Dynia olbrzymia - wszystko o uprawie giganta cz.8

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13648
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Dynia olbrzymia - wszystko o uprawie giganta cz.8

Post »

mdabr pisze:Bracia Paton podali takie info odnośnie swoich nasion na BP:
IanP pisze:(...)We have given 300 2269's to the EGVGA for their seed of the year(...)

Możesz podrzucić link na priv? :)
Awatar użytkownika
mdabr
200p
200p
Posty: 249
Od: 12 paź 2014, o 17:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zarzecze, powiat jasielski, podkarpackie
Kontakt:

Re: Dynia olbrzymia - wszystko o uprawie giganta cz.8

Post »

W związku z tym, że co roku moje dynie były strasznie powyciągane zrobiłem mały test, może komuś się przyda.

Na forum była mowa o tym, żeby w nocy obniżać temperaturę co miało ograniczyć wyciąganie się sadzonek - u mnie kompletnie to nie zdało egzaminu (obniżałem temperaturę z 24oC do około 14oC).

Teraz zrobiłem testy z doświetlaniem sadzonek. Dynie rosły w temperaturze pokojowej, około 20oC, bez żadnego dogrzewania, podlewane były sama wodą bez żadnych nawozów. Nasiona do doniczek trafiły 16 grudnia. Pierwsze sadzonki nie były doświetlane, rosły na parapecie. Następne sadzonki były doświetlane 16 godzin dziennie. Ostatnie sadzonki były doświetlane 24 godziny na dobę. Do doświetlania użyte zostały dwie żarówki led o mocy 10W każda (820lm, barwa 2700K) oraz dwie żarówki grow led o mocy 5x2W każda (dwie diody niebieskie i 3 czerwone - na wzrost powinno być raczej więcej diod niebieskich niż czerwonych, ale takie tylko miałem). Tak wyglądają sadzonki dziś.

Obrazek

Przy okazji pytanko: dlaczego część hodowców sadzi nasiona w ten sposób, że liścienie wychodzą z ziemi wraz z łupiną (jakieś powody przychodzą mi do głowy ale nie chcę sugerować odpowiedzi). Ja zawsze sadziłem tak, żeby łupinka zostawała w podłożu.
Pozdrawiam, Mateusz
Nie ma rzeczy niemożliwych. Są tylko mało prawdopodobne.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13648
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Dynia olbrzymia - wszystko o uprawie giganta cz.8

Post »

Porównywanie prowadzenia sadzonek teraz, a w połowie kwietnia nie jest dobrym pomysłem. Zasada jest prosta. Jak za mało słońca na dworze, to sadzonki doświetlamy, jak za szybko rosną, to obniżamy temperaturę, by zminimalizować wyciąganie. Myśle, że doświetlać, muszą tylko osoby, które nie mają słonecznych parapetów, w przeciwnym wypadku dyńki fajnie rosną na parapecie. Ja niestety nie mam możliwości mieć dyń na parapecie, a zazwyczaj też mam kłopot z wynoszeniem sadzonek, stąd zazwyczaj są pod sztucznym światłem. :)

Skąd pomysł, że ktoś się stara, by sadzonka wychodziła z łupiną? Ja zawsze sądziłem, że każdy stara się by ona jak naszczybciej i najłatwiej zeszła, by liścienie się nie uszkodziły i jak najszybciej łapały słonka/światła. :)
Awatar użytkownika
mdabr
200p
200p
Posty: 249
Od: 12 paź 2014, o 17:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zarzecze, powiat jasielski, podkarpackie
Kontakt:

Re: Dynia olbrzymia - wszystko o uprawie giganta cz.8

Post »

U mnie też jest problem z oknami od południowej strony więc sadzonki doświetlam. Ale nawet gdybym miał "słoneczne okno" to i tak bym doświetlał sadzonki w kwietniu. Wiadomo, że bez doświetlania też urosną ale w kwietniu światła słonecznego nie ma jeszcze zbyt wiele (od wschodu do zachodu słońca jest około 13 godzin więc myślę, że w miarę 'fajnego' światła jest maks 8-9 godzin a to zdecydowanie za mało do dobrego/szybkiego rozwoju dyniek).

Co do sadzenia tak aby sadzonki wychodziły z łupiną to wcześniej jakoś nie zwróciłem na to uwagi - zawsze sadziłem tak aby łupinka została w ziemi. Wczoraj przeglądnąłem jeszcze kilka growlogów na BP i widzę, że osób u których tak właśnie wschodzą dynie jest dość sporo (nawet na którymś ze swoich filmów Mark Clementz pokazywał jak ściągać taką łupinkę, chociaż używanie do tego kombinerek/szczypców to chyba lekka przesada). Ale tak jak piszesz szybkość wschodzenia może tu być jednym z czynników.
Pozdrawiam, Mateusz
Nie ma rzeczy niemożliwych. Są tylko mało prawdopodobne.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13648
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Dynia olbrzymia - wszystko o uprawie giganta cz.8

Post »

Ja dopóki miałem więcej czasu, to nie doświetlałem ale obecnie z braku czasu i możliwości, jestem zmuszony doświetlać, a w zasadzie polagać głównie na sztucznym świetle.

Co do nasionka, to Ja bardziej spotykałem się właśnie z tym, że na filmikach np Paton, pokazuje jak np zeszlifować rant nasionka, by ono łatwo zeszło. Pytanie czy trafiłeś akurat na takie posty instruktażowe, które pokazują co robić jak już nasionko nie zejdzie. :)

Jakoś większego sensu nie widzę, by łupina zostawała. Im szybciej liścienie dostaną słońce, to wg mnie lepiej. :wink:
Musashi
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 21 lip 2017, o 15:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dynia olbrzymia - wszystko o uprawie giganta cz.8

Post »

Witam wszystkich serdecznie

Sporo czasu mnie nie było,ale jak tow życiu bywa nie wszystko układa się po naszej myśli.Niestety we wrześniu zmarła nagle moja Mama więc musiałem przez jakiś czas się z tym wszystkim ogarnąć.

pochwalę się wiec moimi dyniami(pierwszymi w życiu)


Obrazek

ta po prawej 68 kg a po lewej 54

jestem zadowolony z wyniku jak na pierwszy raz i na fakt iż nasiona były z marketu ;:215

-- 9 sty 2018, o 11:25 --

Mam do was pytanie odnośnie nasion. czy ktoś ma w sprzedaży jakieś dobre nasionka??chętnie kupie
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13648
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Dynia olbrzymia - wszystko o uprawie giganta cz.8

Post »

Jak na nasiona z marketu, to dynie urosły bardzo ładne. ;:215 Wiadomo, że życie pisze swoje scenariusze i nie zawsze wszystkie plany w sezonie uda się zrealizować. Myśle, że w tym sezonie z profesjonalnymi nasionami, możesz uzyskać rewelacyjny wynik, bo widać, że ziemia ma takie możliwości. :)
Musashi
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 21 lip 2017, o 15:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dynia olbrzymia - wszystko o uprawie giganta cz.8

Post »

Też mam taką nadzieję że uda się te 100 kg osiągnąć (nie ma co szaleć)

A co do nasion to powiedz mi czy orientujesz się czy ktoś ma do sprzedania ??
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13648
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Dynia olbrzymia - wszystko o uprawie giganta cz.8

Post »

Co do nasion, to zapewne większość uprawiających jakieś ma, czy to z własnych dyń, czy to z własnej kolekcji.

Ja osobiscie, mogę zaprosić Ciebie do mojego wątku sprzedażowego. :wit

viewtopic.php?p=5956142#p5956142
Musashi
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 21 lip 2017, o 15:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dynia olbrzymia - wszystko o uprawie giganta cz.8

Post »

Super a jakie pakiety są jeszcze dostępne??
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13648
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Dynia olbrzymia - wszystko o uprawie giganta cz.8

Post »

Zgadamy się na priv. :wit
Awatar użytkownika
Irek6820
200p
200p
Posty: 306
Od: 8 lut 2014, o 08:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie okolice Narewki

Re: Dynia olbrzymia - wszystko o uprawie giganta cz.8

Post »

Zna ktoś dobry patent na ogrzanie gleby ? Kupiłem całą linię nawadniającą, wapnovit , goemar, kristalon pomarańczowy oraz 125 l wermikulitu i perlitu . Pod koniec lutego zamawiam tunel foliowy 6x10 no i obowiązkowo muszę badanie gleby wykonać .
Obrazek
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13648
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Dynia olbrzymia - wszystko o uprawie giganta cz.8

Post »

Wprowadzenie sporej dawki materi organicznej sporo podnosi stopień nagrzania gleby.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”