Kawon ( arbuz ) - część 9

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
wokan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1086
Od: 22 lip 2015, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: DW

Re: Kawon ( arbuz ) - część 9

Post »

Ja bym mu dał 35-37 dni. Ostatni tydzień raczej był chłodny.
Co do fuzariozy to dotknęła ona tylko 4 krzaki melonów jak na razie. Arbuzy zdrowe. Jak to wygląda teraz to nie wiem bo kilka dni mnie nie było na działce.
Obecna pogoda generalnie łagodzi objawy fuzariozy. Zobaczymy jak słońce przygrzeje.
rolnik90
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 985
Od: 7 kwie 2011, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wierzbica

Re: Kawon ( arbuz ) - część 9

Post »

U mnie wiatr chłodny ale słońce grzeje krzaki, które dopadła fuzarioza wyglądają tak:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Wygląda, że jej nie ma? A to już minęło dwa tygodnie od zauważenia zwiędniętych liści :roll:
Liście w tunelu zmarniały z powodu przędziorka najprawdopodobniej. U Was jak fuzarioza się przedstawia ?
Piotr
wokan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1086
Od: 22 lip 2015, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: DW

Re: Kawon ( arbuz ) - część 9

Post »

Piękne masz te Złota Wolicy, bardzo dorodne! :D
A atak Fuzarii może się nie powiódł? ;:306 Trzeba poczekać na większe upały. Oby, oby było OK ;:333

Dzisiaj jadę na działkę po kilku dniach, bo wreszcie monsun ustąpił. Zobaczymy co zastanę. Za 2-3 dni wychodzi mi z kalendarzyka, że to będą TE dni...

... dni zbioru pierwszych szczepieniaków ;:306 :wink:
rolnik90
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 985
Od: 7 kwie 2011, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wierzbica

Re: Kawon ( arbuz ) - część 9

Post »

Może grzyb faktycznie coś daje, wolica zawsze u mnie jest duża . Zrywaj, rób zdjęcia i chwal się :D
Piotr
Lexus456
50p
50p
Posty: 78
Od: 19 maja 2018, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rozdrażew\Wlkp

Re: Kawon ( arbuz ) - część 9

Post »

Szczepienie Bingo na tykwie dało rewelacyjny efekt dwa owoce większy 8.6 kg mniejszy 5.2
Obrazek
mistrzpawel
100p
100p
Posty: 126
Od: 20 sie 2017, o 10:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kawon ( arbuz ) - część 9

Post »

Obrazek

Co to za odmiana arbuza? Kupowałem opakowanie nasion z mieszanką odmian i nie wiem.
Awatar użytkownika
FreGo
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 695
Od: 28 sty 2018, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie-Bieszczady

Re: Kawon ( arbuz ) - część 9

Post »

Lexus456 pisze:Szczepienie Bingo na tykwie dało rewelacyjny efekt dwa owoce większy 8.6 kg mniejszy 5.2
Obrazek
Niby tak , ale pamiętaj tykwa jest niezbty smaczna. Myślisz że podkładka nie ma żadnego wpływu na roślinę?? Dopiero jak zjesz te arbuzy, możesz "oblewać sukces". ;:224
Nie wiem jak w przypadku dyń i arbuzów ale w przypadku drzew to nie wystarczy zgodność fizjologiczna roślin. Liczy się też genotyp podkładki, bo owoce mogą być dorodne, ale zupełnie niesmaczne.
Witam, jestem Adam.
Awatar użytkownika
Pizza
500p
500p
Posty: 740
Od: 28 mar 2018, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Kawon ( arbuz ) - część 9

Post »

U mnie pierwszy dojrzały arbuzik (z naciskiem na "arbuzik") zjedzony. :wink: Ale nie powiem, żebym była usatysfakcjonowana. Arbuz fakt faktem pyszny, delikatny, kruchy i słodki - ale wielkości sporej pomarańczy, bynajmniej nie arbuza, może pół kilograma wagi. Niezbyt było co jeść, tak na podrażnienie żołądka, a nie na nasycenie.
W następnym roku spróbuję podejść do tego inaczej, może spróbuję szczepionych. Skoro wychodzą takie duże, to nawet licząc na 1/3 z tej wagi będzie OK. :) Tylko nie wiem, czy "ogarnę temat" i dam radę zrobić to tak, by roślinki nie umarły przy zabiegu.
wokan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1086
Od: 22 lip 2015, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: DW

Re: Kawon ( arbuz ) - część 9

Post »

FreGo pisze:Myślisz że podkładka nie ma żadnego wpływu na roślinę??
Myślę, że jeżeli już ma, to nie taki jaki sugerujesz. Jest cała masa literatury w tym temacie i badania chemiczno-organoleptyczne wskazały, że owszem różnice są, w np. poziomie cukrów, ale niewielkie i niekoniecznie na niekorzyść szczepionych arbuzów. Lepsze jest za to wybarwienie szczepionych, wielkość owoców, zdrowotność rośliny i ogólny plon z jednostki powierzchni. Podkładka nie ma znaczącego wpływu na smak owoców. A szczepienie na tykwie jest bardzo popularne w Rosji i jakoś nie widziałem, aby narzekano tam na pogorszenie smaku.
U siebie na działce mam w tym roku na bieżąco porównanie i powiem, że nie sądziłem, że szczepione arbuzy będą miały aż tak kolosalną przewagę nad nieszczepionymi. To jest po prostu przepaść. Ponadto nieszczepione już wykazują u mnie oznaki "zmęczenia życiem", a dzisiaj zaobserwowałem u nich pierwsze symptomy fuzariozy. Szczepione rosną nadal jak szalone, zdrowe i zawiązują kolejne owoce. Jedyny minus to konieczność zapewnienia większej powierzchni uprawy bo szczepione rosną szybciej i mają znacznie dłuższe pędy oraz opóźniony o ok 2 tyg. okres kwitnienia.

Samo szczepienie nie jest jakoś specjalnie trudne manualnie. Najważniejsze jest zapewnienie odpowiednich warunków przy produkcji podkładek, zrazów, a później pielęgnacja zaszczepionych roślin podczas zrostu, bo bez tego nawet najdokładniejsze i zgodne ze sztuką szczepienie się nie powiedzie.
Lexus456
50p
50p
Posty: 78
Od: 19 maja 2018, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rozdrażew\Wlkp

Re: Kawon ( arbuz ) - część 9

Post »

Jadłem juz Sugar baby i Rosario bo były wcześniejsze wielkość jak nie szczepione w smaku nie czułem różnicy . To były moje pierwsze szczepienia na następny sezon spróbuję z dynią figolistną jak będę miał nasiona .Bobejgs pisał już kilka razy że chodowcy arbuzów olbrzymów stosują tykwe . Jest wiele o tym na Ukraińskich i Rosyjskich stronach .Nie mogłem sobie odmówić przyjemności spróbowania szczepienia o dziwo wszystkie 4 sie przyjęły . Największym problemem bylo kiełkowanie nasion tykwy na 10 występowały tylko 5
Lexus456
50p
50p
Posty: 78
Od: 19 maja 2018, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rozdrażew\Wlkp

Re: Kawon ( arbuz ) - część 9

Post »

wokan ja nie zauważyłem żadnego opóźnienia w kwitnieniu . Różnica w plonie ogólnym jest kolosalna z szczepionego arbuza w sumie 13.2 kg na nieszczepionych 5 roślinach po 1 owocu od 4 do 5 kg . Wszystkie nawiezione tylko obornikiem i po posadzeniu raz podlane florawitem.
maricn
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 4 maja 2017, o 09:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.lubuskie

Re: Kawon ( arbuz ) - część 9

Post »

U mnie rośnie jakiś fenomen :D , wszystkie arbuzy uschły już od fuzariozy to jeden rośnie jak szalony. Ma powierzchnie około 3-4m2 bez mojej ingerencji z pewnością by miał więcej, cały czas rośnie. Na krzaku ma 2 owoce około 7kg, i wciąż przybierające na wadze 1 około 3-4kg i jeden 2-3kg podejrzewam, że to nie są ostatnie. Liście zdrowe, mocno zielone. Na początku jako jeden z pierwszych wykazywał lekkie oznaki fuzariozy które dość szybko ustąpiły.
darek19391
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 12 maja 2018, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kawon ( arbuz ) - część 9

Post »

czesc (Pizza ) mialas na zewnątrz czy w tunelu te arbuzy?
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”