Oberżyna - uprawy z rozsady cz3

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Pizza
500p
500p
Posty: 740
Od: 28 mar 2018, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady cz3

Post »

Ja w tym tygodniu, maksymalnie na początku następnego zaczynam pierwszy w życiu wysiew bakłażanów (czekam, aż dojdzie mi wielki wór perlitu). :) Mam nadzieję, że nie za późno.
Odmiany: Black Beauty, Dień i Noc, Zamorskij Polosatik, Mramornyj i dwie niespodzianki.
Awatar użytkownika
Skoanna
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 980
Od: 28 sty 2016, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady cz3

Post »

Drako bardzo być może ;:108 Dostałam nasionka od forumki, musiałabym zapytać czy to były oryginały czy kolejne pokolenie, bo nie wiem.
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady cz3

Post »

U mnie już wszystko na wacikach. Nie znałam czasu kiełkowania poszczególnych roślin, więc wrzuciłam wszystko.
Już coś białego wychodzi z nasion Pig Tung, Avan, Pumpkin on The Stick, i NN od Skoanny.
Zobaczymy co mi z tego wyjdzie, w tamtym roku zaliczyłam klęskę - wysiałam późno, a sadzonki rosły w półcieniu, więc ledwo zakwitły.
Awatar użytkownika
Rubia
200p
200p
Posty: 382
Od: 19 paź 2015, o 17:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Otwocka

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady cz3

Post »

Sprawdziłam w kalendarzu - w ubiegłym roku posiałam bakłażany na wacikach 16 lutego. Ładnie wyrosły i owocowały, ale trzymałam je w pełnym słońcu, no i lato było wyjątkowo słoneczne.
Hm. Wszystko mam już przygotowane do siewów, więc mogę zacząć i dzisiaj ;:173 W tym roku sieję tylko Falcon i Kaberi z kupionych nasion, a do tego Kaberi z nasion, które sama zebrałam. To odmiana F1, więc ciekawa jestem, co mi wyrośnie. Mam też nasiona zebrane z długich, fioletowych węży o pięknej, perłowo połyskującej skórce - w tamtym roku kupiłam dwie sadzonki bakłażana "chińskiego", bez nazwy odmiany, więc zagadkę mam prawie taką samą, jak przy Kaberi :)
Dla urozmaicenia kolorystyki posieję jeszcze White Egg.
Szkoda, że nie wiedziałam, że Turkish Orange należy zrywać ledwo dojrzewające :( Mocno dojrzałe były gorzkie, więc nie zebrałam z nich nasion. A były plenne i mało kłopotliwe... Ech, może jeszcze znajdę jakąś resztkę nasion w zapasach.
U mnie w rodzinie nikt poza mną za bakłażanami nie przepada, więc najchętniej uprawiałabym odmiany o niedużych owocach, takich na raz dla jednej osoby :) Ale kupiłam kiedyś w Auchanie mini bakłażany białe i w paski - okazały się łykowate i miały duże puste komory :roll: Ze sprawdzonych moimi faworytami pozostają więc Kaberi i te chińskie, jeśli będą takie same, jak w ubiegłym roku.
Lana1
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 7 mar 2016, o 15:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady cz3

Post »

Sieje bakłażany od 4 lat. Nasiona mam z Rosji i czasem z Ukrainy.
Rozsada przed wysadzeniem powinna mieć 70 dni. Więc od przewidywanego dnia wysadzenia odejmujemy że tak powiem 70-80 dni + około 14 dni na wykiełkowanie i mamy datę siania nasion na rozsadę. Jeśli rozsada będzie pikowana , czego bakłażan nie bardzo lubi, to trzeba jeszcze z tydzień dodać.
Więc teraz już można powiedzieć ostatni dzwonek do siania bakłażanów. Na pewno trzeba wysiać max. do 15 lutego.
Jak ktoś chce to może siać i w marcu ale wtedy będzie jadł owoce później. Ja już jem je w pierwszej połowie lipca
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady cz3

Post »

Lana1 pisze: Jak ktoś chce to może siać i w marcu ale wtedy będzie jadł owoce później. Ja już jem je w pierwszej połowie lipca
Albo nie będzie jadł ich wcale jak ja w tamtym roku :roll: Bo co z tego , że zasadziłam wspaniałe wychuchane sadzonki o wielkich liściach jak one dopiero w sierpniu zaczęły myśleć o kwiatach. A gdzie do pełnego wyrośnięcia owoców....

Tegorooczne kiełkowanie wyszło błyskawicznie (rok temu czekałam długo). Już mogę sadzić, choć teraz zastanawiam się w co ( chyba kubek docelowo?) i czy jeszcze nie poczekać. Póki co jest biały korzonek, więc jest jeszcze chwila. Rok temu sadziłam jak już zaczęło wychodzić zielone, ale to było trudne,bo korzonki zrobiły się długie i powczepiały się w wacik, sporo uszkodziłam wyjmując albo wsadzając do ziemi.
Drako
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1342
Od: 17 lut 2013, o 13:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Płd. Wielkopolska

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady cz3

Post »

Bakłażany są nieprzewidywalne. :lol: Zdarzyło mi się siać w kwietniu i miały lepsze osiągi niż siane w marcu, a logika podpowiadałaby co innego. Może to kwestia żywienia, cięcia, ułożenia się planet czy co?
Awatar użytkownika
Skoanna
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 980
Od: 28 sty 2016, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady cz3

Post »

Pogody i nawożenia ;:108 Jak jest ciepło, słonecznie i mają co jeść to rosną wartko.
kylo
200p
200p
Posty: 285
Od: 1 sie 2016, o 22:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Stargard

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady cz3

Post »

Moje bakłażany wyglądają tak. Siałem je razem z paprykami jakoś w marcu, a tu widzę, że już w lutym sialiście. Jak duże one muszą urosnąć zanim je przesadzę? Planuję posadzić je w gruncie, bo w tunelu nie będzie miejsca.
Obrazek
Krzysiek
Awatar użytkownika
Bala
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 21 kwie 2019, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady cz3

Post »

Moje oberżyny są ponad metrowe i trochę są w "szoku" podczas hartowania. Zwyczajnie oklapły. W tym tygodniu albo posadzę je do tunelu albo do większych doniczek. Wyhodowałem 30 takich sztuk. Pracy było sporo.


Obrazek
...w życiu nigdy nie wiadomo,czy to oaza,czy fatamorgana...
kylo
200p
200p
Posty: 285
Od: 1 sie 2016, o 22:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Stargard

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady cz3

Post »

O mamo! To one muszą być takie wielkie do sadzenia? Moje mają ze 20cm. Co prawda jeszcze do połowy mają je będę trzymał, ale takich rozmiarów nie osiągną. Może powinienem zwiększyć nawożenie?
Moje pomidorki też tak oklapły jak je postawiłem na zewnątrz, ale szybko wróciły do normy po podlaniu. Woda z nich odparowała:)
Krzysiek
Drako
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1342
Od: 17 lut 2013, o 13:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Płd. Wielkopolska

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady cz3

Post »

Tak pozwolę sobie spytać, siane w styczniu? :wink: Proszą się o przesadzenie w większy pojemnik, ale raczej już na to za późno. W tunelu chyba będzie jeszcze za zimno, chyba że jest ogrzewany - bakłażan to zmarzluch, większy niż papryka.

Kylo - nie, nie muszą być takie wielkie, moje będą miały ze 20cm jak je wysadzę, później siane ale przy dużej "odrobinie" jedzonka i wody spokojnie nadgonią. I łatwiej od takich gidyj się przyjmą.
Awatar użytkownika
kinia34
200p
200p
Posty: 341
Od: 17 wrz 2016, o 15:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk,Pruszcz ,okolice

Re: Oberżyna - uprawy z rozsady cz3

Post »

Dwa tygodnie temu wysiewalam nasiona oberżyny .Glebę zasiliłam nawozem "Azofoska,, Czy to co widać pośrodku na zdjęciu to kiełki?Nigdy nie widziałam kielkujacego bakłażana.

Obrazek
Kinia34
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”