Dynia olbrzymia - wszystko o uprawie giganta cz.8

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
mdabr
200p
200p
Posty: 249
Od: 12 paź 2014, o 17:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zarzecze, powiat jasielski, podkarpackie
Kontakt:

Re: Dynia olbrzymia - wszystko o uprawie giganta cz.8

Post »

;:306

Fajnie by było gdyby były już przekopane. U mnie wczoraj dosypało z 20cm śniegu - a już było tak ładnie. Planuje przygotować podłoże (zmulczować żyto, chociaż nie wiem czy będzie co mulczować bo żyto jest niziutkie, nawieźć drugi raz podłoże popieczarkowe i wszystko wymieszać) w pierwszym tygodniu kwietnia. Zastanawiam się jedynie czy nie wysiać jeszcze łubinu tak żeby końcem maja zmulczować i przemieszać z podłożem tylko czy warto teraz jeszcze siać? Myślałem żeby zostawić tak po około 2m od miejsca w którym będą posadzone dynie a na reszcie jeszcze zasiać poplon/przedplon tylko nie wiem czy zdąży wykiełkować i urosnąć przez półtora miesiąca.
Pozdrawiam, Mateusz
Nie ma rzeczy niemożliwych. Są tylko mało prawdopodobne.
Awatar użytkownika
ogrodnikk
500p
500p
Posty: 574
Od: 25 maja 2012, o 23:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Dynia olbrzymia - wszystko o uprawie giganta cz.8

Post »

Nadal trzymasz się planu z wysiewem 1/2 kwietnia? Nie będę się wypowiadał na temat poplonu/przedplonu bo tak naprawdę pierwszy raz mam na ogródku. Ja wysiałem żyto na jesień, ma 5/7cm. Przygotuję tylko miejsce wysadzenia a na reszcie niech jeszcze rośnie. Wg mnie szkoda czasu i siły na mulczowanie tego i sianie na szybko nowego ale na jesień dałem sporo kompostu na całości.
Awatar użytkownika
mdabr
200p
200p
Posty: 249
Od: 12 paź 2014, o 17:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zarzecze, powiat jasielski, podkarpackie
Kontakt:

Re: Dynia olbrzymia - wszystko o uprawie giganta cz.8

Post »

U mnie żyto jest podobnej wysokości (ale siane było miesiąc później niż powinno być więc nie można się zbytnio temu dziwić), miałem nadzieję, że w marcu jeszcze trochę podrośnie ale na to nie ma co już liczyć ze względu na obecna pogodę, więc tak jak piszesz na mulczowanie szkoda czasu. Co do terminu kiełkowania nasion to raczej nic się nie zmienia - jeżeli pogoda nie będzie sprzyjać to najwyżej dostaną mniej światła i będą tydzień dłużej czekać na wysadzenie (w poprzednim sezonie wysadzałem dynie 1. maja, w tym roku chcę to zrobić kilka dni wcześniej a co z tego wyjdzie to czas pokaże).
Pozdrawiam, Mateusz
Nie ma rzeczy niemożliwych. Są tylko mało prawdopodobne.
Bogdan61
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 28 wrz 2016, o 14:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dynia olbrzymia - wszystko o uprawie giganta cz.8

Post »

czym wypełnić dołek pod krzak ? - czy granulowany suchy bydlęcy nawóz jest bezpieczny ? jakie dodać nawozy ?
czy ziemię "przełamać" torfem odkwaszonym ?
Pozdrawiam, Bogdan
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13654
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Dynia olbrzymia - wszystko o uprawie giganta cz.8

Post »

Zawsze stosuje tylko naturalne oborniki, więc nie podpowiem w kwestii granulowanych. Zasada jest taka, że jak ziemia piaszczysta, sypka, to nawozimy obornikiem bydlęcym, który poprawia strukturę gleby, jak ciężka i zbita, to.koński, króliczy, kozi, to rozluźnienia gleby.

Torf można dodać na glebie gliniastej ale nie za dużo na raz i trzeba go dobrze wymieszać z glebą z racji na jego wysychanie.

Tak naprawdę ciężko jest doradzić, bo może się okazać. Że gleba ma niewłaściwe pH lub jakiegoś składnika w glebie jest za dużo i takie nawożenie ,,na pałę" moze też zaszkodzić. Dynia jwzt żarłoczna dlatego dać coś pod korzeń warto ale trzeba dać też na całe poletko, gdyż dynia czerpie dodatkowo z korzeni przybyszowych.
Awatar użytkownika
Skrzyp
100p
100p
Posty: 159
Od: 17 maja 2016, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: DOLNY ŚLĄSK

Re: Dynia olbrzymia - wszystko o uprawie giganta cz.8

Post »

Jeszcze 2 tyg. i początek sezonu rozpoczęty :D
Dziś w końcu wiosenna pogoda ;:3
Pozdrawiam Krzysiek
Awatar użytkownika
mdabr
200p
200p
Posty: 249
Od: 12 paź 2014, o 17:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zarzecze, powiat jasielski, podkarpackie
Kontakt:

Re: Dynia olbrzymia - wszystko o uprawie giganta cz.8

Post »

U mnie też dziś pogoda była ładna, ale przez weekend ma padać (co mi nawet pasuje bo rozsiałem jeszcze trochę wapna). W przyszłym tygodniu, o ile sprawdzi się prognoza pogody będę chciał przygotować podłoże pod tegoroczne dynie (dalej nie wiem czy wysiać jeszcze łubin czy nie, ale do końca przyszłego tygodnia pewnie się wszystko wyjaśni).
Pozdrawiam, Mateusz
Nie ma rzeczy niemożliwych. Są tylko mało prawdopodobne.
Awatar użytkownika
ogrodnikk
500p
500p
Posty: 574
Od: 25 maja 2012, o 23:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Dynia olbrzymia - wszystko o uprawie giganta cz.8

Post »

Dziś i trzy lata temu, trochę się zmieniło przez ten czas :D W pierwszym roku to poletko na dynię miało jakieś 5x5m w tej chwili już 9x9m. Teraz się dziwię jakim cudem wykręciłem 200kg w pierwszym sezonie :D
Obrazek
Awatar użytkownika
Irek6820
200p
200p
Posty: 306
Od: 8 lut 2014, o 08:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie okolice Narewki

Re: Dynia olbrzymia - wszystko o uprawie giganta cz.8

Post »

Czekam na wyniki badań gleby . Miałem na wiosnę dać obornik ale jeżeli trzeba będzie wapnować to obornika juz nie mogę dać :?
Awatar użytkownika
ogrodnikk
500p
500p
Posty: 574
Od: 25 maja 2012, o 23:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Dynia olbrzymia - wszystko o uprawie giganta cz.8

Post »

Ja chyba też zrobię badania, myślałem że droższe są, jak najlepiej zrobić na takim małym poletku? Pobrać z 4 miejsc i zrobić z tego jedna próbkę?
Awatar użytkownika
Irek6820
200p
200p
Posty: 306
Od: 8 lut 2014, o 08:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie okolice Narewki

Re: Dynia olbrzymia - wszystko o uprawie giganta cz.8

Post »

Pobierasz z kilku miejsc na poletku ziemię najlepiej z 20 cm głębokości . Mieszasz ziemię z tych kilku miejsc w np. taczce i na koniec bierzesz jedną ogólną próbę. Ja za jedną próbkę musiałem zapłacić 52 zł + doradztwo nawozowe 18 zł. Wybrałem to droższe badanie dla podłoży ogrodniczych .
Awatar użytkownika
ppwolf
100p
100p
Posty: 134
Od: 21 wrz 2016, o 09:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie/małopolskie

Re: Dynia olbrzymia - wszystko o uprawie giganta cz.8

Post »

Witajcie :wit ,mam pytanko,zrobiłem próbę kiełkowania 12.03 i teraz dalej co?,dotrzyma do wysadzenia czy kasować?.Łodyga ma 17cm.
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam Paweł
Awatar użytkownika
ogrodnikk
500p
500p
Posty: 574
Od: 25 maja 2012, o 23:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Dynia olbrzymia - wszystko o uprawie giganta cz.8

Post »

Badanie podłoży ogrodniczych różni się czymś od zwykłego? oczywiście oprócz tego że jest więcej informacji? Po prostu dziwi mnie to że są to osobne badania i może lepiej jest zrobić Badanie gleb użytków rolnych na zawartość makroelementów (pH, Mg, P, K) 13,12 zł oraz Oznaczenie zawartości mikroelementów
(mangan, cynk, miedź, żelazo, bor)
52,48 zł

ppwolf Ona już powinna być wysadzona także jedyne co możesz zrobić to jakieś testy albo wyrzucić
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”