Oberżyna - uprawy z rozsady cz3

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Faworyt
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3748
Od: 2 gru 2014, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady cz3

Post »

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pojawiają się pierwsze owoce. ;:333
Serdecznie pozdrawiam.
MK
Żadną sztuką jest trwać i oczekiwać,lecz dawać nad miarę. Bruno/ Ew. wg. Św. Mateusza 25, (31-46).
Awatar użytkownika
jeszcze
1000p
1000p
Posty: 1566
Od: 22 sty 2017, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Legionowo

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady cz3

Post »

U mnie dopiero dziś zakwitła pierwsza w donicy. Ciekawe czy zawiąże owoc.
Iza
Awatar użytkownika
Rubia
200p
200p
Posty: 382
Od: 19 paź 2015, o 17:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Otwocka

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady cz3

Post »

Bakłażan kupowany jako chiński ma pierwszy owoc, który już prawie, prawie nadaje się do zjedzenia :D Jeszcze jego sąsiad, również Chińczyk, podobnie się pospieszył. Bałkażany z mojej własnej rozsady na razie kwitną, lecz zawiązki mają malutkie.
Pierwszy raz uprawiam bakłażany :) Dość przypadkowo to wyszło, ale chyba powtórzę w przyszłym roku: parę sadzonek kupionych (wcześniejsze), parę własnych (późniejsze) i sezon zbiorów będzie przedłużony :)

Obrazek
Awatar użytkownika
jeszcze
1000p
1000p
Posty: 1566
Od: 22 sty 2017, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Legionowo

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady cz3

Post »

Fajne węże, ciekawe czy różnią się smakiem od tych w kształcie gruszki.
Iza
Awatar użytkownika
Rubia
200p
200p
Posty: 382
Od: 19 paź 2015, o 17:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Otwocka

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady cz3

Post »

Różnic w smaku nie dostrzegłam (chociaż nie jestem żadnym smakoszem, być może ktoś inny miałby odmienne zdanie), natomiast różnica w cenie była zauważalna - w Auchanie gruszkowate ciemne były po 10 zł za kilogram, a te wężowe - po 17 :D Miały ładny, zwarty miąższ bez włókien i goryczki. Ja w tym moim warzywniku chciałam wypróbować rozmaite odmiany, które niełatwo jest dostać w handlu, dlatego z bakłażanów mam jeszcze miniaturowe białe i fioletowe oraz Turkish Orange. Na razie wszystkie mają sporo kwiatów i pąków kwiatowych (nie wiem, jak to będzie z wiązaniem owoców u wszystkich odmian, ale na White Egg Mini zawiązki są). Liczę na to, że obecne chłody są przejściowe i bakłażanom nie zaszkodzą...
3emfipa
50p
50p
Posty: 89
Od: 25 kwie 2017, o 14:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady cz3

Post »

Małe białe bakłażany są niezjadliwe - twarde i niesmaczne. Z dużymi podobnie, ale da się jeszcze jakoś zjeść.
Turkish orange są nawet smaczne, ale tylko te z pierwszych zbiorów, później nabierają goryczki, której nie da się pozbyć. Jedyna zaleta to taka, że są wcześniej od innych odmian. Można więc zaspokoić oberżynowy apetyt wcześniej a potem wydrzeć dziada albo zostawić na ozdobę - o ile mszyce nie zjedzą.
Pozostałe odmiany jakie miałam - długie cienkie, tsakoniki, bianca sfumata - były naprawdę smaczne.
W tym roku testuję Red Ruffled, ale z pokroju rośliny zapowiada się coś w rodzaju turkish orange.
Awatar użytkownika
Rubia
200p
200p
Posty: 382
Od: 19 paź 2015, o 17:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Otwocka

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady cz3

Post »

Ja do tej pory jadłam wyłącznie bakłażany kupowane w sklepie albo zamawiane w restauracji i pamiętam, że pasowały mi zarówno białe mini, jak i te duże :) Może to jednak kwestia odmiany, nie tylko samego wyglądu. Raz się tylko nacięłam, kupując małe, ciemne, w żółtawe paski: były twarde i łykowate, do tego miały w środku puste komory, tak że miąższu było w nich naprawdę niewiele.
Dlatego chciałabym sprawdzić, tak na własne potrzeby, rozmaite odmiany i wytypować te, które będą mi najbardziej odpowiadały, żeby mieć ze trzy pewniaki, które będę sobie siała w następnych latach. Na razie mam cztery pewne odmiany o ustalonych nazwach, wyhodowane z nasion sprzedawanych przez firmy nasiennicze: Kaberi, White Egg, White Egg Mini i Turkish Orange. A jakie będą tak naprawdę - niedługo się okaże, mam nadzieję.
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4270
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady cz3

Post »

Jedna odmiana moich chińskich bakłażanów. Generalnie lepiej u mnie rosną w donicach z kompostem. Na działce doskwiera im susza niestety.
Obrazek
marunia
100p
100p
Posty: 134
Od: 4 cze 2015, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady cz3

Post »

Moje bakłażany średnio po dwa na krzaku, już dojrzałe, czy dwie sztuki to taka średnia, czy mogę liczyć na więcej?

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Igala
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2603
Od: 11 gru 2012, o 19:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady cz3

Post »

:wit

Ja zwykle mam po kilka na krzaku i rosną niemal po kolei, zobacz czy masz jakieś małe zawiązki jeszcze...
Zapraszam serdecznie! Iga
Kontrolowana dzikość cz.2
marunia
100p
100p
Posty: 134
Od: 4 cze 2015, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady cz3

Post »

Wczoraj obejrzałem, zawiązki i kwiaty są, czyli jeszcze coś będzie ;:138 w sumie mamy dopiero początek lipca.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady cz3

Post »

Na jednym liściu oberżyny zauważyłem przebarwienia - jaka to przyczyna?

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Faworyt
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3748
Od: 2 gru 2014, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady cz3

Post »

Jeśli to jeden liść i na spodniej stronie nie widać szkodnika/szkodników(ja nie bardzo je tam widzę)to jak dla mnie przy tak sporych rozmiarów już roślinie i jest to jeden z najniżej położonych liści mogą kłaniać się już u Ciebie pierwsze niedobory.Jak z podkarmianiem?
Serdecznie pozdrawiam.
MK
Żadną sztuką jest trwać i oczekiwać,lecz dawać nad miarę. Bruno/ Ew. wg. Św. Mateusza 25, (31-46).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”