Microgreens

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
czmiel
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 19 cze 2016, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Puławy

Microgreens

Post »

Nie znalazłem podobnego tematu, więc zakładam nowy (w razie czego, proszę o przeniesienie). Nie mam możliwości uprawiania warzyw na dużą skalę, dlatego zaciekawiły mnie nasiona Microgreens i ich późniejsze zbiory. Chciałabym jednak zapytać czy ktoś z Forumowiczów ma doświadczenie w tej prostej uprawie i ewentualnie podzielił się uwagami na temat tychże mikrolistków. Czy warto podejmować się tej uprawy? Czy te mini warzywa są faktycznie takie zdrowe i wolne od GMO? Będę wdzięczny za wszelkie informacje.
Pozdrawiam
Łukasz
Awatar użytkownika
Igala
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2582
Od: 11 gru 2012, o 19:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Microgreens

Post »

czmiel; ja jak nie mam kiełków to robie microgreens; lubię je. Co do GMO to nie mam pojęcia; no bo jak to sprawdzić?
Zapraszam serdecznie! Iga
Kontrolowana dzikość cz.2
czmiel
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 19 cze 2016, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Puławy

Re: Microgreens

Post »

Igala, bardzo dziękuję za zainteresowanie moim pytaniem. Dobrze wiedzieć, że ktoś to je. :D
Dwa tygodnie temu wysiałem pierwszą partię mikrolistków i już sporo urosły. Do tego poszperałem w sieci i co nieco wiem na temat microgreens. Zdziwiło mnie m. in.to, że np. w USA były już popularne w ekskluzywnych restauracjach (jako nowość i coś niezwykłego :D )w latach 80-tych, a u nas owa "nowość" pojawia się dopiero teraz. ;:oj
Ciekawe czy znajdą się na Forum jeszcze jacyś konsumenci tychże małych nowości? ;:24
Pozdrawiam
Łukasz
Awatar użytkownika
Igala
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2582
Od: 11 gru 2012, o 19:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Microgreens

Post »

Ja myślę,że "dużo wody upłynie" nim microgreens trafią pod strzechy, bo nawet kiełki nie zdobyły zbytniej popularności.
U nas jednak panuje pogląd,że trzeba jedzenie gotować a surowego sie nie je bo nie jest zdrowe...
Ja wysiałam pachnotkę i na nią chucham i dmucham ... 1-szy raz, nie miałam jej jeszcze okazji spróbować.
A ty co posiałeś?
Zapraszam serdecznie! Iga
Kontrolowana dzikość cz.2
Awatar użytkownika
Niia
50p
50p
Posty: 58
Od: 13 maja 2017, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie 7a

Mini warzywa

Post »

Chciałabym mieć u siebie w ogrodzie mini warzywa, jednak nie znalazłam konkretnych informacji na temat ich uprawy. Stąd moje pytanie do Was - czy ktoś ma doświadczenie w tym temacie, może mógłby polecić fajne, sprawdzone odmiany?
No i druga rzecz, która trochę nie daje mi w tej kwestii spokoju - GMO? Dajcie znać co sądzicie.
Awatar użytkownika
jeszcze
1000p
1000p
Posty: 1566
Od: 22 sty 2017, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Legionowo

Re: Mini warzywa

Post »

Skocz na wątek do Ani (Skoanna), tam podpatrzysz mini warzywa: viewtopic.php?f=42&t=97183

A w kwestii GMO, były robione badania na temat szkodliwości, poczytaj np. tu: http://gmo.net.pl/prof-seralini-odslani ... temat-gmo/
Iza
Awatar użytkownika
Igala
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2582
Od: 11 gru 2012, o 19:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Microgreens

Post »

Czy według was microgreens są GMO? Bo ja uważałam że nie ale teraz to już sama się waham bo ktoś mi powiedział,że u nas GMO nie musi byc oznakowane. Co wy na to?
Zapraszam serdecznie! Iga
Kontrolowana dzikość cz.2
Awatar użytkownika
jeszcze
1000p
1000p
Posty: 1566
Od: 22 sty 2017, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Legionowo

Re: Microgreens

Post »

Nie można sprzedawać w Polsce nasion GMO. Jeszcze...
Ale nielegalnie pewnie kupić można.
Iza
Awatar użytkownika
Igala
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2582
Od: 11 gru 2012, o 19:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Microgreens

Post »

Pisałam do firmy Legutko, bo to ich nasiona microgreens używam (i inne też) i otrzymałam dzisiaj taką odpowiedż cyt,
"Wszystkie nasiona jakimi handlujemy to są nasiona warzyw, kwiatów , ziół, nasiona na kiełki i microgreens nie są modyfikowane genetycznie (GMO). "
Zapraszam serdecznie! Iga
Kontrolowana dzikość cz.2
Rynka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 29 mar 2012, o 22:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Microgreens

Post »

U mnie mikro zieleniny goszczą już drugi sezon. Uprawiam na dwa sposoby - tak jak rzeżuchę (na ligninie) lub w płytkich pojemnikach z ziemią. Do tej pory uprawiałam groch cukrowy (w ziemi), len (na ligninie), rzodkiewkę, gorczycę, jarmuż, buraka ćwikłowego i słonecznik. Samą uprawę polecam, bo czymś trzeba uzupełniać te warzywa korzeniowe, szczególnie o tej porze. Szczerze, zielenina rośnie tak szybko i jest tak mało wymagająca, że zastanawiam się cały czas co by tu jeszcze uprawiać :D Jeżeli chodzi o GMO, to nie jestem w stanie się wypowiadać, bo uprawiam głównie z własnych nasion - np. groch, czy jarmuż (który kwitł obficie w zeszłym roku i zawiązał mnóstwo nasion).
Ponoć można jeszcze uprawiać na mikro zieleninę marchewkę, koper, czy kukurydzę, ale póki co nie mam takich nasion, więc jeszcze nie próbowałam.
czmiel
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 19 cze 2016, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Puławy

Re: Microgreens

Post »

Igala, na razie wysiałem tylko sałaty i bazylię, bo tylko takie znalazłem nasiona. Bazylia strasznie powoli schodzi i słabo rośnie, natomiast sałaty bardzo dobrze.
Nie znałem pachnotki, ale jeśli zauważę, to teraz kupię. Dobrze, że zwróciłaś na nią uwagę, poczytałem i już wiem, ile cennych minerałów posiada. :)

Dziękuję także za tę informację:
Pisałam do firmy Legutko, bo to ich nasiona microgreens używam (i inne też) i otrzymałam dzisiaj taką odpowiedż cyt,
"Wszystkie nasiona jakimi handlujemy to są nasiona warzyw, kwiatów , ziół, nasiona na kiełki i microgreens nie są modyfikowane genetycznie (GMO). "
Rynka, niezłe doświadczenie z tymi mikro... :wink:
Pozdrawiam
Łukasz
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1668
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Microgreens

Post »

Też uprawiam taką zieleninę od kilku lat. Nie specjalne nasiona, tylko zwykłe, głównie jarmuż, groch zwykły, słonecznik. W niewielkiej ilości ziemi/zmielonych liści, w płaskich podstawkach pod doniczki. Słonecznik najlepszy. Daje radę nawet ten dla sikorek, kupowany na targu chyba po 3 zł za kg, chociaż część nasion nie wschodzi.
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
Awatar użytkownika
vivien333
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 605
Od: 11 paź 2015, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolszczyzna

Re: Microgreens

Post »

O! Jaki fajny temat :-)
Przymierzałam się do takiej uprawy. Dla mnie byłoby to wybawienie, bo w ogródku kompletny brak miejsca i przyszło mi do głowy, że chyba tylko już na półkach mogę coś uprawiać ;-)
O microgreens dowiedziałam się z YouTube i od tamtego czasu myślę, co by tu wykombinować, żeby je uprawiać. Tylko... pochłonęły mnie inne uprawy i temat odłożyłam na później. Może teraz zacznę. Zgromadziłam nawet sporo pojemników po żywności, które wydają się dobrymi "doniczkami" na tego typu uprawy.
Poniżej wklejam kilka linków do filmików- zachowałam w swoich zbiorach. Ja niestety nie znam angielskiego, więc dużo muszę się domyślać, ale pewnie Wam się przyda. Jest takich filmików sporo...

https://www.youtube.com/watch?v=MZMG6hA ... Y3&index=8

https://www.youtube.com/watch?v=TwLxkOSG4gU

https://www.youtube.com/watch?v=w3RXQkh73yg
Pozdrawiam,Vivien333
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”