Tykwa - warzywo, piękna ozdoba, tysiące zastosowań, cz.4

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Karls
200p
200p
Posty: 386
Od: 10 kwie 2007, o 13:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Tykwa - warzywo, piękna ozdoba, tysiące zastosowań, cz.4

Post »

Foxowa pisze:Bardzo ładna kompozycja. To celowa czy tylko tak do suszenia.
I jeśli to uroslo na balkonie to jestem pełna podziwu
Dzięki, do suszenia, ale skoro już ma postać te kilka miesięcy to niech ładnie wygląda :wink:. Tykwy na balkon całkiem nieźle się nadają, tylko trzeba mieć duże doniczki.
--julian-- pisze:wokan podziwiam ;:180
Karls Bardzo ładna kompozycja :D Tylko powiedz mi gdzie byłeś latem? U nas były afrykańskie upały, wytrzymać się praktycznie nie dało :shock:
W Polsce. Upały były główne w czerwcu, potem się załamało - lipiec w większości to tak 20-23 stopnie to słabo wtedy rosło. Dopiero końcówka lipca/początek sierpnia trochę znowu przygrzało. No ale na tle poprzednich lat to tym razem muszę uznać, że był to chłodny letni sezon. Jak tak patrzę na archiwalne dane pogodowe to w lipcu i sierpniu do kupy było 14 dni upalnych (powyżej 30 stopni) także bez szału, w takim 2015 to w samym sierpniu tylko było więcej...
Awatar użytkownika
ElzbietaaG
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2902
Od: 16 sie 2008, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Elbąga

Re: Tykwa - warzywo, piękna ozdoba, tysiące zastosowań, cz.4

Post »

Niestety mróz zrobił swoje ale to co kryło sie pod liśćmi i trawą, zaskoczyło mnie totalnie.
Zbiory tykwy 2019r. uważam za bardzo udane. :uszy Ilość owoców przyprawiła mnie
o zawrót głowy. ;:202



Obrazek


Obrazek



Obrazek
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Tykwa - warzywo, piękna ozdoba, tysiące zastosowań, cz.4

Post »

Wow, ale fundujecie widoki.
Przepiękne tykwy. Faktycznie problem co z tym teraz zrobić, ale pierw pasowałoby żeby wyschło.

Moja pierwsza nadal schnie. Strasznie brązowieje, jakaś plamista się zrobiła. Trochę się martwię że coś to nie idzie. Jak powinna tykwa prawidłowo zasychać? U was to od razu takie piękne..
Karls
200p
200p
Posty: 386
Od: 10 kwie 2007, o 13:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Tykwa - warzywo, piękna ozdoba, tysiące zastosowań, cz.4

Post »

Jeśli te plamy są wilgotne to zetrzyj, jeśli trzeba ze skórką i przetrzyj wodą z octem. Po opisie to może być, że jakiś grzyb ale bez zdjęć chociaż to ciężko stwierdzić.
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Tykwa - warzywo, piękna ozdoba, tysiące zastosowań, cz.4

Post »

Nie są wilgotne. Suche, brązowe. Patrzyłam wstecz ale niestety zdjęcia poznikały, ktoś pisał że pleśnienie przy schnięciu jest normalne i dop?ki się nie wgniata to jest ok. Jak wrócę z pracy to pokażę jak to wygląda to może zawerdyktujecie. Do tej pory wyglądała jak swieżo zerwana.

A kiedy wygrzebać nasionka?
Karls
200p
200p
Posty: 386
Od: 10 kwie 2007, o 13:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Tykwa - warzywo, piękna ozdoba, tysiące zastosowań, cz.4

Post »

Najwygodniej jak będzie kompletnie sucha ;). Łatwo je wtedy wydobyć, nie trzeba wydłubywać z mokrego miąższu jak przy świeżym owocu, tylko na dobrą sprawę same wypadają jak się obstuka owoc. Jeśli plamy są suche to po prostu może nierówno schnie i tyle. Grzyb najczęściej się ślimaczy, skórka pod taką plamą jest miękka, obłazi.
Awatar użytkownika
ElzbietaaG
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2902
Od: 16 sie 2008, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Elbąga

Re: Tykwa - warzywo, piękna ozdoba, tysiące zastosowań, cz.4

Post »

Moje tykwy będą w tym sezonie zimowały na podwórku. Rok temu zostawiłam kilka sztuk
na mrozie, skórka zgniła a tykwa po umyciu i wyszorowaniu druciakiem,
wymagała jedynie krótkiego wysuszenia na kaloryferze.
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Tykwa - warzywo, piękna ozdoba, tysiące zastosowań, cz.4

Post »

Tak to wygląda
Obrazek

Plamy są twarde. Od g?ry wygląda na schnięcie. Dzieje się to takimi jakby 'słojami', po kawałku. Przy stukaniu jest twarda i wydaje taki pusty odgłos.
Nie wygląda zbyt ładnie obecnie ale mam nadzieję,że jesteśmy na dobrej drodze.

Dwie pozostałe nadal wiszą na krzaku.
Karls
200p
200p
Posty: 386
Od: 10 kwie 2007, o 13:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Tykwa - warzywo, piękna ozdoba, tysiące zastosowań, cz.4

Post »

No to na razie bym czekał co z tego wyniknie. Widywałem już taki plamki u mnie a później owoc normalnie schnął, także póki to jest suche to nie ma co panikować ;). A co do efektu wizualnego to zawsze można puszkę bejcy czy lakierobejcy kupić i zamalować jak już będzie porządnie wysuszone.
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Tykwa - warzywo, piękna ozdoba, tysiące zastosowań, cz.4

Post »

Co z nią zrobię ostatecznie to jeszcze nie wiem, ale posiadam r?zne farbki więc zabawić się zawsze można. Wstępnie to obiecałam mojemu dziecku że będzie mogła z tego zrobić domki dla ptaszków,więc pewnie taki będzie cel. Szkoda tylko że takie maleńkie mi te tykwy wyszły, niezbyt wiem jaki ptaszek się tam zmieści, ale może choć karmnik z tego będzie.
Awatar użytkownika
ElzbietaaG
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2902
Od: 16 sie 2008, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Elbąga

Re: Tykwa - warzywo, piękna ozdoba, tysiące zastosowań, cz.4

Post »

Plamki po wysuszeniu tykwy też mają swój urok. :wit Jeżeli myslisz o malowaniu farbami, to
bliżej wiosny będziesz musiała namoczyć tykwę i wyszorować druciakiem. Trochę marudna
robota ale potrzebna. :D
Karls
200p
200p
Posty: 386
Od: 10 kwie 2007, o 13:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Tykwa - warzywo, piękna ozdoba, tysiące zastosowań, cz.4

Post »

Foxowa - u mnie też małe porosły, taki sezon co zrobić. Wiosna najpierw była zimna to sadzonki spóźnione, potem na przełomie czerwca/lipca fala upałów i susza, a po nich znowu zimno... dopiero sierpień był jakiś normalniejszy pogodowo po tych wszystkich skrajnościach, ale to już wiele nie nadgoniło.
vimen
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2781
Od: 11 sty 2015, o 16:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tykwa - warzywo, piękna ozdoba, tysiące zastosowań, cz.4

Post »

U mnie Snake urósł 30 cm od ziemi i nie zawiazał żadnego owocka. Corsican Flat za to wlazła na jabłonkę i tam szalała. Nie wiem czy zdążyła dojrzeć. Dwie wyglądają przyzwoicie, trzecia jest mniejsza. A cała gromada malutkich spisana na straty. Jeszcze wiszą, ale widzę, ze łodyga zasycha, wiec muszę zebrać. Więcej w tym roku nie sadziłam - i dobrze, bo u mnie to był fatalny rok dla upraw.
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”