie jesienią cukinie rosną wolniej , czyli dobrym pomysłem będzie
dosadzenie krzaczków . ;:215
U mnie kury jedzą wszystkie dyniowate , łącznie z cukinią . Pod każdą
postacią, duszone , gotowane , pieczone i surowe . Robię im kaszotto
z różnymi dodatkami .
Awatar użytkownika
esony1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1302
Od: 27 lis 2010, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wawa

Re: Cukinia, kabaczek - uprawa cz.3

Post »

Moje cukinie od paru lat rosną na "podwyższonej grządce" tzn. gałęzie, resztki trawy, liści ( ogólnie śmieci z ogrodu po wiosennych porządkach ), które nie trafił na kompost usypuję w pryzmę i zasypuję ziemią. Po tygodniu/dwóch od usypania kopca sadzę cukinię. O dziwo cukinie upodobały sobie takie kopce, rosną jak szalone i pięknie owocują. Być może taki kopiec wiosną szybko się nagrzewa, luźna struktura ziemi w kopcu odpowiada cukiniom. Latem kopiec jest już zakryty przez cukinie. Uprawiam zazwyczaj cukinie o krzaczastym pokroju ( Nimba ).
pozdrawiam
Edyta
Awatar użytkownika
dalisbea
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 876
Od: 15 lut 2016, o 22:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.lubelskie

Re: Cukinia, kabaczek - uprawa cz.3

Post »

W tamtym roku cukinia była u mnie porażką.. z trzech krzaków zebraliśmy może ze 6 owoców.
W tym roku bardziej nastawiam sie na dyniowate - mam już takie nasiona i mam nadzieje ze teraz nie damy rady przejeść cukini :)

Obrazek
Awatar użytkownika
Rubia
200p
200p
Posty: 382
Od: 19 paź 2015, o 17:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Otwocka

Re: Cukinia, kabaczek - uprawa cz.3

Post »

U mnie cukinie rosną w skrzyniach, nie mam z nimi kłopotów, poza tym, że łapią mączniaka. O wielkości plonów trudno mi się wypowiadać, bo zaczynam zbierać, kiedy są jeszcze malutkie i w przekroju nie większe niż 5 zł. Takie wydają mi się najsmaczniejsze. :) Wybieram krzaczaste - Soraya, Nimba, a w tym roku chcę pierwszy raz posadzić okrągłe. Mam żółte One Ball i Floridor (obie F1) i zieloną nakrapianą Di Nizza. Te już podhoduję większe, żeby były do nadziewania.
I tak się zastanawiam: w sprzedaży trafiają się mini-cukinie, niewiele większe od palca. Przeczytałam gdzieś (było to na portalu kulinarnym), że są to specjalnie wyhodowane odmiany, a nie po prostu malutkie cukinie z normalnych krzaków. Nie trafiłam jednak nigdzie na nasiona takich odmian (w odróżnieniu np. od miniaturowych bakłażanów, które są w ofercie sklepów ogrodniczych). Czy może ktoś się orientuje, jak to jest z cukiniami?
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Cukinia, kabaczek - uprawa cz.3

Post »

Tak z ciekawości - jakiej wielkosci te skrzynie?
myślę w tym roku coś spr?bować takiej uprawy skrzynkowej i właśnie myślałam o cukini i zastanawiam się jaka jest najlepsza.
Awatar użytkownika
Rubia
200p
200p
Posty: 382
Od: 19 paź 2015, o 17:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Otwocka

Re: Cukinia, kabaczek - uprawa cz.3

Post »

Kupuję w O.. coś, co się nazywa kompostownikiem, a jest właśnie skrzynią ze szczebelków składaną "na zakładkę", o boku bodajże 96 cm. Z takich dwóch składam 3 skrzynie wystarczająco głębokie na warzywa z rozwiniętym systemem korzeniowym. Na boki daję od wewnątrz ciemnobrązową agrowłókninę, żeby się ziemia nie wysypywała. Myślę, że zupełnie spokojnie można takie skrzynie zrobić samemu, kupując materiał w jakimś sklepie z drewnem. Na 4 rośliny najbardziej by mi pasowała skrzynia 1,20-1 m i ok. 50 cm głębokości.
W takiej skrzynce z O... też sadzę 4 rośliny. Rozłażą się na boki, ale wzajemne towarzystwo im nie przeszkadza.
Za to dynię kiedyś posadziłam jedną. Rozrosła się tak, że zasłoniła pół ogródka :D
Awatar użytkownika
jeszcze
1000p
1000p
Posty: 1566
Od: 22 sty 2017, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Legionowo

Re: Cukinia, kabaczek - uprawa cz.3

Post »

Rubia,
a co do tej skrzyni ładujesz? Kupną ziemię zmieszaną z jakimś obornikiem?
Iza
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”