Kawon ( arbuz ) - część 9

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Awatar użytkownika
dorota514
200p
200p
Posty: 484
Od: 23 lut 2014, o 18:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Kawon ( arbuz ) - część 9

Post »

A jakie wysiewałeś wiesz? trudno tak rozpoznać ponieważ jest mnóstwo różnych odmian.

U mnie jeszcze wystrzeliła Katanya i orangeglo.


Obrazek

Obrazek
Arkosxd
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 6 lip 2018, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kawon ( arbuz ) - część 9

Post »

Właśnie nie wiem-dostałem nasiona od znajomego.On potrafi rozpoznać kiedy arbuz jest dojrzały(nie liczy dni).Ja jednak chcę wiedzieć ile dni ma rosnąć arbuz (po ilu dniach zerwać).
kupniulaUK
200p
200p
Posty: 288
Od: 14 lut 2018, o 09:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kawon ( arbuz ) - część 9

Post »

Ciężko stwierdzić po twoich zdjeciach. Wiesz kiedy zapylone? Oraz mógł byś coś a nim położyć (słynne 5zł na przykład)? Takie paski, obły krztałt to może być jakiś crimson. Ale ciężko stwierdzić na 100%. Ja w polu mam 19 odmian i bez plakietek bym większości nie rozpoznał :D
Arkosxd
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 6 lip 2018, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kawon ( arbuz ) - część 9

Post »

Tak,wiem kiedy zostały zapylone.Jednak metoda rwania owocu po określonej liczbie dni odpada niestety(ponieważ nie wiem jaka to odmiana).
kupniulaUK
200p
200p
Posty: 288
Od: 14 lut 2018, o 09:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kawon ( arbuz ) - część 9

Post »

Ale da nam to informacje kiedy zapylono ten owoc i możemy porównać jego wielkość/wzrost z owocami które my mamy. Jeśli po x dniach jest wielkością y to pasuje do odmiany XYZ a jeśli jest rozmiaru y2 to do odmiany XYZ2 ;) Dlategu pytam/proszę o datę zapylenia i zdjęcie z odnośnikiem wielkości.
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Kawon ( arbuz ) - część 9

Post »

Też mam do Was pytanie :D Kiedy powinien być gotowy do zbioru arbuz odmiany Bingo??? Tak wyglądał 3. lipca :wink:

Obrazek
Danivil
100p
100p
Posty: 135
Od: 2 cze 2017, o 22:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kawon ( arbuz ) - część 9

Post »

Jak 3 lipca, to już go zrywaj. Ma ponad 40 dni, więc na 99% jest dojrzały.
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Kawon ( arbuz ) - część 9

Post »

No to chyba go zerwę wieczorem albo jutro, bo jednak trochę waham się nad zbiorem :roll: Ogonek (ten zakręcony) i "łyżeczkę" ma uschnięte już od jakiegoś czasu, ale jak go ściskam to nic nie chrupie :? Więc nie wiem czy go jeszcze trzymać, czy zerwać. W dodatku to jeden z większych owoców, które wyrosły, dlatego nie chcę zostać z niedojrzałym arbuzem ;:131

Dziś rozkroiłem kolejnego :tan

Obrazek

Po wbiciu noża sam pękł :D Był leciutko przejrzały, ale bardzo smaczny ;:108
kupniulaUK
200p
200p
Posty: 288
Od: 14 lut 2018, o 09:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kawon ( arbuz ) - część 9

Post »

Ok... O jakich wy uschniętych łyżeczkach mówicie?! Ogonek kapuję ale łyżeczka?!
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Kawon ( arbuz ) - część 9

Post »

Ta łyżeczka to taki mały listeczek obok wąsa czepnego (czyli tego uschniętego ogonka) przy owocu. :D Jeśli chcesz to mogę zrobić zdjęcie, ale nie wiem czy będzie widać w miarę dobrze :wink:

https://www.youtube.com/watch?v=QMhBtS50B9M
Na tym filmie dobrze widać tą "łyżeczkę" :) Przewiń do minuty 3:15 ;:131
Awatar użytkownika
Misiek98
100p
100p
Posty: 105
Od: 6 lip 2016, o 20:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Strzyżowskie

Re: Kawon ( arbuz ) - część 9

Post »

--julian-- nie ufaj chrupaniu na 100%, nie sprawdza się to zawsze, jeśli arbuz jest ściśle wypełniony w środku może nie chrupać a być dojrzałym, przed chwilą rozkroiłem takie Złoto Wolicy, które żadnego dźwięku nie wydawało, a było dojrzałe idealnie :D Ale może być też taka sytuacja (właśnie mi się zdarza najczęściej przy większych okazach), że chrupie, chociaż jest niedojrzały (np. po 20 dniach) a to dlatego, że w środku jest wielka dziura :) :D
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Kawon ( arbuz ) - część 9

Post »

Byłem go ścisnąć właśnie przed chwilą i coś tam słychać, tylko nie jest to chrzęst i chrupanie tylko coś innego, taki bardziej cichy i "miękki" odgłos :wink: . Raczej głuchy przy ostukiwaniu.
Zauważyłem jeszcze jedno - ogonek chyba trochę oderwał się od pędu, tak jakby lekko pękł, ale owoc nadal silnie się trzyma krzaczka. Owoc ma właśnie ok. 43-44 dni, a zalecane jest ok. 45 dni, więc nie wiem czy czekać, czy zerwać, bo nie chcę, by był przejrzały :roll:
wokan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1086
Od: 22 lip 2015, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: DW

Re: Kawon ( arbuz ) - część 9

Post »

Bingo to około 45 dni, w zależności od warunków uprawy.
Żeby mieć pewność, że arbuz jest dojrzały trzeba obserwować kilka miejsc i objawów:
1. Liczenie dni od początku wzrostu owocu - to podstawa, ale nie każdemu się chce
2. Ściskanie i dźwięk chrupania.
3. Łyżeczka uschnięta
4. Ogonek przysycha
4. Owoc jest dobrze wybarwiony
5. Miejsce gdzie owoc dotyka ziemi powinno być koloru żółtawego (nie blade, jasne, a tym bardziej brak wyblaknięcia)

Jeżeli wszystkie wymienione cechy pasują to na 100% arbuz jest dojrzały

Mi znowu złodzieje przypomnieli o sobie - zerwali 4 największe okazy, w tym właśnie Bingo na oko z 10 kg i jedynego AU Producera przeznaczonego na nasiona - na oko z 12 kg. Bingo rozbili na środku alei, drugiego mniejszego porzucili w krzakach, resztę wzięli ;:145 ;:223
Przy okazji zdewastowali uprawę, podeptali pędy, połamali liście, bo weszli jak bydło.

Co do braku dźwięku chrupania to jego brak oznacza albo niedojrzałość, albo przejrzałość
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”