Oberżyna - uprawy z rozsady cz3

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
iwonaceae
200p
200p
Posty: 330
Od: 20 lip 2018, o 00:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ipswich, UK

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady cz3

Post »

Piękne te sadzonki. I już kwitnące! Ja jeszcze nigdy nie miałam sukcesu w uprawie bakłażanów. Kilka razy wysiałam odmianę Black Beauty i doczekałam się max 2 owoców. I to tylko w tunelu. W tym roku nic mi nawet nie wzeszło. Pewno już nasiona były stare, ale i nie kupowłam nowych. Stwierdziłam, że już dość. Poddaję się. ;:222
Aż tu niespodziewanie dostałam 5 sadzonek od działkowej sąsiadki ;:202 Tym razem to inna odmiana: Early Long Purple. Zobaczymy, czy się sprawdzi.
Pozdrawiam,
Iwona
chudziak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2423
Od: 8 maja 2010, o 22:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: gm.Konopiska k/Częstochowy

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady cz3

Post »

Mnie bakłażany atakowały przędziorki :evil:
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4244
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady cz3

Post »

Kiedy uprawiałam odmianę Black Beauty, to nie miałam spektakularnych sukcesów. Kupiłam nasiona jakiejś chińskiej drobnoowocowej odmiany i byłam zdziwiona jak obficie owocuje w donicy. W tym roku mam Early Long Purple, Tsakoniki i nie pamiętam trzeciej :oops: Myślę, że trzeba szukać odmiany do naszych warunków.
IN_be
200p
200p
Posty: 227
Od: 18 lis 2015, o 10:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Belgia

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady cz3

Post »

Ja miałam chyba Black beauty w tamtym roku, w gruncie. Miałam 9 krzaków, z każdego zebrałam koło 6-10 dużych owoców i trochę małych. W tym roku wysialam pozostałe nasiona z ubiegłorocznej paczki i niestety nic nie wzeszło. Kupiłam 3 gotowe sadzonki, tyle powinno wystarczyć na bieżące spożycie. Ale w przyszłości będę kupować świeże opakowanie nasion.
Iza
Awatar użytkownika
lobuzka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 682
Od: 8 mar 2010, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady cz3

Post »

Na Bkack Beauty też nie narzekam, dobrze plonuje, ale fakt w oberżynie przędziorek gustuje, trzeba prysnąć.
Ludzie są jak morze, czasem łagodni i przyjaźni, czasem burzliwi i zdradliwi. Przede wszystkim to jest tylko woda. Albert Einstein
Pozdrawiam Aneta.
iwonaceae
200p
200p
Posty: 330
Od: 20 lip 2018, o 00:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ipswich, UK

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady cz3

Post »

A kiedy wysiewacie Black Beauty? Może ja coś robię źle ;:14 Te 6 owoców z krzaczka to dla mnie marzenie. Nawet 4 byłoby super! I to jeszcze w gruncie! Niewiarygodne :shock:
Pozdrawiam,
Iwona
Jowita37
100p
100p
Posty: 193
Od: 27 lut 2016, o 00:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: k/Zawiercia

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady cz3

Post »

Łobuzka dzięki ;:167
iwonaceae w ubiegłym roku miałam 3 krzaki w poliwęglanie i zero owoców, za to każdy z 6 sztuk bakłażanów w gruncie miał ich po kilka. W tym roku tylko w gruncie. Może w poliwęglanie brakowało pszczółek do zapylania?
Przędziorków w ubiegłym roku nie zauważyłam, ale po wysadzeniu sadzonki długo stały w miejscu, a że wysiane były później, to się trochę naczekałam na pierwszy kwiatek :roll: Za to w tym roku się chyba pospieszyłam, bo do sadzenia pod chmurkę zostało 2-3 tygodnie.
Siałam ubiegłoroczne nasiona, nie wszystkie wykiełkowały, tak na oko na pewno mniej niż 50%.
IN_be
200p
200p
Posty: 227
Od: 18 lis 2015, o 10:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Belgia

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady cz3

Post »

Ja bakłażany wysiewam w lutym. Sprawdziłam w fotkach z ubiegłego roku i w drugiej połowie marca miały już po 2-3 liście właściwe. Sadzę w gruncie, raz kilka lat temu miałam jeden w folii i zebrałam chyba jeden owoc, i dwa w donicach - trzeba było non stop podlewać, ciągle więdły i owoce były małe. Od tamtego czasu tylko w gruncie i rosną jak głupie. Wprawdzie mam jakiś problem z liśćmi (dwa lata temu wstawiałam fotki), ale nie ma to najmniejszego wpływu na owocowanie.
Iza
Awatar użytkownika
Karczownik
200p
200p
Posty: 329
Od: 1 kwie 2019, o 15:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podlasie/mazowsze

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady cz3

Post »

Faktycznie Black Beauty to plenna sztuka. Po raz pierwszy posadziłem 7 krzaków tej odmiany do gruntu i każdy ma już po 2-3 owoce wielkości jajek ptactwa domowego ( od wielkości jaj kur do gęsich :)) Mam pytanie: do jakiej wielkości dorosną te owoce? W jakimś opisie odmiany podano, że 15-20 x 8-10 cm, czyli około 15 cm oberżyny na długość wyciągnie?
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady cz3

Post »

Moje mają dopiero pąki kwiatowe i chyba je usunę, bo krzaki są naprawdę małe. :roll:
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady cz3

Post »

Moje też są małe i nawet pąków nie mają. Mimo wszystko chcę im dać szansę. Dopiero się czerwiec kończy, jeszcze chyba zdążą.
Tym bardziej, że akurat bakłażany są drogie przez cały rok, jak ktoś je lubi to warto spróbować :)
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
IN_be
200p
200p
Posty: 227
Od: 18 lis 2015, o 10:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Belgia

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady cz3

Post »

U mnie te 3 sadzonki, które kupiłam (szczepione), zrzucają wszystkie kwiaty i zawiązane owoce. Mieliśmy plagę mszyc i trochę na nich też było, ale biedronki się szybko uporały... Nie wiem co z nimi.
Za to z ziemi do której sialam stare nasiona... Po trzech miesiącach wyszły 2 bakłażany. Są małe ale ładnie rosną, może jeszcze coś z nich będzie.
Iza
Awatar użytkownika
Karczownik
200p
200p
Posty: 329
Od: 1 kwie 2019, o 15:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podlasie/mazowsze

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady cz3

Post »

Pytałem niedawno do jakiej długości dorasta Black Beauty w naszych warunkach, w gruncie. A tu dziś taka niespodzianka... 17 cm...
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”