Uprawa warzyw w hydroponice.

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5087
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Uprawa warzyw w hydroponice.

Post »

A ile masz fosforu, oraz proporcje między N,P,K,Mg i Ca, bez analizy chemicznej nie wiesz. Taka uprawa jest sztuczna i efekt końcowy nie ciekawy dla warzyw, z kwiatami, to owszem, mogą być tak pędzone.
mariuszwwa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 7 mar 2020, o 22:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Uprawa warzyw w hydroponice.

Post »

Nie cytujemy postów, na które odpowiadamy bezpośrednio./ jokaer


co za dziwne podejscie, widze ze probujesz z tego forum zrobic odpowiednik elektrody? Myslisz ze każdy kto uprawia hydroponike poddaje analizie sklad gotowej odzywki? Nie, bierze sie wode z kranu, sprawdza jej EC, dodaje zalecane ilosci pozywek przez producenta i rosliny zwykle rosna (lepiej lub gorzej). Po wszystkim oczywiscie nalezy sprawdzic pH i EC, jeśli sa w normie kontrolowac co jakis czas (co robie) zeby nie wyjechaly poza skrajne wartosci. Wszystko to odpisalem w pierwszym poscie (gdzie zaznaczylem ze zarowono pH jak i EC sa w normie)

Pytales ludzi co sadza salate w tym watku o ich NPK, ile razy je badaja? Chyba nie, ale widze tu wychodzi nasze polskie forumowe 'oo panie po bulki to tylko z licencja' jak w morde strzelil :D

NPK nazowu mam takie jak jest dostarczane przez producenta GHE, odzywka Flora Nova Grow: 7-4-10. W tym troche Mg i CA (odpowiednio: Wapń (CaO) 5,5%
Magnez (MgO) 2,5%
Tlenek siarki (So3) 5%
Żelazo (Fe) 0,1%) plus Mg/Ca z wody kranowej (ppm bazowe wody z kranu ~280/TDS ~480 us/cm2)

Czy powyzsze informacje pozwola sie skupic na lisciu i podpowiedzi co tak wyglada czy dalej bedziesz sie zabawial w technikalia? Jak widac oprocz tego roslina rosnie jak glupia (dzis wlasnie weszla w zawiazywanie kwiatow... masakra jak szybko).
Obrazek

Sama pozywka bazowo jest dobra, pytam jakie choroby/problemy u pomidora manifestuja sie w taki sposob jak na zdjeciach.

Porownaj zdjecie z wczoraj ze zdjeciem dzis, i powiedz mi ze takie postepy robia rosliny w ktorych cos jest wybitnie zle. Nie wydaje mi sie - nie wyglada na umierajaca. Nie chcialbym zeby ten niedobor co wychodzi zaszkodzil dlugoterminowo - a z tego co wiem doswiadczeni ogrodnicy potrafia ocenic czego brak po tym co komunikuje roslina. Stad ten post ze zdjeciami i prosba o rzut oka kogos bardziej doswiadczonego, kto zamiast wyliczac mi procenty dawek nawozu bedzie widzial co roslina chce nam powiedziec przez liscie.


Bardzo proszę o używanie polskich znaków./ jokaer :arrow: https://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=42&t=75346
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5087
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Uprawa warzyw w hydroponice.

Post »

Jako mniej doświadczony, więc mogę się mylić, pomidory mają za mało fosforu, za to za dużo azotu, nie wiem w jakiej formie, po wyglądzie widać, że saletrzanej, a może nawet amidowej lub w amonowej. Wszystko wskazuje na ostre pędzenie wegetatywne. Także do prawidłowego rozwoju jest potrzebny bor, nie wiem, czy go masz w pożywce. Jedno zdjęcie wykazuje na brunatną plamistość, inne na zaburzenia w pobieraniu fosforu.
mariuszwwa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 7 mar 2020, o 22:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Uprawa warzyw w hydroponice.

Post »

Bardzo dziekuje @ekopom! To by pasowalo, brunatna plamistosc - wystapila mala awaria nawilizacza i bylo bardzo mocno wilgotne powietrze przez kilka dni. To by wyjasnialo przyczyne. Od tego czasu wilgotnosc zostala opanowana wiec mam nadzieje ze usuniecie lisci zakonczy rozprzestrzenianie sie problemu.

Co do fosforu - tez tak myslalem, ale mozliwe ze jest ok. W tym wypadku wydaje mi sie ze fiolteowy pod tym konkretnym lisciem to ogolny stres spowodowany np. zbyt mocnym swiatlem (inne liscie w tym wieku w innym miejscu nie wykazuja takiego koloru). Niemniej w zwiazku z tym ze zawiazuja sie kwiaty, na pewno dorzucam PK. To powinno rozwiazac problemy!

Co do pozywek - akurat stosuje gotowe rozwiazania GHE do hydroponiki, powoli rozgladam sie za przejsciem na forme sypana, ktora powinna byc tansza i pozwolic na ukladanie skladu pod konkretna rosline - ale nie za bardzo wiem gdzie znalezc ;) Popatrze po forum, zapewne sa jakies sklepy wymieniane.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5087
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Uprawa warzyw w hydroponice.

Post »

Nie mogłem zrozumieć dlaczego roślina wytworzyła tak prawidłowe grona kwiatowe. Jednak miały dość dużo światła i tak się stało mimo prawdopodobnego braku boru, bo chyba w tej pożywce go brakuje. W próżniejszym czasie możesz spodziewać się zaniku wierzchołka, jeśli będziesz niekorzystnie kombinował światłem. Korzystniejsze i tańsze są nawozy rozpuszczalne jak krystalon i inne firmy Yara, czy Symfo-vita najlepiej C i jeszcze z bis o lepszej formie azotu dla pomidorów. Inaczej mówiąc za około 150-170 zł masz 25 kg nawozu dobrego dla tego rodzaju roślin.
Szczupak
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 26 mar 2020, o 11:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Uprawa warzyw w hydroponice.

Post »

Cześć, chciałbym zacząć bawić się w hydroponikę. Na początek z czymś prostym typu zioła kuchenne albo pomidory koktajlowe. Potem może jakieś ozdobne rośliny domowe ze szczepek. Widzę, że na forum jest trochę osób mające doświadczenie w tym temacie. Mam pytanie czy możecie polecić jakieś sprawdzone sklepy które mają w ofercie proste systemy hydroponiczne? Najlepiej takie automatyczne żebym na początku nic nie zepsuł. Słyszeliście o systemach na gotowe kapsułki z nasionami, które tylko zalewa się wodą i wkłada do urządzenia? Czy to dobre rozwiązanie dla początkującego? Na filmach na YT wygląda to na wyjątkowo proste w obsłudze.

Pozdrawiam! Szczupak
Awatar użytkownika
Dawid-x
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 23 maja 2021, o 10:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Hydroponiczne pomidory

Post »

Chciałbym się wam pochwalić moją uprawą hydroponiczną pomidorów.

Krzaki zaczęły teraz rosnąć ekstremalnie szybko. Może napisze wam jak to wygląda u mnie. Ogólnie posiadam Grow Box w którym wysiewam roślinki oraz do pewnego czasu rosną nim przy sztucznym świetle. W Maju wystawiam na dzień je na zewnątrz aby mogły się powoli hartować na noc do domu gdzie również mają wentylator gdzie porusza roślinkami aby były silniejsze. Parametry jakie trzymam w tej chwili to:

pH: 5,8-6.0
Nawozy na wzrost utrzymuję konduktometrem na poziomie 1,800
Napowietrzanie zbiornika oczywiście 24H

Około czerwca pomidory wyjadą już na balkon jak co roku bo niestety mam tylko balkon na uprawę ale w tamtym roku rosły pięknie więc w tym roku też powinno być dobrze. W tym roku również w hydroponice wylądują ogórki które czekają na zbiornik wodny.
Obrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
Merkor
100p
100p
Posty: 190
Od: 18 kwie 2016, o 17:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Chełm

Re: Hydroponiczne pomidory

Post »

Ładne pomidorki, ciekaw jestem jak to wychodzi cenowo żeby zaopatrzyć się w niezbędny sprzęt.
Awatar użytkownika
wujeksam
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 373
Od: 12 cze 2005, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Uprawa warzyw w hydroponice.

Post »

Dawid-x, wybacz za masę pytań.

Uprawa pomidorów, do owoców zajmie dobre parę miesięcy.
Jak otrzymujesz równowagę mikrobiologiczną?
Nie masz chorobotwórczych bakterii/pasożytów?
Konduktometr - jak na podstawie przewodności, jesteś w stanie określić stężenie danego/pojedyczego pierwiastka w roztworze?
Udało Ci się doprowadzić do owocowania?
Jakich nawozów używasz? Te dedykowane do takich upraw są drogie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”