Kawon ( arbuz ) - część 9

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
wokan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1086
Od: 22 lip 2015, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: DW

Re: Kawon ( arbuz ) - część 9

Post »

Dzisiaj zerwałem pierwszego Rosario nieszczepionego (pierwsze oznaki fuzariozy) - wg metki też z 15 czerwca (to dzień kiedy zaczął rosnąć zawiązek) i dla uspokojenia powiem, że był średnio dojrzały (pestki blado brązowe). Tak więc nie panikuj i krój go, bo może się okazać że grubo się mylisz :D

Kolejne Rosaria będę rwał po 40 dniach, czyli za 3 dni idzie pierwszy szczepieniak :D
rolnik90
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 985
Od: 7 kwie 2011, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wierzbica

Re: Kawon ( arbuz ) - część 9

Post »

Jutro idzie pod nóż :wink: A jak u Ciebie fuzarioza przebiega, bardzo niszczy krzaki ? U mnie pojawiają się gdzieniegdzie obwiędnięte liście, ale to zupełnie mi nie przeszkadza, bo owoce już prawie są dojrzałe.
Tak sytuacja wyglądała rok temu 21 lipca

Obrazek

a tak w tym.

Chyba ten grzyb coś tam pomógł, jeszcze nigdy nie miałem w tak dobrym stanie krzaków o tej porze.

Obrazek

I tak będę szczepił na przyszły rok wszystkie.
Problem mam z miejscem na przyszły sezon, chciałbym zrobić tak jak Wokan, dwa rzędy dosyć duże odstępy i na tych kopcach.
Tak myślę nad miejscem obok winogron
Obrazek
Tylko późnym popołudniem robił by się tam cień, i kurde nie wiem co mam robić :?
Piotr
wokan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1086
Od: 22 lip 2015, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: DW

Re: Kawon ( arbuz ) - część 9

Post »

No to ja teraz na polu z nieszczepionymi mam tak jak Ty rok temu. Padają Rosario i Złoto Wolicy, czyli znów te same odmiany co w ubiegłych latach (wynika, że są najbardziej wrażliwe). Asahi, Crimsony i Charlestony się na razie trzymają.

Na polu ze szczepionymi - ani śladu chorób - liście zdrowe i pędy mają duże przyrosty.

Dzisiaj zmierzyłem obwód największego Rosario - 72 cm, więc dużo gorzej do Ciebie, ale ja na dwóch krzakach mam 7 owoców, więc i tak uważam to za bardzo dobry wynik :D

Takie porównanie (arbuzy sadzone w tym samym czasie):

Szczepione - gąszcz taki, że ropuchy mi się zalęgły w arbuzach ;:306 ;:306 ;:306 ;:306
Obrazek

Nieszczepione (Rosario i Złota Wolicy już od dawna nie rosną co było pierwszą oznaką choroby, od kilku dni więdną liście)
Obrazek

I ciekawostki:
Owoc Shintozy F90 ;:172 ;:172 ;:172 Wynika, że będzie F.2 :D :D
Obrazek

Miejsce szczepienia melona po 3 miesiącach - widać ciemno zieloną łodygę dyni i jasno zielone pędy melona.
Obrazek

A co do nowego miejsca pod arbuzy to widzę że masz sporo miejsca po prawej stronie od winorośli do tego zaoranego pola. Spokojnie dwa rzędy się zmieszczą, a cień obejmie tylko kraniec uprawy i końcówki pędów w okresie gdy arbuzy już będą duże. Nie będzie to przeszkadzać. U mnie maliny w ten sam sposób zacieniają późnym wieczorem i nie widzę szczególnego wpływu.
3emfipa
50p
50p
Posty: 89
Od: 25 kwie 2017, o 14:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Kawon ( arbuz ) - część 9

Post »

Liście moich arbuzów zbladły a nowe pędy usychają i odpadają. Roślina nie zawiązuje nowych owoców? Czego to może być wynik? :cry:
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Kawon ( arbuz ) - część 9

Post »

U mnie też pojawiły się jakieś choroby :( Na pewno mączniak rzekomy i coś jeszcze. Opryskałem w piątek Miedzianem i podlałem Polyversum, ale nie wiem czy to coś da :? Opryskam jeszcze chyba na mszyce, bo też się pojawiły ;:185

Mam do Was pytanie: Czy już mam zerwać ten owoc?

Obrazek
Tak wyglądał 20 czerwca, a zapylony był ok. 14 czerwca. Odmiana Sugar Baby.

I całe pole arbuzowe. Stan na 19. lipca :)

Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam :wit
wokan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1086
Od: 22 lip 2015, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: DW

Re: Kawon ( arbuz ) - część 9

Post »

Pierwszy szczepiony Rosario trafił pod noż :D
wiek 38 dni, waga 6.600 kg
Tak więc rolnik90, Twój na pewno nie będzie przejrzały.

Smak - smakuje jak dynia skrzyżowana z tykwą.... hehe.. żartuję... smakuje jak najnormalniejsze Rosario - słodki, chrupiący i soczysty ;:215

Obrazek

Obrazek
Danivil
100p
100p
Posty: 135
Od: 2 cze 2017, o 22:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kawon ( arbuz ) - część 9

Post »

Julian ja zerwałem sugar baby ktore mialo 30-32 dni od zapylenia i bylo optymalnie dojrzałe, więc to twoje tym bardziej powinno być już jadalne.
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Kawon ( arbuz ) - część 9

Post »

A miało też taką ciemną skórkę jak moje? Bo mam też inne owoce tej odmiany, które mają inny wzór na skórce i są jaśniejsze. Chyba go zerwę :D
Awatar użytkownika
Viola K
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2356
Od: 14 mar 2013, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Trzebnicy

Re: Kawon ( arbuz ) - część 9

Post »

Pierwszy zerwany dzisiaj
Janosik waga 5200

Obrazek




Obrazek

Pyszny słodki i soczysty




Obrazek

:wit
mistrzpawel
100p
100p
Posty: 126
Od: 20 sie 2017, o 10:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kawon ( arbuz ) - część 9

Post »

Obrazek

Złoto Wolicy warzące około 2 kg. Bardzo słodkie i smaczne. ;:138
rolnik90
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 985
Od: 7 kwie 2011, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wierzbica

Re: Kawon ( arbuz ) - część 9

Post »

Wokan piękna sztuka ;:138 i trochę mnie uspokoiłeś :wink: Dziś zerwałem wolice z 18 czerwca ważyła 3 kg, jak zwykle była słodziutka i soczysta. Rossario 10kg rozkroje jutro na razie brak miejsca w lodówce na takiego giganta.

Obrazek
Piotr
wokan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1086
Od: 22 lip 2015, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: DW

Re: Kawon ( arbuz ) - część 9

Post »

Jednak Złoto Wolicy jest u mnie ciągle nr 1 jeżeli chodzi o smak, soczystość i chrupkość. Dzisiaj kolejnie znikło podczas konsumpcji ;:172

Dzisiaj zrobiłem remanent na głównym arbuzowisku - wyrzuciłem cztery małe arbuzy wielkości piłeczki bejsbolowej. Straciły połysk i były miękkie. Rośliny same sobie reguluję ile są w stanie wykarmić i widać o te cztery było już za dużo.

Na nieszczepionym poletku Złota Wolicy i Rosaria już w stanie agonalnym. Rośliny już bez owoców wyrzuciłem, na pozostałych zostawiłem tylko pędy gdzie są owoce, aby tylko dociągnęły te 2-3 dni do dojrzałości. Fuzarioza szaleje ;:223 ;:223 ;:223 Widzę, że Charlestony będą następne w kolejce :cry: Crimsony na razie wychodzą obronną ręką.

rolnik90 Czy ten gigant rósł sam na roślinie czy miał/ma rodzeństwo?
ADAM12345
50p
50p
Posty: 54
Od: 15 mar 2018, o 19:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kawon ( arbuz ) - część 9

Post »

Witam
Jakie są przyczyny pękania w środku?
Obrazek
Nie całe 4 kg
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”