Cukinia, kabaczek - uprawa cz.4

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
dynius
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 1 maja 2018, o 13:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Cukinia, kabaczek - uprawa cz.4

Post »

Generalnie chodzi o to,ze jak kuzyn zbierze dojrzałe cukinie których nie sprzeda od razu to ile mogą być magazynowane w plus 15 aby można je było sprzedawać?

Dla przykładu zbierzemy 15.09 przed przymrozkami to na ile zachowają dobrą jakość?
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4270
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cukinia, kabaczek - uprawa cz.4

Post »

Dynius, tu sami działkowcy uprawiający cukinie na własne potrzeby. Zapytaj na forum rolniczym, koledzy na pewno to wiedzą.
vikii
200p
200p
Posty: 216
Od: 15 wrz 2013, o 21:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Cukinia, kabaczek - uprawa cz.4

Post »

Dynius - czy kuzyn chce sprzedawać te cukinie do konsumpcji czy jako paszę? Dobrze zrozumiałam - chce tylko raz zebrać cukinie około 15.IX?
Cukinie to nie dynie i one wydają owoce nadające się do konsumpcji przez cały sezon
Według mnie należy je na bieżąco obrywać.... tak się robi na działce i chyba na plantacji też :roll:
Jakoś nie mogę sobie wyobrazić krzaka cukinii z nie zerwanym ani jednym owocem przez całe lato :roll: :roll:
To po pierwsze, a po drugie - nie wiem... może się mylę ale najbardziej "chodliwe" są cukinie nie w pełni dojrzałe - z mięciutką skórką i bez pestek. Niestety one się nie nadają się do długiego przechowywania.
Te w pełni dojrzałe owszem wytrzymają coś około 1-2miesięcy (dynie mogą poleżeć do wiosny - cukinie tyle nie wytrzymają) ale czy będą chętni na gruboskórne cukinie, które nie dość że trzeba obierać to jeszcze jest mnóstwo "odpadu" z komór nasiennych :?: Chyba że planuje je sprzedawać na paszę - do karmienia zwierząt to ok.
Pozdrawiam, Aneta:)
kacona
200p
200p
Posty: 373
Od: 4 maja 2016, o 18:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmińsko-mazurskie

Re: Cukinia, kabaczek - uprawa cz.4

Post »

No i jeżeli cukinii nie będą obrywany na bieżąca, roślina nie wytworzy dużo owoców.
Pozdrawiam Ekaterina
dynius
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 1 maja 2018, o 13:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Cukinia, kabaczek - uprawa cz.4

Post »

Chodzi o cukinie na handel.Podalem przykład zebrania dnia 1.9 i wstępnej wytrzymałości od tego terminu.

Wiadomo,ze sprzedaje sie na bieżąco,ale chodzi o nadwyżki,które mogą zostać.Ja kuzynowi nie pomogę bo siedzę w dyni olbrzymiej a tutaj jest bajka bo nawet w styczniu sprzedaję piękne dynie dobre do spożycia
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11332
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Cukinia, kabaczek - uprawa cz.4

Post »

Jakby posadził ziemniaki to by sprzedawał cały sezon i jeszcze w zimie. :D Cukinia to warzywo sezonowe podobnie jak ogórki i raczej trudno jest je sprzedać w kolorze innym niż zielony. Żółte ew. tylko na pikle.
Jakub12
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 24 sie 2015, o 20:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Cukinia, kabaczek - uprawa cz.4

Post »

Witam , co do przechowywania cukinii to małe owoce do 0,5 kg ja przechowuje w 18 stopniach przez 2 tygodnie i nic się z nimi nie dziej , większe mogą leżeć nawet miesiąc . Proponował bym w czerwcu zebrać ich trochę i schować do chłodni , zobaczyć po pewnym czasie co się z nimi dzieje i jak długo mogą wytrzymać .
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11332
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Cukinia, kabaczek - uprawa cz.4

Post »

Trzeba jeszcze skalkulować koszt przechowywania, transportu itp. bo może się okazać, że takie cukinie nie wytrzymają konkurencji cenowej z towarem importowanym masowo z Hiszpanii czy Maroka.
Jakub12
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 24 sie 2015, o 20:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Cukinia, kabaczek - uprawa cz.4

Post »

Czy by się opłacało? Wydaje mi się że przy dużej ilości spokojnie , w zimę widywałem ceny cukinii po 7 czy 10 zł za kilogram ,więc nie tak znowu mało. Pytanie ile przechowanie kosztuje.
Awatar użytkownika
Rubia
200p
200p
Posty: 382
Od: 19 paź 2015, o 17:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Otwocka

Re: Cukinia, kabaczek - uprawa cz.4

Post »

Kłopot z cukinią polega na tym, że najsmaczniejsza jest taka niewyrośnięta - max 5 cm w przekroju, o cienkie skórce. Takiej nie da się przechowywać całymi tygodniami, nie wspominając już o miesiącach. Cukinia to nie dynia, wyrośnięte owoce tracą swoje walory smakowe, a przecież po to je uprawiamy. A ponieważ w sklepach jest konkurencja w postaci cukinii importowanej, to ja nie bardzo widzę chętnych na tę długo przechowywaną, czyli przerośniętą, włóknistą, z wielkimi gniazdami nasiennymi. To nawet nie jest kwestia ceny, tylko jakości, która w przypadku cukinii dramatycznie spada po przekroczeniu pewnych parametrów :D

Dlatego u mnie Atena ma już pąki, a pozostałe - Tapir, Tondo chiaro di Nizza i Floridor - posadziłam do gruntu trzy dni temu. Owoce zbieram nieduże, jeśli nie dajemy rady zjeść, wtedy zamrażam. Nawet utarte na tarce, żebym zimą mogła zrobić placki z młodej cukinii :)

To jest rzeczywiście warzywo sezonowe.
werutka
200p
200p
Posty: 352
Od: 13 mar 2017, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: Cukinia, kabaczek - uprawa cz.4

Post »

Słuchajcie na moich rozsadach na kilku są takie plamy czy to oznak choroby, nie wysadzić do gruntu?
Obrazek
Pozdrawiam, Werka
Jakub12
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 24 sie 2015, o 20:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Cukinia, kabaczek - uprawa cz.4

Post »

Nie to nie choroba , to taka nie rozwinięta część nasiona , która nie zmieniała się w liść.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Re: Cukinia, kabaczek - uprawa cz.4

Post »

Dziś posadzę dwie cukinie "Soraya".

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”