Kawon ( arbuz ) - część 9

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Kawon ( arbuz ) - część 9

Post »

Ja w tym roku też pierwszy raz będę siała parę arbuzy z AWN :D Nie wiem tylko czy one też tak ,,rozłażą" się jak dynie.
Te zdjęcie z arbuzami na taczce to jak wytyczenie sobie celu ;:138
fridka27
100p
100p
Posty: 104
Od: 25 kwie 2017, o 07:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Kawon ( arbuz ) - część 9

Post »

Viola K, dziękuję za odpowiedź i dobre rady. Będę się stosować :D Tą Twoją taczkę widziałam gdzieś w poprzednich częściach, no i nie powiem, oczy wyłażą :shock: . Liczę, że moje arbuzy też jakieś owocki będą miały. Oczywiście, myślę o takich do pałaszowania przez całą rodzinę a nie na jeden ząb :heja
Pozdrawiam Ewcia :)
rolnik90
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 985
Od: 7 kwie 2011, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wierzbica

Re: Kawon ( arbuz ) - część 9

Post »

Wokan, kiedy zaczynasz przygodę z szczepieniem ?
Piotr
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Kawon ( arbuz ) - część 9

Post »

Jolek pisze:Ja w tym roku też pierwszy raz będę siała parę arbuzy z AWN :D Nie wiem tylko czy one też tak ,,rozłażą" się jak dynie.
Te zdjęcie z arbuzami na taczce to jak wytyczenie sobie celu ;:138
Aż tak się nie rozłażą, mają krótsze międzywęźla i mniejsze liście, w ogóle zajmują mniej miejsca niż dynia ;:108
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
Danivil
100p
100p
Posty: 135
Od: 2 cze 2017, o 22:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kawon ( arbuz ) - część 9

Post »

Gdzie trzymacie sadzonki arbuzów? Bo rok temu trzymałem je na parapecie w kuchni od strony południowej ale i tak się powyciągały. Czy na nieogrzewanej werandzie będzie im za zimno?
marcusson
50p
50p
Posty: 52
Od: 21 maja 2015, o 15:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Siedlce

Re: Kawon ( arbuz ) - część 9

Post »

Ja po rozłożeniu się liścieni od razu wywalam wszystko na balkon albo do nieogrzewanego tunelu (oczywiście jak jest ciepło), jeżeli zapowiadają przymrozki czy zimne noce do powrót do domu.
Awatar użytkownika
seba1999
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4718
Od: 16 sty 2014, o 20:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kielce

Re: Kawon ( arbuz ) - część 9

Post »

Arbuzy bardzo dobrze rosną nawet w nieogrzewanym tunelu . Ważne, aby nie miały za zimno w nocy .

U mnie ostatni zbiór też był udany ;:173

Obrazek
Danivil
100p
100p
Posty: 135
Od: 2 cze 2017, o 22:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kawon ( arbuz ) - część 9

Post »

W tym roku zamierzam bardziej na poważnie się pobawić z arbuzami. Rok temu miałem tylko sugar baby i doczekałem się kilku owoców mimo tego, że sadziłem je w rozsadzie 0,5m x 0,5m. Owoce ważyły po ok. 2 kg. Może jakbym zastosował się do minimum 1m x 1m to byłyby większe, no ale nie miałem miejsca w ogródku. Tym razem posadzę je na polu obok zboża. Zakupię kilka odmian np: Rosario, Janosik, Złoto Wolicy, Crismon Sweet i Sugar Baby. Mam miejsce na 30-40 sadzonek. W związku z tym przedstawię wam mój plan produkcji rozsady i dalszego obchodzenia się z arbuzami. Napiszcie mi co uważacie za złe lub do poprawy w tym moim planie.

1. Wysiew nasion do doniczek około 15 kwietnia. Każde nasionko do jednej doniczki. Użyję uniwersalnej ziemi z lidla. Doniczki z nasionami postawię na parapecie w kuchni od strony południowej i część od strony zachodniej. Temperatura w kuchni to około 22 stopnie. Potem będę podlewał arbuzy tak aby utrzymywać stałą wilgotność a na tydzień przed wysadzeniem do gruntu zacznę je hartować.
2. Pod koniec maja wysadzę arbuzy do gruntu. Rozsada 1m x 1m. Użyję czarnej agrowłókniny do przykrycia gleby. W dołek pod każdą sadzonkę wrzucę mieszankę ziemi uniwersalnej, kurzego obornika i kompostu. Nie zamierzam robić tunelu foliowego. Co jakiś czas będę podlewał gnojówką z pokrzyw.

I mam jeszcze kilka pytań. Na tych parapetach to nie ma zbyt dużo miejsca. Gdzie trzymacie rozsady ogórków, pomidorów i arbuzów? No bo na przełomie kwietnia i maja noce nadal są dość zimne i te sadzonki mogą mieć problem, żeby przetrwać na zewnątrz nawet w jakimś tunelu.
Awatar użytkownika
seba1999
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4718
Od: 16 sty 2014, o 20:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kielce

Re: Kawon ( arbuz ) - część 9

Post »

Polecam przygotować miejsce pod sadzonki ze dwa tygodnie wcześniej . Przy sadzeniu będziesz miał znacznie mniej pracy .
Arbuzy nie lubią ścisku . Ja sadziłem na szerokich redlinach przykrytych czarną włókniną. Zdarzyło się, że niektóre nie wydały owoców. Lepiej posadzić mniej i rzadziej, wtedy zbierzesz więcej owoców ( również większych) . Rozstawa 1m x 1m jest dobra, choć przy odmianach ekspansywniejszych ( np. Bingo) może być trochę ciasno .
Wysiewam tak samo jak ty, używam tej samej ziemi . Z tą różnicą, że od nasionka rosną w ogrzewanym tunelu. Światła im nie brakuje, ale czasem w nocy temperatura jest niska. Po połowie maja już nie dogrzewam i pod koniec miesiąca sadzę do gruntu .
Pierwsze dojrzałe owoce zrywałem pod koniec lipca, ostatnie pod koniec sierpnia .

-- 13 mar 2018, o 13:39 --

Dodam jeszcze, że pod sadzonki dawałem obornik kurzy + skoszoną trawę .
kupniulaUK
200p
200p
Posty: 288
Od: 14 lut 2018, o 09:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kawon ( arbuz ) - część 9

Post »

Na chwile obecna moja lista wyglada nastepujaco: Fascino, Zloto Wolicy, Rosario, Bingo, Janosik, Sugar Baby, Charleston Grey, Crimson, Orangeglo, Mini Love, Champagne, Desert King, Blacktail mountain, Red Star, Klondike.

Siac będę do doniczek pewnie 9cm, chyba ze zalatwie inny rozmiar. Siew na poczatku kwietnia myslalem (będę mial tego duzo do zrobiebienia bo jeszcze ok 35 odmian melonow i wszystkiego mniej wiecej po 10 sztuk). Wszystko w tunelu bedzie do czasu az nie bedzie grozby przymrozkow, wtedy na pole w dolki z wymieszanym kompostem pieczarkowym, popiolem, mialem z wegla drzewnego i lekko przekompostowanymi wiorami/zrebkami. Czarna agrowloknina a na wierzch biala na kolejne kilka tygodni. Mysle czy by nie maczac sadzonek w roztworze mycoryzowym jakims. Zobacze jak wyjdzie. Lacznie bedzie tego od metra ale to doswiadczenie na masowa skale a pozniej pewnie i uprawa komercyjna. Zobaczymy ;)
dajnas
50p
50p
Posty: 62
Od: 6 cze 2017, o 15:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: czarnków

Re: Kawon ( arbuz ) - część 9

Post »

Ja kilka dni temu zasiałem arbuzy z nasion wydłubanych z arbuza ze sklepu i powoli zaczynają kiełkować ;:172
wokan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1086
Od: 22 lip 2015, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: DW

Re: Kawon ( arbuz ) - część 9

Post »

rolnik90 pisze:Wokan, kiedy zaczynasz przygodę z szczepieniem ?

W połowie kwietnia. Właśnie zamówiłem lampy LED do doświetlenia roślin.
Danivil
100p
100p
Posty: 135
Od: 2 cze 2017, o 22:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kawon ( arbuz ) - część 9

Post »

Wokan w nocy będziesz doświetlał?
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”