Uprawa warzyw w hydroponice.

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Awatar użytkownika
Russski
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 875
Od: 3 lut 2013, o 13:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Uprawa warzyw w hydroponice.

Post »

Temat powstał, aby dzielić się doświadczeniem w uprawie hydroponicznej warzyw.
Zima sprzyja planowaniu naszych przyszłych upraw. Być może dzięki Waszym pomysłom i poradom uda nam się wypracować najlepsze metody uprawy w wodzie. Obyśmy mogli już niedługo pochwalić się zbiorami warzyw z naszych własnych upraw :wink:

Masz już jakieś doświadczenie w tej dziedzinie? pochwal się, niech inni także skorzystają z Twojej wiedzy.

Aby zacząć temat przedstawię metodę Pana Kratky, chyba najprostsza z możliwych uprawa :wink:

-Przygotowujemy pojemnik wielkości minimum 1,5l. Może być butelka, ważne aby nie była przeźroczysta (możemy pomalować, okleić itp.)
Chodzi o to, aby po czasie woda z nawozem nie zakwitła w butelce pod wpływem światła słonecznego.

-Bierzemy jednorazowy plastikowy kubeczek (0,2-0,3l) i rozgrzanym gwoździem robimy jak największą ilość otworów.
Jeśli masz specjalny koszyczek do hydroponiki omiń ten krok :wink:

-W pojemniku wycinamy otwór tak, aby kubeczek po włożeniu do otworu się zaklinował i nie wpadł do butelki.
Ja odwracam kubek do góry dnem i przykładam do wierzchu butelki obrysowując go. Podczas wycinania robimy po prostu o 2-3mm mniejszy otwór i tym samym umieszczony kubeczek zawiesza się na brzegach otworu.

-Do kubeczka nasypujemy trochę keramzytu, umieszczamy w nim roślinę i zasypujemy resztą keramzytu.
Keramzyt pełni tu rolę stabilizatora rośliny, nic nie stoi na przeszkodzie aby użyć innego obojętnego materiału, nawet grubszego żwiru.



Roślinę z wypłukaną z ziemi bryłą korzeniową sadzimy w kubeczku z keramzytem tak, aby korzenie były ustawione pionowo w dół i raczej się nie zawijały.

W innym pojemniku przygotowujemy mieszankę wody z nawozem.
Umieszczamy kubeczek z rośliną na butelce i dolewamy roztwór tak, aby sięgał do połowy kubeczka.
Roślinę możemy nakryć drugim kubeczkiem na pierwsze 2-3 dni aby zwiększyć wilgotność i pomóc jej się przystosować do nowych warunków.

Pozostawiamy roślinę samą sobie na cały okres wegetacji, nie podlewamy, nie zraszamy itp.
Sposób najlepiej sprawdza się pod osłoną (balkon, szklarnia, parapet itp., a to dlatego, że deszcz nie dostaje się do butelki i nie zwiększa w niej poziomu płynu.

Sposób opisałem z doświadczeniami z uprawą sałaty. 1,5 l butelka roztworu wystarczyła na cały okres uprawy od umieszczenia małej roślinki po zbiór pełnowymiarowej główki sałaty. Okres uprawy trwa równo miesiąc.

W taki sposób możemy uprawiać także paprykę, pomidorki a nawet ogórki, ważne jest aby dostosować zbiornik i ilość roztworu do zapotrzebowania rośliny, tak aby nie dolewać wody, albo ostatecznie dolewać regularnie do jednego stałego poziomu.

Jeśli chodzi o nawozy, sprawdzają się tu wszystkie dedykowane hydroponice, jeśli masz zamiar jedynie poeksperymentować i nie spożywać rośliny możesz użyć nawóz w żelu agrecol. (Na etykiecie mamy dawkowanie do hydroponiki, ale tyczy się to raczej roślin ozdobnych i nie wiem czy rośliny na nim uprawiane są zdatne do spożycia).

Obrazek.Obrazek


Obrazek.Obrazek
Awatar użytkownika
Black Rose
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2882
Od: 5 cze 2017, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: BobejGS- Walka z przeciwnościami, czyli warzywnik Błażeja cz.3

Post »

Jaki super patent na bezproblemową i czystą uprawę ;:333
Pozdrawiam, Urszula. * Wady i zalety to często jedno i to samo, tylko z różnych punktów widzenia.
Działka Black Rose - mój sposób na walkę z depresją - cz. 2,
Moje nadwyżki - zapraszam.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13631
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: BobejGS- Walka z przeciwnościami, czyli warzywnik Błażeja cz.3

Post »

Wygląda bardzo ciekawie. :D Może jedną tak przemyce konkursową. ;:173
Awatar użytkownika
anida
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2018
Od: 26 sie 2015, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Augustów, strefa 5b

Re: BobejGS- Walka z przeciwnościami, czyli warzywnik Błażeja cz.3

Post »

Świetny patent, można postawić wyżej i ślimaki nie dorwą sałaty, a przy braku miejsca to i na zewnętrznym parapecie można. Ekstra.
Pozdrawiam Anida

Nie należy mylić prawdy z opinią większości.
Awatar użytkownika
Black Rose
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2882
Od: 5 cze 2017, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: BobejGS- Walka z przeciwnościami, czyli warzywnik Błażeja cz.3

Post »

Ja też od razu pomyślałam o ślimakach, nie dość, że czysta sałata, bez ziemi, to jeszcze bez tych paskudztw :) Idealne rozwiązanie.
Pozdrawiam, Urszula. * Wady i zalety to często jedno i to samo, tylko z różnych punktów widzenia.
Działka Black Rose - mój sposób na walkę z depresją - cz. 2,
Moje nadwyżki - zapraszam.
Awatar użytkownika
Russski
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 875
Od: 3 lut 2013, o 13:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: BobejGS- Walka z przeciwnościami, czyli warzywnik Błażeja cz.3

Post »

Zwłaszcza, że taką sałatę kupujemy w marketach, tylko tamta rośnie na większych stołach, ale także bez dodatku ziemi.
Myślę, że jako balkonowa uprawa także świetnie by się sprawdziło, trzeba by było tylko ustawiać po kilka w jakiejś skrzynce żeby wiatr nie przewrócił. Pamiętajmy także o oszczędności wody :wink:
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: BobejGS- Walka z przeciwnościami, czyli warzywnik Błażeja cz.3

Post »

Russski pisze:Przecięta butelka, koszyczek z keramzytem, (...)
A jaki koszyczek tu pasuje?
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13631
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: BobejGS- Walka z przeciwnościami, czyli warzywnik Błażeja cz.3

Post »

Na większą skalę bym się jednak w to nie bawił ale z jedną czy dwiema sztukami myśle że można spróbować, choćby by faktycznie ocenić jak to się sprawdza. :)
Awatar użytkownika
MORANGO
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2414
Od: 4 sie 2011, o 00:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie
Kontakt:

Re: BobejGS- Walka z przeciwnościami, czyli warzywnik Błażeja cz.3

Post »

Fajny patent, jedyny minus to taki, że sałata nie ma nawożenia organicznego, a jednak na kompoście czy oborniku smak zielska lepszy :) ale sama z ciekawości wypróbuję 3 sadzonki tak posadzić ;:333 bo ja kocham sałatki szczególnie te o pstrokatych listkach ;:167 ;:108
Awatar użytkownika
Russski
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 875
Od: 3 lut 2013, o 13:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: BobejGS- Walka z przeciwnościami, czyli warzywnik Błażeja cz.3

Post »

onectica pisze:
Russski pisze:Przecięta butelka, koszyczek z keramzytem, (...)
A jaki koszyczek tu pasuje?
Ja zrobiłem z plastikowego kubeczka jednorazowego podziurawionego rozgrzanym gwoździem (kubeczek 0,2l) :D Butelkę uciąłem tak, aby kubeczek się zaklinował. Butelkę pomalowałem sprayem, aby glony się nie rozwijały. Równie dobrze można ją zakleić tekturą i taśmą
BobejGS pisze:Na większą skalę bym się jednak w to nie bawił ale z jedną czy dwiema sztukami myśle że można spróbować, choćby by faktycznie ocenić jak to się sprawdza. :)
Tak, to jest tylko ciekawostka, dlatego będę robił coś takiego:
Obrazek
MORANGO pisze:Fajny patent, jedyny minus to taki, że sałata nie ma nawożenia organicznego, a jednak na kompoście czy oborniku smak zielska lepszy :) ale sama z ciekawości wypróbuję 3 sadzonki tak posadzić ;:333 bo ja kocham sałatki szczególnie te o pstrokatych listkach ;:167 ;:108
Teraz większość nawozów hydro składa się jedynie z organicznych składników, które w tym przypadku rozpuszczone są w wodzie a nie glebie. To jemy na co dzień kupując pomidory, sałatę czy paprykę w sklepie. Maksymalizacja zysków minimalizacja kosztów i czasu. Ja oczywiście także posieję trochę warzyw w tradycyjny sposób ,ale warto testować nowe metody.
Zapewne nie zawsze wygrają smakowo, ale bezobsłógowo i oszczędnie na pewno.

Tak wygląda to w szklarniach:
Obrazek
Metoda podobna, ale jednak różni się kilkoma szczegółami.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13631
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: BobejGS- Walka z przeciwnościami, czyli warzywnik Błażeja cz.3

Post »

Właśnie się zastanawiałem jak taki pojemnik wykonać, a teraz już wiem. ;:333 po prostu skopiuje Twój pomysł z kubkiem i butelką. :)
Awatar użytkownika
MORANGO
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2414
Od: 4 sie 2011, o 00:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie
Kontakt:

Re: BobejGS- Walka z przeciwnościami, czyli warzywnik Błażeja cz.3

Post »

A możesz zapodać jakieś organiczne nawozy do hydro, szczerze mówiąc w ogrodniczych się nie spotkałam, ale może coś pominęłam. Zrobię też sobie taki eksperyment w tym roku :) ;:215
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13631
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: BobejGS- Walka z przeciwnościami, czyli warzywnik Błażeja cz.3

Post »

Obecnie jest szał na organiczne nawozy, nawozy bio itp, do uprawy w gruncie, uprawy pojemnikowej czy uprawy hydro/aero tyle że są to nawozy głównie dedykowane do konopi. :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”