Tykwa - warzywo, piękna ozdoba, tysiące zastosowań, cz.4

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Dobroczynek
50p
50p
Posty: 72
Od: 22 lut 2018, o 18:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Tykwa - warzywo, piękna ozdoba, tysiące zastosowań, cz.4

Post »

Chyba jednak pokuszę się o próbę. Jeśli się nie uda to trudno. Mam dwa południowe okna (takie do podłogi) bez ogrzewania pod spodem. Jedno naszykowane jest na rozsady drugie poświęcę na te tykwy. Posadzę je w doniczkach balkonowych. Będzie w razie czego łatwiej wynosić na hartowanie.... jeśli się nie uda to tez się przyznam :wink: na przyszłość będzie wiadomo czy jest nadzieja dla takich narwańców jak ja :D
Awatar użytkownika
Marconi_exe
1000p
1000p
Posty: 1472
Od: 10 kwie 2010, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tykwowisko środkowopolskie
Kontakt:

Re: Tykwa - warzywo, piękna ozdoba, tysiące zastosowań, cz.4

Post »

Każde warzywo ma swój optymalny czas do siewu w danej strefie lub klimacie. Wg mnie najlepszym terminem do siewu tykw w Polsce to od 10 kwietnia do 25. Jeżeli bym teraz wysiewał to tylko stosując światło 8000 - 10000K żeby rośliny były krępe, a nie wybujałe.
Pan stworzył z ziemi lekarstwa, a człowiek mądry nie będzie nimi gardził. Syracha 38
Marek
Dobroczynek
50p
50p
Posty: 72
Od: 22 lut 2018, o 18:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Tykwa - warzywo, piękna ozdoba, tysiące zastosowań, cz.4

Post »

A czy mogę poprosić o podpowiedz gdzie można w Polsce kupić w znośnej cenie ledy o odpowiedniej długości fali wydajności?
Z Chin będzie długo szło i odbiorę jak już nie będzie sensu doświetlać.
Przyda się wszystkim rozsadom :) w zeszłym roku sianym w terminie pomidorom na południowym oknie było za ciemno z powodu takiej, a nie innej pogody na wiosnę, wiec może i w tym roku przydać się doświetlanie.

Może i tykwa to nie roślina doniczkowa ale do czasu wysadzenia do gruntu można ją tak traktować.
viewtopic.php?f=19&t=48848&hilit=lamp%2A&start=196
viewtopic.php?f=5&t=50088&p=2714430&hil ... x#p2714430
Powyżej linki gdzie można zadawać pytania odnośnie doświetlania roślin. Marconi_exe
Awatar użytkownika
borowa
200p
200p
Posty: 339
Od: 3 lis 2015, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Tykwa - warzywo, piękna ozdoba, tysiące zastosowań, cz.4

Post »

Jakie macie doświadczenie z tykwą o odmianie extra long handled dipper? Czy rzeczywiście ta jej szyjka rośnie tak długa i prościutka jak na zdjęciach w Google?
Pozdrawiam!
Jagoda
Awatar użytkownika
Marconi_exe
1000p
1000p
Posty: 1472
Od: 10 kwie 2010, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tykwowisko środkowopolskie
Kontakt:

Re: Tykwa - warzywo, piękna ozdoba, tysiące zastosowań, cz.4

Post »

Jagoda wszystko zależy czy owoc będzie się zwieszał i nic temu nie będzie kolidować. Wtedy będzie prosta. Jeżeli będziesz uprawiać bez rusztowania to wtedy będą pokręcone w różnych kształtach np. S, L, C, U czy spiralne.

Właśnie skończyłem test kiełkowania Extra Long Handled Dipper. Mimo, że nasiona zeszłoroczne to wykiełkowało 50%. Pewnie by jeszcze więcej wykiełkowało bo niektóre nasiona w ziemi jeszcze nie ruszyły ale nie chce mi się ich trzymać bo i po co. Rad jestem, że w ogóle kiełkują bo tykwa się zawiązała bardzo późno i myślałem, że nic z nich nie będzie. Nasiona nie są takie ciemne.

Obrazek

A tutaj matczyny owoc z którego pozyskałem nasionka. Liczę na pobicie własnego rekordu.
Obrazek

Choć nasiona kupowałem z raczej sprawdzonego sklepu to moje E.L.H.Dippery są skrzyżowane z różnymi innymi odmianami. Niektóre z marenkami, a inne z nie wiadomo czym. Faktem jest to, że nie powinny być szpiczaste na końcu lecz zaokrąglone.

Bardzo jestem ciekawy własnej krzyżówki E.L.H.Dipper z tykwą Snake Holewy. Powinna wyjść z tego niezła chimera. Liczę na długość Snake, a na kształt Dipperka.
Pan stworzył z ziemi lekarstwa, a człowiek mądry nie będzie nimi gardził. Syracha 38
Marek
miko4
200p
200p
Posty: 255
Od: 9 gru 2009, o 07:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Tykwa - warzywo, piękna ozdoba, tysiące zastosowań, cz.4

Post »

Szukając wiadomości o uprawie tykwy znalazłem informację aby nasiona potraktować wrzątkiem dla lepszego kiełkowania.
Czy ktoś to praktykował?
Awatar użytkownika
daro---
100p
100p
Posty: 125
Od: 17 sie 2016, o 22:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tykwa - warzywo, piękna ozdoba, tysiące zastosowań, cz.4

Post »

Ja do moczenia nasion używałem gorącej/ciepłej wody z kranu , niektóre odmiany szybko kiełkowały a inne wcale(np.: tykwa snake) ...
Pozdrawiam
Daro---
agaw1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 15 sty 2015, o 08:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Tykwa - warzywo, piękna ozdoba, tysiące zastosowań, cz.4

Post »

Zalewam nasionka tykwy i dyni wrzątkiem , nic się nie dzieje normalnie kiełkują .
Z tego co pamiętam to jest stratyfikacja wrzątkiem przy zakupie nasion było w instrukcji .
Aga
Awatar użytkownika
borowa
200p
200p
Posty: 339
Od: 3 lis 2015, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Tykwa - warzywo, piękna ozdoba, tysiące zastosowań, cz.4

Post »

Popatrzcie jakie zbiory. Ciekawy sposób na suszenie tykw. Jak myślicie, wiatr ich nie uszkodzi? Tej zimy nawet miałam zamiar zawiesić swoje na podporach, na których rosły, ale pomyślałam, że przez te nasze polskie szarugi podbijają się i niewiele mi zostanie. To zdjęcie jest z tureckiej strony, ich klimat cieplejszy ale na pewno wiatr nie łagodniejszy. Tak naprawdę to bardzo inspirująca jest ta turecka stronka, polecam do obejrzenia.
http://sukabakbodrum.com/90-adet-su-kab ... boyaniyor/

Obrazek
Pozdrawiam!
Jagoda
ciastki
100p
100p
Posty: 115
Od: 24 sty 2017, o 08:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tykwa - warzywo, piękna ozdoba, tysiące zastosowań, cz.4

Post »

Witajcie :D

Ponawiam pytanie czybktos ma na sprzedaż swoje lub namiar na sprawdzone źródło nasion
Canon Ball, Gęsie Jajo i bushell basket (czy jak to się tam pisze).
Niestety zgubiłam namiar na panią, od której brałam nasiona w zeszłym roku :cry:

Druga kwestia o która mnie zaciekawiła-czy zdażyło się Wam, żeby po siebie do gruntu jakieś stworzenia podziemne poprzestawiały Wam nasiona? :shock:
Awatar użytkownika
borowa
200p
200p
Posty: 339
Od: 3 lis 2015, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Tykwa - warzywo, piękna ozdoba, tysiące zastosowań, cz.4

Post »

Moje zeszłoroczne tykwy Apple nadal zielone i ciężkie. Bardzo powoli schną, ale że nie żółcieją to jeszcze bardziej mnie zastanawia.
Obrazek
Pozdrawiam!
Jagoda
Awatar użytkownika
dorota514
200p
200p
Posty: 484
Od: 23 lut 2014, o 18:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Tykwa - warzywo, piękna ozdoba, tysiące zastosowań, cz.4

Post »

Moje apple też nadal zielone. Ale wyraźnie lżejsze. Widocznie ta odmiana długo schnie.
Awatar użytkownika
kiziorek
50p
50p
Posty: 91
Od: 16 mar 2016, o 13:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko pomorskie

Re: Tykwa - warzywo, piękna ozdoba, tysiące zastosowań, cz.4

Post »

Witam wszystkich! w tym roku pierwszy raz posadzę tykwę. Wasze są takie piękne, mam nadzieje,że mi również coś wykiełkuje z nasionek. Pozdrawiam! :wit
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”