Cukinia, kabaczek - uprawa cz.4

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13654
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Cukinia, kabaczek - uprawa cz.4

Post »

U mnie z rana dziś zapylenie kabaczka. :)

Obrazek
Poohaty700
50p
50p
Posty: 81
Od: 11 sty 2018, o 23:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Cukinia, kabaczek - uprawa cz.4

Post »

Pierwszy owoc zatrzymał się we wzroście.

Wygląda tak samo jak 10 dni temu. Następne owoce rosną już w normalnym tempie. Zostawić go jeszcze, czy się go pozbyć?

Obrazek

Obrazek
chudziak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2427
Od: 8 maja 2010, o 22:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: gm.Konopiska k/Częstochowy

Re: Cukinia, kabaczek - uprawa cz.4

Post »

Poohaty700 pisze:Wygląda tak samo jak 10 dni temu. Następne owoce rosną już w normalnym tempie. Zostawić go jeszcze, czy się go pozbyć?
"Pomacaj" owoc czy nie ma miękkiego końca od strony kwiatu - ja bym go usunęła zważywszy ,że jak piszesz , inne ,młodsze rosną.
azalinda
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 21 cze 2018, o 11:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Cukinia, kabaczek - uprawa cz.4

Post »

Witam! Mam pytanie o cukinię. Jaka może być przyczyna usychania liści cukinii, jeśli nie chodzi o brak wody?
Mam jedną cukinię w dużej donicy, ziemia w donicy jest bardzo dobra i podlewam codziennie wieczorem. Obok w takiej samej donicy rośnie patison i jego liście są zdrowe i ogromne. Inne warzywa w donicach obok też rosną świetnie. Nie wiem, o co chodzi...
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Cukinia, kabaczek - uprawa cz.4

Post »

Może już skonsumowała wszystko co było do zjedzenia?
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5858
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Cukinia, kabaczek - uprawa cz.4

Post »

A może coś podjada korzenie, albo słaby drenaż i zalane korzenie...
Asia
azalinda
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 21 cze 2018, o 11:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Cukinia, kabaczek - uprawa cz.4

Post »

Dziękuję za odzew! :D To jest naprawdę jakieś dziwne, bo to wygląda tak, że ona wypuszcza nowe liście i w fazie rozwoju są zielone i zdrowe, a gdy są już większe blaszka liściowa zaczyna zasychać, nerwy liścia są zielone i jest w nich sok, a blaszka jest całkowicie sucha i kruszy się przy dotyku. Wypuszcza też kwiaty, które nie zasychają, ale jak brakuje dużych liści, to owoce się przecież i tak nie zawiążą, a nawet jeśli się zawiążą, to nie urosną.
Niedożywienie to chyba nie może być, bo w donicy jest kompost świetnej jakości i podlewam naturalnym nawozem... Też myślałam o tym, że może ma za mokro w tej donicy. Woda wypływa dołem, ale może i tak sama ziemia zostaje za mokra? No, ale patison obok ma identyczną doniczkę i identyczną ziemię i tak samo podlewam, a patison ma się dobrze i ma gigantyczne zdrowe liście..? Czy patisony i cukinie się aż tak różnią?
A może za mało światła? To nie jest w pełni słoneczne miejsce, innego tej wiosny nie miałam. Czy liście cukinii mogą zasychać z niedoboru słońca? Patison, pomidorki koktajlowe, papryka i inne rosną i mają już zawiązane owocki, więc światła chyba powinno być wystarczająco i dla cukinii. Jakaś tajemnicza :?: sprawa ;:218 z tą cukinią. Mam jedną, więc nad nią medytuję :wink: gdybym miała całą grządkę, to pewnie jedną nieudaną aż tak bym się nie przejmowała :lol:

Czy jest jeszcze sens wsadzić nasionka do innej doniczki? Wyżej przeczytałam, że do 15-tego czerwca..? Zdąży zaowocować?
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cukinia, kabaczek - uprawa cz.4

Post »

azalinda,
Zasiej dwa obok siebie w innej donicy.
Awatar użytkownika
Black Rose
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2882
Od: 5 cze 2017, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Cukinia, kabaczek - uprawa cz.4

Post »

Ja w ubiegłym roku z przyczyn niezależnych ode mnie nie mogłam wysiać o czasie, zaryzykowałam późny siew i zdążyły. Siałam na przełomie czerwca i lipca, a 15-go lipca dopiero wysadziłam małe sadzonki do gruntu. Pierwsze owoce zebrałam 13 sierpnia. Plony z cukinii i patisonów zbierałam do październikowych chłodów.
Było warto (chociaż wiadomo, że lepiej siać bez dużych opóźnień).
Pozdrawiam, Urszula. * Wady i zalety to często jedno i to samo, tylko z różnych punktów widzenia.
Działka Black Rose - mój sposób na walkę z depresją - cz. 2,
Moje nadwyżki - zapraszam.
x-G-h
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 131
Od: 10 mar 2014, o 10:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cukinia, kabaczek - uprawa cz.4

Post »

Czy cukinia może zostać zapylona przez dynię ozdobną i czy z takiego związku cukinia może być niesmaczna? Siostra dostała od znajomych dwie cukinie. Nie za duże, nie za małe. Ładne z wyglądu ale sama gorycz w smaku. I jedyne co przychodzi mi do głowy to właśnie to zapylenie.
Awatar użytkownika
Ebabka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2841
Od: 25 maja 2006, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlasie

Re: Cukinia, kabaczek - uprawa cz.4

Post »

Gorzkich nie wolno jeść! Nie sadzić obok dyń ozdobnych bo w wyniku zapylenia mogą być gorzkie. Ta gorycz to kukurbitacyna, w nadmiarze jest szkodliwa dla zdrowia.
Pozdrawiam Eugenia
Awatar użytkownika
Rubia
200p
200p
Posty: 382
Od: 19 paź 2015, o 17:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Otwocka

Re: Cukinia, kabaczek - uprawa cz.4

Post »

Ciekawa sprawa z tym zapyleniem ;:108 Chciałam w tym roku posadzić dynie ozdobne, lecz w końcu zrezygnowałam, bo mam mało miejsca. Pewnie by rosły w tej samej skrzyni, co cukinie :roll:

A to moje dzisiejsze zbiory cukiniowe:
Obrazek
Astra Polka owocuje już od dwóch tygodni, pierwszy Tapir jest jakiś dziwnie krzywy, a okrągłe to Floridor (żółta) i Tondo chiaro di Nizza. Zbieram nieduże, żeby dały się wykorzystać razem ze skórką. Będą faszerowane :)
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cukinia, kabaczek - uprawa cz.4

Post »

Black Rose pisze:Plony z cukinii i patisonów zbierałam do październikowych chłodów.
Warto przykryć, nawet cienką włókniną. Miałem kiedyś za dużo małych cukinii aby przechować w lodówce i przetrzymałem je aż do mrozów na krzaku w polu. Były by tak jeszcze dłużej ale sprytne gawrony (czy też inne krukowate) podwinęły, a potem rozerwały włókninę.
U sąsiadki raz zamarzły wyrośnięte cukinie. Dała mi je. W ramach doświadczenia przechowywałem je w altanie na podłodze betonowej w stanie zamarzniętym do odwilży wiosennej. W leczo były nie do odróżnienia dla niezorientowanych.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”